Binnenland. verbieden, terwijl Brazilië alle aan komende schepen dwingt om te Rio te gaan quaranteeren Schiedam, 27 September 1892. De Minister van Binnenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat de Pruisische regeering, met het oog op de cholera, alle bedevaarten uit het buitenland naar Kevelaer heeft verbo den. De cholera blijft iu verschillende plaatsen van ons land sporadisch heer- schen. Te Botterdam, Den Haag, 's-Bosch, Albïasserdam enz. hebben zich in de laatste dagen enkele gevallen metdoo- delijken afloop voorgedaan. Jl. Zondag is als lijdende aan Aziati sche cholera naar de barak op het excer- citieveld te Rotterdam gebracht schipper Van Galen, van het lichterschip Wilhel- mina, liggende aan de Scheepmakersha ven te Rotterdam. De schipper is gisteren avond overleden. De overige zich aan boord bevindende personen zijn naar het ziekenhuis in de Baan gebracht en de lichter is naar de quarantaineplaats ver wezen. Bij den Gemeenteraad te Rotterdam is ingediend een voorstel om f 20,000 meer toe te staan dan aanvankelijk was geraamd voor de uitbreiding van het oostelijk stoomgemaal ten dienste der waterverversching Deze f 20,000 meer worden aange vraagd, omdat men, met het oog op de annexatie van Kralingen, meent, nu toch het oostelijk stoomgemaal moet veran derd worden, dat het wensclielijk is, dat ook het bebouwde gedeelte van Kralingen in de waterverversching kan worden begrepen. De directeur van gemeentewerken stelt voor Burg. en Weth. vereeni gen zich daarmede om in het stoom gemaal Worthington-pompen te gebrui ken, welke in staat zijn 40 kub. meter water per minuut op te voeren. De kosten zijn thans geraamd op f 145,000. De zaak tegen A. W. Ockeloen (be treffende het treurig ongeluk dat op kermis Zaterdagnacht den overleden politieagent v. d. Berg trof) is dooi de raadkamer der rechtbank Rotterdam verwezen naar de openbare terechtzit ting. Als verdediger is ambtshalve toege voegd de heer mr. Jos. van Raalte, advocaat aldaar. De vrouw op Hillesluis, die, volgens opgave van den gemeente-geneesheer van Charlois, door cholera nostras was aangetast, is herstellende. Hare onzin delijke woning met omgeving is gerei nigd. en ontsmet op last van den bur gemeester van Charlois. Yijf van de zeven kinderen zijn op het dorp ge plaatst in een huisje van hetburgelijk armbestuur, onder verzorging van eene Ik zal u een anderen geven, myn zoon Ik, ik wist een kwart mijl vandaar een put. Ik pakte mqn Engelschman bij den nek, en ging hem verzuipen. Hij was zwaar, hoor maar ik heb mijn beide oogen behouden. - Pas op Pas op MathurinMathurin vier riep Hij plotseling o die luiaard hij heeft zich laten doodslaan. Hij wipte naar den hoek van den ringmuur, waar werkelijk een der boeren dood lag. Zeven of acht wapendragers en soldaten waren reeds over den muur heen. XXVIII. Waarin Jantje een inval heeft. Nu begon het gevecht verschrikkelijk te worden. De plaats werd stormenderhand in genomen. Broeder Bruno sprak wel tien mi nuten lang geen woord. Maar zijn Josephiue, zijn fraaie knods, sprak voor hem. Gegroet, neef Aubry, zei Méloir, die bin nen den ringmuur stond, ik geloof, dat we weer met elkaar te doen hebben. Ik daag u tot een afzonderlijk gevecht uit, verrader en lafaard, die gij zijtriep Aubry, zich voor hem plaatsende, uit. Daag uit wien gij wilt, neef Aubry, ant woordde Méloir lachendewat mij betreft, ik verpleegster. Die kinderen zijn ook ge reinigd, ontsmet en van nieuwe