Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Donderdag 6 October 1892. No. 4403. *23ureatt ^oogstraat 817. ALGEHEEN 0YERZ1CHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Yoor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) PRIJS DER AÖVERTENTIÈN Yan 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 5 October '92. Nu do parlementen, o. a. van de beide rijkshelften der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie, weder verga derd zijn, verneemt men weder iets omtrent de internationale staatkunde, die bij voortduring het peil van den toe stand in Europa blijft aangeven. In de begrootings-commissie der Oosten- rijksche delegatie hebben de afgevaar digden Jawersky en Plener uit naam van de Poolsche en de Duitsche partij verklaard, dat zij wenschen, het Drie voudig "Verbond gehandhaafd blijve. In antwoord op de vraag van een der leden, zeide de minister van buiten- landsche zaken, graaf Kalnoky, dat het verdrag met Duitsckland een verbond vormt, dat openlijk eerlijk en defensief is. Daarom heeft men het in zijn ge heel openbaar kunnen maken. Het bevat geen enkele geheime bepaling. Goon enkele schikking van dezen aard was noodig. Het verdrag met Italië heeft in alle deelen hetzelfde defensief karakter. Sprekende over de betrek kingen tusschen Oostenrijk en Rusland, verwierp Kalnoky als een sensatie-ge rucht do bewering dat de onderhande lingen over eene handelsovereenkomst tusschen Berlijn en Petersburg eenigen invloed, van welken aard ook, zouden hebben uitgeoefend op deze betrekkingen welke onverstoord vrienschappelijk ge bleven zijn. Yan de verandering van ministerie in Oostenrijk ducht graaf Kalnoky niet de verwerping van het tusschen Oostenrijk en Servië gesloten handelstractaat. In den algemeenen toestand van Europa is,naar graaf Kalnoky's opvatting, geene ingrijpende verandering gekomen, en voor zoover hij veranderd is, hebben de gemoederen er aanleiding tot kalmee ring in gevonden. Aan de wapeningen moet men niet te groote beteekenis hechten, want zij beletten den staten niet groote hervormingen ter hand te nemen,| welker uitvoering berekend is op een langdurigen vredestoestand. De tegenwoordige groepeering der Europee- sche Staten berust op machtige oor zaken en belangen. Oostenrijk wenscht zich geenszins naar het Oosten uit te breiden of er zijn invloed te vestigen; maar het wil alleen, dat alle volkeren van den Balkan zich vrij en zelfstan dig in den geest der tractraten ont wikkelen. Ten slotte constateerde de Minister, dat de betrekkingen met alle mogendheden bevredigend zijn. De con stellatie in Europa is meer 'en meer een vredelievende geworden, en er is geen enkele reden om zich ongerust te maken, want geene mogendheid denkt ook maar aan eene aanvallende staatkunde. Met algemeene stemmen min ééne heeft hierna de begrootings-commissie eene motie aangenomen, strekkende tot het met vertrouwen aanvaarden van 's Mi nisters verklaringen. Het bericht, dat Lord Roseberry, de Engelsche minister van buitenlandiche zaken, tot ontruiming van het in den laatsten tijd meermalen besproken Afri- kaansche koninkrijk Oeganda besloten heeft, wekt in Engelsche kringen nogal ontevredenheid. Zoo laakt b. v. het ge meentebestuur der stad Swansea in een schrijven waarin de heer Stanley het eereburgerschap wordt aangeboden, de ontruiming ten sterkste. Het volk, zoo heet het, had vertrouwen in Lord Rose- berry en is ontmoedigd hem te zien ver vallen tot een zelfden misslag als in dertijd het verlies van Soedan ten ge volge had. Ook Stanley-zelf heeft eergis teren bij het aanvaarden van het hem aangebodene een pleidooi gehouden tegen de ontruiming van Oeganda door de Britten, waardoor alle vruchten van de invoering der beschaving verloren zou den gaan en de regeeringloosheid zou herboren worden. Om de onderdrukking der slavernij in de binnenlanden even 571 Het volgende had plaats gehad Al pratende en zonder eraan te danken, hadden hroeder Bruno en .1 *ntje stil gestaan. Intusschen wa