Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau hoogstraat 317. 15de Jaarg. Dinsdag 18 October 1892. No. 4413. ALGEBEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN 67) Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant is yerzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 17 October '92 De groote politieke redevoering jaar lijks door den Oostenrijkschen kanselier in de cis- en transleithaansche dele- gatiën te honden, trekt dit jaar, on middellijk na de keizersbijeenkomst te Ween en, hijzonder de aandacht, omdat zij als 'tware het peil van den poli- tieken toestand aangeeft. Tot aanvul ling van hetgeen Kalnoky Vrijdag 11. in de financieele commissie van de Hon- gaareclie delegatie zeide, zQ dan ook nog het volgende gemeld De kanselier zeide nog, dat wat Servië betreft, hij van harte wenschte, dat aldaar een toe stand van kalme ontwikkeling zou ge- horen worden. Hij had geen reden met betrekking tot de tegenwoordige regee ring te vreezen, dat de verhoudingen der Monarchie tot dezen nabuur zouden verstoord worden. Met betrekking tot Kumenië bestaat er geen twijfel, of de Koning en zijne regeering willen tegen over Oostenrijk eene volkomen correcte houding aannemen. Het is niek altijd gemakkelijk volksbewegingen te weer staan, en indien daar ginds gebeurte nissen plaats hebben, die onaangenaam treffen, dan is het altijd beter te over wegen, of het wel raadzaam is, daar over veel ophef te maken. Gewoonlijk is het verkieslijk do zaken haren loop te laten de oplossing zal dan in den i'egel van zelf komen. In de begrootingscommissie van de Oosten rij kselie delegatie verklaarde een ander lid van het gemeenschappelijk ministerie, de rijksminister van oorlog Von Bauer, dat de militaire credieteu ge heel afhangen van don staatkundigen toestand in Europahij voor zich zou tot het invoeren van den tweejarigen effec tieven dienst niet kunnen besluiten dan met eene gelijktijdige vermeerdering der legersterkte op voet van vrede. De commissie keurde in de laatste avond- nrwi/YDj^ hut nnrr XA Alt HET FltAXSCH. Het zand verborg zijn wonde. Alleen zyn hoofd stak nog boven het zand uit. En de zee doorweekte reeds de kleederen Van Reine, die ook langzaam begon weg te zakken. Aubry sprong van zijn paard, en legde zijn l&ns op den grond, om met zijn voeten daarop te steunen. Qjj zult den tijd niet hebben zei Méloir, Jen golfslag, die zijn gezicht bespoelde, toe lachende. Hot paard begon, zoodra bet water aan zijn Pooten voelde, te snuiven en stak zijn neus ln den wind, als om te zien werwaarts het Vluchten zou. Aubry gevoelde, dat zijn krachten hem ont zonken, want de verbeeldingskracht kan geen Vïeeseijjker en naderbyzijml gevaar droonen, zitting de gewone en buitengewone uit gaven der legerbegrooting goed. De commissie van buitenlandsche zaken van de Hongaarscbe delegatie betuigde eenstemmig baar vertrouwen in de staatkunde van graaf. Kalnoky. De minister van oorlog zeide, dat ook hem de voortdurende en snelle vermeerdering der militaire uitgaven volstrekt niet aanstond, maar men had zich eenvoudig te schikken naar de eischen van den politieken toestand. Hij zou den twee jarigen militairen dienst niet anders kunnen aannemen dan onder bepaalde voorwaarden en na de ervaring daar mede in Pruisen opgedaan. De begrootingscommissie uit de 0o3- tenrijksche delegatie heeft met algemtene stemmen liet verslag betreffende bet ministerie van buitenlandsche zaken goedgekeurd. Het verslag verklaart o. a. dat de minister bet vertrouwen heeft weten te versterken, hetwelk hij de delegatie heeft ingeboezemd door den vredo te helpen bevestigen. De Leger- commissie uit de Hongaarscbe delegatie heeft de buitengewone begrooting aan genomen. Yolgens bericht uit Belgrado is de ukase tot bijeenroeping der Skuptschina op 13 November verschenen, maar de