BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS Vervolg Binnenland Handelsberichten. Berlijn. Rechtszaken. De steenkolenkooper E. D., te Oud karspel (Noord-Holland) en zijn knecht J. P., vertrokken Donderdag met een *ak naar Alkmaar, om steenkolen te kalen. Toen zij 's avonds laat nog niet thuis waren, werd dit aan den tegen wind toegesohreven wijl zij alles moesten trekken. Gistermorgen echter is de aak roet steenkolen gezonken gevonden en de heide opvarenden waren verdronken. E. D. laat een vrouw met 6 kinderen achter. Met den trein, die gisteren-morgen 6 uur uit Amsterdam vertrok, werden twee Duitschers naar hun Heimath over gebracht, die aldaar nog iets op den kerfstok hadden. Schoon zij onder poli- tiegeleide waren, wisten zij tusschen Zevenaar en Elten uit den in volle vaart zijnden trein te springen. Wel werden zij zoo spoedig mogelijk achtervolgd, maar eer de trein stilstond, waren zij reeds zooveel op hun vervolgers vooruit, dat deze hun gevangenen in den steek moesten laten. De secretaris en de veldwachter van oen Limburgsche gemeente dronken samen eenige borrels, eerst op vriend schappelijke wijze, later al twistende. Toen men daarna de herberg verliet, werd eerstgenoemde door den veldwach ter, wegens openbare dronkenschap be keurd en in arrest gebracht. Later uit het arrestantenlokaal ontslagen, diende de secretaris tegen den veldwachter eene klacht in wegens mishandeling. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 17 October, des namiddags ten kwartier vóór twee ure. Afwezig was alleen de heer Tak. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van de in gekomen stukken, waarop de Vooraitter aan de orde stelde de herstemming over art. 1 van het gewijzigde reglement van orde voor den Raad en behande ling van do verdere artikelen van dat reglement, in verband met de daarop gemaakte bedenkingen door den Min. van Binnenl. zaken en de naar aan leiding daarvan ingekomen nadere voor stellen. Nadat de Raad met 11 tegen 9 stem men had besloten, de discussie over art. 1 uiet te heropenen, werd dat artikel met hetzelfde aantal stemmen aangenomen. Tegen stemden nu de heeren Hoek, Schuurman, Bergsma, Knappert, Poort man, Roelants, Loopuyt, Dom en Loncq. Voor dat de verdere artikelen van het reglement werden behandeld, deed de heer De Groot in een uitvoerige rede een dringend beroep op de vroegere tegenstemmers, om in 't belang van onze „arme gemeente" hunne medewerking tot het vaststellen van het nieuwe orde- roglement te willen verleen en. De Voorzitter antwoordde daarop, dat hij op die rede niet zou repliceeren, teneinde zich niet .aan hetzelfde ver grijp schuldig te maken, waaraan de heer De Groot zich had overgegeven. Nadat de Raad met volkomen instem ming van de voorstellers had besloten art. 2 in te trekken, omdat het na de wij ziging van art. 1 alle reden van be staan had verloren, scheen het, dat de Voorzitter voornemens was, niet enkel de artikelen waarop aanmerking ge maakt was, maar alle artikelen van bot orde-reglement weder in behande ling te brengen. Volgens zijne nadere verklaring was bet echter alleen zijne bedoeling die artikelen aan eene herziening te on derwinpen, welke z. i. alsnog wijziging behoefden, of zooals later bleek daarin zijn alter egode heer El zevier Dom, veranderingen had voor te stellen. Toen de Raad bij meerderheid van stemmen zijne goedkeuring aan doze ■^ijze Yan behandeling