Dagblad voor Schiedam en Omstrel Schaepman over Je Zondagsrust GODIN VAN xxveaxx g&ooQ&lxaat 317. 15de Jaarg. Woensdag 19 October 1892. No. 4414. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 68) Het berouw. Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant ii verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNe. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Li.Zondag hield Dr. Schaepman, daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der Bak- kersgezellen-Vereonigingte 's-Hage, eene ïede over de wenschelijkheid van Zon dagsrust voor de Bakker». De gevierde spreker begon met te Zeggon, dat hij de tot hem gerichte hitnoodiging onverwijld had aangeno men, wijl hij er gaarne het zijne toe ^ilde bijdragen om aan de bakkersge zellen datgene te bezorgen, wat iederen hiensch toekomt, nl. de noodige rust °P den Zondag. Het was onnoodig te dragen of ook een andere dag der week dan de Zondag voor rustdag geschikt omdat elke andere dag eene onge lijkheid zou scheppenmen zou dan krijgen een rustdag voor de bevoorrech ten en een rustdag voor de vorstootenen neen, men moet hier vasthouden aan den dag, door God zelf als rustdag ingesteld. Spreker stelde vervolgens het onre delijk verzet aan de kaak, dat gevoerd ivordt tegen den Zondag als rustdag, en besprak de oorzaak van dat verzet, het welk voortspruit uit lage zelfzucht, welke Weer de oorzaak is van zoovele maat schappelijke jammeren. Ieder mensch streeft naar vooruitgang en ontwikke ling, maar zoodra die zucht wordt opge zweept tot heerschappij, dan wordt jjdelkeid en onregelmatigheid gekweekt. Zoo wil ook een ieder het zoo goed hogelijk hebben op deze wereld, en deze eisch is billijk, en een regelmatig streven naar de vervulling daarvan is zeker gerechtvaardigd. Spr. zegt dan: voorwaarts, als men gaat in de goede richting, maar zoo niet, dan ontaardt dat streven in zelfzucht en eigenbaat. n het bewijs daarvan vindt men hierin, sommigen alles alleen vöor zich- ze ven eischen, en geen oogenblik den ken aan de gevolgen daarvan voor anderen. haar hbt Frawsch. Jantje omhelsde Loys ter dege, en zwoer hem een eeuwigdurende vriendschap. Dat gaat goed, zei broeder Bruno, ieder- e«u is tevreden, behalve ik. De heer Aubry wordt ridder, en Schapenvachtje zjjn schild knaap. En wat verlangt gij riep mijnheer Hue uit, nog altijd z|jn lippen op Heine's voorhoofd drukkendegij zjjt een heldhaftig mam. Ik ben slechts een arme monnik, mijm- neeren dat herinnert mjj het gebeurde met Domineuc, den koekbakker van Vieux-Bourg, uie zong voor zijn vrouw, met name Francine Horain, een nicht van den kleinen Tiennet van de afgebrande hoeve, (die even al» Barabaa zijn oogen kruiswijs had staan), die voor hem *ong Maar wordt niet boo», mijnheer, ik bedenk daar, dat gjj niet van geschiedenissen houdt, en ik zal u maar niet zeggen, wat Domineuc voor zijn vrouw zong. Alleen ver- Zoo worden de bakkers gedoemd tot arbeid op Zondag, omdat sommige men- schonaltijd 'smorgens vei-sch brood willen hebben. Daarbij dwingt de concurrentie der patroons onderling tot Zondagsar- beid, maar die concurrentie moest niet bestaan de patroon» moesten ook om de gezellen denken en liunne kameraad schap met dezen erkennen, omdat zij zelf toch ook uit den arbeid voortge komen zijn. Spr. wees vorvolgens op het gebrek aan moed, om weer stand te bieden aan den eisch om versch brood, een eisch welken door niets wordt gerechtvaardigd, omdat het brood niet vermindert in waarde, doordat bet een uur of wat ouder is het tegendeel is eer waar. Het is alleen een kwestie van smaak, maar aan den eisch om versch brood op Zondag is geen enkel wezent- lijk belang verbonden. Den tegenstand tegen absolute rust, bijv. van de Pos- terij .achtte spr. zeer wel mogelijk, om dat deze slecht, hatelijk, zelfs onrecht vaardig zou kunnen werken voor ande ren. Maar bij de bakkers is dit bet ge val niet, want bier geldt bet alleen bet be lang van de patroons, die gedreven