Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. DE TÖOVERGODIN VAN HET STRAND. 15de Jaarg. Woensdag 28 September 1892. No. 4396. Ttóm-eau hoogstraat 317. ALGEMEEN OYERZICHT. Zij- die zich tegen 1 Oct. op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen Nummers Gratis. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StablNo. 124.) Yan 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 27 September '92. Het eerste katholieke arbeiders-con gres is Zondag 11. te Brussel bijeen gekomen Men rekende op 1000 of 1500 deelnemers uit alle streken van het land. Aan de orde kwamen moties ten gunste van: vrijwillige wapening, acht-urigen arbeidsdag voor mijnwerkers, met vrije regeling van dat punt voor andere bedrijven; stemrecht voor alle alle Belgen die den leeftijd van 25 jaar hebben ïïereikt en gedurende ten minste twee jaar in een gemeente een beroep uitoefenen; verhooging van de loonen der arbeiders en bestrijding van het socialisme. Terwijl elkeen Gladstone, Engelands bejaarden premier, gaarne de rust gunt, die hij op Hawarden-Castle geniet in voorbereiding van den moeielijken par lementairen strijd die hem wacht, zijn het telkenmale de Ieren en werklieden, die 't hem even moeilijk maken. In Ierland begint het zeer onrustig te worden,nu de groote landlieeren (meestal tories) om redenen van politieken aard hun pachters lastig vallen en het oude uitdrijvingssysteem weer in eerebrengen. Men hoopt daardoor de boeren onte vreden te maken, en bij hen het gevoe len te wekken, dat Ierland onder het, Gladstoniaansche ministerie nog onge lukkiger is dan vroeger. De kleine parnellistische partij haast zich in dit troebel water te visschen, teneinde haren invloed uit ta breiden. Zondag hield de liga der uitgezette insolvente pachters te Cork eene vergadering, waarbij de parnellistische afgevaardigde O' Connor het woord voerde en verklaarde, dat hij een burgeroorlog duchtte, wanneer de uit gezette pachters niet spoedig weer onder dak werden gezet of van geld voorzien. Geschiedde dit niet, dan zou de parnellis tische partij het Kabinet bestrijden. Tegelijkertijd hielden te Liverpool een 30.000-tal werklieden van verschillende vakken eene imposante betooging ten gunste van de aanneming door het Parlement van de beslissingen welke het Congres der Trades-Unions te Glas gow heeft genomen, en welke bedoelen de verantwoordelijkheid der patroons, den maximum-werktijd van 8 uur wette lijk geregeld, de beperking van de vestiging van buitenlandsche werklieden, de nationalisatie der mijnen, en de ver plichting den Staat opgelegd, om zich niets in het buitenland aan te schaifen. I)e graaf d' Ilaussonville, vertegen woordiger van den graaf van Parijs in Frankrijk, heeft eergisteren op een feest maal van royalisten te Montauban eene politieke redevoering gehouden. De graaf zag zich gedwongen te erkennen, dat vele Katholieken zich op het woord des Pausen bij de Itepubliek aansluiten. Natuurlijk werd dit door den spreker betreurd. Hij voorspelde, dat 400 Katho lieken in de nieuwe Kamer zullen ge kozen wordenwant alle krachten zul len ingespannen worden om het verlo ren terrein te herwinnen. De royalisten zullen met de Katholieken samengaan, wanneer van hen geene verzaking hun ner beginselen wordt gevraagd. De spre ker eindigde met te verklaren, dat hij protesteerde tegen het denkbeeld, dat de republiek voor goed in Frankrijk gevestigd is. Frankrijk staat op een keerpunt en vroeger of later zal het tot de monarchie terugkeeren. Den 20n November zal het Italiaansche parlement weder bijeenkomen. HetKabi- net zal dan een motie van vertrouwen vragenwant het zal zich voor eene nieuwe Kamer bevinden, daar in October de tegenwoordige ontbonden wordt. Zoo als men weet, heeft een der ministers in een kortelings gehouden redevoering vermindering der uitgaven van leger en vloot aangekondigd. Waaischijnlijk heeft de Itegearing