Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Donderdag 20 October 1892. No. 4415. bureau ^oogstraat <5 317. ALGEHEEN OTERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht Tan den inhoud dezer eourant is verzekerd volgensde Wat van 38 Juni 1881 {Stsbl. No. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 19 OcïOBMt '92 Het schijnt dat men het in België omtrent de zaak Tan het nieuwe kies recht, dat de herziene Grondwet zal geven, maar niet eens kan worden. De commiasie voor de Grondwetsherziening uit den Belgischen Senaat beeft/ eergis teren te Brussel opnieuw eene vergade ring gehouden, waar de herTorming van den Senaat door verschillende rede naars basproken werd. Finette verde digde eene verkiezing met twee trappen, waardoor de Senaat eene samenstelling zou krijgen verschillend van die dei- Kamerleden, dus heter geschikt om te controleeren. Baron Béthune daarente gen sprak over het kiesrecht voor de Kamer, dat hij verbonden wenscht# te zien aan een census van 10 frank en een tijd van 3 jaren in het Land door gebracht. Legrand uit Bergen wilde het lezen en schrijven als eisch gesteld hebben. Voor het onbeperkte algemeen kiesrecht achtte hij het Land nog niet rijp. Volgens zijne berekening zou het door hem aangeprezen stelsel 1000.000 kiezers voorde Kamer opleveren. Voor den Senaaat wenscht hij een minimum leeftijd van 35 jaren voor den kiezer, hetgeen 775.000 kiezers zou geven. Do herzienings-commissie heeft, volgens nader bricht, het stelsel van vertegen woordiging der belangen en dat der verkiezingen in twee graden verworpen. Het ontwerp om de leden van den Senaat te doen benoemen door dezelfde kiezers als voor de Kamer van afgevaardigden heeft zij aangenomen. Sedert verscheidene weken heerscht in de kleine Fransche industrieplaats Carmaux een toestand, die waarlijk aan het ongeloofelijke grenst. Een aantal werkstakers of liever oen aantal poli tiekers, die expresselijk uit Parijs zijn gekomen, om in troebel water te vis- schen, heeft daar feitelijk het gezag in handen, en oefent een waar schrikbewind uit over de werklieden die aan den ar beid willen gaan. De radicale en socia listische Kamerleden voeren er als heer on meester het woord, en wanneer van overheidswege het verbod wordt uitge vaardigd om samenscholingen te hou den of optochten te organiseeren, welke voornamelijk ten doel hebben, om hen die werken willen, te in timideeren, zen den zij de meest verontwaardigde pro testen aan de Rogeering als werd hun het grootste onrecht aangedaan. De overheid heeft herhaaldelijk bewezen niet bij machte te zijn, de door haar uitgevaardigde verordeningen te doen eerbiedigen; de gendarmerie blijft na genoeg werkeloos en wordt open lijk bespot, terwijl de stakers van hun kant een soort van politietoezicht hebben georganiseerd, om al datgene te beletten wat in hun nadeel zou kunnen geschieden, en daarbij de vrij heid van anderen geenszins eerbiedigen. Dit alles is zeer ernstig, maar wordt nog bedenkelijker, wanneer men let op de oorzaak der werkstaking. Dio oorzaak schijnt minder van economi- schon dan wel van politieken aard te zijn. Het heet, dat den werklieden in staatkundig opzicht door hun patroon, baron Reille, geweld is aangedaan en dat markies de Solages door pressie, door verkrachting van het algemeen stemrecht in de Kamer is gekomen. Van daar dat telkenmale in de vergadering dei- stakers moties zijn aangenomen, waarbij het verlangen wordt te kennen gegeven, dat het algemeen stemrecht zal wor den geëerbiedigd. De nieuwe zitting der Fransche Kamers werd gisteren geopend. Hare werkzaam heden zullen talrijk en veelomvattend zijn. Ondeischeidene interpellatiën over de gebeurtenissen te Carmaux en over andere onderwerpen, alsmede voorstellen betreffendo inkomende rechten, zijn in gediend. In den Senaat is eene inter pellatie over het congres der socialistische 69) KAAR HW1' FraXSCK. Slecht» bij wjjlen