had gehecht, Werden dan ook door den heer Elzevier Dom verschillende wijzigingen voorge steld, welke klaarblijkelijk ten doel hadden, het reglement voor Burg. en Weth. meer aannemelijk te maken. Sommige der door den heer Dom voorgestelde veranderingen werden, als strookende met de zienswijze van de voorstellers, door den Raad aangenomen, maar minder gelukkig was o. a. do heer Dom met zijn voorstel om art. 9, inhoudende dat de notulen voortaan niet meer in de raadszittingen zullen ge lezen, maar door de raadsleden in hot register nagezien zullen worden, te schrappen. De meerderheid van den Raad bleek zijn gevoelen, dat daardoor een bewijs van wantrouwen aan den gemeente secretaris zou worden gegeven, niet te deelen, maar vereenigde zich met het artikel, zooals dit door de voorstellers was geformuleerd, overtuigd dat daar door zou verkregen worden eene bespa ring van tijd en een waarborg tegen misvattingen waaraan iedereen, zelfs de beste, blootstaat. Nadat het den heer Dom nog gelukt was art. 25 eene redactie-wijziging te doen ondergaan, waardoor inlichtingen omtrent zaken van feitelijken aard slechts door den Voorzitter voor zoover mogelijk zullen gegeven worden, werd, na eene vergeefsche poging van den heer van Erpecum om op art. 1 terug te komen, het nieuwe 'orde-reglement met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanloiding van eene opmerking van den heer Maas werd uitgemaakt, dat dit reglement wordt vastgesteld, met intrekking van het Raadsbesluit van 1 Juli 11., waarbij het later door de Hooge Regeering geschorste raads besluit voorloopig was vastgesteld, en op voorstel van den heer De Groot werd besloten dea Minister, onder dank zegging voor zijne welwillendheid, te berichten, dat de Raad in gevolge zijne opmerkingen zich gehaast had, een nieuw reglement samen te stellen, waarin de door hem verlangde wijzigingen zijn aangebracht. De ingekomen ontwerp-vorordening regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onder wijs met de te dier zake ingekomem rapporten en voorstellon, gaf tot breed voerige discussie aanleiding, maar eene beslissing in deze gewichtige zaak werd om het late uur tot eene volgende ver gadering aangehouden. Daarop werden nog eenige kleinere zaken afgedaan, waarvan wij in het volgend nummer verslag geven, waarop de vergadering door den Voorzitter werd gesloten. BEURS TE SCHIEDAM, 17 Oct. 1892. Moutwijn, f 8.50. Verhandeldf 8 a 1/s. Stemming: onveranderd. Jenever f14. Aust. proef f 15.25. Spoet.ino. Vereeniging fl.20. Oct./Nov. Nov./Dec. April/Mei Spiritus per Oct. Oct./Nov. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Nov. Rogge, loop. md. Nov. I Spirit. Oct./Nov. Dec./Jan. 143.- 145 34.10 32.80 19.25 15.10 50.80 50.25 14.50 14.75 22.50 22.75 New-York. Maïs 0.50 143.50 145A0 34.40 32.90 19.25 15.10 51.30 50.25 14.60 14.80 22.50 22.62s 0.501/ Jl. Zaterdag werd voor de Arrondis- sements-Rechtbank te Rotterdam be handeld de zaak van den socialist Ockeloen, beschuldigd van moord op den politieagent R. Van den Berg aldaar. Er heerschte in hot gebouw van de Rechtbank een buitengewone drukte, doch de orde werd niet verstoord. Do beklaagde bekende zich bevonden te hebben in het bierhuis Voorwaarts aan de Delftschestraat aldaar in den kermisnacht van Zaterdag op Zondag. Daar zijnde, ontstond twist, waarop twee politieagenten verschenen en Van Helsdingen grepen. Vervolgens heeft