Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 1§de Jaarg. Zondag 16 October 1892. No. 4412, bureau $>00Q£ïxaat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Napoleon en de grenadier Jean Bénard. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 12i.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 15 October '92 De samenkomst der keizers te Weenen behoort weder tot do geschiedenis. Gis teren is keizer Wilhelm, na een hartelijk ^scheid van keizer Frans Jozef te heb ben genomen, van het noordelijk station te "Weenen per extra trein naar Potsdam doorgereden, waar hij gisteren ten half twaalf aankwam. De Keizer blijft enkele dagen daar, om de staatszaken af te doen, daar het aantal stukken, die zijne bekrachtiging eischen, onrustbarend toe nam. Do werkzaamheden aan de regee- rmgsbureaux werden aanmerkelijk ver traagd door do afwezigheid van den vorst. i Tot de onderwerpen, die hot eerst 8 Keizers aandacht zullen bezighouden, behoort zeker wel het legerontwerp. to een tweetal artikelen komt de Ger- wania terug op de houding van het bestuur tegenover het plan der regeering de vredessterkte van het leger met 90.000 man te verhoogen, waardoor op de begrooting 70 millioen mark's j aars bjeer zal moeten worden uitgetrokken. ~e Germania is van oordeel, dat de Europeesche toestand deze buitengewoon zWare eischen geenszins motiveert. Inte gendeel, Rusland, zegt het blad, is door "bsgewas en cholera geteisterd;daardoor '3 de welvaart van dat land zoodanig ge- i'offen, dat men zelfs in Frankrijk geen Russische leeningen meer heeft kunnen hjiten en Rusland dus paal en perk Z:}1 moeten stellen aan zijne militaire Uitgaven. Met Frankrijk is het in eco nomisch. opzicht beter gesteld, maar dit rijk kan in de laatste jaren niet eens meer het wettelijk jaarlijksch contin- IB— Gelukkig de soldaten, die hun keizer in het aaQgezicht kouden zien en uit zijn mond een nier woorden mochten hooren, haastig tot hun gesproken. Dezulken stierven gelukkig hadden roem genoeg verworven. De grenadier Jean Bénard was één dier be- °orrechten. Generaal Bonaparte had kennis "jet hem gemaakt in Egypte te Saint-Jean ^-ere, en de Keizer verloor hem nooit uit et oog. Men weet, dat Napoleon eene zekere norliefde koesterde voor de eerste soldaten, l*»arover Dj het hevel had gevoerd, voor j.e?i die hij zijne oude Egyptenaren noemde. y'J mocht ze gaarne weerzien, die gebruinde gezichten, die grijzende knevels, die blauwe Jassen, itsés par la victoire. Soms bleef hij taan en praatte heel gemeenzaam met hen, aut hij kende de geschiedenis hunner fa- Uie even goed als zij zelf. Zij noemden hem an ook den vader der soldaten! en wel wacht hjj dien naam dragen, want hij nam 1^ weg van de zijde der moeders, die nauwe- Uks hare tranen konden drogen tuaschen twee eidslagenhjj nam ze weg, zoodra zij het svwicht van een geweer konden dragen, de ®nvoudige en ruwe boerenjongens, zond ze ater rijk en met titels overladen terug naar uunne haardstedenhjj was met recht een '*der der ioldaten, want hjj verontrustte zich gent onder de wapenen brengen wegens gebrek aan geschikte manschappen. En bovendien heeft de Rageering wegens het toenemen van tering en andere ziekten in bet leger, de korpskomman- danten moeten aansporen aan de troepen geen al te groote eischen te stellen. Dit onderscheid tusschen Erankrijk en Duitscbland wordt met ieder jaar grooter, gaat de Germania voort. Frankrijks be volking is stationair of neemt af, ter wijl Duitschlands bevolking jaarlijks met een half millioen toeneemt. Het Berlijnsche blad is dus van meening, dat er geen aanleiding bestaat voor eene zoo schrikbarende verzwaring der mili taire lasten als in bet plan der Regeering ligt, en geeft te verstaan, dat bet Cen trum daarvoor niet zal kunnen stemmen. In de algemeene vergadering der sociaal-democratische partij in het her togdom Brunswijk en de Hannover- sc.be Harz werd door eenige gedelegeer den klachten tegen bet hoofdbestuur der partij uitgebracht. Men vond, dat de ondersteuningen aan leden der partij veel te partijdig werden uitgedeeld, en dat het ook om andere redenen boog tijd werd op bet