Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^oogstraat 317. 15de Jaarg. Zondag 2 October 1892. No. 4400. TWEEDE BLAD. ALGEMEEN OVERZICHT. Vervolg Binnenland PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 1 October '92. De openbaarmaking van het program dor Parnellieten voor de nu ingetreden wetgevende periode heeft eene tegen- betooging van den kant der anti-Par- nellieten uitgelokt. Zij hebben te Dublin eene vergadering gehouden en besloten tot het uitvaardigen van een uitvoerig manifest aan het Iersche volk, dat door Mac Carthy is onderteekend. In het manifest wordt eerst de geschiede nis der Home-rule beweging gege ven daarna wordt er in uitgedrukt het vertrouwen, dat Gladstone's home- rule- plan het Iersche volk zal bevredi gen, en ook dat het inet allen gewenscli- ten spoed zal tot stand komen. De nationalisten vreezen het verzet van het Hoogerhuis niet. Mocht liet Hoogerhuis, ten spijt van de lessen der geschiedenis, de voorschriften van het gezond verstand, in het Home-r«fe-ontwerp neergelegd, verwerpen, dan zullen er maatregelen genomen worden niet alleen om het tot stand komen er van toch te verzekeren, maar tevens om het Hoogerhuis zelfs onschadelijk te maken. Ten slotte vraagt het manifest met aandrang om de hulp der volkspartij. Nog voor de verkiezing van den nieuwen lord-mayor van Londen haar beslag had genomen, wijdde de Times een hoofdartikel aan de candidatuur van den alderman Stuart Knill, die volgens de vrij ongewikkelde regeling te dezer zake voor het ambt van lord- mayor der Londensche City het eerst in aanmerking stond te komen. De heer Knill is Katholiekdoch niet hierom ontstond er een verzet tegen zijne verkiezing; immers reeds vroeger heeft een lid der Kerk van Home de waar digheid van Lord-Mayor bekleed. De aanleiding tot de oppositie is veeleer gelegen in Knill's ruiterlijke verklaring, dat hij niet anders dan een katholiek geestelijke benoemen wil tot zijn kape laan, en voorts dat hij weigert de godsdienstoefening der Kerk van Enge land officieel bij te wonen bij zekere gelegenheden, wanneer dit te doen voor den Lord-Mayor gebruikelijk is. Met andere woorden dus: men kant zich niet aan tegen den Katholiek in zake van geloof, maar wèl tegen den Katho liek, die ook niet bij zijne bekleeding van een burgerlijk ambt, bij zijn offi cieel optreden, zijn katholicisme zelfs maar uiterlijk verloochenen wil. De Times oordeelt dit standpunt der oppositie kleingeestig en onhoudbaar, terwijl het blad tevens voor alderman Knill's godsdienstige oprechtheid allen lof heeft. Ten gevolge van de muiterij in de lijfgarde te Windsor (zoo wordt aan de Yorkshire Yost gemeld) zal de zooge naamde Household Brigade- voortaan op gelijken voet worden behandeld met de andere korpsen, ook met het in aanmerking komen voor dienst buitens lands. De lijfgarde werd tot dusver beschouwd als een bevoorrecht korps, welks manschappen eenpotjebrekenmoch- ten en op het stukvan discipline meer vrij heid genoten dan andere soldaten. Juist daardoor moet het begrip van tucht ver slapt zijn en klom de aanmatiging. Natuurlijk blijft een bereden keurkorps voor ceremonieele aangelegenheden een noodzakelijkheid, doch inen wil voortaan nu ook eens de huzaren, lanciers en dragonders voor het spelen van een pa- raderol in aanmerking laten komen. Volgens nadere berichten is Liebknecht, de leider der Duitsclie sociaal-democraten, niet uitgewezen uit Frankrijk noch officieel noch officieus. Hij zelf zegt, dat hij uit eigen beweging den Fran- schen bodem heeft verlaten, en dat een dergelijk optreden tegen