Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. i m No. 4397. 15de Jaarg, Donderdag 29 September 1892. ISktreait ^oogstraat CS 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Zij, die zich tegen 1 Oct- op dit Blad abonneer en, ontvangen de tot dien datum nog to verschijnen Nummers Gratis. NIEUWE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StablNo. 124.) nmwimiiiiiiiiiiiiiimimiimiii iiiiiiiiiiiiinmiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHi'iiiiii Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 28 September '92. In de eerste vergadering van het Congres der katholieke democratische Ciga te Brussel wees de afgevaardigde Helleputte, professor te Leuven, op den groei dier Liga, die reeds meer dan 10.000 leden telt. Het liberalisme kwijnt en het socialisme wendt thans alle pogingen aan om het volk voor zich te binnen, maar de Katholieken zullen het weten te bestrijden en te overwin nen. De socialisten beloven gouden hergen, maar wat ziet men bijv. in Frankrijk gebeuren? Id verscheidene plaatsen hebben zij het dagelij ksch be stuurd veroverd, maar van hunne fameuze hervormingen hebben zij er slechts één verwezenlijkthet verjagen der liefde zusters uit de gasthuizen. In de secties jnjn resoluties aangenomen ten doel heb bende den werkman in de winst van het bedrijf te doen deelen, het bijzonder onderwijs te bevorderen, de positie der onderwijzers te verbeteren, de werklie den te verzekeren tegen den ouden dag onz. Er heerschte groote opgewektheid zoowel in do sectie- als in de openbare vergaderingen. Onderscheidene geestelij ken waren aanwezig cn namen ijverig aan de discussie deel. Behalve door 'aepman was Nederland vertegen woordigd door den heer W. Passtoors, president van den Ned. R. K. Volksbond. Een hartelijk onthaal viel hem Zater dag bij zijne komst te Brussel ten deel. Maandag hield hij in de sluitingsver- gadering een rede waarin hij betoogde, dat van het socialisme geen heil te verwachten is. De afgevaardigden op het werklieden congres te Marseille blijken eene geheel tegenovergestelde meening te zijn toe gedaan. Volgens hen zal het socialisme den heilsstaat der toekomst brengen. Vooral merkwaardig was onder dit op zicht Liebknechts betoog, hoewel het voor een groot deel over de bekende stellingen der sociaal-democratie liep. Eene nationaliteitsvraag voor de soci alisten erkende de Duitscke rijksdag afgevaardigde nietslechts twee natiën kende hij voor de socialistendie der bezitters en der proletariërs, tot welken laatsten behoorden alle socialisten zoowel Duiteche als Fran- sche, en die allen te zamen vormen een eenig volk in den strijd tegen de andere. Tusschen u Franschen en ons Duitscliers vloeit een breede bloed stroom aldus zeide Liebknecht waaraan wij onschuldig zijn; onze vijan den hebben dien vergoten. Hij prote steerde tegen dien broederoorlog van 1870. De beschuldiging van chauvi nisme wierp Liebknecht verre van zich en zijne aanhangers af; internationale revolutionairen waren zij en dat zullen zij blijven. Naar aanleiding van deze redevoering zou de Fransche regeering voornemens zijn Liebknecht het land uit te zetten. In de zitting gisteren-avond door het Congres gehouden, deed Jules Gruesde mededeeling van een telegram uit Parijs, wsarin het gerucht van deze voorge nomen uitzetting bevestigd werd. De vergadering besloot daarop bij wijze van protest tegen dien maatregel Lieb knecht tot voorzitter te benoemen. Toen Liebknecht onmiddellijk daarna in de zaal kwam, werd hij door een salvo van bijvalsbetuigingen, dat verscheidene 51) naar het Fransch. minuten aanhield ontvangen, Liebknecht hield daarop een rede, waarin hij be toogde, dat de oorlog de kwestie van Elzas-Lotharingen niet kan oplossen. Indien Frankrijk Elzas-Lotharingen terugnam, zou de oorlog opnieuw bin nen tien jaren uitbarsten. De zegepraal van het socialisme in Frankrijk en