Binnenland. uitdrukkelijk verzocht heeft, zulks na te laten. Zijne Majesteit verzekert, dat hij het uitsluitd in het belang der Engelschen doet, om andere mogend heden te beletten ons den loef af te steken. Niemand twijfelt aan de goede bedoelingen van Zijne Majesteit, maar wegens de mogelijkheid, dat onder zekere omstandigheden Frankrijk de erfgenaam zou kunnen worden van den Congo-staat, zoodat de Franschen zich aan den Boven-Nijl zouden kunnen nes telen, moet Engeland zorg dragen de mogelijkheid dier verwikkelingen tot allen prijs te voorkomen. De Times besluit zijn sarcastisch artikel met den raad dat Engeland de plaats inneme der Oost- Afrika-compagnie en haar ge- heele gebied vanaf Oeganda tot den Boven-Nijl bezette. AVdgens officieel bericht zijn eergis teren te Hamburg aangegeven 58 nieuwe cholera-gevallen en 42 sterfgevallen. Daarvan zijn er van den vorigen dag 49 en 30. Vervoerd zijn 58 lijders en 13 lijken. Dinsdag waren er te Parijs 29 cholera gevallen en 7 mot doodelijken afloop. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat er te Tourlaville 3 cholera-gevallen -voor gekomen zijn. Te Havre kwamen 4 cholera-gevallen voor en 3 sterfgevallen. Volgens een bericht uit Brussel van gisteren is de gezondstoestand in geheel België verbeterd. De deskundigen be schouwen het cholera-gevaar als ge weken. De heer John Morley, minister voor Ierland, heeft gisteren aan Mac Cartliy schriftelijk doen weten, dat de Regeering besloten heeft, eene commissie te benoe men tot het onderzoeken van en het uitbrengen van rapport over de kwestie der uitgezette pachters en de beste mid delen om hen weder onder dak te brengen. De Engelsche regeering heeft eene dépêche van Mozambique ontvangen, volgens welke eene Portugeesche stoom boot op de Moma-rivier is vergaan, bij welke ramp een aantal Engelsche en Duitsche onderzoekings-reizigers ver- dronkon zijn. Schiedam, 29 September 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Uoetisdag 28 September. In deze zitting werden de aftredende leden van de Huishoudelijke commissie en van de commissie voor de Stenografie herbenoemd. Daarna werd goedgekeurd het voorstel om het koloniaal verslag over 1892 (W.-I.) voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens werd behandeld de conclusie in zake het adres van G. de Jonge, te Abeele, over beweerde mishandeling van zijn zoon bij diens verpleging in het militair hospitaal te Vlissingen. De meerderheid der commissie stelde voor, de inlichtingen voor kennisgeving aan te nemen. De minderheid gaf de herziening in overweging van de bepalingen, regelende de bevoegdheid van den geneeskundigen dienst der landmacht ten opzichte van in het hospi taal verpleegde militairen. De heer Van Lüben Seis verdedigde de conclusie der minderheid en wees er op, dat een militair, ook als hij ziek is, gevrij waard moet worden tegen willekeurige behan deling, wanneer dit in mishandeling ontaardt in den vorm van gevaarlijke kunstbewerkingen tegen den zin van den patient. Herziening van de betrekkelijke bepalingen is derhalve noodig. De heer De Beaufort (Amsterdam) ver dedigde de conclusie der meerderheid. Prin cipieel had zij geen bezwaar tegen de con- clussie van de minderheid, maar zij wil den Minister niet aan een vastenonveranderlijken regel binden. Zij is 't eens met den (advocaat- fiscaal, dat uitzonderingen mogelijk kunnen zijn. De heer Sckimmelpenninck v. d. O y e sloot zich aan bij de vrij onschuldige conclusie der minderheid. De Min. van Oorlog verklaarde zich bereid om, als dit noodig mocht blijken, de be doelde aanschrijving uit te vaardigen of eene wijziging van de bestaande voorschriften uit te lokken. De heer Van Lüben Seis verklaarde daarop zijn conclusie in te trekken, waarna die van de meerderheid werd goedgekeurd. Bij de behandeling van het rapport, betrek kelijk het verslag over het