Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Dinsdag 11 October 1892. No. 4407. "23urecnt ^oogstraat fö 317. ALGEBEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN In eea uitvoerig schrijven aan de Times zegt kapitein Lugard, die van zijne expeditie is teruggekeerd, dat Oeganda de sleutel iu vau Midden-Afrika, wes halve hij protesteert tegen de ontrui ming van dit gewest. Hij voert o. a. als motief aan, dat de Engelsche bezet ting van Oeganda leiden moet tot onder drukking van den slavenhandel, en zegt verder dat z. i. de ontruiming de waarde der overname van Zanzibar alsook de waarde van den Britschen handel aan de Oostkust vermindert. Ook de waarde van het charter der Oost-Afrik. Comp. wordt er door verminderden de resul taten der opnemingen van den spoor weg tusschen de kusten en het binnen land worden er door vernietigd, terwijl eene andere Europeesche mogenheid ver moedelijk Engelands plaats zou inne men en de bronnen van den Nijl ten nadeele van Egypte zou kunnen afleiden. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Yan 16 regels f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 10 October '92. Bij de voorbereidende werkzaamheden voor de Grondwetsherziening in België komt ook de regeling van het kiesrecht ter sprake. Verschillende voorstellen zijn daaromtrent reeds gedaan zonder dat men nog een stap nader tot de definitieve regeling is gekomen. In de vergadering door de betrokken com missie 11. Vrij d ag gehoudenwas wederom een nieuw voorstel ingekomen, ditmaal van den kant der rechterzijde. De heeren Helleputte, Janssens en Loslever stel len de toepassing voor van een kies recht naar de verschillende belangen, geldende zoowel voor de Kamer als voor de Provinciale Staten en Gemeente raden. Volgens dit stelsel, hetwelk door den heer Helleputte, afgevaardigde voor Hasselt en hoogleeraar aan de vrije universiteit van Leuven, met groote warmte schijnt verdedigd te zijn, zou den de kiezers verdeeld worden in 3 groepen kapitaal, handwerk en intel lectueels arbeid. Om kiezer te zijn zou een leeftijd van ten minste 25jaarver- eischt worden, bovendien van den leef tijd van 25 tot 35 jaar een door de wet te stellen waarborg van geschiktheid, terwijl na het 35e levensjaar het kies recht algemeen zou zijn. Van eene belangen-vertegenwoordiging willen evenmin de conservatief-katho- lieken als de liberaal-doctrinairen iets weten. Het voorstel-Helleputte werd bestreden zoowel door de heeren De Smet-de-Naeyer en Woeste als door den heer Graux, die stellig verklaarden nooit voor eene belangen-vertegen woordiging te zullen stemmen. Alleen de heer Janson verklaarde zich met het beginsel ingenomen, al erkende hij ook met den heer Graux, dat het stel- sel-Helleputte niet aannnemelijk is de arbeidende klasse zou door zulk eene indeeling, welke haar onherroepelijk in 61) KAAR HET FrAKSCH. De strijd was zeker ongelijkmaar Aubry liail vertrouwen op zijn kracht, en als de sol daten dier oude tijden een tegenover tien ston den, wanhoopten zjj niet aan de overwinning. Hier was iets vreeielijkers dan menscken, het waren windhonden. Maar Aubry vermoedde, dat er soldaten bfi waren, die den band van iedereu hond aanhaalden in plaats van den gehcelen troep in eens los te laten. Hij zei bfi zich zelf: Achhad ik mijn Loys maar bfi me I goede Goddat zou een mooie onderneming zijnTien honden voor Loys, tien man voor mfi juist iets voor ons. Maar, mompelde hfi zuchtendearme Loys waar is hfi Toen sprong een logge massa uit den mist voo'schfin. Aubry gevoelde een vurigen m, :n zfin schouder bloedde onder den klauw P.vois, de minderheid houdt, nooit bevredigd ktmnen worden, en bovendien bestond er wettelijk noch maatschappelijk eeni- gerlei organisatie, welke die indeeling zou kunnen rechtvaardigen, maar het stelsel-Helleputte had althans dit groote voordeel boven het stolsel-De-Smet-de Naeyer, dat het