Binnenland. jas doorboorde zonder hem te kwetsen. Hij vluchtte, maar werd weder gegre pen, na een woedend verzet. Een lange dolk en een dynamietlont werden bij hem gevonden. Schiedam, 5 October 1892. Het doet ons genoegen te' kunnen mededeelen, dat bij het overladen in in Keulsche aken van de lading van het stoomschip Sayn het tweede stoomschip dat met bestemming voor Krupp's fabriek Zondag hier op stroom is gekomen voor de helft van Schie- damsche werkkrachten is gebruik ge maakt. Daardoor wordt voorzeker aan onze gemeente een niet te versmaden voordeel bezorgd. Moge het spoedig door meer dere voordeelen gevolgd worden, en inzonderheid voor onze Schiedamsche werklieden spoedig weder de goede tijd aanbreken, waarin zij door hun arbeid op afdoende wijze in hunne behoeften kunnen voorzien! Naar wij vernemen hebben de gemeen tebesturen van Schiedam, Pernis, Vlaar- dingen en Maassluis zich tot den heer W. F. Leemahs, hoofdingenieur van den Waterstaat te 's-Gravenhage, gewend met verzoek last te willen doen geven, dat door seinen worde aangeduid, dat stoomvaartuigen bij het naderen en voorbijvaren van de havens dier gemeen ten, hunne vaart zooveel verminderen als noodig is om nadeeligen golfslag voor de havenwerken en de in de havens liggende schepen, te voorkomen. {R. N.) De Minister van Binnenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambts berichten in de vorige week als aan Aziatische cholera overleden zijn aan gegeven in Noordbrabant: te Empel en Meerwijk, 1 persoon; te 's-IIertogen- bosch, 2 personen te Heusden, 1 per soon in Gelderland: te Nijmegen, 1 persoon in Zuidholland: te Alblasser- dam, 1 persoon te Bleskensgraaf en Hofwegen, 4 personen te Kapelle aan den IJsel, 2 personen te Delft, 2 per sonen te Goudswaard, 3 personen te 's-Gravenhage, 1 persoon te Maasland, 1 persoon te Oostvoorne, 2 personen te Puttershoek, 1 persoon te Botter dam, 4 personente Zwammerdam, 3 personen te Zwijndrecht, 1 persoon te Zuid-Beierland, 1 persoon; in Noor d-H o 11 a n d te Amster dam, 2 personen in Utrecht: te Breukelen-Nij en- rode, 2 personen te Maarsen, 5 per sonen te Utrecht, 1 persoon telJsel- stein, 1 persoon te Zuilen, 1 persoon in Groningen: te Groningen, 2 personen. Naar de Aruh. Ct. verneemt, moet de minister van binnenlandsche zaken, in antwoord op het verzoek van de plaatselijke gezondheidscommissie te Nij megen om de Sequah-séances aldaar te verbieden, aan genoemde commissie heb ben medegedeeld, dat de wet hiertoe geene bevoegdheid geeft,, maar dat de gemeentebesturen de bevoegdheid heb ben eene verordening vast te stellen, waarbij ter voorkoming van het gevaar voor besmetting voor bijeen komsten de ruimr.e wordt geregeld, welke per persoon in het lokaal der bijeen komst beschikbaar moot zijn. De afgevaardigde voor het kiesdistrict Yechel, de heer B. B. F. Van Vlijmen, wegens zijn lidmaatschap van de t weede Kamer der Staten-Generaal kapitein der infanterie op non-activiteit, zal bevor derd worden tot majoor bij dat wapen dientengevolge moet er in bovenge noemd district eerlang een nieuwe ver kiezing plaats hebben. Het goedkeuringsmerk voor den ijk en herijk der maten en gewichten is voor het volgend dienstjaar bepaald op de letter C in schrijfvorm, en voor gasmeters op een kroon het. afkeurings- merk op een regelmatigen driehoek. Het plan is, in het volgende jaar met het drukken te beginnen van een mil- lioen nieuwe muntbiljetten van f 10, die vermoedelijk nogal eenige overeenkomst met de biljetten van f 50 zullen hebben. Worts is gerekend op f 20,000 voor- nieuwe kwartjes en dubbeltjes, deels uit versmolten zilveren pasmunt te ver vaardigen. Gelden worden op de Marine-begroo ting aangevraagd voor twee ijzeren lichttorens en twee lichttoestellen der- derde grootte aan den Hoek van Hol land en voor de verlichting op het Noorderhoofd van den Botterdamsclien waterweg. De Ddi-Ct. bevat een particulier te legram van 3 Sept., volgens hetwelk de gouverneur-generaal van plan zou zijn in Maart van het volgend jaar te repatriëeren. De directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft ontsmettingsovens van zeer groote afmeting, naar het stelsel van prof. Van Overboek de Meijer, laten vervaar digen, tot het ontsmetten van de ban ken en rugleuningen der coupés le en 2e klasse van de rijtuigen der Maat schappij, door stroomenden verzadigden stoom van 100° C., indien onverhoopt zoodanige coupés besmet mochten wor den