GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten (Slotk.) Keulen. Te Zwolle is gisteren met groote opgewerktheid gevierd het zilveren ambtfeest van den heer jhr. D. C. Th. van Nahuys, burgemeester dezer ge meente. Prachtige eerebogen waren opgericht en vele versieringen waren door winkeliers en particulieren aan gebracht. Des avonds werd een vuurwerk afge stoken, dat uitstekend slaagde. Het slotnummer was een hulde aan den Burgemeester. Daarna werd het concert in de Buiten-societeit voortgezet en gevolg door een bal, waar de jubilaris niet zijne famielieleden nog lang ver toefden. Onder de burgerij heerschte groote geestdrift. Een troep sociaal-democraten, die zich uittartend in de Diezestraat vertoonde, werd door de feestvierende burgers zoo gevoelig uiteengeslagen, dat zij onmiddellijk het hazenpad kozen, en zich niet meer vertoonden. Sedert het begin dezer maand is de locaalspoorweg ApeldoornDeventer Almelo veranderd in een grooten spoor weg en wordt hij met rollend materieel van een spoorweg le klasse bereden. Deventer heeft daardoor den kortst mogelijken afstand van Amsterdam en Botterdam en ook van Duitsckland ver kregen. Vooral is de verbinding met Amsterdam van zeer groote beteekenis, omdat enkele treinen den afstand van het traject DeventerAmsterdam en in omgekeerde richting in twee nren afleg gen. Reizigers die uit üuitschland via Oldenzaal ons rijk binnenkomen, vin den thans den goedkoopst en kortsten weg naar Amsterdam en Rotterdam via Almelo. Voor laatstgenoemden plaatsen zijn doorgaande rijtuigen aan eiken trein. Bij het vroolijk schitteren der tal- looze gasvlammen aan den triumfboog, waardoor geheel het priesterkoor werd verlicht en het door palmen overhuifd altaar in een lichtgloed straalde, ving Dinsdag avond in de Broerskerk te Nij megen het plechtig Lof aan. De zeer- cerw. heeer L. A. L. Bronsgeest, deken, geassisteerd door de zeereerw. heer P. A. A an der Geest, pastoor, en den weleerw. heer 1'. R. Grapel, kapelaan, verrichtte de plechtigheid. Weder beklom pater Van Bergen den kansel en schetste in welsprekende trekken de]onvergankelijkheid der Kerk. Jezus immers is met ons tot aan de voleinding der eeuwen. Het scheepje van Petrus, hoe hevig ook door stor men bestookt, zal nimmer vergaan. Onwrikbaar vast staat de Kerk op de rots. De geschiedenis van de vroegste tijden tot op heden is daar om het te bewijzen. Geen vreeze dus, hoe hevig de storman ook mogen zijn. Strijd en victorieIn deze twee woorden lost de historie der H. Kerk zich op. Had het koor den vorigen avond uitgemunt door de uitvoering van muziek volgens den ouden stijl, thans legde het door de uitvoering van stukken in strengen vorm bewijs af, dat ook de streng kerkelijke zang met succes bo- oefend wordt. Het MagnificatZondag-avond door het zangkoor uitgevoerd, was niet van deu componist A erhulst, maar van wijlen den componist Th. J. Roothaan. (G elder l.) De vruchtenhandelaren klagen overal steen en been. Om dezen tijd van 't jaar is de handel op zijn drukst, maar uu is het zoo slap dat Dinsdag te Goes geen enkele vreemde koopman zich vertoonde en alzoo niets werd omgezet. Men zal de vruchten nu maar tijdelijk in pakhuizen bergen, in de hoop dat er spoedig verandering komt. In het Zuiden van Limburg breidt zich het mond- en klauwzeer meer en fimer uit. Thans is die ziekte weder Uitgebroken te Gransveld, terwijl zich uieuwe gevallen hebben voorgedaan te Noorbeek, AVylré en Gulpen. 0e Cholera. De gevreesde ziekte blijft in ver schillende plaatsen van ons land spo radisch heerschen. Te Rotterdam is sedert eergister-mid dag 1 persoon aan Aziatische cholera overleden, en zijn 2 personen door die ziekte aangetast. In behandeling zijn thans 6 lijders. Weder deden zich te Kapelle a/d IJssel in deze week 3 gevallen van cholera voor met doodelijken afloop. In het geheel zijn aldaar zeven gevallen voorgekomen, allen in eene buurt, en binnen anderhalve week tijd. Uit Amsterdam wordt ons gemeld Naar aanleiding van cholera-gevallen die zich in de Vechtstreek hebben voor gedaan, heeft heden de gemeentelijke gezondheidscommissie een bootocht op de Yecht gemaakt, met het doel te onderzoeken of het water op dien boe zem besmet is te achten. Tot Niclitevecht toe zijn een aantal monsters Vechtwater genomen, die ver der zullen moeten worden onderzocht. Indien het onderzoek is afgeloopen, zullen de uitkomsten daarvan worden