klee- deren voorzien. Het Bat. HU. schrijft in zijn mail overzicht De zoo lang overdachte en veelbe sproken expeditie naar Lombok is niet slechts uitgesteld, zooals het heet, maar afgesteld. Evenwel niet zoozeer omdat wij niet durven, zooals de Soerab. Ct. onlangs verzekerde, maar omdat wij niet kun nen. Het is nl. een erkend feit, dat, al zijn er troepen voor een expeditie, er bij een eventueel in Indië wegens de zuinigheid bijna altijd voorkomend eerste échec niet voldoende zouden zijn tot aanvulling der gelederen, veelmin der tot versterking, indien dit noodig mocht blijken, van de expeditionnaire legermacht. Ziedaar de waarheid, welke, al wordt zij geheim gehouden, toch is uitgelekt en derhalve is omgezet in een secret de Polichinelle. Men bericht aan het llbl. dat dein 1893 te Batavia te houden tentoonstel ling 15 Augustus in plaats van 1 Mei zal geopend worden, De duur der ten toonstelling is bepaald op 2 a 3 maanden. Machinale kracht kan niet worden gehuurd, maar er zal door het comité, zoo het daartoe financieel in staat is, kosteloos drijfkracht worden geleverd. Voor het eerst zal volgens de nieuwe wet op het militaire onderwijs een niet- militair, met koninklijke toestemming, eenige lessen in militaire vakken aan de Militaire Academie te Breda bij wonen. Naar men aan de Amst. Ct. uit Breda meldt, is die vergunning verleend aan den jongeling Erasmus, uit de Trans- vaalsche Republiek, die zich hier te lande op de studie der militaire weten schap toelegt, om eventueel in zijn geboorteland als aanvoerder te kunnen optreden. Te 's-Gravenhage is overleden jhr. 0. A. Van Sypestein, vroeger lid van de Tweede Kamer voor den Haag, later gouverneur van Suriname en lid van den Haagschen gemeenteraad. Dikwijls heeft hij verdienstelijke bijdragen ge schreven van geschied-, en oudheidkun digen aard. De overledene was lid van den hoogen raad van adel. Zondag-middag is te 's Gravenhage een man die reeds geruimen tijd ver toefde in een slaapstede van het Lam groen, en sedert twee dagen zijn ver blijf had overgebracht naar het Zieken, door Aziatische cholera aangetast en naar de barak aan den Zuid-Buiten singel overgebracht. In hetzelfde logement bevonden zich nog 13 andere personen die allen in observatie zijn opgenomen in de daar voor bestemde lokalen aan het Huy- genspark. De sporttentoonstelling te Schevenin- keb wel wat anders te doen. Ik ga eens zien of mijn schoone Reine wel aan haar ridder denkt. Gijhaar ridderriep Aubry woedend uitgij liegtVerdedig u Tergelijkertijd bracht hij hem met zijn degen een houw in het aangezicht toe, maar Méloir had zijn had zijn visier half neergelaten. De degen trof het staal en brak door de hevigheid van den slag. Ook Méloir greep thans zijn degen. Moet ik dan dadelijk mijn schuld betalen, neef Aubry zei hij. Maar op het oogenblik dat zijn wapen op den weerloozen Aubry neer zou komen, sloop een witte gedaante tussckeu de strijdenden in. De degen van Méloir was met bloed bevlekt. Dit bloed was niet van Aurby. Reineriepen beide strijders tegelijk. Hier, Aubry, zei zij met een zwakke stem, ik breng u den degen mijns vaders Reine Reinegij zijt gewond Goddank, als ik voor u sterf, jmijn vriend en heermompelde het meisje. Haar bleek hoofd boog zich, en zij zakte in elkaar. Razend van droefheid, wierp Aubry zich op Méloir. Tegelijkertijd beproefden Jantje, Bruno, Juliaan en Simon Le Priol, kortom allen, zoo wel vrouwen als mannen, een laatste poging en vielen op de