ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland. heeft nu voor het eerst eene séance go- geven. Acht vrouwen met hunno bebés op de armen zijn gekomen om eene pre tax aan die bespottelijke manifestatie te verschaffen. Na het zingen van de Marseillaise heeft een burger uitgeroepen de doop van L'homme Verscheidene per sonen zijn hierop voor het bureau ge treden het waren de vader, moeder en petetante van den pasgeborene, en heb ben hunne namen in een register ge schreven, waarop de president tot den pe ter en de meter de volgende vraag richtte: „Burger Henri L'homme en burgeresse Emma Morel neemt u als voogden de zedelijke en lichamelijke opvoeding op u van het kind Jules Louis L'homme „Verbindt gij u er een goed burger van te maken en hem tot tweede familie te verstrekken?" Op de bevestigende antwoorden der ondervraagden heeft de burger-president de volgende verklaring voorgelezen „Dea lsten Vendemiaire vaa bet jaar 101 der Republiek verbinden zich de peter en meter hun petekind van de voogdij der Kerk te verlossen en van hem een goed republiekein te maken." Zoo ging het achtmaal achtereen en toen de gedoopten en hunne familiën de feestzaal der Mairie verlieten, riep een troepje leegloopers op de straat: „Leve de sociale revolutie!" Wie zoude nu nog durven beweren, dat de bewoners van St. Denis zich den 22sten September niet dol geamuseerd hebben Fidélius. Parijs, 17/30 September 1892. 3 October '92. Het blijkt, dat er voor het zoozeer beproefde christelijk rijk Oeganda in Oost-Afrilca eindelijk beteredagen zullen aanbreken. In een schrijven aan de Britsche Oost-Afrika Compagnie heeft de Engelsche minister van buitenland- sche zaken, lord Roseberry,in beginsel de ontruiming van Oeganda aangenomen, onder belofte echter dat de Regeering, met het oog op de gevaren eener on verwijlde ontruiming welke op 31 De cember was vastgesteld, aan de Com pagnie eenen onderstand zal verleenen, teneinde haar in staat te stellen in Oeganda te blijven tot 31 Maart en aldus de ontruiming te vergemakkelijken. De Regeering neemt echter geenerlei aansprakelijkheid op zich en geeft uit drukkelijk te verstaan, dat de bedoelde onderstand slechts strekken moet, om de ontruiming te vergemakkelijken. In de Times wordt de dépêche open baar gemaakt door den Ruasischen waar- nemenden minister van buitenlandsche zaken, Shiskine, aan den zaakgelastigde van Constantinopel gezonden ter mede- deeling aan Said Pacha. Daarin wordt Rusland's leedwezen uitgesproken over het bezoek van Stambouloff, hetwelk zoo kort gevolgd is na de bekende terechtstellingen te Sofia en de open baarmaking in de Svoboda van valsche documenten, welke tegen Rusland go- richt waren. Deze reis kon immers niet anders dan het gezag van Stambouloff in Bulgarije verhoogen, terwijl Turkije, door onwillekeurig tot deze manoeuvre de [hand te leenen, eene aanmoediging schonk aan het stelsel van onrecht en geweldenarij, hetwelk in het vorsten dom heerscht, en den schijn aannam van zijn stempel te hechten aan de bestaande orde van zaken, welke toch algemeen erkend wordt een gevaar te zijn voor de rust en den vrede in Europa. Deze overwegingen zouden al licht in de toekomst een bron van ge vaar kunnen worden voor de allerhoogste belangen van het Ottomanische rijk, hetwelk zijn hechten steun vindt in de stipte nakoming der tractaten. De Duitsche socialisten-leider Lieb- knecht heeft te Freiburg, in Baden, eene redevoering gehouden, waarin hij eene kleine toelichting leverde op zijne be kende rede te Marseille over de kwestie van Elzas-Lotharingen. Liebknecht toonde zich ditmaal iets minder inter nationaal. Hij trachtte te betoogen, dat hij in Frankrijk zeer patriottisch had gehandeld door openlijk en met succes aan de Franschen te verklaren, dat er geen kans bestond op eene ge welddadige herovering van Elzas-Lotha ringen. Wat hij over de vreedzame op lossing der kwestie had gezegd, kwam slechts voor zijn rekening. Ten slotte bestreed hij het militairisme en drong op volkswapening aan. Pastoor Wacker trad tegen den socialistischen orator in het krijt en verlangde tever geefs eene duidelijke omschrijving van het einddoel der sociaal-democratie. In het monster-proces wegens de smok kelarij, omkoopingen en geldverduis- teringen bij de douane-administratie in de Bukowina, is Zaterdag 11. te Weenen uitspraak gedaan. De Hofrat!