BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. (Slotk.) Keulen. De Gouden Bruiloft te Weimar. Gelijk reeds kortelijk gemeld, is ver wachtte de Groothertogin van Saksen- Veimar-Eisenach, Prinses Sophia der e eilanden, Maandag-avond in het ras eel de Nederlandsche gasten. Zij on ving hen aan de hoofdtrap en bracht gearmd, de Koningin-Regentes naar de vooi deze bestemde vertrekken, terwijl de Groothertogin de jeugdige Koningin Hj de hand leidde. In den noord-oostelijken vleugel lig- gen gelijkvloers de vertrekken waai de Koningin-Regentes verblijf houdt. Ge kaniers der Regentes, „de Keizer- kamers" genaamd munten uit door ,®ftige pracht. Zij zijn alle op het jjjkst versierd en gemeubileerd en prij ken in purper en goud. In een dezer hangt een levensgroot portret van de Groothertogin als bruid °I jonggehuwde vrouw, in een ander staat een levensgroote beeltenis (borst stuk) van wijlen koning Willem III in gouden lijst. De appartementen van koningin Wilhelmina, vlak boven die van hare moeder, zien er recht gezellig Uit. Door de vensters heeft men uitzicht °p het statige park. In de woonkamer staat een ebbenhouten schrijftatel dicht Idj het venster. Zij kan aan de linker- zijde door een sierlijk glazen tochtscherm zoo noodig van de buitenlucht afgeslo ten worden, terwijl rechts door klimop planten een doorzichtig groen gordijn geweven wordt. Midden in hare kamer gezeten, is het koningskind dan als door groen omgeven. In dit vertrek staan eenige groote kasten, waarin speelgoed geborgen schijnt te zijn en een geweldig groote pop in de bonte dracht van een boerenmeisje uit het Zwarte Woud of uit Thüringen, een zwarte muts met breede linten en een rood Zondagsrokje zat potsierlijk deftig aan een poppentafeltje de hooge gast op te wachten. In den nauwsten familiekring ge bruikten na aankomst de beide Koning innen, haar eenvoudig toilet niet ver wisselend, een ontbijt waarbij op de tafel enkele kleine eerbewijzen aan Nederland vielen op te merken. Zoo ^aren bijvoorbeeld bij het dessert de bonbons gewikkeld in papiertjes met de Nederlandsche kleuren, op de taarten Waren afbeeldingen van steden en kas- teelen uit Nederland te zien. Ook bij de versieringen der stad spelen de Neder- landsche leeuw en driekleur een eerste r°l. Aan het in gothisclien stijl opge trokken raadhuis vormt het midden punt van alle versieringen een verguld Nederlandsch wapen. Ook hier maakte de kleine Koningin een voortreffelijken indruk. Waar men ze ook hoort, overal 8preekt het volk van Weimar over het allerliefste Koningskind, dat reeds dade- k alle moederharten heeft gestolen. Dö te Weimar aanwezige Nederlan ders hebben voor de Koninginnen een paar keurige bloemversieringen gezon den, en wel voor koningin Wilhelmina een grooten bloemenmand, in welke uit een zilveren hoorn van overvloed een schat van weelderige Lafrance- rozen en witte Taba-roosjes wordt uit gestort. Deze verrassing munt uit door fijnen en bevalligen smaak. Yoor de Koningin-Regentes is een bloemstuk be stemd van donkerroode pelar goniums en gele Murechal-Nielrozen. De Groot hertogin heeft bovendien voor hare gas ten een ternpelvormig bloemstuk doen niaken, waarin de Nederlandsche drie kleur, in roode en witte rozen en blauwe "violen, met oranjekleurige rozen elkan- den afwisselen te midden van eene om lijsting van bloeiend heidekruid. Gisteren-middag werd aan Koningm- ^Vilhelmiua een bijzonder genoegen be reid. De Groothertog