hier slechts met ten doel, het volk eenigszins te bevredigen wat met het oog op de naderende verkie zingen wel noodig is. De Daily News verneemt nu, dat de legeering voor nemens is het oorlogsbudget slechts met 10 millioen te verminderen. Zij onder handelt met levensverzekeringmaatschap pijen over een overeenkomst, waarbij deze alle pensioenen ten laste van den Staat zouden overnemen, m. a. w. een pensioen-monopolie zal worden inge voerd. Tot dusver had men daarvan nog niet gehoord. Eene sociaal-democratische vergade ring van gemeenteraadskiezers eindigde gisteren te Berlijn met eene geduchte kloppartij tussclien de verschillende variëteiten van onafhankelijken, offici- eelen en anarchisten. Deze zich tegen woordig voordoende regelmatige twisten tusschen bleekroode en bloedroode soci alisten vormen voorzeker eene grappige illustratie van hetgeen Liebknecht Za terdag op het congres der werklieden partij te Marseille sprak van inter nationale verbroedering van liet pro letariaat. Te Berlijn slaan voorloopig nog zelfs de broeders van ééne spreek taal en ééne nationaliteit elkander de ribben in. De Independance Beige zegt, dat de commercieele beperkingen, waardoor de Belgische maatschappijen aan den Congo zijn getroffen, aan de Holland- sehe maatschappij aait den Congo zijn medegedeeld, die zich daarop tot hare regeering heeft gewend om te protes teeren tegen de handelingen van den Congo-Staat. Blijkens de verklaringen der beman- 50) NAAR HET FraNSCH. Er ;ya3 roej8 menig soldaat buiten gevecht gesteld. Daarentegen liad geen enkel Mathu- nn eenig letsel bekomen, en Jantje, die dap- Per zjju lans hanteerde, had zelfs geen letsel gekregen. hola! Péan Kerbehel! Hercoat! Coe- tandonCorson en de anderenriep aleloir onophoudelijk valt aan valt aan HolaCorson. Coëtaudon, Hercoat, Ker- hehel, Péan en de overigenantwoordde broe der Bruno, komt met Josephine kennis maken Op het voorbeeld van alle beroemde, dolende ridders had hij zjjn wapen gedoopt. Zjjn schoone knods heette Josephine. Hij hanteerde ze met onbegrijpelijke handig heid. Met ontbloot hoofd, opgestroopte mou wen en een lachje op 't gelaat verzamelde hij bouwstoffen voor een menigte geschiedenissen, die allen van het jaar vijftig dagteekenden. Hij sloeg en hij babbelde. Men had nooit iemand zoo aanhoudend bezig gezien. Goed getroffenmijn kleintje, zei hij tot Jantje van u is nog iets te maken, dat zeg ik u Hé Mathurin, dikke Mathurinlet op, rechts! Daar komt een looze vos aan, die klimt als een katOp mijn woordMathu rin heeft hem het zijne gegeven Aan u, Ma thurin, de andere Mathurin, Mathurin-le-Roux Men raakt in die Mathurin's verward Heilige aartsengel Michael, ze schieten met drooge vij g-en. Hé lio Conan van Lesneven Herinnert ge u Koosje Tréfeu nog, die in het jaar twee- en-twintig twee dagen voor Lichtmis een pan- nekoek met hertsnieren bakte? Conan, die langs den stormladder naar bo ven klom, bracht hem met zijn korten degen een geducliten slag toe, broeder Bruno weerde hem af, greep Conan bij de hagen, en trok hem naar boven. Ach zei hij, wat ziet ge er veranderd en schurkachtig uit, arme Conan, en eertijds waart ge zoo'n vroolijke gast - Sla mij niet dood, Bruno bromde Conan. U doodslaan, lieve jongenneen, vol strekt niet. Mijn hart is er to goed toe En wat den pannekoek van Koosje Tréfeu betreft, er was alleen maar te weinig- boter in Hij had zijn knods Josephine weggezet, en hield den ongelukkigen Conan bij zijn schou ders vast. KijkKijkriep hijdaar is Kervoz, en ningen van de Engelscbe robbenscliepeu door -Russische kruisers opgebracht, maakt de Russische regeering aanspraak op het eigendomsrecht over gevangen robben, onverschillig waar zij gevangen zijn, indieu zij slechts op Hussiscli ge bied zijn geboren. Deze opvatting ver meerdert de moeilijkheid der Engelsch- Amerikaansche scheidsrechters. Zij moe ten nu de nationaliteit der robben