Binnenland stelde voor eene belasting van 10 francs te heffen van rijwielen en nam het cijfer voor de opbrengst der douane rechten aan, zooals het door de com missie is vastgesteld. Worden de voor stellen van den minister aangenomen, dan zal de begrooting sluiten met een voordeelig saldo van 300.000 francs. De minister hoopt de zoogen. school- kassen te kunnen liquideeren door mid del van de conversie der 41/J pets. schuld. De commissie voor de begroo ting heeft het voorstelRouvier be treffende de conversie der zoogen. Mor- ganleening in een 3V2 pet. fonds goed gekeurd. De Parijsche Monde maakt een tele gram uit Buenos-Ayres openbaar het welk onder alle voorbehoud verdient te worden vermeld volgens hetwelk de gewezen president der republiek Pelle grini Zaterdag gedood is, terwijl hij uit het Congres kwam. Generaal Mitre is benoemd tot opperbevelhebber van leger en vloot. De Monde meldt voorts, dat De Lesseps ernstig ziek is. De te Madrid uitkomende Impartial zegt naar aanleiding van het bericht, dat de Regentes zich bereid zou hebben verklaard, de peettante te zijn van de dochter des Duitschen keizers, dat daar door geen wijziging kan worden ge bracht in de betrekkingen tusschen Spanje en Frankrijk. Schiedam, 17 October 1892. De zakkendrager Gagestein, heden morgen werkzaam aan de mouterij van den heer J. L. Gouka, aan de Lange Haven, had het ongeluk een misstap te doen. Daar de ladder, waarlangs de werklieden naar beneden gaan, niet aan dezelfden kant der trap stond, als ge woonlijk, stapte Gagestein, die naar beneden wilde gaan, en dit aan de zijde deed, waar de ladder niet stond, natuur lijk mis, waardoor hij op de straat steen en terecht kwam. Vrij ernstig be zeerd, werd hij per rijtuig naar zijne woning in de fieerenstraat vervoerd. De Koninginnen worden a. s. Maan dag, des namiddags, uit het buitenland op het Loo terug verwacht. De Minister van Binnenlandsche za ken heeft, door tusschenkomst van de Gedep. Staten der provinciën, van de gemeentebesturen opgave gevraagd of in hunne gemeenten betaling wordt ge vorderd van hen, die inzage nemen van de kadastrale leggers en plans, die bij de gemeentebesturen berusten. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat, blijkens telegraphische mededeeling van den consul-generaal te Lissabon, in alle Portugeesche koloniën dezelfde sa nitaire voorzorgsmaatregelen als in het moederland zullen worden toegepast. Bij het onderzoek der marine-begroo ting in do Tweode Kamer heeft de heer Land in zij no afdeeling eene nota over gelegd betreffende het personeel der zeemacht. A. s. Woensdag zullen de liberale leden van de Tweede Kamer eene partij- vergadering houden. Ook in Friesland heeft de Commissa ris der Koningin aan de burgemeesters eene aanschrijving gericht, om, wegens het heerschen van mond- en klauwzeer, bij de veehouders aan te dringen op de stalling van het vee, daar de smetstof der genoemde ziekte zich van de eene naar de andere weide kan verspreiden. Uit Rome vernemen we, dat Zijn Ex. de apostolische internuntius te 's-Hage, Mgr. Rinaldini, tweemaal door Z. H. den Paus in buitengewone audiëntie is ontvangen. (T.) De aardebaan met kunstwerken en wachterswoningeu, van het gedeelte van den spoorweg Maassluis Hoek van Holland is voltooid met het leggen van den bovenbouw, hot maken van afras teringen en overwegafsluitingen wordt voortgegaan. De gebouwen en de kaai muur met vischsteiger op het station Hoek van Holland zijn onder handen. De opbrengst van 's Rijks middelen in September bedraagt f 11.682.986, f228,615 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. In het geheel hebben de middelen sedert den In Januari f86,828,733 op gebracht, of f3,861,000 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1891. Nog slechts eenige dagen en het sier lijke kerkgebouw der Eerw. PP. Jesuïe- ten, van de parochie van O. L. Vrouw, Dacostastraat te 's Hage, is voltooid. Het 'gebouw is op heden geheel van zijne steigers, zoowel van binnen