liet een jachtwa gen tje met zes kleine Spaansche hitten bespannen en reed met dit span eigen handig zijn nichtje naar het lustslot Belvédère, dat een uur ver van Weimar aan het einde van het groote park ligt. Id een tweede rijtuig volgden de Groot hertogin en de Koningin-Regentes. Na don terugkeer was er een groot gala-diner, Waaraan een zestigtal personen deel Damen. Zwaar zilverwerk van groote kunstwaarde prijkte op den disch. De dames droegen meorendeels blauwgrijze en oranjekleurige toilettenook de Groot hertogin was in het blauwgrijs met korten witten sluier. Koningin Emma droeg gelijk steeds haar donkere we- duwkleed met langen zwarten sluier. Koningin Wilhelmina had een wit kan ten kleedje aan en zag er met haar blonde haar lief en eenvoudig uit. Kerknieuws. Volgens berichten uit Rome heeft Z. H. de Paus reeds de officieele kennisgeving ontvan gen van de verkiezing van den nieuwen gene raal der Sociëteit van Jesus. Het is pater Martin, een Spanjaard, die verscheidene wer ken van wetenschap en godgeleerdheid heeft geschreven. De verkiezing had plaats in het klooster te Arpertia in Guipazcoa (Spanje) en niet te Loyala bjj geheime, stemming, welke vijf uren duurde. Pater Martin is 46 jaar oud en geboren te Melgur in de provincie Burgos. In 1865 kwam hij op het seminarie der Jezuïeten te Burgos. Drie jaar later verliet hij bij de revolutie Spanje en keerde na de restauratie terug. Te Bilbao redigeerde hjj een tijdschrift, getiteld „het Heilig Hart", daarna werd hjj rector aan de universiteit te Salamanca. In 1885 werd pater Martin provinciaal, en ging in 1891 als vicaris-generaal naar Eome. De nieuwe generaal spreekt vloeiend Fransch, Italiaansch en Bngelsch, en is bekend om zijn sierlijke wijze van uitdrukken in zjjn moeder taal. Hjj is de vijfde Spanjaard, die met deze waardigheid wordt bekleed. Jl. Zondag ving te Nijmegen het vierdaagsche feest aan ter herdenking van den dag, waarop vóór 600 jaar de orde der Dominikanen of pre- dikheeren te Nijmegen gevestigd en haar kloos ter aldaar gesticht werd. Dientengevolge is de stad geheel in vlag- gentooi, terwijl de Broerskerk of de kerk van den H. Dominicus keurig is versierd. Duizenden geloovigen verdrongen zich Zon dag-avond om een plaats in die kerk- te heko men, doch velen moesten teleurgesteld heen gaan. De bekende geleerde pater-dominicaan De Groot, prior van het St. Dominicusklooster aldaar, trad als feestredenaar op, dio in schoone taal de lotgevallen der predikheeren-orde schetste, gedurende die 6 eeuwen te Nijme gen. Vooral tijdens de reformatie was haar lot hard en zij werd zelfs na 1591 uit Nijme gen verbannen, terwijl hare kerk en klooster in handen der hervormden overgingen. Eerst in 1810 kwam zjj weer in het bezit van haar kerk en een gedeelte van het klooster. Een groot aantal geestelijken ii van heinde en verre naar Nijmegen opgekomen om het eeuwfeest mede te vieren. (B. N.) Onder voorzitterschap van den heer S. W. Siemons, den voorzitter van den Bakkersbond, heeft zich een commissie gevormd, die gelden zal inzamelen, welke alleen zullen dienen ter onder steuning van de noodlijdende Hambur ger hakkers. Een jongen, wonende in een laantje achter de „Vijf-huizen" (Bezuidenhout) in Den Haag, had de aardigheid de be woners dier huizen te kwellen met hel letjetrekken. Dit deed de huishoudster in een dier huizen zoo in toorn ontstelden, dat ze den knaap vitriool in 't aange zicht wierp. De jongen moest naar