hem zou zijn geweest een lafheid en een onhandig heid. Hoewel Liebknecht deze beschul diging baseert op onjuiste beschouwingen (hij maakt zich o. a. een overdreven voor stelling van de gezindheid der Fransclien ten zijnen aanzien) moet men hem toch toegeven dat de Fransche regeering hem wat al te goedkoop de martelaarskroon zou bezorgd hebben, een door de sociaal democraten zoo vurig begeerd artikel De pretendent naar den Spaanschen troon Don Carlos, heeft in een onder houd met een journalist te Budapesth verklaard, als Bourbon, ook zijne aan spraken op het koninklijk gezag in Frankrijk te handhaven. Met betrek king tot Spanje zeide hij het volgende: „Spanje zal na de omverwerping der thans regeerende dynastie een republiek worden, en eerst dan de Carlistische dynastie zien optreden. Het huidige bewind zal omvergeworpen worden door een klein troepje zonder volgelingen, daar het platte land geheel Carlistisch is. Mijn program heeft ten doel eene confederatie in het leven te roepen tus- sclxen Spanje en de Zuid-Amerikaau- sclie republieken, en wel door middel van internationale tractaten". Of deze politiek spoedig in toepassing zal kun nen worden gebracht, is minstens twij felachtig want de kansen vrd den pretendent staan niet gunstig, vooral wanneer het waar blijkt, dat de Paus ook aan de Spaanscho Katholieken in een uittevaardigen encycliek den raad zal geven, zich aan het bestaande re gime te onderwerpen. Uit de binnenlanden van het onme telijke Afrika komen ongunstige bo- ricïiten omtrent den toestand aldaar. De Arabieren, woedend over de belemme ring, die zij van alle kanten in hun slavenhandel ondervinden van de Euro- peesche koloniale mogendheden en de expeditie-korpsen, hebben besloten dezen winter hunne gezamenlijke krachten naar Midden-Afrika te doen trekken en daar een verwoesten strijd te doen leveren tegen alles wat Engelschman, Belg of Dunscher is. Dit besluit is genomen, omdat de prijs der slaven in Soedan, Arabië en Perzie thans gestegen is tot 1200 francs per slaaf van 25 tot 30 jaar. Een uitweg hebben de slaven jagers nog, en die is langs Witu, de 't vorig jaar aan Engeland en Duitsch- land afgestane streek, waar de Britten den opstand slechts hebben kunnen doen eindigen door het oog te sluiten voor den schandelijken menschenhandel. In die streken passeeren dan ook voort durend meer slavenkaravanen. De Ita lianen zijn hun niet ergerlijk te Mas- soeah ontschepen de Arabische booten ongedeerd hare menschelijke lading. Maar vooral aan de Duitschers en Bel gen, en ook aan de Engelsclien, waar dezen meer vasten voet hebben en krach tig kunnen optreden, zooals te Zanzi bar, hebben de Arabieren een ingekan- lcerden haat gekregen, zoodat de ver schillende stammen, volgens een schrij ven uit Aden, zich tot den „heiligen oorlog" hebben verbonden, voor de winsten die zij uit hunne slavenjachten hebben behaald, (welke overigens tot 30 percent gedaald zijn); de nieuwste vuurwapens en munitie gekocht heb ben, en voornemens zijn over eenige maanden de Europeanen zonder kwar tier op het lijf te vallen. Volgens berichten uit Hamburg zijn daar gisteren opgegeven 63 ziekte- en 24 sterfgevallen aan cholera. Daarvan waren er den vorigen dag reeds opge geven 33 ziekte- en 15 sterfgevallen. Te Parijs zijn eergisteren 31 cliolera- en 11 sterfgevallen voorgekomen. In de voorsteden zijn de cijfers 8 en 9 geweest. Te Quen is eergisteren een persoon aan de cholera overleden. In [de voorstoden van Brussel zijn gis teren 7 personen door de cholera aan getast en 3 aan de ziekte overleden. Te Tervueren kwam 