Binnenland geven 12 ziekte- en '2 sterfgevallen, waarvan den vorigon dag 5 ziektege vallen en geen dooden. Er was Zaterdag te Havre één cho- lera-gevaj en één sterfgeval voorgekomen Het gemeentebestuur maakte bekend, dat het met het uitgeven der dage- lijksche bulletins weldra zou ophouden. Te Parijs zijn Zaterdag 9 ziekte- en 1 sterfgeval aan cholera voorgekomen. In de banlieue 11 ziekte- en 6 sterfge vallen. In de noordelijke departemen ten hebben zich gevallen van cholera voorgedaan te Carvin en te La Forest. Te Marseille zijn eenige verdachte gevallen die aan cholera doen denken, voorgekomen, maar de algemeene ge zondheidstoestand is gunstig. Een onder zoek naar de oorzaak der sterfgevallen is ingesteld. Jl. Vrijdag zijn te Budapest 53 ziekte- en 19 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. De bevolking lokte hevige handtastelijkheden met do politie uit, toen deze tot vernietiging van het be smette lijf- en beddegoed wilde overgaan. Er werd met steenen geworpen naar de politie, die de menigte uiteen wierp, echter niet dan nadat er zelfs kokend water uit de vensters op de agenten was ge worpen. Verscheidene personen worden gewond. Volgens nader bericht zijn van Zater dag-middernacht tot den middag te Budapest 14 cholera-gev allen voorge komen waarvan 3 met doodelijken afloop. Er is gebrek aan geneeskundige hulp. De lessen aan de hoogoscliool en aan de polytechnische school zijn geschorst. NEDERL. R.-K VOLKSBOND. Afd. Sohibdam. De gewone maandelijksche vergade ring van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, werd gister middag ten 1 ure in de groote zaal der Ofiicieren-Vereeniging gehouden. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer J. Warnawa, opende da vergade ring. Aangenaam is het mij onge veer aldus begon spr. de levensvat baarheid en de levenskracht van onze, nog zoo jeugdige afdeeling te kunnen getuigen. Dit spreekt zoowel uit het groot aantal leden, als uit het feit, dat zoovele R. K. patroons hun krachtigen steun schenken aan onze afdeeling van den Bond. Blijven de leden steeds eens gezind, dan, het kan niet anders, zal ook deze afdeeling in de naaste toekomst heerlijke vruchten dragen. Het is dus van groot belang, den band die de leden onderling verbindt, steeds nauwer en nauwer te maken, en een der middelen daartoe achtte spreker het oprichten van een ondersteuningsfonds. Wel be staan er reeds vele dergelijke fondsen, maar men begrijpe het wel, het nieuwe fonds zal een band zijn, die door middel van eeneder voornaamste der Christelijke deugden, die der liefdadigheid, de leden, de broederen van den Bond vereenig t ouden en jongen werden dus aangespoord tot dit ondersteuningsfonds toe te treden, te meer, daar zij hier toch zouden vin den, wat men elders misteen vereeni- ging met God en onder toezicht der geestelijkheid. Hierna werd door de nog zeer jeug dige zangafdeeling het Bondslied, op waarlijk verdienstelijke wijze gezongen. Deze afdeeling telt reeds circa 50 leden, en gaat zij voort, zooals zij is begon nen, dan zal deze afdeeling in 't ver volg zeker veel, zeer veel bijdragen tot de aantrekkelijkheid der vergaderingen van den Bond. Nadat het sclioone Bonds lied ten einde was gezongen, dat met levendig applaus werd begroet, deelde do voorz. mede, dat door de leden waren ingebracht 498 stembriefjes ter benoe ming van een definitief bestuur. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 250 st., terwijl herstemming, zoo noodig, zal worden gehouden Zondag 23 dezer. Alsnu verkreeg de heer Van Mook- veld, penningmeester van het onder steuningsfonds der afdeeling Delft van den Bond, het woord. Met lovendige bewoordingen schetst® hij het dool, het streven en de werking van dit onder steuningsfonds, dat hij noemdeeene parel aan de kroon van den Bond. Op welsprekende wijze zette spr. de voor- deelen die uit het lidmaatschap van dit fonds voortspruiten, uiteen, en wekte zijne Bondsbroeders op tot een alge meene deelname aan deze, zoo uiterst nut tige instelling van den R. K. Volks bond. Een luidruchtige toejuiching bedankte spr. voor het bezielende woord, door hem gesproken. Nu werd overgegaan tot het voor lezen van de namen der kandidaten ter vorming van een definitief bestuur. Daar deze opname veel tijd vereischte, ver wijderden eicli een groot aantal der leden. De uitslag, die eerst ten 51/2 ure bekend werd, was, dat gekozen zijn de heeren C. J. Willeman met 452 stem man J. C. Vredebregt 353 J. de Boer 349A. Marrevee 329F. J. Smit 308 B. H. P. Timmerhaus 297 P. Juffermans Sr. 295. Herstemming moet plaats hebben tus- sclien de heerenJ. Begas en P. H. Kensler, die resp. 205 en 106 