BURGERLIJKE STAND. Binnenland Lectuur Zeetijdingen recht voorbehouden een kandidaat te stellen. De officieele opgave van die kandidaat-stelling wordt op den dag der verkiezing door eenige afgevaardigden van die groep schriftelijk ten.Raadhuize ingediend. Hij moet inhouden of verge zeld zijn van de verklaring van dengekozen kandidaat die hij de indiening kan te genwoordig zijn dat hij de kandidatuur aanneemt. De aldus ingeleverde opgaven van kandidaten worden door den Burge meester, naar de volgorde waarin ze hij hem inkomen, genummerd. Meerdere op gaven van denzelfden kandidaat krij gen hetzelfde nummer als de eerst ingediende. Onder het nummer der opgave worden nu de verschillende kandidaten door den Burgemeester op een lijst gebracht, waarop tevens aanteekening wordt ge houden van de opmerkingen door den Burgemeester gemaakten de dag der stemming wordt nader bepaald. Blijkt het echter dat slechts één kandidaat is gesteld, dan worden de kiezers niet ter stembus opgeroepen, maar is met de kandidaat-stelling feitelijk de keuze reeds geschied. De kandidaat wordt dan gekozen verklaard. Ziedaar de voornaamste, meest ingrij pende veranderingen die in de vigeerende kieswet, bij aanneming van het inge diende ontwerp, zullen worden gebracht. Mocht ook al de laatstbedoelde bepaling het werk der verkiezingen, voor 't geval er geen strijd bestaat, veel vereenvou digen, in de meeste gevallen zal het verkiezingswerk door de nieuwe kieswet zeer worden verzwaard. Vooreerst zal het officieel aanvragen van het kiesrecht, vooral bij hen- die daartoe tot heden niet gehouden waren, groot bezwaar ontmoetenten andere zal het in te voeren couloir-stelsel, hoewel het meer dere waarborgen voor de vrijheid der stemming biedt, tot vele vergissingen aanleiding geven en ten laatste zal het „wettelijk kandidaat-stellen" met vele bezwaren gepaard gaan, daar niet overal 50 kiezers zullen te vinden zijn, die openlijk hun naam onder de aanbeveling van een kandidaat willen zien prijken. De taak onzer kiesvereenigin gen zal door de nieuwe kieswet, wier aanneming bijna niet twijfelachtig is, zeer worden verzwaard. Zij zullen de kiezers moe ten opsporen, voorthelpen om het kies recht te verkrijgen en onderrichten in de wijze waarop zij het moeten uit oefenen. Zij zullen in hunne lokalen, in navolging van hetgeen reeds in België geschiedt, lessen in het gebruik van den tamponmoeten geven. Zijn ze tot deze zware taak bereid Ontbreekt er nog iets aan de organisatie die vereischt wordt om die in haren vollen omvang uit te voeren Zoo ja, dat zij zich dan van heden af op het komende werk voorbereiden. Het nieuwe kiesrecht treffe ons niet onvoorbereid. Zijn wij tegen zijne verrassingen gewa pend, dan zullen zij zeker voor ons niet de nadeelige gevolgen hebben, die velen er van duchten. Schiedam, 8 October 1892. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens vernieuwing van den kaaimuur aan de Nieuwe haven, nabij de Varkens sluis, de doorvaart aldaar gedurende eenigen tijd vernauwd zal worden, zoo dat de Nieuwehavert alsdan slechts toe gankelijk zal zijn voor schepen van ge ringe afmeting. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat op het verzoek van A. van Dijk, om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van koperen blik werk, in een loods staande op een perceel weiland gelegen aan de Nieuwe West-Pr ankelandsche laan alhier, kadaster sectie M. no 561, uithootde van gevaar voor brand, a f w ij z e n d is beschikt. Het doet ons genoegen te kunnen ver melden, dat aan het station van de Hol - landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij alhier, der plaatselijke industrie alle mo dewerking wordt verleend, welke mon van die zijde zou kunnen wenschun. Behalve het bekende feit, dat bij het lossen en laden van verschillende goederen door den voorkomenden stationschef en zijn hulpvaardig personeel de meeste welwillendheid wordt betoond, heeft do Maatschappij dezer dagen der industrie opnieuw hare goede gezindheid doen blij ken, door zich bereid te verklaren, een ver voerbare kraan voor het afladen van zware stukken aan het station alhier te plaatsen. Het stoomschip llochfeldkapt. H. Dusing, is gisteren na lossing weder van hier naar Bilbao vertrokken tot het innemen van eene nieuwe lading ijzererts. Naar wij vernemen, zal het aankomen van deze ertsschepen alhier zoolang duren, tot er zich in twintig dagen tijds