Duitschland zal de ware oplossing zijn. Liebknecht vond op zijne rede alge meen en bijval. Een feit van hoog politiek belang met betrekking tot den Pauselijken Stoel en de Italiaansclie regeering deelt do particuliere correspondent van de Courrier de Bruxelles aan zijn blad mede. Z. Em. kardinaal Monaco la Yalletta, deken van het II. College en bisschop van Ostia en Yelletri heeft een eigen- handigen brief gericht aan de geeste lijkheid van zijn bisdom Yelletri, waarin hij hen aanspoort de candidatuur van graaf Latini te steunen, die zich als can- didaat voor het Italiaansclie parlement gesteld heeft tegenover Menotti Gari baldi. Graaf Latini heeft reeds eene schitterende overwinning behaald bij de verkiezingen voor den Provincialen Raad, waar hij gesteld was tegenover Gari baldi en gekozen werd met groote meer derheid van stemmen. De circulaire vau kardinaal Monaco was daarom van zooveel belang, omdat de kardinaal secretaris is van de congregratie van liet Heilig Officie en groot-poenitencier. Dit heilig officie is het, dat eenmaal hot non expedit heeft uitgesproken, aan alle Italiaansclie Katholieken verbiedende direct of indirect deel te nemen aan de politieke verkiezingen. Intusschen is alle twijfel omtrent de waarde die men aan de ietwat vreemde daad van den kar dinaal moet hechten, opgeheven, door een eensluidend communiqué dat de katholieke bladen van Rome bevatten, en waarin verzekerd wordt, dat de Paus het verbod aan de Italiaansche Katho lieken ombij de staatkundige verkiezingen ter stombus te gaan, niet zal opheffen. t> kom nu eens hier, Jantjezei broeder dbolul js q mijn beurt, om een weinig verzorgd te worden. Mij» eene arm is licht beschadigd (bij liet zijn linker arm zien, die een gapende wonde had)ik heb een steen in niyn rechter dij, en een messteek in de heup. hiJ mijn beschermheilige voor de snaken, (lle injj dat alles bezorgd hebben, want ze zijn naar de andere wereld. Zeg de Gothon's, dat ze mij wat water brengen, 't Zijn brave meis jes, die er vroom op in, Blaan beter dan veel mannen. Wat geneeskrachtige kruiden betreft, die zullen hier op de rots wel niet te vinden zijn. Jantje, kent ge de geschiedenis van koning Artus, van de schoone Helena en don reus Praat zooveel niet, broeder Bruno, ant woordde Jantje, die |een hemd aan stukken sneed om windsels te maken. Niet pratenriep Bruno woedend uit, denkt ge dan, dat ik de koorts heb Nu die schavuiten weg zijn, en ik vier of vijf gaten in mijn lichaam heb, hoop ik, dat de oude Maurever bet verbod, dat mij gedaan is, zal opheffen. Laat die prullen maar liggen, en ga terstond mijnheer Hue vragen, of hij mij vrijheid wil geven, de een of andere geschie denis te vertellen. Gij zult u vermoeien, broeder Bruno. Zwijg, kleine snaak, gij hebt geen ver stand van de heelkunst. Altijd praten doet goed. Breng mij dien steen eens, die daar ligt, en dien ik groot ongelijk had, liun niet naar het hoofd te werpen. Jantje ging naar den steen en trachtte te gehoorzamen. Maar hij kon er geen beweging in krijgen. Broeder Bruno stond waggelend op, greep met de eene hand, die hij nog vrij had, den steen, en wierp hem op zijn plaats, om hem tot zetel te gebruiken. Ge zijt waarlijk een kloeke ventzei Jantje vol bewondering. 0 arm manneke antwoordde Bruno op klagenden toonals ik morgen in het klooster terugkom, krijg ik dubbele straf! Maar men moet zeggen, dat ik ze goed verdiend heb, voegde hij er, in zjjn vuist lachende, hij Hé daarGothon'sriep hij plotseling, wilt gij, dat ik van dorst sterve Water en linnen, brave menschen vlug vlug Als men niet wist, dat het econo mische vraagstuk zoo nauw met de sociale kweste is verwant, zou datgene wat men thans in Amerika ziet gebeu ren, het wel leeren. Zooals men weet, moet in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika binnenkort de algemeene verkiezing voor het presidentschap plaats hebben. Harrison