door reizigers uit het binnen- of buitenland. Naar aanleiding van de nieuwe spoor wegovereenkomsten zal door de Exploi tatie-Maatschappij en de Hollandsche Spoorweg Mij. aan vaste huur ten behoeve van het Bijk in 1893 worden uitgekeerd f 3.400.000 en door laatst genoemde Maatschappij in verband met het vermoedelijk in exploitatie komen van het gedeelte MaassluisHoek-van- Holland, met den zomerdienst van 1893, daarenboven f545.000, te zamen f3.945.000. Voor het aandeel in de winst wordt voorloopig nog niets uitgetrokken, of schoon de mogelijkheid geenszins is buitengesloten dat dit over het boek jaar 1893 zal worden ontvangen. In het Nieuws van den Dag komt een onder-officier er tegen op, dat de Begeering voornemens is, militairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht van de uitoefening van het kiesrecht uit te sluiten en ze alzoo gelijk te stellen met bedeelden, gevangenen en krankzinnigen. Zoo opgesteld klinkt waarlijk de uit sluiting ook al heel bar. Bij de regeering schijnt evenwel het denkbeeld te hebben voorgezeten, dat het leger niet aan eenige politieke actie behoort deel te nemen. Blijkt deze zienswijze overwegend, dan bestaat er geen reden, om dit niet in de wet te zeggen en royaal weg het geheele leger, met inbegrip Yan de officieren, van liet kiesrecht uit te sluiten. Op die wijze zou de exceptie voor onderofficieren en manschappen niets kwetsends hebben. Evenmin als het stoomschip Seagull, dat in de Boompjes aan den wal ligt, zijne landverhuizers heeft mogen lossen, zal het stoomschip Obdam, der Ned.- Amer. Stoomv.-Maatsch., hetwelk gis ter-middag te Botterdam werd verwacht, met landverhuizers uit Amerika, dezen aan wal mogen zetten. Politiemacht zal zulks beletten. Aan Leendert Nieman, gezagvoerder van Ne twee gebroeders te Maassluis, werd door den burgemeester dier gemeente uitgereikt de gouden medaille met diplo ma, door de Fransche regeering aan den heer Nieman aangeboden ter be looning van door hem betoonden moed en zelfopoffering bij gelegenheid van de redding met levensgevaar op 31 Decem ber 1891 en 2 Januari 1892 van de bemanning en den loods van het op de Oosterbank vergane Fransche barkschip Iquique van Duinkerken. De bemanning ontving van de Maat schappij tot redding van drenkelingen eereblijken. Schier dagelijks vertrekken van het reg. grenadiers en jagers en het 4e reg. infanterie detachementen naar het spoe lingsdistrict ter bewaking van hoeven, waar het besmettelijke mond- en klauw zeer onder het vee is uitgebroken. De wachtdienst voor de overblijvende onder officieren en minderen wordt daardoor zeer drukkend. Met ingang van 4 Oct. is door de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver- eeniging Ne Volharding te 's-Gravenhago de prijs van het brood verlaagd met 1 cent per kilogram. Hoewel sedert Zondag 25 Septem ber jl. geen cholera-patienten meer in de barakken werden opgenomen, blijkt toch, dat zich eergisteren wederom een geval van cholera asiatica althans volgens het biljet door de politie boven de deur aangeplakt, te 's-Gravenhage heeft voorgedaan, bij een tapper op het Zieken no. 21. De lijder wordt thuis verpleegd en een politieagent staat voor de deur, wat echter niet belet dat de menschen vrij in en uit de besmette woning mogen gaan. Gisteren-middag tusschen half één en een ure brak te 's-Gravenhage een felle, uitslaande brand uit in een voor reke ning van Mr. A. in aanbouw zijnde en bijna geheel voltooid perceel aan den Hoek van den Bezuidenhoutschen- weg en de Jan Pietersz. Coenstraat. Het ongeval liet zich zeer ernstig aanzien. De stoomspuit werkte met dubbele slang, terwijl twee brandkranen van de waterleiding in werking waien gebracht, zoodat van twee tegenge stelde zijden, ook van het dak van het naastgelegen perceel anderhalt uur lang flinke waterstralen in de ylammen werden geworpen. Te 1 ure stortte de kap in. De boverdieping is geheel uitge brand Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven, dat de loodgieters dio gister ochtend aan de kap hadden gewerkt, hun comfoor met vuur hadden laten staan dat door den tocht in aanraking kwam met de materialen. Te half drie rukte de stoomspuit in. Het perceel was in opbouw tegen brandschade verzekerd. De schrijver van de „Brieven uit de Hofstad" in de Arnh. Ct. is in zijn meededeelingen omtrent de verpleegde 'in het Heiligengeest-Hofje te 's-Hage onjuist geweest. Bedoelde Daatje, niet Doortje Voor