datum der ontbinding is nog niet open baar gemaakt. Do kansen voor de liberalen om eene meerderheid te verkrij gen, schijnen groot. De bijeenroeping der Skuptschina heeft uitsluitend voor den vorm plaats gehad. Feitelijk zal zij geen zittingen houden zij zal wor den verdaagd tot na de ontbinding en den afloop der nieuwe verkiezingen. Het verdient de aandacht, dat er in don laatsten tijd tusschen Rusland en Turkije eene wrijving is ontstaan, welke niets goeds voor de toekomst voorspelt. De Russische regeering had, naar men weet, onlangs een krasse nota tot de Porte gericht naar aanleiding van de vriendschappelijke ontvangst, welke den Bulgaarsohen minister-president Stam- dan dat, hetwelk hem nn van alle zijden zou verpletteren. Als het paard wegliep, was Reine reddeloos verloren. Aubry verliet haar, greep den teugel van het paard, en gaf hem Loys in den muil, onder het hevel Verroer u niet Het paard sprong achteruit. Hop hopriep Méloir met stikkende en stervende stem. Loys hing aan den teugel. De golven sloegen Méloir over het hoofd. Aubry had Reine in zijn armen. Hij sprong met zyn dierbaren last in het zadel. En, 'dol van blijdschap, sprong de brave Loys plassend door de altijd wassende zee. Hop hopriep Aubry op zijn beurt. Het water sprong onder den hoef van het paard in de hoogte. Van ridder Méloir was geen sprake meer. Zyn laatste zucht deed nog een luchtbel naar boven stijgen. De luchtbel baratte. Dat wal alles. Reine lachte Aubry, in zijn armen liggend, tegen. Zij dankte God vurig. Gereddoor Aubry gered 1 welk eeu onme telijke dubbele blijdschap Ook op het plateau van den heiligen Michaël zond Hue de Maurever een innig gebed ten bouloff bij den Sultan was ten deel ge vallen. De gezant Nelidoff toonde zijne misnoegdheid door de bijeenkomsten dér diplomaten niet meer hij te wonen. De Porte, door een en ander tot naden ken gebracht, heeft besloten in eene formeele nota door haren gezant te Re- tersburg aan te bieden, hare veront schuldigingen over de ontvangst van Stambouloff en de zending van Djemil- pacha naar Philippopel te herhalen. In- tusschen zal hem dit weinig haten. Reeds heeft do Russische gezant te Con- stantinopel een nieuw dreigement doen hooren door te verzekeren, dat hij in de eerste audiëntie, welke de Sultan hem verleenen zal, de Bulgaarsche kwestie ter sprake zal brengen. Blijkt dus uit een en ander dat Rusland tegen over Turkije eene uittartende houding aanneemt, ook tegenover Oostenrijk is hot weinig hartelijk gezind. Het koele vertoeven van den Czaar te Skerne- wicie nabij de grenzen tijdens de samen komst der heide keizers te Weenen en het droog doorreizen van den Czarewitch, hoewel hij een uur te Weenen vertoefde, laten omtrent een en ander niet den minsten twijfel over. Dat de staatkundige omkeer in Enge land tot de gewijzigde houding van Rus land tegenover Turkije veel heeft hij gedragen, mag men met grond veronder stellen. Intusschou zal men zich ook in Rusland omtrent den toestand in Engeland geen al to groote illusies maken. Het blijkt immers meer en meer, dat het kabinet-Gladstone niet op vasten bodem is gebouwd. Ten clei'de male is bij partieele verkiezingen een Glad- stoniaanschen zetel door de tegenpartij veroverd. Te Circenster is de zetel voor het Lagerhuis opengevallen door het overlijden van den Gladstoniaanschen afgevaardigde Winterboham door de tories gewonnen. Hun kandidaat, kolonel Chester Master, bekwam 4277 stemmen, terwijl (p.