te Rotterdam geen cholera-geval m$cr heeft voorgedaan. Morgen wordt hier voor de haven verwacht het stoomschip Casoskapt. J. A. Goodall, met een lading rogge voor verschillende Schiedamsche graan handelaars, van Braïla naar Schiedam bestemd. Het aankomen van dit stoomschip alhier danken wij aan de vastberaden heid van den Schiedamschengraanhandel, die in 't belang Yan onze werklieden, de levering te Schiedam heeft wellen te bedingen. Yan vele zijden wordt tegenwoordig het publiek aangespoord om het water voor drank en huiselijk gebruik be stemd vooraf te koken. Maar hoewel het koken van het water niet genoeg kan worden aanbevolen, dient men er ook wel aan te denken, dat het gekookte water niet ongedekt mag worden ge laten, wijl het gekookte water zich nog gemakkelijker tot het opnemen van microben leent dan de ongekookte vloeistof. Men denke er dus aan het gekookte water, in vaten of potten, verzameld, steeds behoorlijk te dekken. De cholera blijft nog steeds in ver schillende plaatsen van ons land heer- schen. In de laatste paar dagen zijn weder gevallen te 's-Gravenhage, Am sterdam, Utrecht en Zaandam voorge komen. Te omstreeks 8 uren kwam eergis- teren-avond te Rotterdam aan de Boompjes aan het Stoomschip Hollander komende van Londen. Daar het bekend was, dat zich een aantal landverhuizers aan boord bevonden, werd eene politie macht daarheen gezonden om te belet ten dat zij aan wal kwamen. Evenwel bleek het, dat allen Oostenrijkers waren, waarom zij dan ook onder toezicht der politie hunne reis konden vervolgen. Naar aanleiding van een vroeger dooi de schippers en visschers te Tessel inge diend verzoek, heeft de Raad dier ge meente besloten, bij de wetgevende macht instemming te betuigen met het verzoek dier belanghebbenden, om voort aan de verkiezingen op Maandag in stede van op Dinsdag te doen plaats hebben, ten einde storing in het bedrijf te voorkomen. Gisteren-nacht zijn te Salzbergen twee locomotieven op elkaar geloopen. De machinist-leerling sprong er af, waar door hij viel on op het hoofd terecht kwam. Hij is bewusteloos weggedragen. De schade aan het materieel is aanmer kelijk. De weg is ten deele versperd. De aanvoer van beetwortelen te Ber- gen-op-Zoom is zoo gering, dat twee suikerfabrieken wegens gemis aan grond stoffen de werkzaamheden tijdelijk heb ben moeten staken. Men hoopt dat het weder spoedig gunstiger worde, opdat de landbouwers met kracht het rooien der bieten kun nen voortzetten. Nadat eenige dagen geleden de bak kers te Zevenbergen hunne broodprijzen verlaagden, hebben zij nu opnieuw den prijs met éen cent per kilogram ver minderd, zoodat thans het tarwebrood aldaar tien cent per kilo kost. De raad van toezicht op de staats spoorwegen heeft de nieuw aangelegde hulplijn tussclien Bunde en Beek goed gekeurd. Voorloopig zullen er nog maar alleen personentreinen over loopen. De heer De Ras, lid van de Tweede Kamer, heeft, overeenkomstig de ge dane toezegging aan zijne kiezers, thans zijne woonplaats naar Maastricht over gebracht. PERNIS. De garnalenvisscherij is thans buitengewoon slecht. Behalve dat er weinig wordt gevangen, mag de visch ook niet naar het buitenland verzonden worden, omdat hier een geval van cholera is voorgekomen. De prij zen zijn dan ook zeer laag, en blijven beneden den guldenper mand. DELET. Door de burgemeesters van Delft, Hof van Deft, Vrijenban, Rijswijk, Nootdorp, Pijnacker en Overschie, den generaal-majoor lcommandant van de stelling Amsterdam en den districts veearts, werd eergisteren alhier eene conferentie gehouden in zake het trek ken van den kring waarin besmet vee voorkomt. OVERSCHIE. Hier zijn een 25-tal grenadiers met een officier, een onder officier en twee korporaals aangekomen ter bewaking der met mond- en klauw zeer besmette plaatsen. Het Gouden Feest te Weimar. Nu alle leden der verschillende Ne- derlandsche deputatiën te Weimar aan gekomen zijn, heeft gisteren hunne ontvangst in de audiëntiezaal van het paleis een aanvang genomen. Graaf van Bylandt begon, als de vertegen woordiger der commissie voor het natio nale huldeblijk, met het overhandigen van het reeds beschreven adres. Slechts de eerste woorden van het onderhoud werden in het Fransch gesproken daar na ging men onmiddellijk in het Hol- landsch voort. De Groothertogin sprak met bewogen stem: „Ik kan geen woor den vinden om uitdrukking te geven aan mijn gevoel van erkentelijke