worden door de vrees van klanten te verliezen. Maar die afnemers mogen zich niet ver schuilen achter onbekendheid met den eisch om Zondagsrustdit is onverant woordelijk, en iedereen moet integendeel de onafwijsbaarheid van dien eischjerken- nen. Want, zoo vraagt spr., wat wordt er van hen, die van rust op den Zondag zijn verstoken? Doordat sommigen verscli brood wil len hebben op dien dag, onthouden zij den armen werkman zijne rust; maar de onthouding, de weigering daarvan is een van de sociale zonden, welke zich zullen wreken de grondslagen der maat schappij worden losgemaakt door bet grie ven van den werkman wegens ongelij kbeid in rust. De bakkersgezellen worden daai- door ontevreden, en brandstoffen tot verzot en oproerigheid worden verzameld. Het verzet tegen den arbeid op Zondag acht zoek ik u, voor het streng# «tilzwijgen, dat ik de laatste vier-en-twintig uren in acht geno men heb, dat gij bij den eerwaarden Jan Con- nault mjjn voorspraak zijt, opdat hij mijn straf kwijtschelde. Broeder Bruno kreeg genade. Toen hij den trap der ziekenzaal opklom, lei hij bij zieli zelf Ik kom er met mjjn gebroken arm goed afHeilige aartsengel MichaelAls men van tijd tot tijd een klein avontuurtje had kunnen verhalen, zeg ik, dat het feest zijn gelijke niet gehad zou hebben En dat doet mo den ken aan de geschiedenis van Olivier Jicquel, den bochel van Plestin, die ik den broeder- ziekenoppasser haarfijn ga vertellen, om mijn tong tvat op te knappen BESLUIT. Den achttienden Juli 1450, omstreeks negen ure 's morgens, volgde eon ruiterstoet, langs de oever» der Loire, den weg van Aneenis naar Nantes. Het was somber en regenachtig weer. De anders zoo prachtige rivier vloeide somber en glansloos onder den zwarten hemel daarheen. De ruiterstoet bestond nit een ridder, een wapendrager en een jonge dame. Eenige be dienden volgden. spreker rechtvaardig, omdat het recht oprust onafwijsbaar is, en ieder Christen moet daarvoor opkomen, tijdig en on tijdig, kloekmoedig en onversaagd. Deses- pereert niet, roept spr. den gezellen toe, laat n niet bevreesd makende Zondags rust zal komen, al» ook de gezellen af stand doen van alle egoïsme, als zij ernstigen eenparig de Zondagsrust willen, trouw blijven aan hun beginsel, niet toegeven voor meer loonzij moeten vereenigd blijven, geen verschil van gevoelen of beginselen moet hen scheiden. De schuld der weigering van rust ligt ook hij do werklieden, die zich hebben laten misleiden en verleiden. Spr. wijst er op, dat er éen wapen is vooral dat hen dienen en hen leiden moet, nl. het Christelijk beginsel, deSouvereine Wet van^Godhij spoorde aan om voort- tegaan op den ingeslagen weg, langs het pad van orde, tot bereiking van het voorgestelde doeldit is niet alleen een godsdienstige maar ook een maat schappelijke plicht. Overtuigd en kloek moedig moeten zij optreden, dan wordt tenlangeleste do Zondagsrust hun geschonken, zoo goed ala zij thans hun loon ontvangen. De rede, herhaaldelijk door toejui chingen onderbroken, werd aan het einde met groot applaus begroetde Voorzit ter der Vereeniging dankte den heer Schaepman hartelijk en stelde daarna de gelegenheid open tot debat. De eerste dio daaraan deelnam, noemde zich ook een slachtoffer van de hier bestaande anarchie en wilde, dat niet alleen voor de hakkers, maar ook voor andere vakken geijverd werd voor Zon dagsrustdaarom wilde hij dus aan eensluiting. Daarna trad Cornelissen op, een he kend socialist, die zelfs plaats nam in den katheder. Deze wilde ook aaneen sluiting hij wilde echter niet bepaald rust op Zondag, omdat een andere dag even goed is; de woorden van Dr. S., dat verzet rechtmatig is, prees hij, en Toen de stoet voor de poorten van Nantes kwam, bogen de wachters met eerbied hun hellebaarden voor den hoogbejaarden ridder. De stoet trok voorbij. De wachters zeiden hij zich zei ven: Dat is Hue de Haurever, die op hertog Frans weerwraak komt nemen. Eu het oogenblik was waarlijk gunstig. Her