BURGERLIJKE STAND, GEMENGD NIEUWS Zeetijdingen Handelsberichten (Slotk.) Keulen. De Gouden Bruiloft te Weimar. Jl. Zaterdag heeft in het prachtig versierde Weimar de groote plechtig heid van het bruiloftsfeest, de kerke lijke inzegening van het gouden bruids paar, plaats gehad. Omstreeks half drie bewoog zich de schitterende bruidstoet door een reeks van gala-vertrekken van hot paleis, allen met de grooten des lands en tal rijke deputatiën gevuld naar de rijk versierde huiskapel. Vóór den stoet uit kwam het korps van pages in kuit broeken en blauwe buizen, dan de hof maarschalken en ceremoniemeesters met groote goudknoppige staven als teekenen huner waardigheid. Zij vormden een kleinen stoet vooraf die de nadering der hooge personen aankondigde. Eerst nu, de zes jonge kleinkinderen met hunne vriendelijke kindergezichten, buigende naar links en rechts. Dan de drie kinderen van het bruidspaar: de erfgroothertog tusschen twee zusters, prinses Reuss, de gemalin van den Duit- schen gezant, en hertogin Johan Albert van Mecklenburg. Eindelijk de drie schoonkinderende erfhertogin tusschen den gezant vorst Reuss en hertog Johan Albert. In het geheel dus twaalf kin deren en kleinkinderen op wie het nu volgende bruidspaar nederblikte. De Groothertogin had een bovenkleed van witte zijde aan, waarover een groot ordelint hing en dat verder door met goud gestikte versieringen bijna geheel was bedekt. De weelderige en inder daad prachtige bruidsjapon van het fijnste goud-brocaat had een sleep van verscheidene meters lengte. Op het in grijzen lokken gevatte hoofd der bruid droeg zij onder den witten, met gouddraad doorstikten sluier, de gouden mirtekrans Haar gelaat straalde van goedheid van vreugde en van gezondheid. Haar ge maal had den gouden ruiker aan het wambuis der generaalsuniform bevestigd. Dadelijk op het bruidspaar volgde de Duitsche Keizer met de twee Neder- landsche koninginnen aan zijne zijde, en dan in één rij de Russische, Oosten- rij ksche en Engelsche prinsen. De verde re vorstelijke personen in 't geheel waren er 45 waren zoo gerangschikt, dat zooveel mogelijk een heer tusschen twee dames en een dame tusschen twee hoeren ging. Toen de bruidsstoet de kapel binnen trad, deed het orgel een soort van voor spel hooren. Daarop volgde weldra een luid koorgezangeen jubelvers uit het prachtige koraalgezang: Wachet uuf, ruft wn a die Stimme. Aan het altaar naar Duitsch Luthersch kerkgebruikstonddeopperste hofprediker Hesse, een kalm en bejaard man met grijzend haar, een frisch rond gezicht en vriendelijk bruine oogen. Hij staat bij de Groothertogin in hooge gunst en dient dikwijls bij hare geheim blijvende weldaden als haar handlan ger in het goede hare rechterhand dus die sedert een lange reeks van jaren doet, „wat de linkerhand niet weet". Als haar zielelierder heeft hij in het lief en leed der groothertogelijke familie gedeeld. Hij hield met ietwat ont roerde doch duidelijke stem,in een accent dat een weinig scherper is dan het ge wone Thüringsche, eene inderdaad tref fende feestrede. Na de indrukwekkende toespraak van den man die zijne tegenwoordige positie reeds meer dan twintig jaren bekleedt en zoowel de beide dochters van het bruidspaar als de beide zonen van den erfgroothertog heeft gedoopt, werden de kerkelijke ceremoniën volbracht, en knielde