- op den liberaal Henry Eawson 4274 stemmen waren uitgebracht. In Hemel, want dank zij den wonderkijker, was hij werkelijk bij het verafzijnd en vlug' afge speeld drama, dat wy zooeven zagen ontknoo- pen, tegenwoordig. Niet door zijn eigen oogen, want deze wa ren door de tranen verblind, maar door de oogen van Jantje, die eigenmachtig de buis van den eerw. Jan Connault gegrepen had, en ze zelfs niet aan der. koning van Frankrijk zou hebben afgestaan. Jantje bad elke outknooping van den rit en de worsteling verhaald. Op het oogenblik, dat zich de vingers van den verworpeling krampachtig naar Reine's hals uitstrekten, was klein Jantje bijaa ach terover gevallen. Maar de lans van Aubryodie goede lanssteek En die zwarte windhond, die den toom van het paard vasthield dat was een hond De waarde broeder Bruno zei by zich zelf: „In het jaar vijftig hield de windhond van mijnheer Aubry, veel slimmer dan veel chris tenen, enz., enz." Kortom, een geschiedenis te meer voor zijn geheugenmagazyn En naarmate klein Jantje sprak, stonden de toehoorders met gapenden mond te luisteren. Toen Reine en Aubry in het zadel zaten, ging er een langdurige vreugdekreet op. Jantje stampvoette, en was in koortsach tige «temming, want er bleef nog een vy- Juli zegepraalden de Gladstonianen hier nog met een meerderheid van 153 stem men, en dat zij nu met 3 stemmen in de minderheid hieven, en dus 150 «tem men omsloegen, wijst op een snellen achteruitgang. Gaat het ook zoo in andere districten, dan is het met Glad stone's ministerie weer spoedig gedaan. Het is het gewone verschijnsel in Enge land, waar de volksgunst zich in den regel langzamerhand van de regeerings- partij afwendt, om weer tot de oppositie partij over te gaan. De krijgsraad te Windsor heeft den soldaat Marshall van de lijfwacht ver oordeeld tot achttien maanden gevan genisstraf aan het einde waarvan hij uit den dienst zal worden ontslagen. Marshall nam onlangs deel aan den opstand in de kazerne to Windsor. De meeste katoenwerkers in zuid oostelijk Lancashire hebben geweigerd te berusten in de vermindering met vijf percent van hun loon. Het gevolg zal wel zijn, dat 15.000.000 spillen ophou den te draaien en 60.000 katoenwer kers, onder wie 14000 vrouwen en kin deren het werk verliezen. Door den opstand der Tschins in het bovenland yan Birmah is de toestand in tweo garnizoenen, bestaande uit Engel- sche en Indische troepen, zeer critiek. De post te Tiddim met een Engelsclien luitenant en 100 Sepoys is door de Tschins omsiugeld en alle telegrafische gemeenschap met deze plaats is sedert 8 October afgesneden. In den ministerraad 11. Zaterdag te Parijs gehouden, heeft de heer Rouvier de voorstellen doen kennen, welke strek ken om het evenwicht in de begrooting te herstellen, na de vermeerdering van do be dragen voor de rente-garantie in 1893. Het is noodig de bronnen te vinden voor nieuwe inkomsten. De heer Rouyier heeft voor de begrootingscommissie den financieelen toestand uiteengezet. Hij verklaarde de door de commissie voor gestelde bezuinigingen te aanvaarden and, de zee, te bekampen. Och! zei hij, alsof Aubry het kon hooren, rechts, heer, in 's Hemels naam, recht»Voor u ligt de grond van Courtils. Ha de hond heeft het geradenZy keeren rechts af Komaan, gij allen, hervatte hy, zich tot de omstanders wendende, vlug, vlug, een Ave, opdat zij het drijfzand van Haut-Mené door komen. Maar gij zult den tijd niet hebben O die brave hond alsof hy zyn geheel leven op het strand schelpen gezocht had, leidt hij hen recht uit. Kijkkijkdaar zyn ze uit den vloedals zy den poel van An- guil om kutmen komen, is alles klaarHei lige Maagdheilige Maagdde vloed haalt hen weer in maar, Aubry, geef toch uw paard de sporen de sporen sporen Hij wischte het zweet van zijn voorhoofd. Welnu, kind? mompelde Maurever, byna ademloos. Jantje wachtte een seconde eer hij ant woordde. Daarna wierp hij den kykor weg, en begon als een bezetene over het plateau rond te huppelen. Ze zijn den poel om, zei hij. O die brave hond Nu kunt gij naar de kerk gaan, om den goeden God te bedanken. Een half uur later lag Reine aan den boe zem haars vader». (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1