bekend gemaakt en mochten zij on gunstig uitvallen, dan, mag men ver trouwen, zal het Dagelij ksch Bestuur niet aarzelen de Yecht waterleiding tot nader order af te sluiten. Te Zuilichem hebben zich drie ziekte gevallen voorgedaan van cholera-achti- gen aard. Een derde aangetaste is her stellende. De ganeeskundige inspecteur van Gelderland en Utrecht heeft gis teren de gemeente bezocht en verklaard, dat het gevallen van cholera asiatica wa ren, en met het dagelijksch bestuur dei- gemeente maatregelen beraamd, om den voortgang der ziekte zooveel mogelijk te stuiten. De persoon te IJselstein, welke se dert AVoensdag-nacht lijdende was aan cholera asiaticais daaraan gisteren over leden. Ook te Maarsen is gisteren weder een geval van cholera voorgekomen. Te Bleskensgraaf is wederom een nieuw geval van Aziatische cholera ge constateerd. Het aantal cholera-lijders aldaar in de vorige maand overleden, bedroeg zes. Te Vuren bij Gorinchem is de onder wijzer Bogaart aan de cholera overle den. De ziekte had een snel verloop. Te Schelluinen bij Gorinchem heeft zich een geval van cholera nostras met doo delijken afloop voorgedaan bij een kind van G jaar. Een van de twee personen in de ge meente Zuidland door cholera aange tast, is overleden. De andere lijder is cenigszins beterende. Gisteren vierde Mevrouw de AVod. Pennink geb. Klein Pennink te Twel- loo haar 102den verjaardagbehalve dat de dame blind is, is zij nog inliet bezit van al haar geestvermogens. Had do uitvoer van kipeieren op Tos- sel reeds voor ruim een jaar het belang rijk cijfer van 400,000 stuks bereikt, thans worden er, naar zeer matige be rekening, wel een half millioen naar den vasten wal uitgevoerd per jaar. Sommige veehouders hebben honderden kippen, die in de uitgestrekte weiden van het eiland een flink terrein vinden om naar voedsel te zoeken. Mais of koren strekt voorts tot het voornaamste voedsel, dat aan de kippen wordt gegeven. Het groote Krupp-kanon, dat van het ss. Bremen overboord viel te Chris- tiania, is nog niet gevonden, liet water, waar het stuk overboord viel, is daar 30 voet diep en hoewel door de duikers het gat is gevonden in den modder, waar het kanon is ingezakt, heeft men met 14 voet lauge ijzeren stangen het stuk niet kunnen opsporen. Het kanon heeft 250.000 kronen gekost. De nieuwgekozen lord-mayor van Lon den, alderman Stuart Knilt, is reeds 68 jaar oud. Hij studeerde in zijn jeugd aan de universiteit te Bonn, waar hij den doctoralen graad verwierf. Hij is chef der firma John Knill Co., die groote werven en pakhuizen bezit. Dat hij katholiek is en roem er in stelt het te zijn is genoeg bekend. Hij is echter volstrekt niet de eerste katholiek, die burgemeester van Londen wordt. Ook alderman Keyser, de voorlaatste lord- mayor, is katholiek, en dit hinderde hem volstrekt niet, zijn functiën tot algemeene tevredenheid te vervullen. De eerste katholieke burgemeester van Londen na de Reformatie was Richard Swift, die in 1853 gekozen werd. De gemeenteraad van Liverpool heeft, op voorstel van de liberale minderheid, doch met volle adhaesie van de conser vatieve meerderheid, aan den minister president Glandstone met eenparige stemmen het eereburgerschap der stad verleend, waarvan de oorkonde hem in een verguld kistje zal worden aange boden. De Figaro meldt, dat Keizer AVilhelm bij zijn aanstaand bezoek aan AVeenen voor de eerste maal den Hertog van Cumberland ontvangen zal. Dank zij de tusschenkomst van den keizer van Oos tenrijk zal de quaestie van het AYelfen- fonds definitief te AYeenen worden uit gemaakt. De oorziekte des keizers. In ant woord op de geruchten, van Fran- sche zijde verspreid, als zou keizer AVilhelm weer ernstig aan eene oorziekte te lijden, antwoorden de Duitsche bladen, dat de keizer sinds drie jaren geen oorarts meer gezien heeft, en dat het ongemak, waaraan hij als prins leed tengevolge eener op de jacht opgedane verkoudheid, geen spoor heeft nagelaten. Sinds 1870 is het drankmisbruik in Frankrijk sterk vermeerderd. In 1869 bestonden er, volgens het Journal des De'bats, 365,875 herbergen, dat is 1 op de 87 inwoners. Thans is bet aantal tot 410,000 gestegen, ongerekend de afne ming van het aantal kroegen door den afstand van ElzasLotharingen. Sinds 1850 steeg het drank verbruik van 1.46 tot 4.40 liter per hoofd, terwijl de qualiteit van het vocht belangrijk slech ter werd. De maan op 1 meter. Onze