hot bruidspaar om den zegen te ontvangen. Daarop liep met een kort koorgezang de kerkelijke plechtig heid ten einde, die een half uur had geduurd. Korten tijd daarna werd erindeaudien- tie-zaal een grooto cour gehouden, welke ongeveer een uur duurde. Op dit defile volgde het groote bruidsdiner in de zuilenzaal van het paleis. Het bruids paar vormde, als altijd, het middenpunt van den disch. Rechts van de bruid zat de Keizer, terwijl links van den bruidegom de kleine koningin van Neder land een eereplaats had gevonden. Naast den Keizer zat Koningin Emma. De Koningin-Regentes van Neder land was voor deze gelegenheid in een prachtig wit zijden japon gekleed, ter wijl de jonge Koningin een fraai wit kanten jurkje droeg. De tweede buurman van Koningin Wilhelmma was de Koning van Saksen. De Groother togin schitterde in haar gouden bruids kleed, geheel van goudhrocaat en voer de een opgewekt gesprek met den Kei zer die ook zeer opgeruimd was. Ongeveer halverwege den maaltijd stond de Keizer op, en wijdde op den meest hartelijken toon een heildronk aan het gouden bruidspaar, waarin hij aller gelukwenschcn samenvatte. Daarop ledigde de Groothertog in zijnen naam en in naam zijner gemalin, onder har telijke dankzegging, een glas op het welzijn van den Keizer, de heide Ne der landsche koninginnen, den koning van Saksen en van alle aanwezige vrienden en verwanten, alsook op het welzijn der vorstelijke huizen, wier vertegenwoordigers aanwezig waren, en verder van alle gasten.' Hiermede wa ren de toosten geëindigd. Onder den maaltijd wisselden gezang en orkestmuziek elkander af. Het eerst deed de muziek Mendelssohn's Hoch- zeitmarsch uit den Sommernachtstraum hooren. Verder werden gespeeld stuk ken uit de Meister ting er, uit Mignon, Euryanthe enz. Het slot vormde de balletmuziek uit Rubinstein's Feramor. Terwijl in het paleis het galadiner ten einde liep, begon in de stad bij de invallende duisternis eene schitterende illuminatie. Door de rijk verlichte straten reed het talrijke gezelschap van vorsten, levendig toegejuicht, naar den schouwburg, waar omstreeks acht ure voor een weelderig uitgedoscht publiek de aangekondigde opvoering van levende beelden plaats had. De bedoeling met deze voorstellingen door Rochussen ont worpen, was de verheerlijking der hui len van Weimar en Oranje. Zoowel door de pracht der kostuums als dooi de schoone samenstelling wekten zij aller bewondering. De voorstellingen waren hoofdzakelijk aan onze vaderlandsche geschiedenis ontleend. Trouwens Weimar was in de laatste dagen een half Hollandsche stad. Overal zag men de schitterende Hollandsche driekleur, ontmoette men Hollanders en hoorde men Hollandsch spreken. De feesten waren op de eerste plaats eene schitterende huldebetuiging aan Haar, die men thans Neerlands kroonprinses zou kunnen noemen. Op don Trompenberg te Hilversum waren Zaterdag-ochtend twee werklie den bezig met het graven van een wel put, toen er eene aardstorting plaats had en een der werklieden onder het zand bedolven werd, met het gevolg, dat de man niet te redden was en er zijn dood vond. Te Laeken heeft Dinsdag de dienst bode van een hoedenwinkelier een dief, die bezig was eene secretaire te plun deren, betrapt en hem ondanks zijn hevig tegenworstelen, om hulp gillende, zoolang vastgehouden, tot een voorbij ganger