Armbestuur, heeft de Min. v. Binnenl. Zakeu toegezegd te over wegen, in hoever aanvulling van art. 61 der Gemeentewet noodig is, om de Gemeentebestu ren in staat te stellen over subsidiën aan arm besturen te kunnen beschikken, hangende de beslissing van Gedep. Staten over Begrootin gen, waarop die subsidiën voorkomen Daarop werd behandeld de conclusie in zake der klacht van W. H. Vliegen, te Maastricht, over het doen staken, door den burgemeester van Gulpen, van een openbare vergadering. De minderheid stelde voor, dat de Minister voor betere handhaving van de wet van 1855 wake. Te dezer zake werd een langdurig debat gevoerd, waarbij de Minister, de conclusie der minderheid door den heer Kerdijk en ge deeltelijk ook door den heer Levy verdedigd bestrijdende, verklaarde dat voor de Begeering geen reden tot inmenging bestond, omdat de burgemeester van Gulpen niet de wet van 1855 toepaste, maar de gemeente-verordening,' op welker uitvoering de Kegeering geen invloed kan uitoefenen. Morgen voortzetting. Op de Indische begrooting voor 1893 zijn de uitgaven geraamd op 139de middelen op 130'/i en dus het tekort op 9 millioen. De koffieopbrengt wordt geraamd op 395000 pikols a 45 cent per 'ƒ2 kilo. De Java-oogst zal 100000 pikols meer opleveren, welke de Minister voor het volgend jaar wil reserveeren. Onder de uitgaven is 6 millioen uitgetrokken voor spoorwegen en havenwerken waaronder 1 millioen voor spoorwegaanleg, verbindende Tarik met Soerabaya en Kalimas; 3 millioen voor irrigatiewerkentotaal ruim 9 millioen voor productieve uitgaven, ruim opwegende tegen het tekort. Tot versterking der middelen is voorge steld de invoering van accijns op lucifers, verhooging van den accijns op petroleum, tijdelijke regeling van de suikerbelasting, zoo dat de heffing van het uitvoerrecht blijft ge schorst, maar het gemiddeld bedrag dat aan uitvoerrecht zou geheven zijn in de 3 laatste jaren over de suikerondernemingen wordt om geslagen naar het inkomen. Ook is verhooging van het kwitantiezegel voorgedragen. Een onderzoek naar bezuinigingen is opge dragen aan den heer Van Dorssen, voorzitter van de Bekenkamer. De beschikking is ge vraagd over IV2 millioen, tot bijslag voor koffieaanplant. De Gouvernementskoffiecultuur zal aan technische handen worden opgedragen. Verder is voorgesteld: geleidelijke afschaf fing van heerendiensten, reorganisatie van het inlandsch onderwijs en reorganisatie van het wapen der infanterie Met genoegen zullen zeker velen vernemen, dat een stoomschip voor Krupp met ijzererts uit Bilbao geladen, alhier is aangekomen. Deze stoomboot werd naar hier als plaats van bestemming verwezen, daar ze hier nog een schoone gezondheids pas kan verkrijgen, terwijl de havens van Rotterdam en Amsterdam besmet zijn verklaard. Vreezen wij dat, te meer daar liet aankomen van ertsbooten alhier slechts een tijdelijke maatregel is, er weinig voor onze stadgenooten aan te verdie nen zal zijn, toch kan het aanleiding geven, dat daardoor meer de aandacht de aan op Schiedam gevestigd wordt,. Voor Krupp's inrichting ware zeker geene betere gelegenheid tot het vesti gen van eene filiale te vinden dan die welke de uitgestrekte terreinen aan de Maas, liet eigendom dor gemeente, daar toe bieden. De groote industrieel zou daar vin den wat hij sedert zoolang zoekteene gelegenheid aan de Maas, van waar hij zijne producten gemakkelijker naar de overzeesclie staten, met name Amerika, zou kunnen verzenden. Werd die gelegenheid werkelijk te Schiedam uitgekozen, de groote kanon- nenkoning zou er niet alleen door ge baat, maar ook liet belang van Schie dam's ingezetenen zou er zeer door be vorderd worden. Gister-avond werd opnieuw door de politie de hand gelegd op een tweetal personen, die betrapt werden op het ontvreemden van moutwijn, ditmaal uit de branderij van den heer J. H. Ris, aan den Noordvest. Een hunner, een