Binnenland. lieel de wereld ten goede. Een paar legioenen van lieden, die dit ideaal, liet ideaal van een Franciscus en Domini- cus, werkelijk en getrouw bleven na streven, zij zouden immers van Noord tot Zuid en van Oost tot West heel Europa kunnen veranderen. Onder de regeering van koning An- tiochus I, den Jodenverdrukker, ging het heil, de hernieuwing van godsdienst en vaderland, eenmaal uit van de kleine stad Modin, waar Mathathias met zijn zonen woonde. Zij, de weinige Macha- beërs, zij verdroegen de ellendige ver drukking der heidenen niet meer, gre pen naar het oorlogszwaard, en sterk geworden in den krijg, hebben zij de heirlegers der vijanden verslagen. Een dergelijk heil verwacht Paus Leo XIII van het Rozenkrans-gebed in handen der goedgeloovige, eenvoudig gezinde Ka tholieken. Wat Urbanus IY, Sixtus IY, Leo X, Julius III, Pius V en Gre- gorius XIII door den Rozenkrans heb ben beproefd en verworven, ook deze Paus beproeft het onder de grootste volharding. Aan iedoren Katholiek dan de plicht, de Pauselijke onderneming te steunen P. M. BOTS, pr. Schiedam, 1 October 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 30 September. In deze zitting werd medegedeeld, dat H. M. de Koningin-Regentes, in haarweder-antwoord aan de adres-eommissie, hare belangstelling heeft betuigd in de bereidverklaring der Kamer, om hare gewichtige en veelomvattende taak te verrichten, waarop Gods zegen moge rusten. De behandeling van het wetsontw. tot wij ziging van de artsenwet, werd voortgezet. De heer Z a a ij e r heeft voorgesteld om by het voor het academisch voorbereidend arts examen onderscheid te maken tusschen de ju ridische en de natuur-wetenschappelijke vakken. De Min. v. Binnen 1. Zaken had geen overwegend bezwaar tegen het amend., maar achtte de Regeerings-redactie voldoende voor hetgeen wjj behoeven voor de praktijk der tandheelkunde. Het amend, werd verworpen met 40 tegen 29 stemmen. De wijzigingswet zal 1 Januari 1894 in werking treden. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aangenomen werden nog de aanvullingsbe- grooting voor marine en het onteigeningsont- werp voor de nieuwe beurs te Amsterdam. Dit laatste lokte eenige discussie uit, waarbij van verschillende zijden bezwaren werden ge opperd tegen een h. i. onnoodige kostbare onteigening, terwijl de gemeente Amsterdam over een eigen terrein op het gedempte Dam rak kan beschikken. Het w. o. werd verworpen met 43 tegen 27 stemmen. Blijkens de bij het Departement van Binnenlandsche Zaken ingekomen ambts berichten zijn de meeste der gevallen van Aziatische cholera of cholera nos tras in Zuid-Holland in den loop dezer maand, voor zoover zij niet uit het buitenland werden aangebracht, waar genomen bij personen wonende of'werk zaam op schepen varende op de Maas of daarmede gemeenschap hebbende wateren. Het gebruik van Maaswater was de vermoedelijke oorzaak van verscheidene gevallen. Ten ernstigste wordt derhalve opnieuw gewaarschuwd tegen alle gebruik van Maaswater in ongekookten toestand. Tot Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is in hare heden-middag gehouden vergade ring met algemeene stemmen benoemd de heer J. Hoogendam, lid van don Raad dezer Gemeente. In de vergadering gisteren door don Raad dezer Gemeente gehouden, deed de Voorzitter allereerst het kon. be sluit voorlezen, waarbij de heer P. J. van Dijk van Matenesse tot burge meester dezer gemeente wordt herbe noemd. Daarop vroeg de heer Loopuyt het woord om den Burgemeester geluk te wenschen met zijne herbenoeming en de hoop uit te spreken, dat hem ge zondheid, lust en kracht moge bijblijven, om nog lang deze betrekking te ver vullen. Deze gelukwenach van den heer Loop uyt werd door een zeer zwak applaus, blijkbaar slechts van eenige bijzondere vrienden van den Voorzitter afkomstig, gevolgdde meerderheid van den Raad nam de mededeeling der herbenoeming en de gelukwensch van den heer Loop uyt zoo stoïcijnsch mogelijk op. Blijkbaar door dit welsprekend stoï cisme onaangenaam getroffen, hield daarop de Burgemeester een korte rede, die de Sohied. Court, de „gemeente-cou rant" als volgt weergeeft De Burgemeester antwoordde dat zijne benoeming door II. M. de Koningin, thans voor de zesde maal, hij wilde dit niet ontveinzen vooral deze maal hem hoogst aangenaam had getroffen. Waar hij zich bewust is, mot liefde voor deze gemeente, gedurende het vierde eener eeuw aan hare belangen te hebben gearbeid en zich krachtig van lichaam en geest blijft gevoelen, stelt hij er prijs op, dat de Regeering door zijne herbenooming haar stempel drukt op de tot dusver door hem gevolgde ge dragslijn en hem haar vertrouwen blijft schenken. Zal hij