belegeraars aan. geu werd Zondag 11. bezocht door 9273 betalend© personen. Van 1825 dezer gingen 30,258 en van 1 Juni tot 25 dezer 593,315 personen door de tourni quets. De Scheveningsche schaakpartij met levende figuren zal niet de eerste zijn in ons land, daar zulk een vertooning in de oprette jOer Seecadetomstreeks vijftien jaar geleden in het „Grand Theater" te Amsterdam ook werd ge geven. De heer M. H. E. te Leiden, werd gisteren-middag het slachtoffer van een moordaanslag, Een huurder van een zijner percee- len gelegen aan de Wouterenbrug, in dienst als beambte aan de practische ambachtsschool, die wegens wanbetaling van huishuur met ontzetting uit zijne woning was bedreigd, wachtte te onge veer 3 uren genoemden E. op in de nabijheid van diens woning aan de Hooge- woerd, nabij de Kraaierstraat. Met een scherp mes bracht hij hem verscheidene wonden toe aan voorhoofd, armen en borst, waarvan vooral die aan het hoofd gevaarlijk worden geacht. Na in zijne woning te zijn overge bracht, werd heelkundige hulp verleend en de wonden verbonden. Te ruim 5 uren was de patient nog niet tot be wustzijn teruggekeerd. De dader is in arrest genomen. {L. C De drie te Amsterdam geconstateerde gevallen van cholera zijn, bij bactere- ologisch onderzoek gebleken, cholera nostras te zijn. Zooals onze lezers weten, heeft een landgenoot op zich genomen, de cholera te Hamburg te bestuaeeren en zijn be vindingen in de Haarl. Ct. bekend te maken. Aan de reis naar Hamburg is echter een bezoek aan Parijs voorafge gaan, en daar heeft hij zich door dr- Haffkine laten inspuiten met de vacci ne anticholcrique. Jl. Zondag brak er een hevige brand uit te Hilversum in de fraaie villa op de Trompenberg, behoorende aan den heer A. Scliolten en door hem en zijn gezin bewoond. De brand ontstond door het vlamvatten van gordijnen in een kamer op de tweede verdieping welke in aanraking kwamen met de vlam van een gas-kooktoestel. Het duurde geruimen tijd eer er water verschaft kon worden. De villa werd geheel een prooi der vlammen. Zondag-avond is in de haven te Duis burg het eerste cholerageval voorge komen. Schipper Kok, schip Hugo Gro- tiusvoor eenige dagen met hout be laden uit Dordrecht aldaar aangekomen, is Zondagavond na vijf uur ziekte aan de cholera asiatica gestorven. De aan- hoorigen zijn in barakken ondergebracht, het schip is ontsmet en op stroom ge legd. Dit is het eerste gcvaldat in de Ruhr Men zou op (lat oogenblik in liet duistere van den nacht slechts een dicht op elkander gepakte, verwarde massa, een soort monster, dat zijn honderd armen bewoog, hebben mee- nen te zien. Daarna stegen klachten op, en liet zich flauw gereutel hooren. Ferm 1 ferm beval Bruno, wiens hoofd en rechterarm twee- of driemaal boven de massa uitstaken. Twee- of driemaal knarste het onder het gewicht van zijn knods verbrijzelde staal. Hij had rondom Aubry, van wiens degen het bloed afdroop, een wijden kring gemaakt. Toen Aubry bevrijd was, viel hij op ziju beurt op het gros der soldaten aan, die weken en naar den hoek van den ringmuur, waar zij binnengekomen waren, terugtrokken. Zij zijn verslagenZij zijn verslagen brulde Bruno, dronken van blijdschap. Maar op het oogenblik, dat de wapendragers en soldaten, die den ringmuur binnengedrongen waren, tegen den muur geposteerd stonden, rees tusschen hen en de verdedigers der plaats de lange gestalte van mijnheer Hue de Mau- rever op. Genoeg! zei de oude ridder, terwijl hij zijn ontwapende