hij geschoton met doodelijken afloop. Vijftien getuigen verklaarden dat de agenten van politic waardig waren op getreden. Het Openbaar Ministerie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd, dat beklaagde geschoten had met het doel om een politieagent te dooden, der halve met opzet, en vorderde 15 jaren gevangenisstraf. Mr. Troelstra, uit Leeuwarden, ver dediger van beklaagde, wees op den niet-normalen toestand van beklaagde. Zijn moeder stierf krankzinnig. Hij pleitte derhalve gedeeltelijke ontoereken baarheid. De uitspraak is bepaald op 29 Octo ber aanstaande. Amsterdam. 15 Oct. Rogge op lev. weinig verandord; per Oct. f151, 152; per Maart f142 143. 17 Oct. Rogge op lev. vast per Oct. f152; per Maart f142, 143, 144,143. Aangevoerd 150, totaal deze maand 425 last. Keulen Rijnhoogte ('s morgi 11 uur) 15 Oct. 2.21 M. 17 Oct. 2.77 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06 Disconto 2 pCt. Parijs -47.95 2 Antwerp - 47.90 272 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 17 October. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezels, 132 vette runderen,magere dito, 128 vette en graskalveren, 2nucktere kal veren, 1841 schapen of lammeren,545var- kens, biggen, 2 bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 70 h c., 2de qual. 64 c., 3de qual. 58 c., kalveren lste qual. 92^20 2de qual. 821/, 87V, o. schapen lste qual. 50 c., 2de qual. 45 o., alles per kilovarkens lste qual. 25 a c., 2de qual. 24 c., 3de qual, 23 c., licht soort 23 24 c. per J/j kilo Zeeuwsche eieren f 5,Over- maassclie dito f 5,20 k 5,50 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo fk Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 24,k 27,per 50 kilo. Aan voer 21 partijtjes. Leidsche kaas fper 50 kilo, aanvoer partijtje. Handel vlug. Aardappelen. Westlandsche klei-f 2. a 2:50. dito zand- f3.a 3.50. dito muisjes fa blauwpitten f2.25 a2.5Ö,Overmaassehejammen t2.-a 2.50, Geldersche blauwe f 1.70 a dito kralen fl,70 a 1,75. Zeeuwsche jammen fl.90 a 2.Veel aanvoeren weinig vraag. VEEMARKT TE LONDEN. 17 October. Er werden aangevoerd 2400 runderen, 13000 Schapen, 90 Kalveren en 130 Varkens. Men noteert: Runderen 2/4 14 9, Schapen 3/2 a 5/4, Kalveren 2/9 a 5/0enVarkens li per steen. ROTTERDAM, 17 October. B i. tenlandsche Granen. Tarwe vaster. Rogge stiller. Gerst vaster. Boekweit per 2100 kilo Amerikaan sche f 180 a f 182. Mais per 2000 kilo Amerik. Mixed f126 a f132. Publieke veiling. Van de ca. 160,000 kg. gezonde Amerik. Mixed Mais zijn 13 kav. verkocht tot f 125 en f124 per 2000 kg. uit lichter alhier te ontvangen, met bijberekening van 1 pet. kosten, betaling vier weken, de restant word niet zóó gegund en is na veiling a f126 grootendeels verkocht. GEBOREN: 14 Oct. Wilhelmus Adrianus, zoon van W. Eeelders en A. Krijger, Verbrande Erven. 15. Wilhelmina Gregorina, dochter van G. van Rijn en E. van der Harg, Nieuwe West-Erankelandsche laan. Christi- na, dochter van H. F. W. Oppermann en H. Hekket, Dam. 16. Clara Ma ria Liduina, dochter van J. P. Meijer en A. A. C. Nolet. Buitenhavenweg. OVERLEDEN: 16 Oct. Theodorus Adrianus van Slobbe, oud 1 jaar en 10 maanden, Ons Genoegen. 17. Cornelia Maria Liduina Kemp, oud 16 maanden, Hoofdstraat. VLAARDINGEN. GEBOREN8 Oct. Adriaan, zoon van A. Kop en C. C. J. van Gijn, Jacob van Dijkstraat. 9. Jan, zoon van J. Kal en J. van Baarle, West- nieuwland. Wouter, zoon van H. Kui pers en H. Koopman, Nieuwstraat. 