als buiten, ontdaan en met het kostbare hoofdaltaar is reeds druk een aanvang genomen. Dat kolossale stuk arbeid belooft zeer veel vooijparochianen en stad- genooten. Niet alleen het aantal ge beeldhouwde kolommen, maar ook de reeds daarin geplaatste kostbare geschil derde ramen, zijn een waar sieraad. Alle noodige liulpvloeren zijn reeds ge legd, zoodat binnenkort een aanvang kan gemaakt worden. Dat genoemd kerkgebouw danook reeds vele bezoekers lokt, getuigt het steeds toenemende pu bliek waaronder ook vele deskun digen, die èn over kunst èn over schoon heid hunne verwondering te kennen geven dat van dag tot dag het kunst gewrocht in oogenschouw komt nemen. De heer Nic. Molenaar, architect en ontwerper van dat grootsche plan, verdient dan ook allen lof en eer en heeft reeds meermalen getoond zich eervol van zijne taak te kunnen kwij ten; doch ook den aannemer, den heer B. Krijnen, mogen wij allen lof toe brengen voor zijne buitengewone zorgen, in zulk een kort tijdsverloop aan dit heerlijke gebouw- besteed. Nog slechts enkele dagen en de stad 's-Gravenhage zal een kerkgebouw binnen hare muren opgetrokken zien, hetwelk een waar sieraad mag genoemd worden. Door schipper Teunis Pronk, van de Scheveningsche bomschuit „SCII 85", is ter hoogte van Ameland gevischt een roeiboot, die bij onderzoek de boeken en scheepspapieren bleek te bevatten van de Deensclie brik Bellonawelk vaartuig eergisteren nabij Ameland ver gaan is. Door het ruwe weder is de roeiboot weder verloren gegaan, maar de boeken en papieren zijn door den schipper gedeponeerd bij den waterschout te Sclie- veningen, die ze verzonden heeft naar den consul van Denemarken te Rot terdam. Door de commissie voor Beets is sedert 1 Juli jl. tot heden uitgegeven aan arbeidsloon eene som van ruim f5000, welk bedrag uitsluitend is ver diend door Bcetster arbeiders. Bijna zijn 12 hectaren land gereed 0111 te kunnen bebouwd worden. Het geheele bedrag aan bedeeling, kleeding, beddegoed, huis raad, gereedschappen voor de arbeiders en arbeidsloonen enz., bedraagt van Maart 1892 af ruim 1'16.000, waaronder niet is begrepen de kosten van stich ting van woningen en aankoop van grond. Men schrijft uit Barendrecht: Staan soms do prijzen van het vee en het vleesch niet in juist verband met elkander, thans is, ten gevolge van de lage veeprijzen, het vleesch hier goedkoop. Een landbouwer is, door de lage markt der tweejarige ossen, er toe gekomen, enkele dezer dieren te slachten cn „uit te hallen." Het vleesch wordt voor 30 a 40 cent per kg. minder aangeboden dan het bij don slager te verkrijgen is. Evenals to Rotterdam sinds eenigen tijd geschiedt, is men ook to Amster dam begonnen met geslacht vee naar Londen te verschepen. Het vleesch wordt te Amsterdam of hier in de booten bi per spoorweg naar IJ muiden vervoerd en aldaar geladen. De eerste zendingen verttokken per stoomschepen Stork en AmMehtroom naar Harwich. Aan het abattoir wordt spe ciaal voor dit doel eene slachterij in gericht. Middel tegen cholera Prof. Van Overbeek de Meijer heeft blijkens een schrijven in hot Nws. van de heeren Dr. A. Mijnlieff, arts, te Breukelen, en J. C. Prillevitz, te Maarsen, mondeling de mededeeling ontvangen, dat zij met zeer goed gevolg creoline aan eenige der ondev hunne behan deling gekomen cholera-zieken hebben toegediend en het een uitstekend middel achten ter bestrijding der ziekte, wan neer het slechts vroegtijdig, zoo spoedig mogelijk, wordt toegediend en in de dosis, die Dr. Groneman (thans te Ban- -joemaas, in Oost-Indië) heeft aanbevolen 5 gram in eens aan een volwassene, 23 gram aan een kind. Ter vermijding van den onaange- namen smaak kan het ingegeven worden in capsules, ieder inhoudende 1 gram. Uit Lemmer wordt van 14 Octo ber gemeld De stoomboot Veehandel IVwelke Zondag-nacht in de buiten haven alhier gezonken is, is heden middag weder boven water gebracht. Het lichten werd door den lagen stand van het zeewater, een gevolg van den krachtigen