intusschen bij voortduring iets kunnen doen in het belang der gemeente, dan is hem ook voor het vervolg den steun en de medewerking van den Raad en van het dagelijksch bestuur onmis baar. Hij meent aan zijn verleden het recht te mogen ontleenen dien steun en mede werking te vragen er. roept ze met aandrang in, in de overtuiging dat ze hem onmisbaar zijn. Zelf zijne onafhankelijkheid willende bewaren, hoopt hij, gelijk tot heden die van anderen ongerept te. eerbiedigen, overtuigd dat bij eerlijken en open strijd de belangen dezer gemeente het meest moeten winnen. Hij eindigt met den heor Loopuyt zijn hartelijken dank te betuigen voor de gesproken woorden en stelt voor het voorgelezen besluit zijner benoeming voor kennisgeving aan te nemen waartoe onder Applaus N. S. Cl.) wordt besloten. Wij cursiveeren Red. N. Sch. Ct. In de vergadering van den gemeente - raad op gisteren waren nog ingekomen Yan Burg. en Weth. een schiftelijk voorstel op de adressen van Numam c. s. en J. II. Vester c. s., om wijziging van het tarief der drinkwaterleiding. Het voorstel, strekkende om op eerst bedoeld adres afwijzend te beschikken, maar het tweede verzoek toe to staan, werd ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Ook het rapport van de benoemde raadscommissie om te onderzoeken de mogelijkheid en de wenschelijkheid der oprichting van een pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren en voor hunne weduwen en weezen, vergezeld van een ontwerp-verordening op pensioenen en op wachtgelden der gemeente-ambte naren met bijlagen, werd voor eene volgende vergadering ter visie gelegd. Na beschikking over eenige ingeko men stukken, die in eene volgende vergadering in behandeling komen en mededeeling omtrent de onderhandelin gen met Schieland, kwamen in behan deling eenige ontwerp-besluiten tot wij ziging of aanvulling der gemeente-bo'- grooting voor 1892. Een dezer om f 12000 op de begrooting te brengen voor de kosten der openbare gezondheid, ontlokto den heer Tak eenige opmerkingen, die vooral ten doel hadden een grens te stellen aan het crediet voor deze aangelegenheid te geven De heer Hoogendam meende, dat der cholera-commissie hinderpalen in den weg waren gelegddoch de heer Elzevier Dom overtuigde hem, dat hij in deze verkeerd was ingelicht, daar zij zelve had aanbevolen o. a. nu de Lange Singelsloot niet uit te diepen. Het betrokken ontwerp werd daarop met algemeene stemmen aangenomen en B. en W. tevens gemachtigd, zoo noo- dig, eene tijdelijke leening te sluiten tot een bedrag van f 12000. Herbenoemd werden lo in de commis sie voor de gasfabriek de heeren Loo puyt, v. d. Schalk, Knappert en Maas. 2o in de commissie voor de fabriage de heeren Visser, Tak, v. d. Schalk en Ris. 3o tot leden der commissie van voor lichting voor de inkomsten-belasting de heeren J. II. Bertels en J. Hoek. Definitief benoemd werden de leeraren der middelbare scholen de heeren J. H. Hingman en dr. G. Bakker. Tot le onderwijzer aan de school voor jongens werd benoemd de heer B. de Maar, die teven als zoodanig werd aan gesteld voor de herhalingsschool voor meisjes. Aan laatstgenoemde inrichting werden nog benoemd tot 2den onderwijzer de heer J. van Rijn Gzu. en tot onderwijze ressen in handwerken mej. de Goederen J. J. van Vliet en M. van Rossen. De Voorzitter deed daarop nog mede deeling van den stand der procedure nxetde Stearino-kaarsenfabriek „Apollo", die eerst in December verder zal be handeld wordenvan den afloop dei- tijdelijke geldleening a f 70.000, waar van 60 obligatiën 4 98V16 zijn toege wezen aan de firma G. J. en A. E. Groe- neveld te Winschoten, en 10 obligatiën a 98Vj6 pCt. aan de firma Boon en Muller te Hoogezand en van de po gingen, aangewend bij den ingenieur van den Waterstaat ter verkrijging van bepalingen tegen te snelle vaart van stoomschepen bij het voorbij stoo- men onzer haven. Daarop werd de Vergadering door den Voorzitter gesloten. Blijkens achterstaande advertentie biedt „Schiedams Mannenkoor Orpheus" zijnen leden, bij de opening vau het seizoen een soirée amusante aan, die tevens voor niet-leden toegankelijk zal zijn tegen een entreeprijs, dien voorze ker niemand te hoog zal voorkomen. Het glanspunt van deze soirée zal zal zijn eene opperette, getiteld „Do Wraak van het Regiment," van den componist Joh. C. Visser, onder wiens persoonlijke leiding het Zangspel zal worden opgevoerd. Slechts noode weer houden wij den lust, die ons bekruipt, reeds nu eene beschrijving van dit bij uitstek humoristische zangspel te geven, welks levendige, frissche inh(&d, ver- eenigd met de geestige toonzetting een waarlijk comisch effect maakt. De tweede afdeeling, mystiok vermeld