het ziekenhuis gebracht worden. In Den Haag ontstond gisteren-na middag een felle uitslaande brand in een in aanbouw zijnd perceel aan den Bezuidenhoutschen weg hoek Coenstraat Door de krachtige werking van eene stoomspuit werden de vlammen, die aan vankelijk een grooten omvang hadden, beperkt tot de bovenverdieping. Het perceel was in ophouw verzekerd. Een bediende heeft eergistermorgen in het postkantoor te 's Gravenhage een portemonnaie gevonden, inhoudende een bankbiljet van f 1000, een munt biljet van f 10 en een groote twee gul den aan specie. De hoop, dat de eige naar iemand zou zijn, die den „eerlijken vinder" flink kon beloonen, kwam niet uit. Een oppasser had het ongeluk gehad het eigendom van zijn meester te verliezen en de arme man was zeer blijde weer in het bezit daarvan te worden gesteld. Misschien wil de eige naar van het geld nog doen, wat de oppasser moest vergeten. Op het Mariahofje te Utrecht ont stond Zondag-avond tusschen twee broe ders om eene kleinigheid een hevig e twist, die weldra in eene vechtpartij overging en waarhij beiden van een mes gebruik maakten en werden ver wond. De oudste ontving een messteek in de zijde en moest naar het zieken huis worden overgebracht, terwijl de andere eene wond aan den hals bekwam die echter minder gevaarlijk was en door een politiedokter werd verbonden. Te Berlijn loopt het gerucht dat het hoofd van een zeer oud en aanzienlijk bankiershuis zich ter beschikking van de justitie heeft gesteld. Hij erkent, dat zijn passief anderhalf millioen mark bedraagt. Koningin Henriette van België, die naar men weet zich ijverig aan de mu ziek wijdt en ook veel componeert, heeft last gegeven haar fantasieën aan het klavier rechtstreeks door phonografen op te nemen, ten einde het opschrijven gemakkelijk te maken. Door de moeder van Leon Peltzer, de bekende moordenaar van den Ant- werpschen advocaat Bernays was gratie aangovraagd, nu hij reeds tien jaren in de gevangenis geboet heeft. Door de rechtbank, in Raadskamer vergaderd, is dit verzoek echter verworpen met 4 tegen 4 stemmen en 2 onthoudingen. De tijdelijke macht des Pausen. Mgr. Vaughan, de nieuwe aartsbisschop van Westminster, heeft Zondag een predikatie gehouden over de wereldlijke souvereiniteit des H. Va ders. De prelaat zeide, dat, wanneer de Paus den tegenwoordigen toestand aanvaardde. Hij al zijn internationalen invloed zou verliezen. Naarmate de koning van Italië meer door revolution- naire woelingen wordt bedreigd, moeten de katholieken krachtiger voor de onaf hankelijkheid des Pausen opkomen. Zij moeten daaraan steeds denken. De echtgenoot van den beroemden staatsman Gladstone heeft zich altijd eene trouwe gezellin van den staats man getoond. Als Gladstono in het Parlement eene redevoering houdt, kan men zeker zijn er ook zijne echtge- noote te vinden, en als de redevoering is afgeloopen, komt zij zien hoe het met haar man is, doet hem een shawl om of geeft hem ter verkwikking een kop thee. Mgr. Stablewski, de nieuwe aarts bisschop van Gnesen-Posen, over zijn gezindheid jegens de Regeering onder vraagd zijnde, heeft daarop verklaard dat hij en de geheele geestelijkheid van zijn diocees van de meest welwillende gevoelens vervuld zijn, maar dat de door den Kullurhampf aangerichte schade moet worden goedgemaakt. Ernest Renan is te Parijs in den ouderdom van 69 jaren overleden na een langdurige ziekte door een gevatte koude verergerd. De ongelukkige is