oostenwind, zeer vergemak kelijkt. Toen de boot was leeggepompt, werden in het ruim nog zestien doode koeien gevonden. Zeer zonderling is wel, dat in de machinekamer het kada ver Yan eene koe gevonden werd, als het ware hangende, met den kop be klemd tusschen den stoomketel en het dek. Hoogstwaarschijnlijk is het dier door de openstaande kap in de machine kamer gevallen en heeft voorts getracht zich, in zijne benauwdheid, een weg langs den stoomketel te banen. De boot is dicht gebleven, en heeft op zich zelf weinig schade geleden. Het klooster der Trappisten op „Ui- lingshof" te Tegelen (Limburg) heeft een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Was men reeds sinds eenigen tijd in het bezit van eene kapel, eono bier brouwerij en uitgebreide stallen, het klooster zelve bleef te klein, om het 25-tal kloosterlingen te huisvesten. Thans is door een grooten nieuwen vleugel in de behoeften aan meer plaats voorzien. Te IJselstein is eindelijk ook een ge zondheids-commissie opgericht, waarin men hot beter vond geen der twee aldaar gevestigde geneeskundigen op te nemen. Wanen de commissieleden zich knap per dan de doktoren Het bedrag, door het Legor des Heils hier te lande in de zelfverloochenings- weelc bijeengebracht, wordt op omstreeks f 10.000 gtschat. In 1889 bedroeg het f1432, in 1890 f2406 en in 1891 f5228. Het Onderzoek der Gemeente-begrooting. I. Aan de memorie bevattende de gemaakte bemerkingen op de gemeente-begrooting en de daar op door Burg. en Weth. gegeven ant woorden ontleenen wij het volgende: Bij den post: jaarwedden van de beambten en bedienden der gemeente-secretarie, was door Burg. en Weth. voorgesteld om den 2n klerk aan de afdeeling A, algemeene zaken, f100 verhooging van jaarwedde toe te kennen, aan gezien deze ambtenaar zeer tot tevredenheid zjjner superieuren werkzaam is, en deze ver hooging door den gemeente-secretaris warm werd aanbevolen. In een der afdeelingen werd door verschil lende leden als argumenten daartegen aangevoerd, dat, waar om financieele redenen vorleden jaar het tractement van den In beambte van den gemeente-ontvanger ook een verdienstelijk ambtenaar niet kon worden verhoogd, het niet aanging, nu aan de betrekking van 2en klerk eene verhooging van f 100 te ver binden; en dat, wanneer de tegenwoordige titularis èn door capaciteiten èn door leeftijd geacht mag worden hoogere aanspraken te kunnen doen gelden, niemand hem belet daar een werkkring te zoeken, waar eene aanzgne capaciteiten geëvenredigde wedde kan worden uitgeloofd. Naar het oordeel der meerderheid behoorde deze' tractementsverhooging, vooral onder de bestaande ongunstige financieele omstandigheden, niet te worden toegestaan. In eene andere afdeeling vond dit voorstel mede bestrijding een harer leden zou, indien de ijver en verdienste van dien ambtenaar hem werkelijk op eene verhooging aanspraak doen maken, er zich mede kunnen vereenigen hem eene personeale toelage toe te kennen. In de laatste afdeeling werd geen bedenking tegen het voorstel in het midden gebracht. Daarop wordt door Burg. en Weth. in de Memorie van Beantwoording het volgende op gemerkt: Ons voorstel om aan den 2n klerk der se- cretairie aan de afdeeling A, algemeene zaken, eene verhooging van jaarwedde van f100.— toe te kennen, blijven we liandhuTen. Mag eene jaarwedde van flOO, zooals die ambtenaar thans sedert '2 jaren geniet, bjj indiensttreding van een '2den klerk voldoende geacht worden, omdat dan nog niet bekend is in hoever deze aan de verwachting die men van hem koestert, zal beantwoorden, en of hg in alle opzichten aan de eischen, die men in hem stelt, voldoet; wanneer schter zulk een ambtenaar zich voor zijne betrekking volkomen geschikt betoont, doorslaande bewijzen van nauwgezette plichtsbetrachting en ijver aan den dag legt, meenen we, dat de billijkheid eischt, hem naar verdiensten te beloonen. Natuurlijk staat hem, evenals elk ander de weg open eene werkkring te zoeken, die hem financieel voordeeliger