onder „Muzikale en Humoristische Voordrachten" zal zeker bijdragen om dezen avond tot een recht gezelligeu, genotvollen avond te stempelen, zooals „Orplieus" die zijnen leden steeds weet te bicden. Waar het S. M. O. nog nimmer aan de sympathie zijner stadgenooten ont brak, lijdt het geen twijfel of een talrijk publiek zal Maandag-avond hot bewijs geven, dat het de pogingen van „Orplieus" om zijnen stadgenooten een gezelligcn avond te verschaffen, op den rechten prijs weet te stellen. De nieuwe school te Kethel. Do nieuwe parochiale school te Ko thei, die heden (Zaterdag) in gebrnik werd genomen, is gebouwd naar de plannen van den heer A. G. Bleys on der toezicht van den heer A. P. Roozen. De school bestaat uit drie ruime lo kalen, door breede vensters verlicht en door glazen beschotten gescheiden,en biedt ruimte voor 150 kinderen De lengte van het gebouw bedraagt 31.69 M. bij eene breedte van 7.55 M. Drie dorpels in blauwen hardsteen geven toegang tot even zoo vele porta len, waar eene goede gelegenheid is tot het bergen der kleedingstukken, ter wijl voor iedere klasse de privaten zeer voldoende zijn ingericht. Aan de eischen door de hygièno en de paedagogiek gesteld, is overigens op afdoende wijze voldaan, zoowel dooi de inrichting der schoollokalen, die allen goed geventileerd zijn, als door het plaatsen van de schoolmeubelen. In de lokalen zijn in 't geheel ge plaatst 72 schoolbanken, ieder voor 2 leerlingen, bestaande uit 12 voorban ken, 48 tusschenbanken en 12 sluit- banken, waarbij zich aansluiten 3 stan daards met schrijfborden, een tolraam enz. Aan het schoolgebouw sluit zich aaii do ruime onderwijzerswoning met voor gevel aan den openbaren weg. De inrichting van die woning levert het bewijs dat Kethel's parochianen besef fen, watj zij aan den onderwijzer hun ner kinderen verschuldigd zijn. De gcheele inrichting, gelegen aan het laantje tegenover het terrein van de nieuwe kerk, dat naar de Polder vaart leidt, en door ijzeren hekken van den openbaren weg afgesloten, maakt een aangenamen indruk. Hoewel bij den bouw alle onnoodige versiering en overtollige weelde is vermeden, levert hij het bewijs, dat hier een degelijk werk is gesticht, dat den loop der eeuwen zal kunnen trotseeron. Zoo is Kethel, waar in de laatste jaren zooveel is gebouwd, weer een nut tige stichting meer rijker geworden. Reeds bij het verlaten van de kom der gemeen to ziet men in de verte het nieuwe gebouw, en biedt het met de nieuwe kerk, pastorie en stalling met kosterswoning, een recht opgewekten aanblik. Het leert den vreemdeling, die Ke thel bezoekt, dat op de plaats, waar voorheen de verstrooide Katholieken ter viering van de godsdienst-geheimen in alle stilte in. een schuurkerk bijeen kwamen, thans een reeks gebouwen is verrezen, die van het bloeiende katho lieke leven in die landelijke gemeente, nog aan het verre nageslacht zullen getuigen. De Regeering is voornemens jaarlijks eene ofïicieele uitgave te doen in den geest der Engelsche blue-books van ver slagen over de Rijkslandbouwproefsta tions, proefvelden enz. Do Minister van Binnenlandsche za ken heeft naar aanleiding van het voorkomen van mond- en klauwzeer in sommige gemeente van Limburg, Zuid- Holland en Zeeland de aandacht van de commissarissen der Koningin geves tigd op het belang, dat voor de vee houders, vooral voor hen wier vee geweid wordt in de nabijheid van besmette streken, gelegen is in eene spoedige stalling van hun vee, aangezien do smetstof van genoemde veoziekte zich blijkens de ervaring zeer snel van de eene weide naar de andore kan versprei den. Derhalve moeten de veehouders in hun eigen belang door de burgemees ters aangespoord worden tot opstalling van hun vee, zoodra de belangen van het bedrijf dat maar eenigszins toelaten. Vooral acht de Minister dit noodza kelijk in gemeenten, waar reeds mond en klauwzeer voorkomt. De in- en doorvoer in België is ver boden van alle soorten versche, ge droogde, gerookte of gezouten visch, van vischafval, alsmede van schaal- en weekdieren, komende uit eene plaats waar epidemische cholera binnen een tijdsverloop van minder dan twee maan den aan den dag van afzending vooraf gaande, is geconstateerd geworden. Lr heeft zich heden te Gharlois een geval van cholera voorgedaan bij een werkman aan de fabriek op Feyenoord, wonende in de Gouwestraat. Ook twee kinderen zijn ongesteld. In de woning van dien man heerscht eene onbeschrijfelijke onreinheid; hij weigerde echter naar de barak te wor den overgebracht. Te Maastricht heerscht in hevige mate de besmettelijke keelziekte. Reeds zijn vele kinderen aan do ziekte bezwe ken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2