1 cholera-geval voor. Uit Malta verneemt de Timesdat reizigers, alvorens daar aan wal te wor den gelaten, moeten kunnen aantooneri, dat zij sedert veertien dagen niet in Frankrijk, België, Nederland, Duitsch- land, Denemarken of New-York zijn geweest. Het bestuur van het St. Franciscus- gasthuis te Rotterdam is door aankoop eigenaar geworden van het pand no. 64 op de Schiekade OZ. voor f 38.000. Het kapitaal pand, bestaande uit groot heerenhuis met Hinken tuin, eene gezamenlijke oppervlakte van 2600 vier kanten meter beslaande, zal, na de noodige veranderingen ondergaan te hebben, als Roomsch-Katholiek zieken huis worden in gebruik genomen. In eene dezer dagen gehouden ver gadering van de Vereeniging tot verbe tering van den gezondheidstoestand te 's-Gravenliage, is besloten een adres aan den gemeenteraad te richten, met ver zoek om een beter rioolstelsel| voor den Haag aan te nemen, waarbij rekening wordt gehouden mot al de eischen van do hygiëne. De Kamer van Koophandel te Leiden zal zich met een verzoek tot Provinciale Staten wenden, ten einde den verbeter den en nog te verbeteren verkeersweg van Amsterdam naar Rotterdam, beter aan zijn doel te doen beantwoorden dooi de zich in die vaart bevindende vaste bruggen door draaibruggen te doen ver vangen. Aan de Kamers van Amsterdam, Delft, Den Haag en Rotterdam, zal verzocht worden adressen van adhaesie in te dienen. Thans zijn verschenen de verslagen der Staatscommissie voor de arbeiders enquête lo. van de eerste afdeeling betreffende de maatschappelijke toestan den der arbeiders in verband met zieken-, begrafenis- en andere verzekerings- en onderstandsfondsen, niet aan eenige on derneming of inrichting van nijverheid verbonden, deel III ('s-Gravenhage) 2o. van de derde afdeeling betreffende Amsterdam. De heeren J. J. K. Ooms, de bekende kampioenroeier, en R. Meurer, zijn trainerzijn van Amsterdam naar Parijs vertrokken, waar de heer Ooms het meesterschap van Frankrijk in single scullings out-rigged zal moeten verdedigen op Zondag 2 October (wedstrijd te Ar- genteuil). De heer Ooms was eerst van plan niet te gaan, omdat hij niet in goede conditie was, doch daar enkele Fransche bladen beweerden, dat onze kampioen niet durfde uitkomen, ver klaarde hij zich terstond bereid, 't voor onze roeisport in Frankrijk op te nemen. Naar het schijnt is door de Maat schappij „Electra" te Amsterdam be sloten de concurrentie met de gasver lichting op krachtige wijze te aanvaar den en zulks door het nieuwe licht tot denzeli'den prijs als het gas aan te bieden. Aan verschillende gas verbruikers toch is dezer dagen voorgesteld electrisch licht te nemen, zullende daarvoor niet meer gevraagd worden dan hetgeen nu door hen per jaar voor het gas betaald wordt, mits men zich voor een jaar verbindt. In den nacht van Woensdag op Don derdag werd te Uitgeest oen korenmo len door den bliksem getroffen. Hij is tot den grond toe afgebrand. Alles was verzekerd. Te Westerblokker heeft men eene poging gedaan om in de kerkekamer der Hervormde kerk te stelen. Eene ruit in een raam is gebroken. In die kamer zijn de sloten van eene kast en van eene houten kist vernield. Enkele zaken zijn ontvreemd, doch de dieven hebben stellig teleurgesteld het gebouw moeten verlaten, daar zij geen contanten vonden. De Exploitatie-maatschappij zal voor alsnog geen gebruik maken van de haar toegekende bevoegdheid tot medegebruik der lijn ZevenaxrWinterswijk, en om gekeerd de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij niet van de haar ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5