tog Frans lag doodelyk ziek aan een onbe kende kwaal, waarvan zich de eerste ver schijnselen te Avranches hadden vertoond, op den avond, dat daar in de kerk van den berg Sint Michel voor de rust en zaligheid der ziel van' mijnheer Gilles van Bretanje de lijkdienst was gevierd. Den 6den Juni van hetzelfde jaar onzes Heeren, veertig dagen vroeger, had hertog Frans met zijn hof een pracht ten toon ge spreid, schitterender clan ooit eenig vorst van Bretanje. Maar in de stad werd gezegd, dat het hof van hertog Frans nu zijn broeder en opvolger Pieter van Bretanje omstuwde. Eenige oude bedienden hieven met Isabella van Schotland, zjjn vrouw en twee zonen bij het bed, waarin de stervende vont lag. In de «tad werd ook gezegd, dat daar de vinger Gods zichtbaar was. In de oogen d#r menigte verdween de on dankbaarheid der hovelingen voor de recht vaardigheid der straf. Nantes was toen de hoofdstad van dat woest hij beweerde ook dat gevoelens, als door dazen spreker geuit, hier nog niet algemeen zijn, wel bij de katholieken in Amerika en hij den Paus, aan wie hij allen lof toezwaaide. Opmerkelijk was ook zijne aansporing vooral tot de Katholieke gezellen, om zich te vereenigen met hunne kameraden, hetgeen zij tot heden te weinig doen. Ook viel deze spreker den heer Schaep man aan als verkondiger van utopiën, en pleitte hij vorvolgens voor wettelijke regeling van den arbeid en voor werk staking. Een derde spreker uit Amsterdam verweet Dr. Schaepman, dat hij bijv. onder het vorig ministerie niets gedaan had tot verkrijging van Zondagsrust; hij viel verder de patroons aan en de grootkapitalen, dio allo eischen om meer loon en minder werk afwijzen; ook be- weerdo hij, dat voor de hakkers Zon dagsrust onmogelijk is, omdat de ovens niet deugen de oven is de vijand verder wilde hij ook nachtrust voor de bakkers. De heer Schaepman diende daarna dezen sprekers van repliek, en begon met te zeggen, dat hij over de persoon lijke kwestie gerust kon zwijgen spr. had gedacht, dat de hoffelijkheid eene andere wijze[ van bestrijding had gevor derd. Hij protesteerde echter tegen de po ging om hem aftescheiden van zijne mede katholieken. Daarna kwam hij op tegen de bewering, dat het geweld door hem was gerechtvaardigd, waartegen hij in tegendeel had gewaarschuwd; als men niet heter weet te onderscheiden en niet degelijker beslagen is, dan ware het beter, msonde spr., dat men zweeg. Hij verdedigde verder zijn optreden en zijne meening en stelde het optreden van zekere partijgangers aan de kaak spr. is afkeerig van discussies, die ge legenheid geven om eigen ideeën in an dere kringen binnen te smokkelen. Ook kwam dr. S. op tegen het verwijt van zijne werkeloosheid op het onderhavige en dapper land, dat tusschen twee vijandige rijken, Frankrijk en Engeland, zijn onafhan kelijkheid behield. Nantes was een edele stad, die haar gothi- sche gevels in de wateren der Loire spiegelde, en er trotsch op was, de koningin der steden van Bretanje te zjjn. De stoet trok onder den aanhoudeiden regen langs de met rijke woningen prijkende straten. Mijnheer Pieter van Bretanje bewoonde het kasteel van Richemont, een oud leengoed van zjjn broeder Gilles. Aan de poort van het kasteel stond een menigte soldaten en heeren, die zich, zooals het der menschelijke wijsheid past, naar den kant der opgaande zon keerden. Soldaten en heeren zeiden ook by zich zelf, als zij den stoet voorbij zagen trekken Dat is Hue de Maurever, die op hertog Frans weerwraak komt nemen. En was dat niet rechtvaardig Hertog Frans had hem als een wild dier opgejaagd. Hertog Frans had een prys op zijn hoofd gesteld De stad had een treurig aanzien. Door do slijkerige goten vloeide by stroomen een grijs achtig water. De muren der huizen, door den regen doorweekt, gaven aan de straten een somber voorkomen. Alle doodsklokken der hoofdkerk deden haar eentonige trillingen door de stad weergalmen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1