zal daarbij weer de kandidaat der replublikeinen, Cleveland die der democraten zijn. Eerstgenoemde handhaaft het ultra-pro- tectionisme van Mac Kinley en begeert den enkelen standaard, Cleveland daar entegen verklaart zich in een openhaar schrijven voor tariefsherziening en voor het bimetalisme. „De rechten op grond stoffen voor de nijverheid moeten niet zoo zwaar belast zijn, als thans het geval is," zegt hij. „Ik vraag niet de invoering van het vrij handelstel- selalleen wensch ik, dat de tolrechten op billijker wijze worden geregeld en verdeeld." Met betrekking tot da muntkwestie laat Cleveland zich als volgt uit: „Ofschoon elke dollar, het zij in goud, in zilver of in papier, de zelfde waarde moet hebben als elk betalingsmiddel, is het toch zeer goed mogelijk ziek van goud en zilver ge lijkelijk te bedienen in de munt-circu- latie. Elke moeilijkheid, elk verlies dat uit dergelijke hervorming zou voort spruiten, zou eerder) te dragen zijn dan de algemeene malaise, welke zou ont staan, indien de munt in discrediet raakte." Naar de Times uit Calcutta verneemt, is Conway's exploratie-expeditie terug gekeerd na minstens 1000 voet kooger te zijn gestegen dan Schlagintweit deed die een hoogte van 22,230 voet bereikte. Conway's expeditie beklom twee onbe kende ijsspitsen, doorhem „Kristal-Piek" en „Pionier Piek" gedoopt, resp. 20.000 en 23.000 voet hoog, waarhoven een derde onbekende piek de Golden Throne gedoopt, nog 2000 voet hooger bleek uit te steken. Deze laatste, alsook de Hij was geheel bleek geworden, cn zijn on versaagde kracht begon hem te begeren. Allen schaarden zich rondom hem, want hij was ongetwijfeld de koning van het plebeisch gedeelte der bezetting. Zjjn wouden werden zoo goed mogelijk ge- wasschen en verbonden. Zie zoozei hijnu zou ik van gan- scker harte opnieuw wdlen beginnen. Och ochvrienden, ik heb nog heel iets anders beleefd! Kent gij de geschiedenis van Paling kop, den molenaar van het eiland Yon, in de rivier de Vilaine Palingkop was vader van negentien kinderen, acht zonen en elf doch ters, allen kinderen van één vrouw met name Monica, die uit het dorp Acigné vandaan was. Op zekeren nacht, dat hij niet kon slapen, hoorde hij zijn molen spreken. Zijn molen zei Gaomo Gaomo Gaomo Gij weet wel, zooals alle molens zeggen, wanneer de meelbuil roept tok-tok-tok-tok- tok-tok Palingkop begreep wel, dat zijn molen wilde zeggen Ga omhoog, ga omhoog. Hij wekte zijn huisvrouw, en verzocht baar naar den molen te luisteren. De huisvrouw luisterde. Wat zegt hij vroeg Palingkop. Hij zegt Ganao ganao ganao zooveel als Ga naar oom, ga naar oom, ga naar oom Palingkop, nu, bad een droom gehad, waarin hem van een schat gesproken werd, en Paling kop was zijn beer' twee jaar huur schuldig. Die heer was juist Jan de Kerbraz, bijge naamd de stotteraar, wiens geschiedenis ik u vertellen zal na deze Hier liet een der Gothon's schuchter een geronk hooren. Drie Mathurin's gaven den toon aan, en hieven in koor een vervaarlijk gesnork aan. De Joson's Catiche's en de beide andere Gothon's (want nooit spreken we meer over de voor eeuwig geschandvlekte Gothon Lecerf) antwoordden dadelijk en het muziekpartijtje ging in vollen ernst zijn gang. Broeder Bruno keek zijn slapende toehoor ders verbaasd aan. Zelfs klein Jantje, die zijn blond hoofdje op zijn schouder liet hangen, sliep als een engel. Goedbromde broeder Bruno vol wrok nu zullen ze 't einde van de geschiedenis van Palingkop niet wetendaarmee uit Hij schikte zijn steen tot een oorkussen, en mengde zijn zware basstem in bet groote koor. Onder allen, die in de kleine vesting van Tombelène vergaderd waren, was er maar een, die zijn oogen niet sloot. Dat was mijnheer Hue. Zoolang de nacht nog duurde had men hem blootshoofds, ongewapend en biddend, als schild wacht om den ringmuur kunnen zien wandelen. Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1