ren de vluchtelingen, hun weg vervolgende, links of rechts afgegaan, en waren reeds een heel eind ver weg. Jantje liet de armen langs zyn lijf zakken. Simonnetteen de juffermompelde hij. Komaanhond moed, kleintje hernam Bruno als een van ons beiden hen terugvindt, is het voldoendega gjj links, ik zal rechts gaan. Vlug dus Zij vlogen ieder in de aangeduide richting vooruit. Twee minuten later zou het hun beiden on mogelijk geweest zijn, elkander weer te vinden. Omstreeks datzelfde oogenblik bereikten Mé- loir en de zijnen Tombelène, dat zij in den mist verscheidene malen misgeloopen hadden. Bruno had goed geraden. Zoodra Méloir zag, dat de vluchtelingen hun schuilplaats had den verlaten, zette hij lmn zijn windhonden achterna, en begon jacht op hen te maken. Waarachtigzei hij, ik heb de zaak nog liever zóó wij zullen ze als hazen op de vlakte achtervolgen. Péan, Kerbehel, Hercoat, Corson, Coëtaudon, door boogschutters en soldaten te voet gevolgd, begaven zich ijlings op weg. De jager Bel- lissan hield zijn besten windhond aan den hand en opende den tocht. De mist was nog altijd even -dik, en zij, die te paard zaten, konden zelfs den grond niat zienmaar ieder hunner had een hond aan de lijn, en men ging recht vooruit, als was het heldere zonnesehijn. De honden hielden stil aan den oever dei- rivier, die tusschen den kerg Sint Miehei en Tombelène vloeit. Bellissan was er de man niet naar, om zich door zulk een kleinigheid te laten afschrikken. Hij ging het water ovar, en vond het nieuwe spoor, als had het een hert of wild zwijn gegoldentoeu streelde hij zachtjes zijn windhond en zei Vellecy vooruit De hond jankte even. De jacht 'begon opnieuw. Maar weldra deed zich ean nieuwe soort van hinderpaal voor. Wij bedoelen niet eens den achterwaartschen tocht der vluchtelingen. Daarmee had men menschen kunnen misleiden, goed te doen slagen als in de kust streken behoort Engeland eenige ka- nonneerbooten te plaatsen op liet Vic- toriameer, doch dan moet eerst de spoor weg worden voltooid. Wil de Britsche regeering bet voor den spoorweg ver- eischte kapitaal niet garandeeren of de British Bast Africa Company niet schade loosstellen, dan behoort zij zelve bezet tingstroepen naar Oeganda te zonden onder een Britschen commissaris. Kapi tein Lugard, de man die indertijd met zooveel grofheid tegen de Katholieken in Oeganda, optrad, is Zondag-avond te Londen aangekomen. Hij zal ondanks bet lange rapport, dat hij eenige maan den geleden aan de Regeering zond, een uitvoerig mondeling verslag moeten uitbrengen over zijn handelingen in bet katholiek-protestantsch conflict. De commissie uit de Belgische Kamer belast met de voorbereiding der grond- wets-herziening hield eergisteren in tegenwoordigheid van den minister Beernaert, haar eerste zitting. Janson ontwikkelde zijn voorstel betreffende de herziening van het kiesrechtartikel. Hij wenscht zich nog niet uit te laten over den leeftijd van kiesbevoegdheid, maar verklaart zich voorstander van het stelsel 0111 de van bet kiesrecht uitge- slotenen in de Kieswet op te nemen en daarvoor dezelfde categoriën aan te nemen als de Fransche wet. De ge meenteraad van Brussel heeft besloten, aan de Kamers te verzoeken, bet alge meen kiesrecht in de Grondwet op te nemen. De internationale muntconferentie door de Yer. Staten van Noord-Amerika voorgesteld, zal waarschijnlijk op 22 November te Brussel vergaderen. Acht tien mogendheden hebben zich reeds tot deelneming aan die conferentie be reid verklaard, en ofschoon de plaats der bijeenkomst aanvankelijk was in 't midden gelaten, werd reeds van zoo veel zijden Brussel voorgesteld, dat eene ofücieele uitnoodiging aan de Belgische regeering zoo goed als zeker kan ver wacht worden, die dan ook harerzijds reeds van haar bereidwilligheid heeft blijk gegeven. In bet Zwitsersche kanton Tessino is de gewijzigde Grondwet met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Men ziet daarin het bewijs, dat de strijd der verschillende partijen zal