vast stellen alvorens den eisch te kunnen toewijzen. Yolgens een telegram aan de New- York-Herald uit Valparaiso is er te Santiago een Peruaansch afgevaardigde aangekomen om een handelstractaat voor te stellen tusschen Perzië en Chili. Dit tractaat zou wel de verscheping van suiker naar Europa, maar niet den Amerikaanschen handel raken. De afgevaardigde zal ongetwijfeld de Pe- ruaansch-Engelsclie. corporatie begun stigen boven de Franscken en andere schuldeischers. Naar de Times uit Shanghai verneemt, is er te Changsha in eene groote volks- meeting besloten, den intocht van den nieuwen, den vreemdelingen goed gezin den gouverneur, te beletten. De correspondent van de Londensche Standard te Hamburg erkent eindelijk een gestadig afnemen der cholera, maar meldt niettemin van Zondag 191 ge vallen, waarvan 98 doodelijke. Het wer kelijke cijfer der aan cholera gestorve nen' bedraagt tot dusver te Hamburg 9700, ofschoon de officieele statistiek er slechts 7306 aangeeft. Eene leening van vijf millioen mark wordt bijeenge bracht tot ondersteuning der geruïneerde winkeliers. Acht honderd personen, wier woningen gezondheidslialve afgebroken zijn, worden tijdelijk gehuisvest in de Cmzeoff/k-concertzaal Volgens bericht uit Washington pro testeert Noord-Amerika tegen de over dreven ckolera-quarantaine der Zuid- Amerikaansche Staten, onder welke Columbia en Guatemala alle scheepvaart daar Merry,al ouze oude kameradenDaar, dat is voor u, Merry, mijn beste jongen Hij slingerde den armen Conan zóo krachtig tegen Merry aan, dat deze driekwart dood aan den voet van den muur neerviel. Conan schreeuwde verschrikkelijk. Hu gij, Kervozhervatte broeder Bruno, hem eveneens met Conan, dien hij als knods gebruikte, een klap toedienende, o die vroo lijke jongensEn wat is men blij, als men elkaar in zoo langen tijd niet gezien heeft! want het is lang geleden, jongens Eindelijk zette hij Conan neer, die als een dronken man waggelde. Goede hemelriep hij uit, zoo waggeldet gij ook bij Koosje Tréfeu. maar toen was het van den wijn, dien gij gestolen hadt. Koosje is in het jaar vijf-en-dertig aan de derdedaag- sche koorts gestorven, en haar dochter is de vrouw van den krommen fluitspeler te Saint- Pol-de-Léon. De groeten aan onze vrienden ik geef u verlof bij de gedachte aan onze eer zame smulpartijtjes van weleer. Hij deed hem als een tol draaien, en wierp hem naar buiten Méloir's mannen zeiden 't, Is de duivel in een monnikspij i Scheelt er iets aan, Conan? vroeg broe der Bruno. Ten antwoord kreeg hij een schot in den linkerarm. Zijn arm hing hem slap langs het lijf. Goed geantwoord, kameraad, riep hij uit, maar 't is uw laatste woord, hoor Hij had met zijn rechterhand een rotsblok gegrepen, dat door de duisternis heen slin gerde, en het hoofd van den schutter in zijn helm verbrijzelde. 'tls de duivel! 'tls de duivel! herhaal den de soldaten vol angst. In het jaar negen-en-twintig, zei Bruuo, kreeg een schele schurk van een Engelschman een degenstoot. Iedereen weet, dat men een oog verliest, als men bloed yan een schele stort. Denk erom, klein Jantjeen steek dien schansgraver, die daar aan uw rechter zjj naar boven klimt, met uw lans overhoop. Goed gedaan, mannekeIk wilde den Engelschman doodslaan, maar geen oog verliezen. Pas op Mathurin, Mathurin numero drie Waar was ik ook weer Och, jaik wilde nujn één oog niet kwijt zijn. Hoe dat aan te leggen En wat zoudt gij gedaan hebben, klein Jantje Klein Jantje had het met den soldaat Ker behel, die hem zjjn armen om het lijf hield geslagen, aan den stok. Bruno sloeg Kerbehel met zijn Josephine op het hoofd. Kerbehel viel als door den bliksem getroffen ter aarde, en Bruno hervatte Wat zoudt gij gedaan hebben, klein Jantje Donders! riep Jantje uit, denkt ge, dat ik mijn werk alleen niet af kan Die schansgra ver was voor mijn rekening

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1