gestorven, zooals hij geleefd heeft, zonder de troostmiddelen der Kerk. Zooals men weet nam mgr. Dupanloup inder tijd zijn ontslag als lid der Academie, toen Renan daarin gekozen werd. Als schrijver van een aantal verfoeilijke werken, o. a. van La viedeJésus, heeft hij zich een treurige vermaardheid ver worven. De negers van het district Clarks- dale, in den Amerikaauschen staat Vir- ginië, door de soldaten overvallen, heb ben bekend dat zij een samenzwering tegen alle blanken gesmeed hadden. Te Messina zijn vijf personen van aanzienlijken stand gearresteerd, be schuldigd van do hand te hebben gehad in de samenstelling van een valsch testa ment, loopende over eene waarde van een millioen lire. De weduwe van den over ledene, te wier gunste het testament luidde, is onder de beschuldigden. Het geval maakt groote sensatie. Er heerscht in den Mexicaanschen staat Lichoacan, ten gevolge van den mislukten oogst hongersnood. Er zijn reeds vele personen van honger overle den en de wanhopige bevolking hoeft een aanval op de korenmagazijnen ge daan. Bij een hotsing met soldaten vie len vele dooden en werden tal van per sonen gekwetst. PROGRAMMA van de Orgelbespeling in de Groote Kerlc te Schiedam op Ponderdag 6 October 1892, des namiddags ten twee ure, met welwillende medewerking van den Heer JULIUSEGENER Viool) en den heer C. II. BAKKES (Zang). 1Preludium, C-mol J. S. Bach. 2. Arie, J. A. P. Ilasse 1699). 3. Kerklied, (1667) A. Stradella. 4. Thema en Variatiën, G. F. Handel. 5. Traumerei, 11. Schumann. 6. „O Quam Suavis Est" (op verzoek) Th. J. Orth. 7. Romance, (G-Dur) (op ver zoek) L. v. Beethoven. 8. Larghetto, (uit een quintet) IV. A. Mozart. 9. Recitativ en Aria, (Largo) G. F. Handel. De Nummers 1, 4, 8 voor orgel. a, 5, 7 viool. 3, 6 zang. 9 zang, Tiool en orgel. BEURS TE SCHIEDAM, 5 Oct. 1892. Moutwijn, f 8.25. Verhandeld: f8V8 a l/4. Stemming: zeer vast. Jenever f13.50. Amst. proef f 14.75. Spoeling. Vereeniging fl. Rogge, Oct./Nov. Nov./Dec. April/Mei Spiritus per Oct. Oct./Nov. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Nov. Rogge, loop. md. Nov. Spirit. Oct./Nov. Dec ./Jan. New-York. Maïs 145.50 142.75 146!ö0 144^25 33.50 33.40 32.60 32.40 19.25 19.25 15.20 15.20 51.40 51.40 51.— 50.90 14.40 14.50 14.75 14.80 22.25 22.25 22.625 22.50 10.521/sl 0.52 y4 Amsterdam. 4 Oct. Rogge op lev. najaar prijs houdend, voorjaar iets lager; per Oct. f155, 156; per Maart f144, 143, 142, f143. 5 Oct. Rogge op lev. najaar vast; voorjaar iets lager; per Oct. f156; per Maart f142, 141, 142, 143, 142._ Aan gevoerd 100, totaal deze maand 275 last. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 4 Oct. 1.88 M. 5 Oct. 1.93 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.07 y2Disconto 2 pCt. Parijs -47.97y2 21/2 Antwerp. - 47.97ff 2y2 GEBOREN 4 Oct. Maria Cornelia Johanna, dochter van A. Peters en C. Grootendorst, Ons Genoegen. Corne- lis, zoon van F. Kool en A. E. van der Most, Lange Nieuwtraat. OVERLEDEN: 4 Oct. Levenloos aangegeven zoon van J. H. J. van der Hoek en C. Witberg, Singel. 3. Eli sabeth van Katwijk, oud 7 maanden, Maastraat. 4. Philippus Wilhelmus Zonnevald, oud 4 maanden, Achterteer- stoof. Maria Cornelia van Beek, oud 48 jaar en 9 maanden, echgenoote van J. C. Schade van Westrum, Lange Haven. GEHUWD: 5 Oct. J. A. Groenen dijk en J. van Litsenburg. H. Ver- hoeckx en C. M. Weber. 4 Oct. 5 Oct. 3 Oct. 4 Oct

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3