lezers weten dat men te Parijs een plan heeft gevormd, ten doel hebbende, een teles coop te vervaardigen, die de maan op 1 meter afstand zou laten zien. Een geleerde deelt hierover in de Patrie eenige cijfers mee. Vooreerst moet men, om tot dien uitslag te ge raken de maan 380 millioen maal ver- grooten. De telescoop zou volgens zijn berekeningen 380 kilometers lang moe ten zijn; de spiegel zou 30 meters mid dellijn moeten hebben bij een dikte van 5 meter, en zou een gewicht hebben dat, in tonnen van 1Ö00 Kilo uitge drukt, een cijfer zou vormen van 9 met twaalf nullen, d.i. 9.000.000.000.000. Voorloopig genoeg daarvan. Voor twintig jaren werd in Spanje een moord gepleegd, welks bedrijver aan liet gerecht wist te ontkomen, door naar Algerië te vluchten. De zoon van den vermoorden man, toen da misdaad gepleegd werd een kleine jon gen, ging, man geworden, op reis om den moordenaar van zijn vader te zoeken. Hij wist, dat de man twee vingers van de rechterhand miste, en onlangs ontdekte hij te Bel Abbe iemand met dat lichaamsgebrek. Verschillende ande re omstandigheden maakten het waar schijnlijk dat die man de moordenaar was, en bij nader onderzoek werd dit vermoeden bevestigd. De man ingevan gen genomen en hij zal eerstdaags te rechtstaan. Het tiende congres van Italiaansche katholieken is eergisteren te Genua geopend. Een duizendtal personen, waar onder de aartsbisschop der stad en verschillende andere prelaten, was aan wezig. De markies de San Geneto werd tot voorzitter benoemd. In zijn openings rede herdacht hij Genua's beroemden zoon Columbus, die niet alleen een groot Italiaan, maar ook een groot katholiek was. De Paus gaf aan het congres zijn zegen. Katholicisme te Chicago. Chicago, na New-York de grootste stad der Vereenigde Staten, en die misschien weldra New-York zal overtreffen, is een der wereldsteden, die het grootste aantal Katholieken telt. Er zijn daar thans niet minder dan negentig parochies en over de tweehonderd godsdienstige instellingen. De stad telt omstreeks 1.100.000 inwoners, waarvan 550.000 Katholieken, d. i. juist de helft. AVie wandelparken aanlegt en daarin gaarne vogels ziet, houde bij het kie zen van boomen en heesters in het oog, dat boschduiven bijzonder aangetrokken worden door esschen, dat de specht gaarne beuken bezoekt, de groote lijster van berken, de boomleeuwerik van slee doorn, de braamsluiper van braamstrui ken en de merel, roek en Vlaamsche gaai veel van eiken houden. BEURS TE SCHIEDAM, 6 Oct. 1892. Moutwijn, f 8.25. Verhandeld: f8. Stemmingonveranderd. Jenever f 13.75. Amst. proef f 15. Spoeling. Vereeniging fl. 141.— 141.50 Rogge, Oct./Nov. Nov.'Dec. April/Mei Spiritus per Oct. Oct./Nov. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. „12 Nov. Rogge, loop. md. Nov. I Spirit. Oct./Nov. j Dec./Jan. 142.25 33.50 32.60 19.25 15.20 51.10 50.60 14.60 14.90 22.25 22.50 142.— 33.80 32.50 19.25 15.10 51.30 14. 14.80 0.52 0.52 152; per Maart uur) pCt. New-York. Maïs Amsterdam. 6 Oct. Rogge op lev. lager per Oct. f152, 153; por Maart f141, 140. 7 Oct. Rogge op lev. weinig ver anderd; per Oct. f 152 f140, 139, 140. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 6 Oct. 1.96 'M. 7 Oct. 2.08 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06y2Disconto 2 Parijs -47.95 21/. Antwerp. -47.921/, 2V2 Laatste Berichten. Uit een telegrafisch bericht van de Portugeescho regeering, gedateerd van 6 dezer, blijkt, dat zoowel beladen schepen als schepen in ballast weder in Portugal worden toegelaten, maar onderworpen zijn aan eene quarantaine van zaven dagen, in zoover zij van besmette havens komen of deze heb ben aangedaan terwijl het algemeen maritiem gezondheidsreglement wordt toegepast op uit verdachte havens ko mende schepen. PARIJS, 7 October. In eene depê che aan den minister van marine, van den 4n, meldt Kolonel Dodds dat hij bij Ghede een hevig gevecht gehad heeft met de Dahomevers, dat een uur duurde. De vijand word met kracht teruggeslagen en op de vlucht gejaagd. Het is niet moge lijk het verlies der Dahomoycrs nauwkeu rig te schatten, dewijl er vele lijken in het struikgewas onopgemerkt kunnen liggen. Er zijn ongeveer 200 lijken gevonden, waaronder 20 van vrouwelijke strijders. Er zijn ruim 200 snelvuur- geweren buit gemaakt. Het verlies der Franschen is 8 dooden en 33 ge wonden. 6 Oct. 7 Oct. 6 Oct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3