hand uitstak. Zij hebben mejuffrouw Reine gedood! riepen Jantje, Juliaan en de overigen. Genoegherhaalde de grijsaard, wiens gebiedende stem niet beefde. havens voorgekomen is, in dezelve wordt sterke quarantaine op de inloopende schepen uitgeoefend terwijl op ver schillende punten de waterleiding voor de schippers geopend is. Tusschen Beek en Bunde in Lim- burg's zuidelijk deel, waar de bevallige afwisseling van hoog en laag een ieder moet bekoren, die zich daarheen voor het eerst per spoortrein van Roermond naar Maastricht vervoereniaat, heeft eer- gistermorgen een ernstig ongeval 'plaats gehad. Tusschen Beek en Bunde heeft nl. de spoor langs een berghelling een bocht te maken, die de grootste van al onze spoorbanen wezen moet. Daar op die bocht ontstond een kwartier na het passeeren van den trein naar Roer mond een grondverzakking, waardoor de spoorbaan 5 meter diep in den grond weg zonk rails en telegraafpalen bleven gedeeltelijk in de lucht zweven. Door oplettendheid van den spoorwegwachter werd het onheil bijtijds ontdekt en werd de eerstvolgende trein van de zaak verwittigd, waardoor ongetwijfeld groote ongelukken werden voorkomen. Bij de Exploitatie-Maatschappij wordt door enkele opzichters van den weg, in plaats van de lorrie, gebruik gemaakt van een rijwiel, dat zich, met de wie len op de rails sluitende, snel daaro ver voortbeweegt. Dit voertuig is zoo noodig gemakkelijk van de rails te lichten. KRALINGEN. Niet op 4 October maar op 11 October heeft alhier de verkiezing plaats van de commissie van 17 leden, die over vereeniging dezer ge meente met Rotterdam advies moet uitbrengen. GRONINGEN. De kermisreiziger De Roode, die met een schip van Lopper- sum alhier gekomen was, is aan cholera asiatica overleden. Het water in de Westerhaven is besmet. Het schip is verbrand. De Gemeente-begrooting. Inkomsten. III. De huur van huizen en andere ge bouwen, in het vorige jaar ad f2140 geraamd, wordt thans ad f2080 voor gedragen. De huur of pacht van landen en lan derijen, in het vorige jaar ad f 21539.795 geraamd, wordt thans ad f 18176.20 voorgedragen. De in het openbaar verpachte lan derijen brengen aan huur minder op dan in de vorige begrootiug werd ge raamd f 3605.595. De totale verminde ring bedraagt na aftrek van een paar bijgekomen posten f3363.595. De ontvangsten van| de Drinkwater leiding, in het vorig jaar op f60.000 geraamd, worden in verband met do wer kelijke ontvangst in 1891f76689.845 thans ad f72000 voorgedragen. De ontvangsten van de Gasfabriek, Bruno mompelde In het jaar vijftig legde Hue de Mau- rever een wolvenklem, en liet bet dier, toen bet gevangen was, ontsnappen. Eene slechte geschiedenis Jantje, voegde bij erbij, de wolf, dien men laat ontsnappen, gaat zijn tanden scher pen, komt terug en bijt. Maar Jantje zat reeds met Simonnette bij Reine, die in bezwijming lag. Men bracht het meisje naar den toren. De degen van Méloir had het vleesch van haar schouder gescheurd, en het bloed vloeide over haar blanken arm. Aubry zat op zijn knieën bq haar, en schreide als een kind. Toen zij haar schoone, blauwe oogen weer opende, stak zij één hand uit naar haar va der, en de andere naar baar verloofde. Haar glimlach was zoet en gelukkig. God beeft allen bewaard, die mij dier baar zijn,' lispelde zij, zijn heilige naam zij gezegend Haar oogen sloten zich weer. Zij sliep in, terwijl men haar het eerste verband legde. [Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2