/, Tczri- niecki is tot 4 jaar gevangenisstraf, Splendigo tot 3 jaar, Robrensky tot 2 jaar en nog 11 anderen van de 21 be klaagden tot straffen tusschen 4 en 18 maanden veroordeeld. De Hongaarsche minister van finan ciën verklaarde gisteren in de Kamer van afgevaardigden te Pest, dat men bin- binkort zal kunnen overgaan tot de conversie. De bespaarde sommen zullen de operatie der emissie dekken. De daling van het geld is niet een gevolg der munthervorming. De minister deelde voorts mede, dat een voordeelig saldo zeker te wachten is. Hij ontwikkelde zijn financieel program; vóór de her vorming zal men de operatiën tot een goed einde moeten brengenteneinde de noodige fondsen te verkrijgen. Yóórhet einde des jaars hoopt de minister de voorbereidings-werkzaamheden voor de wederbetaling in specie en de hervor ming der banken te hebben geëindigd. Hij kondigde eene toekomstige hervor ming der directe belastingen aan. Yolgens bericht uit Porto Novo heb ben de kanonneerbooten Opale en Corail op een verkenningstocht op 28 dezer den vijand in zeer groote getale aan de beide oevers van de Ouemé te Tohou, ontmoet. Er volgde een zeer moordda dig gevecht voor de Dahomeyanen, die op de vlucht geslagen zijn met achter lating van vele dooden. Een beeld van Leo XIII. Kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Baltimere, geeft in een schrijven aan den Franschen publicist B o y e r d'A gen het volgende beeld van den thans regeerenden Paus „Het komt mij voor, dat alleen de nakomelingschap de ware grootheid van dezen Opperherder zal kunnen meten en dat slechts de Historie op volledige wijze de resultaten van zijn bestuur zal kunnen verhalen. Onder dit opzicht zijn wij beter in conditie dan Europa, om deze machtige persoonlij kheid in haar geheel te beschouwen. Hoewel eenige détails van dit vruchtbaar leven ons ontgaan, komen de groote lijnen des te beter uit. „Wij bewonderen de wijsheid, waar aan de machtigen der wereld evenzeer hulde brengen als de eenvoudigste ge- loovigen. Wij bewonderen het groote djorzicht, den blik, die over de ge- heele wereld gaat en doordringt in alle groote vraagstukken, dat helder en verheven begrip van de waarheid te midden der algemeene verwarring van denkbeelden, die on vermoeide werkzaam heid in zulk een tenger lichaam en die ontembare energie, welke de jaren niet schijnen te kunnen verzwakken. „Maar wat onze jonge en vooruit- schrijdende natie vooral bekoort, is de sympathie, waarvan Leo XIII voor onze instellingen doet blijken. De woor den Hepubliek en Democratie schrikken hem niet af. Is er ook al een verle den, waaraan hij als hoofd der chris tenheid onafscheidbaar is verbonden, er is ook een toekomst, zelfs in deze wereld, voor den zoon van het Evan gelie, waarin hij gelooft en waarnaar hij verlangt. Hij is de vader van al len maar hij heeft 08n geheel bijzon dere voorliefde voor de zwakken, de ontrefden, voor het volk, welks arbeid de wereld onderhoudt en doet voortgaan op den weg der ontwikkeling. Leo XIII neemt dan ®ok nergens eenehoo- gere plaats in, dan in de publieke opi nie van het groote en vrije, land der Vereenigde Staten." (C.) Beginselvastheid. De kloeke houding van den nieuw gekozen Londenschen burgemeester, den heer K n i 11, die openlijk verklaard heeft zich ook in zijn waardigheid als lord- mayor een trouw katholiek te zullen betoonen, vindt zelfs bij andersdenken den sympathie. Zoo wordt hij in een corresponden tie uit Londen aan het liberale Vader land genoemd „een man uit één stuk een man van geweten sans peur ni- reproche." „Bij Knill," zegt deze correspondent, „is zijn religie, wat het wezen moet, een heilige overtuiging, waarmee niet te spelen valt, noch akkoordjes gemaakt kunnen worden. En daarom heeft hij de vragen, die de tegenwoordigé lord- mayor hem onlangs heeft voorgelegd, als gewetensvragen behandeld en ze met een openheid en ridderlijke 'vrijmoedig heid beantwoord, waaraan onze puri teinen, vaak zoo huichelachtig en zoo dubbelzinnig, een voorbeeld kunnen nemen." Een rechtmatige hulde wordt hier aan ridderlijkheid en beginseltrouw gebracht, een hulde, die vooral in onzen tijd van onverschilligheid, egoïsme en mensche- lijk opzicht zeer verdiend is. De heer Knill heeft als goed ka tholiek niet geschroomd zijne benoeming op het spel te zetten, om naar zijne overtuiging te kunnen handelen. En het pleit voor de Londensche aldermendat zij hem, ondanks de puri- teinsche demonstraties, hun stem hebben geschonken. Op een man van beginselen kan men staat maken, valt te bouwen Schiedam, 3 October 1892. Blijkens kennisgeving van Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente zal de Loting van de ingeschrevenen der Nationale Militie voor de lichting van 1893, door den Heer Commissaris der Konin ging in deze Provincie, bij besluit van den 20n September 1892, A'no. 3217 Jw (2e Afd.) Prov. Blad no. 66, is bepaald op Vrijdag en Zaterdag den 21n en 22n October 1892, telkens des voormiddags ten 10 