man die [eerst sedert eenige dagen als werkman uit bedoelde branderij was onslagen, wist zich door 0verklimming toegang te verschaffen, waarna hij voor zijn helper de deur opende. Toen bei den de branderij verlieten, waar zij waar schijnlijk reeds meermalen een nachte lijk bezoek met dit doel haddon ge bracht, vonden zij echter den weg dooi de politie afgezet. Beiden zetten het op een loopen. De een, zekere W. Z. werd in het Korte Groeneweegjo, na een kleine worsteling door den hoofd agent G. Wagenmaker on den agent M. den Uil gegrepen en in verzekerde bewaring gebracht. De tweede, H. G. nam zijn weg over het Doeleplein, het Doele- steegje en kwam zoo op de Schie, waar hij een blikken bus, van zoodanigon vorm, dat deze gemakkelijk op het lijf kan worden gedragen, in de Schie wierp. Hij liep echter een tweetal daar surveil- leerende rijksambtenaren in handen en werd eveneens in verzekerde bewaring gebracht. De blikken bus is door de politie opgevischt. Het is voornamelijk aan de activiteit van den hoofdagent G. Wagenmaker, den agent M. den Uil, den nachtwaker F. Schoei en den rijks-ambtenaar J. Boslooper te danken, dat de daders werden gearresteerd. Het nieuwe speelseizoen werd gisteren avond in den Officierentuin door het too- neelgezelschap der heeren Le Gras Haspels geopend met de opvoering van het Blijspel „Zenuwachtige vrouwen", dat naar het Franscli van Blum en Toché door dr. An. voor het Nederlandsch tooneel is bewerkt. De Fransche afkomst van liet stuk verloochent zich ook in de Hollandsche vertaling niet. De wufte Parijsche zeden worden in dit blijspel voorgesteld op eene wijze, die ons een vluchtigen blik doet slaan in het leven van die groote wereldstad. En de moraal vandittooneel- spel is in weinige woorden te omschrij ven Zenuwachtige vrouwen laten zich in den toestand van overspanning soihs vervoeren tot handelingen, waarvoor zij later terugschrikken. Zij zijn een waar kruis voor de mannen, en verstoren het echtelijk en huiselijk geluk, dat zij ge roepen waren te bewerken. Deze strek king spreekt uit de verschillende be drijven van het stuk, maar wordt soms uitgewerkt tot bespottelijke overdrijvin gen. Het zou te bezien staan, of eene Hollandsche vrouw, zelfs in den meest overspannen zenuwtoestand, zich zou laten vervoeren tot handelingen als die welke hier de Fransche dames wor den toegedicht. Het geheel is overigens een reeks van grappige misvattingen, die uitsluitend de verdienste hebben, het publiek eens hartelijk te doen lachen. Yinden wij alzoo in het stuk, bij veel dat wij voor een Nederlandsch publiek minder geschikt achten, weinig degelijks, voor het spel der artisten hebben wij allen lof. Het waren waarlijk zenuw achtige vrouwen, zooals zij ons door het uitnemend spel der dames Burlage-Ver- woert, Coelingh-Vorderman, en niet 't minst door de voortreffelijke actie van mevr. Cath. Beersmans werden voorge steld de zenuwachtigheid sprak uit stem en gelaat, uit den opslag der oogen en geheel de houding van haar die hier „lesfemmes nerve uses" voorstelden maar ook de hoeren-artisten Tartaud en De Vries beweren in hun eigenaardige rol, dat de zenuwachtigheid ook soms hot deel der mannen kan worden, al is zij ook bij voorkeur aan de zwakkere helft van het menschelijk geslacht toebedeeld. Met aldus het spel der artisten te prijzen, willen wij niet geacht worden het stuk-zelf goed te keuren. Wij ach ten stukken van deze soort voor een Ne derlandsch gemengd publiek minder geschikt, vooral niet waar wij er van getuige zijn, dat sommige ouders mee- nen zelfs kinderen in het schouwburg- vermaak te moeten laten deelen. Hou den do heeren Le Gras Haspels steeds rekening met de zeden en ge voelens van het publiek waarvoor zij gewoon zijn te spelen, dan zullen zij zich door meerdore opkomst in een groo- ter succes mogen verheugen dan dat 'twelk hun gisteren ten deel viel. Tot