is doch juist om te voor komen, dat goede werkkrachten voor de ge meente verloren gaan eu in deze betrekking niet telkens mutatie voorkomt, zooals meer malen tot groot nadeel van de secretairie heeft plaats gehad, achten wij de voorgestelde ver hooging in het werkelijk belang der gemeente. Bij den post: jaarwedde van den kaai- en havenmeester werd in eene afdeeling door een der leden, die reeds verleden jaar (bg de wij ziging der begrooting, toen de vermindering van deze jaarwedde met f600.werd voor gesteld) er op had gewezen, dat een traktement van f900.voor deze betrekking te laag was, nu het voorstel gedaan dezen post f200.te verhoogen op dezelfde gronden, die hem toen tegen de verlaging deden stemmen. Wilde men eenerzijds gaarne erkennen, dat de vrees bjj zgne benoeming vrjj algemeen uitgesproken voor achterstelling der belan gen van den handel door dezen titularis in zijne nieuwe kwaliteit niet was bewaarheid, en werd algemeen tevradenheid betuigd over de wijze hoe hij, ook in het gemeentebelang, zijne taak opvatte, toch maakten enkele leden aanvankelijk bezwaar aan het voorstel tot tractementsverhooging, zoo kort nadat de Raad uitdrukkelijk deze jaarwedde zoo veel ver laagd had, hun stem te gevenzjj meen den dat op dit oogsnblik de omstandigheden deze verhooging nog niet wettigden. Nadat door aanhaling van feiten nog eens was gestftafd, dat de verminderde opbrengst van het havengeld hoofdzakelijk was te wijten aan de geheel onvoldoende controls op het innen der havengelden zoowel als aan eene gebrek kige organisatie van den dienst der betrokken ambtenaren, kwamen de leden eenstemmig tot de conclusie dat in het belang der gemeente den havenmeester da bevoegdheid moest wor den verleend tot het uitoefenen van controle en het opmaken van proces-verbaal, zooals vroeger reeds in den Raad was aangegeven, en dat hem tevens de betrekking van sub ontvanger van het havengeld behoorde te wor den opgedragen, om daardoor de gelegenheden tot ontduiking der havengelden tot een minimum te reduceeren. Tegenover de meerdere diensten, die daardoor Yan dezen titularis werden ge vorderd, waren alle leden van oordeel, dat een billijke vergoeding behoorde te staan, en waar hem de verplichting wordt opgelegd aan de Hoofdstraat te wonen, meende men algemeen, de billijkheid niet beter te kunnen betrachten, dan door hem, nadat hij de opdracht tot het verrichten der bedoelde buitengewone werk zaamheden zal hebben ontvangen, vrijstelling te verleenen vau het betalen van huishuur, waartoe de afdeeling hierbij het voorstel doet. In het belang van handel en scheepvaart wordt nog besloten Burgemeester en Wethou ders uit te noodigen, maatregelen te beramen, waardoor dit perceel in het bezit kome van het recht tot mtercommunale telephoonaanslui- ting; kunnende door belanghebbenden dan tel kens voor een gesprek worden betaald, opdat de gemeente daaraan geen schade ljjde. In een andere afdeeling sprak éen lid den wensch uit, de jaarwedde van den havenmees ter met f200.— te verhoogen. In de laatste afdeeling werd met eenparige stemmen besloten voor te stellen, den haven meester tevens de commissie op te' dragen van stedelijk ambtenaar, om in die betrekking havengelden te ontvangen en, zoo noodig proces verbaal voor overtredingen op dat stuk, op te maken, en hem daarvoor eene jaarlijksche toe lage van f150.toe te kennen. Met het voorstel dezer laatste afdeeling ver klaart de Financieele commissie zich te ver- eenigen. In de Memorie van Antwoord wordt daarop door Burg. en Weth. het volgende opgemerkt Ten einde de controle op het innen van havengeld te verscherpen, kunnen wg ons met het voorstel, om den havenmeester een com missie van stedelijk ambtenaar op te dragen, zeer goed vereenigen. We zouden hem daar tegenover in het genot van vrge woning wen- schen te stellen. In verband daarmede onthouden we ons thans een voorstel te doen tot verhooging van zijn jaarwedde. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2