ure. De uitvoerige kennisgeving zullen wij, om het belang der zaak bij het ver anderde tijdstip der loting, in het vol gend nummer mededeelen. Plaatsgebrek belet ons haar heden op te nemen. De Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij vervoerde iü de maand Septem ber van dit jaar 523.338 personen, met eene opbrengst van f 40.478 tegen 589.875 personen met eene opbrengst van f 44.055 in die maand van 1891. De totaal-opbrengst was in de afgeloo- pen maanden van dit jaar f 503,846.67 in diezelfde maanden van 1891 f 493.969.14Vj. De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij is eigenares geworden van al de roerende en onroerende eigendommen der naamlooze vennootschap Paarden tram Hoorn—Enkhuizen voor f43,443. Zij heeft met den koop de verplichting op zich genomen de lijn te blijven ex- ploiteeren. Op last van H. M. de Koningin- Weduwe, Regentes, brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende H.dr. verblijf in het buitenland, alle brieven, welke aan H. M. geadresseerd zijn, moeten bezorgd worden aan liet Kabinet der Koningin, alwaar voor eene gere gelde doorzending der stukken aan het adres van H. M. zal worden zorg ge dragen. St.-Ct De heer mr. J. van der Jagt, nieuw benoemd substituut-grifïier bij den Hoo- gen Raad, heeft gisteren in handen van H.M. de Koningin-Regentes den gevor derden eed afgelegd, en zal Woensdag middag 3 uur a. s. in eene plechtige zitting van het hoogste rechtscollege worden geïnstalleerd. Naar de Asser Courant verneemt wor den in het voormalige Drostenhuis te Assen, het hotel van den Commissaris der Koningin in Drente, de vertrekken in gereedheid gebracht, bestemd ten gebruike van HH. MM. bij het bezoek in een volgend jaar aan Assen te brengen. Bedeelden uitgesloten van het kies recht De Standaard zou wenschen „dat de kieswet alleen hen uitsluite, die door de overheid bedeeld worden en van de overheid voor zekeren tijd, die een periode vormt, zóóveel ontvangen, dat ze als wezenlijk bedeelden zijn aan te merken." Dat is alles zeer fraai geredeneerd, maar De Standaard heeft, vóór zij aldus schreef, blijkbaar verzuimd de Grondwet te raadplegen. Als zij art. 80 opslaat, zal zij daar in alinea 3 lezen „Yan de uitoefening van het kies recht zijn uitgesloten zij, die in het burgelijk, jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur onderstand hebben ge noten." Deze duidelijke woorden verbieden de wijziging, welke De Standaard ver langt. (HM) De Hoop meldt, dat de heeren mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde en dr. W. B. van Staveren hebben bedankt voor de benoeming tot lid der commissie, die over de voorgestelde grensverandering tusschen Kralingen en Rotterdam moet uitspraak doen, en wel omdat zij ook door de hulp van Vooruitgang ge kozen zijn. De schipper Prees, eigenaar van het in de Leuvehaven te Rotterdam liggen de lichterschip Vrouw Helenaoverleed Zaterdag-nacht aan cholera asiatica. In de barak op de Ruige Plaat over leed Vrijdag-avond te HV2 uur> aan de cholera, de 32-jarige schippersvrouw Theodora HeumenBecker. Door den burgemeester van Pijnacker is bij publicatie aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat het boezemwater van Delfland door de cholera is besmet verklaard, en het daarom verboden is de straten te schrobben, terwijl een ieder ten ernstige wordt aangemaand, geen ander dan gekookt water te ge bruiken. Door de Nederd. Ger. gemeente (do- leerende) te Maassluis is een stuk gronds aangekocht aan de Prinsekade (de gewezen leerlooierij) om daar een weeshuis voor die gemeente te bouwen. De cholera-commissie in Den Haag vindt van de zijde van het gemeente bestuur zoo bitter weinig medewerking, dat de commissieleden Zaterdag-avond zouden beraadslagen over een voorstel om zich geheel van het gemeentebestuur los te maken en zich in contract te stellen met het geneeskundig staatstoezicht en tevens om een beroep op de ingezetenen der residentie te doen om der commis sie voor een krachtige bestrijding der cholera de gevorderde fondsen te ver schaffen. Bij onderzoek is gebleken, dat de werkman v. D., die 28 dezer zoo ge heimzinnig in de gemeente Zwijndrecht is ingevoerd en aldaar aan cholera is overleden, des morgens te 4 uur door eenige zijner kameraden met eon roei boot van de baggermachine Merwede liggende in de Nieuwe Merwede onder de gemeente Sliedreclit, naar Zwijndrecht is overgebracht. HELLEYOETSLUIS. Onze herder, de weleerwaarde heer A. H. Hulsker, zal weldra onze gemeente verlaten, om met den II. dienst als pastoor te Wes- Blokker te worden belast. Vier jaren ongeveer mocht deze parochie zich in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2