straat, zag er onooglijk, armoedig uit, doch bedelen heeft ze, blijkens een schrijven in 't N. v. d. N., nooit ge daan. Alleen is het voorgekomen, dat een voorbijganger haar, als ze op een stoep zat uit te rusten, een zilverstukje in de hand stopte, wat ze niet terug gaf. Zij breide voor geld kousen, die zijzelve nog naar 't andere einde van de stad thuis bracht, en werd nogal eens toegestopt door menschen, bij wie ze gediend had. Want ze was vroe ger dienstmaagd en een vroolijke, bij- dehande persoon, wat ze trouwens tot op haar ouden dag bleef. Door zuinig heid en overleg wist ze een sommetje bijeen te garen, doch geen f12,000. Zij spaarde en spaarde tot het laatst van haar leven, om iets na te laten en daardoor haar dankbaarheid te toonen voor vroeger ontvangen hulp en vriendschap. Niet aan het hofje, maar aan het Delftsche weeshuis, waar ze als kind was opgenomen, vermaakte ze f1000, aan enkele bekenden kleine legaatjes, en de rest, een paar honderd gulden, aan de nabestaanden van iemand, die haar als weeskind wel te spelen vroeg. De pop, geen Scheveningster, maar een Delftsch weesmeisje, had ze beloofd aan iemand die er echter geen gouden tientjes in vond. Ze had wol eens gezegd, dat de pop „centjes" had, en 't bleek dat het waarheid was: ze had nl. in het zakje van haar schort kerkecentjes. Het verhaal van de sommen, in de pop en elders gevonden, heeft waarsohijn- lijk zijn oorsprong gevonden in haar naaste omgeving, die hofjesburen, tegen wie ze wel eens van haar geld had gesproken. {Nil. v. Ned.) De Internationale Sport-, Visscherij- en Baarden-tentoonstelling, dezen zomer te Scheveningen gehouden, behoort weder tot het verleden. Het bezoek aan de sporttentoonstel- ling op Zondag den laatsten dag was vrij groot. Het schaakspel met le vende figuren genoot een druk bezoek en scheen vooral den talrijk aanwezigen dames uitstekend te bevallen. Over 't algemeen werden er flinke zetten gedaan. Met klokslag van tienen werd deze laatste wedstrijd zonder eenig ceremo nieel gesloten en ten 11ure was ook het laatste uur voor de Sporttentoonstel- ling geslagen. De heer James Jager te Londen schrijft aan Het Nieuws van den Nag Op een schrij ven, waarin ik alle pun ten voor en tegen den invoer van le vend vee behandelde, gericht aan Z Exc. d n Minister van Landbouw alhier, had ik de eer het volgende antwoord te ontvangen Mijnheer „Het Bestuur van Landbouw heeft mij opgedragen u de ontvangst berich ten van uwen brief van den 26n dezer betreffende de heropening van den in voer van levend vee van het vasteland, en meer in het bijzonder van Nederland en Denemarken naar hier. Ik kan er bijvoegen, dat uwe opmerkingen de zorg vuldige overweging van den President zullen genieten. „Ik ben etc. J. H. E 11 i o 11, Se cretaris." Uit bovenstaande blijkt, dat de Brit- scho Begeeriug niet ongeneigd is den levenden invoer weder too te laten, zoo dra de nog steeds heerschende besmet ting geweken is. Aanrandingen schijnen weder aan de orde van den dag te zijn. Op den Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam vielen Zondag-avond drie opgeschoten knapen een heer aan, wierpen hem op den grond en trachtten zijn zakken te ledigen. De aangevallene verdedigde zich echter mot zijn stok on deelde harde slagen uit. Toen bovendien eenige bur gers op de plaats van den strijd ver schenen, om hem bij te staan, maakten de aanran ders zich uit de voeten. In het St.-Andreasgesticlit te Utrecht zal weldra ook, onder leiding van dr. van Spanje, een begin worden gemaakt met de toepassing der Kneippsche water kuur. In de gemeente Varik bij Tiel heb ben zich 2 nieuwe gevallen van cholera asiatica voorgedaan, waarvan een met doodelijken afloop. Ook de andere patient verkeert in zorgelijken toestand. DELFT. Met zeer te roemen ijver neemt het gemeentebestuur alle moge lijke maatregelen tegen eene verdere uitbreiding der hier voorkomende pok ziekte. Den ganschen nacht is men bezig geweest de goederen en de woning waarin de heer Nienhuis overleden is, te ontsmetten, nadat diens stoffelijke overblijfselen vooraf Zondag in den laten avond naar de begraafplaats wa ren overgebracht. DEN HAAG. Burg. en Weth. heb ben reeds gevolg gegeven aan den wensch door Dr. Van Tienhoven in de Baadszitting van gisteren uitgesproken en de ingezetenen ten ernstigste ge waarschuwd tegen het gebruik van grachtwater ook voor hot schrobben, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2