vreugde, welke juist dit geschenk mij verschaft. Tot in het diepste mijner ziel treft het mij, dat een groot aantal van mijne geliefde landgenootori van allen rang en stand mij eene dergelijke hulde hebben gebracht." In het bijzonder getroffen, verklaarde zij met aandoening, was zij „door de omstandigheid dat er zoo vele kleine bijdragen onder zijn." „Ik weet", vervolgde zij, „de waarde van dergelijke geschenken juist te schat ten, en hecht er groot gewicht aan, dat mijne diepgevoelde en hartelijke dankbaarheid en liefde in zoo ruime mate als mogelijk is in Nederland ge kend worden." In gelijken geest sprak de Groother tog, die met zijne gemalin de hand- teekeningen onder het adres naging, zijne oprechte vreugde uit. Volop erken ik zeide hij, met vroolijken, liefde vollen blik zich wendend tot zijne vrouw hoeveel goeds en liefelijks Nederland mij in mijn leven reeds ge schonken heeft. Toen het vorstelijk echtpaar ongeveer de eerste twintig bladzijden van het adres met zijne onderteekeningen (het geheel vormt een dik boek) hadden doorgezien, zeide de Groothertog tot graaf Van Bylandt: Kunnen wij op het oogenblilc niet alles nauwkeurig bezien, wij zullen dit spoedig op ons gemak doen; het is zoo fraai en veel, dat ik u in den tusschentijd nog wel zal terug zien om er verder met u over te kunnen spreken. Aan het album met het Nederlandsche huldeblijk werd vervolgens in de au- dientie-zaal eene eereplaats gegeven, waar het voor allen zichtbaar is. Onder de tallooze geschenken den Groothertog en der Groothertogin van Saksen ter gelegenheid van hun gouden bruiloft aangeboden, trekt vooral de aandacht het geschenk van koningin Wilhelmina. Het vormt het middenpunt van eeno gansche groep van geschenken en bestaat uit twee voorwerpenVoor den Groothertog bracht het Koningin netje een byouteriekistje mede van on geveer een halve meter lang en een derde meter hooghet met lichtkleurige stof overtrokken fond is met blauwe lijnen van zijde in kleine vierhoeken verdeeld. Voor de Groothertogin een schrijfportefeuille, waarop in helder brui ne verf een ruiker is geteekend. De twee werkjes zijn beide door het Vorstin- netje zelf gemaaktiedereen had en heeft er schik in. De geschenken der Koningin-Regen tes zijn een waaior, door Rochussen met gezichten uit Nederland beschil derd, en een zilveren jardinière met gouden schaal. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisichop vau Haarlem heeft he - noemd tot pastoor te Hellevoet3luis den wel- eerw. heer A. F. van der Voorden, kapelaan der St. Jacobuskerk te 's-Gravenhage. Nadat des morgens de solemneele Hoogmis was opgedragen door den hoogeerw. pater A. van den Elzen, o. a. geassisteerd door de zeereerw. paters H. Derksen, J. Hejjs, G. Smeets en F. Roos, allen van Nijmegen geboortig, werd Woensdag-avond het schitterend jubel feest in de Broerskerk te Nijmegen gesloten door den hoogeerw. heer J. A. Bazelmans, prelaat van Berne, die door de weleerw. heeren H. van de Ven en B. Pennings, can. reg. werd bijgestaan, terwijl door den weleerw. pater Van Bergen, Redemptorist, onder het Lof eene het feest waardige sluitrede werd gehouden. Inhoud van No. 11 der Katholieke Illustratie. Tekst De Amerikaansche, door Mathilde. - De Dubbelganger. Bij de Platen. We tenswaardig allerlei. Platen Een brief aan Hannes. De brug over den Hudson, de grootste brug der we reld. Uit den Poolschen opstand van 1861. Verlaten. Inhoud van de Premie der Katholieke Illustratielij dit nummer aan hare abon- né's gezonden Christophorus Columbus Tekst: I. De Wolkaardersjongen. II. Da Voorbereiding. III. Vruchtelooze pogingen. IV. Nieuwe Strijd. V. Eindelijk! VI. De Overtocht. VII. Land. VIII. In de nieuwe Wereld. IX. De eerste vestiging. X. De zegepraal. XI. De Martelaar. XII. De laatste reize. XIII. De hulde der nakomelingschap. De tekst wordt geïllustreerd door 23 fraaie gravures. Schiedam, vertrokken 8 October, s.s. llochfeldkapt. H. Dusing, naar Bilbao. Ouessant, gepasseerd 7 October, s.s. Casoskapt. J. A. Goodall, van Braila, naar Schiedam. Windau, vertrokken 3 October Quin- luskapt. P. Boeijing, naar Schiedam. GEBOREN 6 Oct. Louis, zoon van J. Bras en II. Robberecht, Grofbaan. 7. Leendert, zoon van IJ. van der Velden eu A. Poot, Konijnenbuurt, OVERLEDEN: 7 Oct. Elisabeth Ferré, oud 59 jaar en 10 maanden, echgenoote N. Jansson, Westmolen- straat. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2