10. Pieter, zoon van H. Oversluizen en M. Poot, Afrol. Dirkje, dochter van D. A. Vogel en A. Torn, Hoogstraat. Willem, zoon van J. Kornaat en G. Struis, Hoogstraat. Adriana, dochter van K. van Halewijn en M. de Ligt, Fransestraat 12. Gelinus Cornelis, zoon van A. A. J. Groenewegen en C. den Boogert, Lijn- straat. Wilhelmina Christina Mar- garetha, dochter van W. van der Bor den on B. C. van Brugge, Zusterkade. Pieter, zoon van J. van der Lee en K. Weerheim, Achterstraat. Theresia Maria, dochter van A. Hartog en C. Vrinds, Oosterstraat. 13. Johannes, zoon van A. Heijblom en A. Yan Hulst, Landstraat. Teunis, zoon van T. Brons en M. Berkhout, Hofjesstraat. 14. Jacob, zoon van J. van der Sloot en H. Rommelse, Maasstraat. Dirk, zoon van N. Bergwerf en P. Aalders, Maas straat. Pieter, zoon van P. Roest en J. Akkerman, Havenstraat. OVERLEDEN8 Oct. Abraham de Zeeuw, oud 75 jaar, wedr. van K. Niermeijer, Hoogstraat. Jacob Roo- denburg, oud 42 jaar, echtgen. van J. de Blois, Zusterkade. Johannes van der Borden, oud 6 maanden, Nieuw straat. Levenloos aangegeven kind van P. A. Ruter en S. van Bodegom, Callenhurgstraat. 11. Sacharias van Hoogteijlingen, oud 2 jaar, en 6 maan den, Eendrachtstraat. Ary Polder man, oud 81 jaar, wedr. van M. van der Brugge, Zusterkade. GEHUWD 12. Oct. Jan Berkhout met Dirkje Weerheim. Maarten van der Vlis met Johanna Broek. Wekelijksch Handelsoverzicht. Rotterdam, 15 October 1892. Koffie. De afloop der N.H.M.-veiling bracht den prijs van goed ord. Java op 561/, c. en bestond er flinke kooplust voor behoefte zooals te verwachten was. Sedert bleef de markt voor loco goed gestemd. De aanvoer van nieuwe Santos per Colonia vond veel at tentie en bestond daarin goede omzet. De noteering van goed ord. Santos kwam op 47'/j c. Santos-termijnen waren lager in overeenstem ming met de buitenlandsche markten. Uit de eerste hand werden afgedaan1429 bn. Java", 20 matten Mocca. Suiker. Beetwortel-. De markt verkeerde deze week in vaste stemming met enkele af doeningen per Oct./Dec. tot f 157/» 16 en per Jan./Maart f 16:i/«. Bij het sluiten der markt is de stemming op ongunstige oogstberichten zeer vast en wordt voor bovengenoemde ter mijnen f Va hooger vergeefs geboden. Geraffineerd vast. Thee prijshoudend met geregelden afzet. R ij s t onveranderd kalm. Specerijen. Noot en Foelie in goede en prijshoudende stemming. Peper. Begin der week liepen de noteeringen voor voorjaarster- mijnen eene fractie terug en zijn daarop sedert blijven staan. De laatste dagen openbaarde zich weder eenige meerdere kooplustomgezet werden deze week op termijn 1800 bn. Loco bljjft in vaste stemming. Nagelen. Voor Zan zibar toonde de markt deze week meerdere attentie en werd in „Shipments" het een en ander omgezetde markt blijft goed gestemd. Vruchten met geregelde zaken, doch niet bepaald levendig. Krenten iets kalmer, wei nig gevraagd. Rozijn prijshoudend in Sultana goed courant ging vrijwat om, ook betere qual. meer aftrekElemé kalm. Appelen stil, prij zen onveranderd. Sucade lusteloos en lager, hoewel prijzen laag werden, toont zich nog niet de minste attentie. Vijgen kalm, directe levering onveranderd, latere levering lager aangeboden. Tabak. Gedurende deze week kwamen 14 vn. Maryland, vn. Sonborn en 500 pk. Samsoun tot afdoening. 15 Oct.. li Oct. 17 Oct. 15 Oct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3