stemmen verkregen, en J. Jocker en A. Stroijc' kens, die resp. 162 en 159 st. ver wierven. Verder waren nog uitgebracht op de heerenJ. Kloos, 148 Th. J. II. Ool- lignon 145 J. A. Stieber, 128 JWar nawa, 123 Th. de Graaf, 106 S. Verhagen, 102 B. H. Tromper, 99 J. J. van Hees, 81 G. de Jager, 30 G. A. Brinkman, 23 en N. O. Com- brink 11 stemmen. Schiedam, 10 October 1892. Gedachtig aan het bekende spreek woord „goede wijn behoeft geen krans,' zouden wij geneigd zijn, ons van ver dere aanbeveling van het liefdewerk der Vereeniging van den H. Vincentius k Paulo, de Bibliotheek, te onthouden, ware het niet, dat eene herinnering aan bekende zaken ook in vele omstandig heden zijn nut kan hebben. De H. Vincentius-Vereeniging heeft bij de Katholieken onzer stad te goeden naam om nog nader uiteen te zetten, dat hetgeen ons in hare uitgebreide boekenverzameling wordt geboden, eene degelijke, gezonde lectuur voor eiken leeftijd en stand oplevert. Toch kan het de edele bedoeling van de volijverige commissie voor de Bibliotheek in de hand werken, nog eens bij vernieuwing de aandacht op dit goede werk te vestigen; immers de verboden vrucht: de oppervlakkig beschouwd zoo belang wekkende, maar inderdaad voor lichaam en ziel zoo verderfelijke lectuur, wordt ons tegenwoordig van alle zijden en on der de meest bekoorlijke vormen aan geboden en helaas! ook nog door zoo vele Katholieken gretig aanvaard. Welnu, morgen (Dinsdag) avond staat de Yincentius-bibliotheek weder open. Daar zullen de liefhebbers van lectuur niot alleen eene gewenschte uitspan- nigslectuur vinden, maar de talrijke onderhoudende leerzame en pittige boe ken, die de Bibliotheek bevat, zullen hon ook voor geest en hart de meeste voldoening geven. Deze boekerij zij dan ook het lezend publiek, maar voor al allen ouders en overheden, opnieuw en bij voortduring aanbevolen. Ten einde het gevaar voor vergissing met scherpe patronen zooveel mogelijk te voorkomen, zullen binnenkort exer citiepatronen bij het leger worden in gevoerd van een geheel ander model als de thans in gebruik zijnde. Het vergaderingsgebouw der sociaal democraten in de Delftschestraat te Rotterdam, waar de politie-agent Yan den Berg werd vermoord, is ontruimd. De eigenaar wilde zijn lokaal niet meer aan hen verhuren. In navolging der Fabrieksbode, door den heer Yan Marken te Delft voor zijne inrichting uitgegeven, is het eer ste nommer verschenen van de Ilen- geloosclie Fabrieksbodewelk blad in hot bizonder bestemd is voor het personeel van de machinefabriek der heeren Gebrs. Stork Co. aldaar. Te Kwintsheul heeft de aanbesteding- plaats gehad van een nieuw roomsch katholiek kerkgebouw. Minste inschrij ver is de heer Dessing, van Gouda, voor f42,290. Aan den Brusselschen Fatriote wordt uit Amsterdam geschreven, dat de heer Van Nunen, die, zooals wij reeds meld den, den 4en November naar Neder- landsch-Indië zal vertrekken, aldaar een zeer aanzienlijke betrekking zal gaan vervullen. In twee Noordbrabantsche districten zal eerlang een verkiezing moeten plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer. De heer van Nunen, afgevaar digde voor Zevenbergen, is voornemens naar Indiê terug te keeren. Of dit reeds zoo spoedig gebeuren zal als in andere bladen voorbarig bericht werd, schijnt nog onzeker. Ten onrechte ook vonden wij elders medegedeeld dat de heer van Vlijmen, af'gevaardige voor Vechel, reeds tot majoor benoemd is en zich daarom aan een verkiezing moet onderwerpen. De waarheid is, dat, vol gens den rang van anciënniteit, de heer van Vlijmen aan de beurt is om pro motie te maken, en dat die promotie zeer spoedig verwacht wordt. T Den 19n Augustus werd het ont werp op de beroeps- en bedrijfsbelasting aan den Raad van State gezonden. Donderdag 6 October was het nog niet terug. „Dat de Raad de zaak zeer nauwgezet onderzoekt, betwijfelen wij geen oogenblik. Dat echter zoo lang durig onderzoek niet bevorderlijk is aan spoedige afdoening van wetgevenden arbeid, is evenmin aan twijfel onderhe vig,', zegt het Vaderland. Naar het Vad. verneemt, heeft een zeer bekend Amsterdamsch bankier den eer sten prijs der Scheveningsche Sportlo- terij getrokken. De heer G. Ilenkes, kunstschilder, vroeger te Delftshaven, thans te Voor burg, is op de 3-jaarlijksche tentoon stelling te Amsterdam bekroond met de gouden medaille. De enkele gevallen van cholera welke te Amsterdam zijn voorgekomen, deden begrijpelijkerwijze de vraag rijzen, hoe de lijders besmet waren geworden. In de meeste gevallen was het niet mogelijk deze vraag afdoende te beant woorden. Bij een tweetal gevallen, welke zich daar Donderdag op Oosten burg voordeden, heeft