de arbeidende klasse niet voor het grootste deel van het kies recht uitsluit. De heer De Smet heeft zijnerzijds zijn voorstel van den bewo- ningscensus nader verdedigd en mede gedeeld dat naar zijne berekening, steu nende op de gegevens door de admi nistratie van de belastingen en van het kadaster, hem verstrekt, omstreeks één derde der arbeiders het kiesrecht zou erlangen. De minister-president Beer- naert zeide, geen bezwaar te hebben zijne reeds meermalen uitgesproken ver klaring te herhalen, dat „wij de onmid dellijke invoering van het algemeen kiesrecht een gevaar zouden achten." Overigens wenschte de Regeering aan zich-zelve de beslissing te houden om trent het naar haar oordeel geschikte uur tot spreken en het indienen van voorstellen. De president der Fransche Republiek vertoefde Zaterdag 11. aan de Fransch- Belgische grenzen. Sadi Oarnot was te Rijssel aangekomon, om er de feesten bij te wonen, welke er ter herinnering aan de opheffing van het beleg dei- stad door de Oostenrijkers, in 1792, werden gegeven. Behalve de geestdrift volle ontvangst die hij van de zijde der inwoners van Kijssel mocht genieten, viel hem eene beleefde onderscheiding van den Koning der Belgen ten deel. Koning Leopold zond baron Kuzette om president Carnot namens hem te begroe ten. Baron Kuzette werd vóór elke andere officieele receptie door den heer Carnot ontvangen. Zich tot den Franschen Staats-president wendende, wees de heer Ruzette op de vriendschappelijke ver houding welke sedert eeuwen tussclien de twee landen bestaat, een band welke Maar Pivois viel, door een dcgensteek in den buik getroffen, ter aarde. Een mooi dier bromde hij't is jammer Ardois vloog pijlsnel over het lfik van Pi vois. Aubry kliefde hem met éen slag den kop. Rougeot, een prachtig, bruin dier met geel- rooden kraag en twee vurige oogen, rolde over de lfiken zijner beide doode makkers heen. Zfin hals was driekwart doorgehouwen. Goede Godbromde Aubry, die warm begon te worden van den arbeidzullen nu eindelfik de menschen komen De menschen kwamen. Men hoorde duidelijk den hoefslag der paarden. Aubry zag de schaduw van een ruiter, die hem aan zfin linkerzfide voorbfi reed, zonder hein te bemerken. Terwijl hfi zfin mond open deed om te roe pen, want hij wan verlangend, en zeer on geduldig, een degen op don zijnen te voelen knarsen, sprong oen vierde windhond uit den mist, en vloog op hem aan. Dat was een verbazend groote, zwart van den kop tot aan de pooten, en schoon zooals men de honden uit de fabelleer afbeeldt, die Diana, de jachtgodin, altfid op haar tocht ver gezellen. Hfi sprong letterlijk over Aubry's degen heen, viel aan den anderen kant neer, sprong weer terug, voordat Aubry den tijd had zich om te keeren, en greep hem hfi de keel. Maar niet om hem te worgen, oneenEer men ook thans zoo mogelijk nog nauwel moet toebalen. De heer Carnot ant woordde, dat hij te gevoeliger was voor de zending van den heer Kuzette door den Koning, daar hij reeds te Kamerijk het voorwerp was van eene overeenkom stige attentie, toen hij den graaf 'd Oul- tremont mocht ontvangen. In parlementaire kringen te Budapest loopt het gerucht, dat er verdeeldheid bestaat in het Hongaarsche Kabinet. De ministers hebben overwogen, welke houding het Kabinet zal aannemen in zake de burgerlijke „huwelijken." Graaf Szapary en vele andere leden van het ministerie zijn gunstig gestemd voor het invoeren van een gelijksoortig stelsel als thans in Oostenrijk bestaat. Andere leden van het Kabinet willen daaren tegen de invoering van het verplicht burgerlijk „huwelijk". Aan AeFr.Ztg. wordt geseind, dat eene audiëntie welke graaf Szapary bij den Keizer heeft ge had met de crisis in de binnenlandsche politiek in verband wordt gebracht. De lcerkelijk-politieke kwestie zou in libe ralen zin opgelost worden en veranderin gen in het Kabinet tengevolge hebben de ministers Csaky, Wekerle