partijcongres te Ber lijn de bevoegdbeden van bet hoofd bestuur aanmerkelijk in te krimpen. Een der sprekers vroeg aan een aan wezig lid van het hoofdbestuur of bet waar was, dat Liebknecht als redacteur van bet partijblad Vorwarts eene jaar wedde van 10.000 mark geniet. „Daar mede heb ik mij nooit bemoeid," was het ontwijkend antwoord. Dientenge volge werd er besloten, de klachten over het hoofdbestuur in de zitting van het Congres aan de dagorde te stellen. Het bestuur van den Duitsch-Evan- gelischen Bond tot bescherming der Duitsck-protestantsche belangen heeft een manifest gericht tot alle protestant- scbe geloofsgenooten in Duitschland, meer over hen dan over zich-zelvenhij spaarde hen in het gevecht en meer dan eens stortte hij stille tranen, wanneer hij hen moest opofferen. Doch laten wij terngkeeren tot Jean Bénard. Enkele dagen na de uitreiking van kruisen, in het kamp van Boulogne, hield Napoleon eene revue over de regimenten der oude garde, en bleef plotseling staan voor een soldaat. „Wel, BénardEn gij hebt geen kruis? Het schjjnt, dat men u vergeten heeft." „Waarschjjnlijk, Sire." „Men heeft u dus een slag in het gezicht gegeven. Ziedaar wat het zegt, steeds in het voorste gelid te staan. Die fout zal goed ge maakt worden." En werkelijk ontving Bénard enkele uren later uit de handen van een aide-de-camp zjjn brevet en zijn kruis. En de oorlog en de overwinning voerden weldra als een stroom heeie drommen van menschen weg. De Franschen kwamen voor de muren van Leipzig; vjjf honderd duizend man waren daar onder de wapenen en een groote veldslag was onvermijdelijk geworden. Het was gelukkig en de soldaten toonden buitengewonen moed. Vijf dagen lang duurde het vuur en toen men den Keizer kwam aankondigen,dat de munitie haast uitgeput was, dat men in vijf dagen 220 kanonschoten had gelost, toen gaf hij het bevel tot den terugtocht. Eerst kwam hij echter nog op het slagveld om zijn krachten na te gaan. En terwijl hij de rangen der infanterie doorliep, zag hij Bénard, Bénard bedroefd en terneergeslagen; Bénard, aie zjjn aangezicht waarin het klaagt over liunne onver schilligheid in het steunen van het doel van den Bond. Bij de steeds toe nemende beweging der sociaal-democratie en den voortdurend aangroeienden in vloed van het katholicisme, tengevolge van de tegemoetkomende houding der Regeering, behoorden alle Duitscbe protestanten, met terzijdestelilng van alle geschillen op ondergeschikte punten, zich te vereenigen tot gemeenschappe lijke bestrijding van de sociaal-domocratie en het katholicisme. Tot heden telt de Evangelische Bond 80.000 leden, welk aantal veel te gering is hij de millioenen Duitsche protestanten en het groot aantal hunner machtige gemeenschap pelijke vijandea; zoo besluit het manifest. De parlementaire commissie voor de kiesrechthervorming in België kwam eergisteren-namiddag te Brusselnogmaals bijeen. De afgevaardigde Neujean, van de liberale partijverwierp het woning stelsel hij was daarentegen voor do invoering van een census van 10 frs. en het toevoegen van zekere categorieën, o. a. zouden kieshevoegd zijn de miliciens die een getuigschrift van goed gedrag kunnen overleggen. Na deze redevoering zei Woeste, dat daar het woningstelsel niet de vereischte twee derden der stem men scheen te kunnen behalen, hij be reid was andere voorstellen in overwe ging te nemen, welke hem door Neujean mochton gedaan worden. De radicale afgevaardigde Eéron was evenzeer tegen het woningstelsel, ofschoon hij het verre verkieslijk achtte hoven het tegenwoor dige stelsel. Door den Bondsraad wordt volgens bericht uit Bern betwijfeld, of de met Frankrijk gesloten handelsconventie dooi de Fransche Kamers zal worden goed gekeurd. Mocht zij verworpen worden, dan is de Regeering besloten de onder handelingen te staken en terstond het zocht te verbergen achter zijn geweer en zijn zwaren knevel. „Het ia lang geleden, dat wjj elkander gezien hebben, Bénard," zei de Keizer. „En ik zou u liever heden niet zien, Sire." „En waarom niet?" „Omdat ik in de drukte dat ding verloren heb, dat ik in het knoopsgat droeg." „Onhandige, geeft men u