onderwijzeres te Charlois is be noemd mej.J. G. de Mooij cn tot onderwij zer 4e klasse aan de openbare lagere schoolaan denNoordwalte's-Gravenhage de heer H. Kool, beidon te Schiedam. Aua boord van een enkele dagen geleden van Schiedam aangekomen vaar tuig onder Zwijndreclit is gisteren-ochtend de 21jarige zoon dos schippers in he vige mate door cholera aangetast en ter verpleging in een der barakken van het Ziekenhuis tc Dordrecht opge nomen. Het schip is in quarantaine gelegd. Heden avond was de lijder nog in leven, maar niet buiten gevaar. I)e Tyd meldt, dat bij de periodieke bestuursverkiezing, in de plaats van den heer Vermeulen, die om redenen van algemeen belang zich niet herkies baar stelde, tot president van de ka tholieke Kamerclub is gekozen de heer Ruys van Beerenbroek. Herkozen als bestuursleden werden de heeren Haffmans en Walter. In de afgeloopen week zijn in ons land aan Aziatische cholera overleden 23 personen, waarvan in Rotterdam 7. Sedert gister-middag zijn te Rotter dam geen sterfgevallen aan Aziatische cholera voorgekomen. Van 2 personen werd aangifte gedaan als vermoedelijk aan die ziekte lijdende, zoodat 5 lijders in behandeling zijn. Naar de N. ft. Ct. verneemt, zal de zaak tegen A. W. Ockeloen op Zaterdag 15 October in openbare behandeling komen voor de rechtbank alhier. Bij zijne partijgenooten schijnt het plan te bestaan, voor hem als gekozen raadsman te doen optreden mr. P. J. Troelsta, advocaat te Leeuwarden. De Londensche correspondent van de N. li. Ct. verneemt dat er bij de Neder- landsche Staatssporen plan bestaat om, in aansluiting op de Engelsche nachtboot, eerstdaags eenen specialen trein te laten loopon, vertrekkende van Vlissingen om zeven uur 's morgens, om over Breda en Utrecht de Engelsche reizigers en brieven vóór tien uur te Amsterdam te brengen. Ook het 8-jarig dochtertje van den schipper te Delft, dat gisteren de cholera kreeg, is daaraan bezweken. Na be hoorlijke ontsmetting zijn de beido lijken naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overgebracht. De schuit is verhaald naar de aschvaalt, om daar te worden ontsmet. De schipper en zijne vrouw en twee kinderen zijn wel varend zij weigeren hunne schuit te verlaten en in het ziekenhuis in obser vatie te worden gesteld. Op last van den commissaris van politie te Delft zijn lieden aangehouden de vreemdelinge J. G., verlaten vrouw van L. G. R., en hare drie kinderen, die zonder geld of middel van bestaan zijnde, reeds eenige dagen daar ter stede zich ophielden. De vreemdelingen, Duit- schers van geboorte, zijn heden voor middag naar Rotterdam overgebracht, om, door tusselienkomst van den hoofd commissaris van politie, over do grenzen gebracht te worden. De Haagsche gemeenteraad heeft f 1GOOO toegestaan voor afzondering van choleralijders te Scheveningen. Omtrent de bekende Haagsche duel historie verneemt der Haagsche kroniek schrijver van de N. Gron. Ct., dat de gewonde gelukkig nagenoeg hersteld en de vrede tusschen de duellanten gesloten is. Daarmee is 't zaakje uit voorgoed, want van een vervolging komt niets. Een vierhonderdtal personen uit Lei derdorp en andere gemeenten bij Leiden trokken gisteren-ochtend in bedevaart naar Noordwij k, om het graf van den II. Jeroen te bezoeken. Gedurende de Kerstdagen zal te Amster dam een congres worden gehouden van afgevaardigden vantimmerlieden-vereeni- gingen, waarin een voorstel van Rot terdam zal worden behandeld tot het stichten van een Nederlandschen Tim- merliedenbond, zonder politieke of gods dienstige bedoelingen. Er hoeft zich te Groningen opnieuw een cholera-geval voorgedaan. De schip per Schoustra, mot zijn vaartuig lig gende aan den Hoomschen dijk, is door de ziekte aangetast. Hot schip had juist de Westerhaven verlaten, waar de schipper van hot besmette water

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2