vermin deren in hevigheid. Zelfs conservatief- katholieke gemeenten stemden voor de aanneming. In Lugano werden 56, in Bellinzona 19 en Chiasso 4 stemmen tegen de aanneming der gewijzigde Grondwet uitgebracht. In Seraglia deden zich bij de stemming ongeregeldheden voor. De stand der stemming is thans 8000 stemmen vóór en 3000 tegen. Ook in het kanton Grauwbundeiland is de Grond wetsherziening met 2/3 stemmen meer derheid goedgekeurd. In den eergisteren gehouden Italiaan- schen ministerraad is volgens de Popoio Romano bij bespreking der financieels plannen van den minister Grimaldi bevonden, dat niet slechts het verschil tusschen ontvangsten en uitgaven kan worden weggenomen, maar ook het tekort op de Begrooting, en dat wel zonder vermeerdering der schuld en zon der oplegging van nieuwe belastingen. Het is al te mooi om waar te kunnen zijn. Het ontbindingsdecreet der Kamer zal den financieelen toestand toelichten, eü zal tevens aantoonen of de Kconomista bet bij het rechte eind heeft, waar zij spreekt van eene besparing van zeven millioen op bet budget van oorlog en van 35 millioen op de pensioenen der beambten. Luigi Ferrari, van de uiterste linkerzijde, hield Zondag te Remili eene redevoering, waarin bij ver klaarde liet kabinet-Giolitti te willen steunen, mits bat tot belasting-hervor ming in den democratischen zin overga. Toen de anarchist Achiechi, van Bar celona te Marseille komende, aan liet station te Pisa werd aangehouden, lostte hij op den agent een schot dat diens maar honden gaan op den reuk af, en rede neeren niet veel. Daarom begaan die gelukkige dieren zoo weinig fouten. De hinderpaal, dien wij hier op het oog heb ben, was het uit elkander loopen der wegen, vooreerst door klein Jantje, voorts door broe der Bruno, en eindelijk door het gros der ka ravaan gevolgd. De honden zochten een oogenblik, staken hun neus in den wind, niesden, snoven, en wachtten op de een of andere aanwijzing hun ner geleiders, zooals zij altijd doen, als hun instinkt hen in den steek laat. Maar hier wisten de menschen nog minder dan de honden. Ieder steeg af. Men ging gehurkt op het zand zitten, men bekeek het drijfzand van nabij men deed wat men kon, maar men vond niets. De mist scheen met iedere poging den spot te drijven. Baas Vincent Gueffès, want ook hij was erbij, baas Gueffès was de eerste, die weer opstond. Zijn neus hing vol zand, zoo dicht had hij met zijn grijze knipoogen hij den grond geweest. Ik ben van oordeel, zei hij willens of op goed geluk af, dat zij zich in drie groepen verdeeld hebben, En dan vroeg Méloir» Dan, waarde heer, men beweert, dat de heer d'Estonteville van den koning van Frank rijk bevel gekregen heeft, om zich op het grondgebied van het koninkrijk tegen iedere gewapende vervolging te verzetten. Wie beweert dat Lieden, die goed op de hoogte zgn, dier bare heer. De onde Maurever is een slimme vos. Hij zal bij den Berg links afgedraaid zijn, om zoodra mogelijk onder Fransche be scherming te wezeu. 0 jé 1 riep Bellissan uit, het gros der bende is rechts ingeslagen. Zoekt, honden, zoekt Er kon iets goeds in het gevoelen van baas Vincent Gueffès gelegen zijnmaar de wind hond van den jager Bellissan sleept alle an deren mede, en baas Gueffès bleef alleen staan. Hij stond een oogenblik besluiteloos. Bij mistig weer moet men op het drijfzand maar niet lang overpeinzen. Toen baas Vincent Gueffès zich bedacht had en den troep van Méloir wilde volgen, was het reeds te laat. Hij hoorde niets meer. Hij draaide eens rond, om zich te oriëntee- ren Een tweede onvoorzichtigheid. Bij mistig weer moet men op het drijfzand nooit ronddraaien, tenzjj men een kompas in den zak heeft. Want men raakt geheel en al de richting kwijt, en zoodra men die verloren hseft, is zfj niet terug te krijgen. Wordt v*rvolg<l/. NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT l|liiiiMiitini^"iiiiiii*Hn^imi!ii:ijn:iini^^iii^iniiinhiimmtiiiilililil VA AU HET FrANSCH.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1