een kruis om het te verliezen?" Beeds had de Keizer eenige passen gedaan, toen hij terugkeerde, en, zijn eigen kruis nemende, zeide hij: „Ik hoop dat gjj dit zoodanig zult vast maken, dat het niet verloren kan gaan ik zal het u misschien eenmaal terugvragen." „Ik zal er mij naar schikken." Een bewonderenswaardige terugtocht had er plaats zooals men weet, een terugtocht, waarbij Poniatowski het leven verloorden vorigen dag nog had hij tot den Keizer gezegd „Ik heb te weinig manschappen, om dezen doortocht te verdedigen." „Gij zult hem verdedigen," had de Keizer geantwoord. „En wij zullen den dood vinden bjj die verdediging." Daar begint eene serie ongelukken, zelfs te midden der overwinningen. Doch ik wil u de geschiedenis des Keizers niet verhalenik wil mij alleen inlaten met den grenadier. Beiden, de Keizer en de soldaat ontmoet ten elkaar nog eens en wel voor de laatste maal. Het was tegen het einde van den grooten veldslag te Montmirail, op het uur, toen de ster van den grooten veldheer nog zulk een algemeen tarief in toepassing te brengen. De Russische ambassadeur Nelidoff heeft den Sultan doen weten, dat hij in zijne eerste audiëntie de Bulgaarsche kwestie zal ter sprake brengen. De oorspronkelijk vastgestelde tekst van liet antwoord der Porte op de Russische nota is ingetrokken. Door de Porte wordt een nieuw antwoord gereed gemaakt, waarin beloften voor de toekomst gedaan worden. Rusland echter wenscht verontschuldigingen voor het verledene. Men gelooft echter, dat men tot overeenstemming zal komen. De ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Duitschland zullen ernstige verto gen tot do Porte richten over herhaalde diefstallen uit de postzakken. In de financieele commissie uit de Oostenrijksche delegatie heeft Kalnoky zijnen dank betuigd voor de wijze waar op over het Drievoudig Verbond is ge sproken. Niemand twijfelt aan de oprechte en eerlijke bedoelingen derbondgenooten, want liet tractaat is zuiver defensief. Het lieeft des te grooter waarde, omdat de bondgenooten door wederzijdsch ver trouwen aanvullen wat in een artikel van een tractaat niet kan geschreven worden. De toekomst kan men met de grootste kalmte tegemoet zien. Kalnoky gelooft te mogen aannemen, dat Enge- lands politiek onder het nieuwe minis terie geen bijzondere wijziging zal ondergaan. Met betrekking tot de Rus sische nota aan de Porte merkt Kal noky op, dat deze slechts eene dépêche was aan den Russischen ambassadeur ter vertrouwelijke mededeeling men weet nog niet hoe de Porte deze kwestie opvat. Oostenrijk had geene verklaring tot de Porte te richten, welke weet hoe onze meening is. Bulgarije en de suze- reine staat onderhouden wederkeerig vriendschappelijke betrekkingen, waar toe Oostenrijk slechts wenscht mede te luister verspreinde, eer zij onderging in den Oceaan. Bénard was, terwijl hij iii stormpas op den vjjand aanrukte, door een geweerkogel in de borst getroffen en gevallen. De kogel had het kruis des Keizers verbrijzeld op de borst van den soldaat, maar deze, die stervende daar lag, had de stukken van dat ding, zooals hjj het noemde, verzameld, en in een papier ge wikkeld, dat hij in de hand klemde. Nog riep hij„Leve de Keizerwant de slag was ge wonnen. Napoleon kwam met gebogen hoofd, en een traan in het oog voorbjj en groette de ge kwetsten en de dooden. „Hé, Keizer," riep een stervende, die zich met moeite oprichtte, „herkent gjj uw ouden Egyptenaar niet?" Napoleon bleef bewogen staan. „Wie zijt gjj dan vroeg hij op geroerden toon. „Jean Bénard van de 23e brigade." „Wel, dappere, ik vind u op een slecht oogenblik terug en ik geloof, dat ditmaal het kruis wel verloren zal zijn." „Neen, Sirezij hebben het wel verbrijzeld op mijn borst, maar ik heb de stukken bewaard, en met uwe toestemming zal ik ze medenemen in het graf." Napoleon kon zijne aandoening niet bedwin gen, verwijderde zich haastig zonder een woord te spreken, maar nauweljjks had hij tien stap pen gedaan of hij hoorde het doodsgereutel van een soldaat, die den laatsten adem uitblies bij het roepen van „Leve de Keizer!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5