men de oorzaak wel kunnen nagaan. Een op Oostenburg wonend echtpaar had het namelijk noodig gevonden de begrafenis van een te Maarsen aan de cholera overleden familielid te gaan bijwonen. Niet alleen stelde men zich zelf aldus aan het» gevaar bloot, maar het echtpaar nam zelfs de beide kin deren, het eene van 22 maanden, het andere van 3 jaar mede. Het treurig gevolgd was, dat beide kinderen door de cholera werden aan getast. Het jongste kind is kort na de overbrenging in de barak overleden voor het behoud van het andere kind, dat mede daar verpleegd wordt, bestaat veel vrees (Hb li) Prof. Van Overbeek de Meyer schrijft in Het Nieuws naar aanleiding van de slechte uitkomsten, die te Hamburg zijn verkregen met de behandeling van choleralijders met creoline en van het voorkomen van carbol in deze stol „Ik acht mij zedelijk verplicht mijne aanbeveling van het inwendig ge bruik van creoline terug te nemen, totdat over clinische waarnemingen meer licht is verspreid en totdat de Nederlandsche apothekers zei ven een praeparaat zullen aanbieden, dat stellig vrij van carbolzuur en de organische bases is, niet te veel natriumhydroxyde bevat en toch met water eene goede emulsie levert. Het uitwendig ge bruik van het creoline der Ned. Maat schappij voor Chemische Industrie to Amsterdam, als middel ter ontsmet ting van excrementen, goederen, meu belen, handen, enz., blijf ik daarentegen dringend aanbevelen." De gemeentekas vau Gouda is lang niet goed voorzien. Toch besloot de raad dier gemeente met 8 tegen 6 stemmen de toelage voor de schutterij muziek te verhoogen met f200 en alzoo te brengen op f'500. De voorzitter bestreed het voorstel, omdat, met het oog op de treurige da gen, dia op financieel gebied waarschijn lijk voor Gouda zonden aanbreken, alle uitgaven van weelde beperkt moesten worden De heer Prince meende integendeel, dat in die treurigen dagen een weinig muziek de menschen zou opvroolijlcen wat dan ook geschieden zou, daar het voornemen was de schutterij muziek volks concerten te doen geven. Zoo maakt Sequah muziek, als de patiënten, die hij onder handen heeft, het wat kwaad krijgen! (li. N.) Donderdag had nabij Breda een brutale diefstal plaats. De voerman van een vrachtrijder had, terwijl hij in eene herberg aan den straatweg een kop koffie gebruikte, kar en paard daarvoor gezet. Toen hij weder weg wilde rijden, bemerkte hij, dat het afgesloten kistje, waarin hij het ontvangen geld bewaarde, opengebroken en eene som van f240 daaruit verdwenen was. Hij reed daarop terstond naar het naburige Rijen, en gaf het geval aan bij de marechaussée. De brigadier begaf zich dadelijk op weg, en mocht spoedig den dief in handen krijgen, die bekende het geld ergens op een plek verstopt te hebben, waar het dan ook door den brigadier gevon den werd. De kerel werd gearresteerd. Vrijdag-middag werd nabij het sta tion Hulst een waggon, geladen met erwten, door de machine van een manoeu- vreerenden goederentrein aangereden. Door de snelle vaart en de weigering van het remtoestel der machine werd de waggon een eindweegs meegesleept en gedeeltelijk verbrijzeld uit de rails omvergeworpen. De machine met ten der, die aanzienlijke schade bekwam, geraakte eveneens uit de rails, terwijl twee lijnen onbruikbaar werden gemaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen hier bij niet voor. Het verkeer vond door dit voorval geen belemmering, daar de hoofdlijn was. vrij gebleven. Terwijl eenige sociaal-democraten tusschen Rhenen en Wageningen een propagandatocht maakten, werden zij niet slechts begroet met oranjeliederen maar tevens met lood. Iemand zekere R. moet uit een revolver zelfs drie schoten op hen hebben gelost, zonder dat echter iemand getroffen werd. Tegen R. is natuurlijk een vervolging ingesteld. In den St. Pietersberg (bij Maastricht) wordt in een door muren afgesloten ge deelte een historische zaal ingericht. Daarin zal aanschouwelijk worden voor gesteld al wat tot de geschiedenis, de fauna en de geologie van dien berg behoort. PERNIS. Door het gemeentebestuur alhier is een verzoek gericht tot het bestuur van den waterstaat, om last te willen geven, dat door seinen worde aangeduid, dat stoomschepen bij het naderen of voorbijvaren der haven de vaart zóóveel hebben te verminderen als noodig is om nadeeligen golfslag voor de havenwerken en de in de haven liggende schepen te voorkomen. DELFT. De gemeente-begrooting be draagt in ontvangst en uitgaaf f 721,131,22, tegen f 613,750.94V2 in het loopende dienstjaar. De inkomsten belasting is dan ook geraamd op f 160,000, of 55,000 meer dan dit jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2