haar te hulp kwam en den dief aan de politie overleverde. Bedoelde persoon moet, ofschoon hij den Italiaan- schen naam Massucchi draagt, Neder- landsch onderdaan zijn. Op de lijn AntwerpenHoogstraten werden drie arbeiders door een trein overreden. De eene, een 70jarige man, werd geheel verpletterd, de beide andere zijn zwaar gewond. Katholiek werkliedencongres. Op 23 en 24 dezer zal te Ziirich een congres van katholieke werklieden- vereenigingen worden gehouden, waarin o. a. zal worden behandeld een voorstel, om voor de katholieke arbeiders van geheel Zwitserland een algemeen ver zekeringsfonds tegen ziekten te stichten. De Oosterse he Kerken Op het congres te Genua is door een ka tholieken priester van den Griekschen ritus, de eerw. heer Nicolaas Franco, een merkwaardig rapport uitgebracht, over de vereeniging der schismatieke Kerken van het Oosten met Rome. Naar men verzekert, zal Leo XIII ter gelegenheid van zijn bisschopsjubilé aan deze dissidente kerken een nieu wen oproep richten tot herstel der een- hoid. De grootste moeilijkheid bij het ver volgen van de roovers op Sicilië bestaat in de bergachtige gesteldheid des lands. San Mauro, het hoofdkwartier der roo vers, is eene stad op den top van een berg, 3000 voet hoogniet ver van daar liggen Geraci, Siculo en Pollina, elk ook boven op een berg. De gemeen schapswegen tusschen die plaatsen zijn muilezelpaden en alleen de roovers en de herders uit het gebergte kennen er de talrijke holen. De karabiniers, die er volstrekt geen weg weten, kunnen daar de roovers niet opsporen, en zoo zij hen al eens overvallen, dan kunnen de bandieten zich nog in een oogwenk uit de voeten maken. Er wordt nu aan gedrongen, bij het vervolgen van de roovers mannen te gebruiken, die goed bekend zijn met de wegen en holen in het gebergte, alsook bloedhonden, voor dat doel afgericht. De Greenwich-tijd, schijnt de verove ringen, hier te lande gemaakt, niet ge makkelijk te kunnen behouden. Zoo nu en dan komt uit veel plaatsen het be richt, dat men in het burgerlijk verkeer tot den Amsterdamschen tijd is terug gekeerd. Te Madrid is gisteren een werk van Castelar over Christophorus Columbus verschenen, waarvan het begin reeds was opgenomen in de Century Review. Het boek behandelt het karakter van Columbus en bevat eenige tot dusver nog onuitgegeven bijzonderheden uit zijn leven. Schiedam, aangekomen 10 October, s.s. Casoskapt. J. A. Goodall, vanBraila. St. Petersburg, aangekomen 4 October. Nep tun, kapt. O. Grand,-van Schiedam. St. Mathieu, gepasseerd 8 October, s.s. Saiju, kapt, F. Fallenkampf, van Schiedam naar Bilbao. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 10 October. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezels, 185 vette runderen,magere dito, 167 vette kalveren, nuchtere kal veren, 1863 schapen of lammeren,528var- kens, biggen, 1 bok. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 72 a c., 2de qual. 66 c., 3de qual. 60 c., kalveren lste qual. 927c 2de qual. 827a 8D/2 schapen lste qual. 50 c., 2de qual. 45 c., alles per kilovarkens lste qual. 25 a c., 2de qual. 24 c., 3de qual, 23 c., licht soort 23 k 24 c. per 1/2 kilo Zeeuwsche eieren f 5,a 5,20, Over- maassclie dito f 5,30 k 5,50 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo fk Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 23,50 27,per 50 kilo. Aan voer 13 partijtjes. Leidsche kaas f per 50 kilo, aanvoer partijtje. Aardappelen. Westlandsche klei-f 2. a 2.50. dito zand- f 3.a 3.50. dito muisjes fa hlauwpitten f2.25 a2.50,0vermaasschejammen 12.a 2.50, Geldersche blauwe f 1.70 adito kralen fl,70 a 1,75. Zeeuwsche jammen fl.90 a 2.10. Yeel aanvoeren weinig vraag. YEEMARKT TE LONDEN. 