en Szilagyi zijn homogeen. Yan officieele zijde wor den echter alle geruchten omtrent eene crisis tegengesproken. Volgens berichten uit Rome zal het laatste uur voor de Italiaansche Kamer weldra slaan. De ministerraad besloot Zaterdag-avond den Koning de ontbin ding der Kamer voor te stellen en de algemeene verkiezingen vast te stellen op 6 November, de herstemmingen op 13 November en de bijeenroeping der nieuwe Kamers op 23 November. Het ministerie onderzoekt nauwkeurig alle kwestiën welke de verkiezingsleuzen raken. De regeering zal in de begroo tingen voor 1892/93 de bezuinigingen voortzettenhet evenwicht der begroo ting is gewaarborgd; geene leening zal gesloten worden. Het Kabinet zal bin nenkort voor de ontbinding het pro- om kern zacht en teeder te liefkoozen, gelfik de geliefde patrijshond zijn lange haren met die der bemiude kasteelbewoonster komt ver mengen. Om hem jankende van blfidschap te etreelen en te kussen. Loys 1 de brave Loys 1 de groote, fiere, de onversaagde Loys Dezelfde dien Bélissan bfi toeval te Dinan gekocht had, om den armen Eavot, die aan een borstkwaal gestorven was, te vervangen. Men noemde hem Reinot, maar het was de brave Loys 1 Aubry kuste hem als een kind of een vriend op den snuit. Een traan pinkte in zijn oog. Heere God gij zfit met mfi riep hfi uit, zonder zich verder schuil te houden, God dank 1 Er op los, Loys En zfin stein verheffende, die als een kla roen door den mist trilde, voegde hfi erbij Hier, schurkenhier, vervloekte verra ders Méloir Péan Coëtandon Corion en anderen als er nog zijnKom op Kom op Een algemeen geschreeuw, dat reeds veraf was, beantwoordde die uitdaging. Men was Aubry voorbfi hfi had den strijd kunnen vermijden. Maar dat juist wilde hfi niet. Terwijl hij vocht, had Reine misschien den tijd om zich te reddenHet was eenige mi nuten gewonnen wellicht haar behoud 1 En dan, met zfin Loys waande Aubry gramma mededeel en. Daarin zullen de sociale hervormingen opgesomd worden. De staatkunde zal er uit verbannen zijn. Vooral zal men er zich op toe leggen, d» finanoieele kwestie op te los sen. De economische onafhankelijkheid van Italië «al worden gehandhaafd en de evolutie der uiterste linkerzijde naar een regeeriagsprograia. «al worde* be vorderd. Naar uit New-York werd geseind, had de New-York Herald Zaterdag een tele gram nit La Guayra ontvangen, volgens hetwelk Crespo met zijn leger Caracas is binnengetrokken. De bevolking is in opstand en geeft zich aan allerlei plun deringen over. De Spaansche gezant is beleedigd geworden. De troepen der re geering, door hunne officieren verlaten, hebben zich te La Guayra teruggetrok ken, waar ook opstand heersckt. De oorlogsschepen der vreemde mogend heden hebben mariniers ontscheept, die het levon en de bezittingen bunner land- genooten moeten beschermen. Volgens het officieele cholera-bericht waren er Zaterdag te Hamburg aange- zich van de overwinning zeker. De hoefslag der paarden kwam naderbfi. Loys zette zich naast zfin meester, met den suuit in het zand. De naam van Reine kwam nog eens op de lippen van Aubry, en dan omklemde hfi zfin goeden degen. Moed, Loys 1 Plotseling had er een vreeselfik wapenge kletter plaats. Het zand werd rood rondom den wiergroeneu, ouden paal. De gekwetste honden huilden. De afgeweerde soldaten vloekten. Moed, Loy»moed, besto Loyi 1 zfi zfin ons XXXII. De wondsrkektr. Het wee aan «andarlisga ttrfid. Aubry had, te voet sfinde, allee vóór op de soldaten te paard. Jeugdig en vlug bediende kfi «ich ver* den miet als een oorlogswerktuig. Hfi had den heuvel verlaten, waar de aiit te licht was, en zfin tegenpartij was hem naar een weeke laagte gevolgd, waar de hoef hunner paarden hfi eiken stap in het zand zakte. Aubry was als het ware een spook, dat onver wachts te voorsehfin kwast, om weer «ven on verwacht* t» ver<wfi*e*»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1