10 October. Er werden aangevoerd 2400 runderen, 11000 Schapen, 20 Kalveren en 70 Yarkens. Men noteert: Runderen 2/6 k 4/9, Schapen 3/2 a 5/4, Kalveren 3/2 a 5/0 enVarkens 2/9 5/0 persteen. ROTTERDAM, ld Qotober. J u i- tenlandscho Granen. Tarwe vast. Per 2400 kilo Redwin- ter steamgrade f190 vrij aan boord langs stoomboot ;stoomendeDonauf 169 cont. vrij aan boord langs boot hij grooto partij. Rogge vaster Per 2100 kilo Wes tern 1168 a f176 naai qual. stoomen- de Donau 71/72 ko, afl. gewicht f155. Boekweit per 2100 kilo Canada f 180. Boekweitgrutten geheel geruimd. Mais per 2000 kilo Afwijkende Amerik. Mixed f124 a 128;Foxanian f120 124; Cinquantin f125 a 132. BEURS TE SCHIEDAM, 10 Oct. 1892. Moutwijn, f 8.25. Yerhandeld: f8. Stemming: vast. Jenever f13.75. Amst. proef f15. Spoeling. Vereeniging f 0.90. 143.50 1U.25 33.80 32.50 19.25 15.10 51.80 50.90 14.60 14.80 22.25 22.50 142.75 144!— 33.80 32.50 19.25 15.10 51.50 50,80 14.60 15.— 22.50 22.75 523/J 0.5274 Berlijn. iR°gge' Oct./Nov. J 1 Nov./Dec. April/Mei Spiritus per Oct. Oct./Nov. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Nov. Rogge, loop. md. Nov. i Spirit. Oct./Nov. I Dec ./Jan. New-York. Maïs 0, Amsterdam. 8 Oct. Rogge op lev. per najaar onver anderd per Oct. f 153, 152 voorjaar iets hooger; per Maart f 143, 142, 141, 142. 10 Oct. Rogge op lev. per najaar weinig veranderd voorjaar hooger per Oct. f151, 152, 153; per Maart f142, f143, 144. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 8 Oct. 2.09 M. 10 Oct. 2.— M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.07 Disconto 2 pCt. Parijs - 47.977» 27, Antwerp. -47.927» 27a GEBOREN 8 Oct. Jan, zoon van J. van Bochove en S. Hoogenboom, Nieuwe West-Frankelandschelaan.7. Willemina Helena, dochter van D. Smit en W. H. den Outer, Nieuwsticht. 9. Maartje Johanna, dochter van J. Koorengevel en M. de Pater, Nieuw- straat. Johanaa Elisabeth Maria, dochter van J. H. H. Putters en G. J. C. Yerwaijen, Tuinsingel. OVERLEDEN 10 Oct. Johanna Cornelia Hille, oud 29 jaar en 10 maan den, Nieuwstraat. VLAARDINGEN. GEBOREN30 Sept.. Jan, zoon van W. Bronkhoiit en M. M. Hess, Markt. 1 Oct. Abraham Johannes, zoon van P. Peereboom en A. P. A. M. Sper man, Nieuwstaat. 2. Magdalena, dochter van H. van Oudenaarden en A. van Deventer, Achterstraat. Cornelis Marie, zoon van G. M. Merts en C. de Yos, Schiedamscheweg. 3. Alida He lena Maria, dochter van C. D. van Geest en M. A. Yos, Hoogstraat. Kornelis, zoon van C. Yermeer en N. Sluyter, Havenstraat. 4. Maria, dochter van J. van der Plas en M. van der Most, Achterstraat. 6. Willem Pieter, zoon van A. van der Yalk en C. Schenk, Paterstraat. GEHUWD: 5 Oct. Adolf Hoogwerf met Maartje Pot. OVERLEDEN 4 Oct. Willem van Spijk, oud 9 maanden, Achterstraat. Jacob van der Kooy, oud 36 jaar, on gehuwd, Maassluisschendijk. 5. Sam son Andries van Weasel, oud 87 jaar 0,; 8 Oct. Oct. 10 Oct. 8 Oct. 7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3