zag m#n een armen dor per of warm gekleeden burger zich op de natte straten wagen. Maar op den drempel der deuren en onder de kerkportalen gingen de vrouwenpraatjes hun gang, en overal boorde men, als waren bat de ivoorden vau dan treurzang, door de klokkeu aangeheven De hertog sterftde hertog sterft Mijnheer Hue verhaastte deu stap van zijn paard. Naast hem reed Reine, nog zeer bleek vau haar wonda, maar schoon als een eagel. Auhry volgde Reine. Twee dagen te voren was de kerk te Avran- ches voor een gelukkig feest, het huwelijk van Auhry do Kergariou met Reine de Mau- rever, varlicht geweest. Maar de huwelijkszegen was nog met uit gesproken. gemeentebesturen aangekondigd. In de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Dupuy met lof gesproken over de werk stakers te Carmaux en bescherming ge- eischt voor de mijnwerkers tegen de Maatschappij, die zich schuldig heeft gemaakt aan schending der wetten. (Toejuiching van de uiterste linkerzijde). Dupuy, die de Maatschappij wilde ver dedigen, werd zoodanig in het spreken gestoord, dat hij de tribune moest ver laten. Laubat zeide, dat de Regeering haren plicht heeft gedaan en de Maat schappij niet kan worden vervallen ver klaard. Bachaut heeft een voorstel in gediend tot herziening der wet van 1810 betreffende den eigendom der mijnen. Mil- lerand diende een motie in, waarin van de Regeering wordt geëischt het alge meen stemrecht te doen eerbiedigen, de bezittingen der Maatschappij dadelijk in Staats-exploitatie te nemen en haar later vervallen te verklaren. Baron Reille, directeur der mijn-maatschappij van Carmaux, zeide, dat aan de maire Calvignac zijn ontslag was gegeven wegens gedurige afwezigheid. Clemen- ceau verklaarde zich met het denk beeld der arbitrage te kunnen vereenigen. Baron Reille stemde daarmede in. Nadat de discussie was gesloten, heeft de minister Floquet medegedeeld, dat hij vijf motiën had ontvangende eerste van Dupury Duterus en Millerand; de tweede van Basvilledo derde van Ger- villeRéachede vierde van Edward en Granger; de vijfde van Muzerel. In de motie van Basly wordt arbitrage verlangd; in de drie laatste wordt vertrouwen op de standvastigheid der Regeering te kennen gegeven. Monsgr. d'Hulst steldo voor eenvoudig te beslui ten, over te gaan tot de orde van den dag. Dit werd verworpen met 449 tegen 38 stemmen. Millerand eischte nu de prioriteit voor zijne motie. Yiette kwam daartegen op. De minister verklaarde in te stemmen met een arbitrage. Ten slotte werden alle motiën ingetrokkon Een uur voor cl» mis had een pater uit hot klooiter van Dol tot mynheer Hue gezegd Ik kom juist uit Bretanje. Onze heer, de hertog Frans, verwacht tegen den achttien den dag van Juli, zijnde het einde van den door u uit naam zijns Droedcrs vastgestelden termijn, het einde zijni levens. Hij lijdt ge noeg, om te sterven. Zijn vrienden hebben hem verlaten, aijn laatste oogenblikken zullen hard zijn. Mijnheer Huo beval, dat men de kaarsen zou uitdooven, en ziju paard zadelen. Kinderen, zei hij tot Reine en Auhry, gij hebt al den tjjd om gelukkig te zijn. Hij vertrok. En hij bereikte Nantes juist den achttienden Juli, het tijdstip, waarop hij den hertog voor Gods rechterstoel had gedaagd. Het was 's morgens tien ure, toen de stoet voor het hertogelijk paleis voorbij trok. Mijnheer Hue stapte met zijn dochter en Aubry de Kergariou onder aan den stoep af. Hjj trad zonder eon woord te spreken bin nen, en sloeg recht deu bekenden weg naar het hertogelijk vertrek in. Op de treden van den trap, waar weleer den ganschen dag de eentonige tred der schild wachten weerklonk, zat een kind te weenen. Het kind schreide, omdat twee schoone jacht honden van het soort, dat men Jidellen noemde, en wier marmeren heelden aan de voeten van den hertog van Bretanje op hun graven ge beiteld liggen, weigerden met hem te spelen. De beide honden lagen met uitgestrekten liali en omhoog geheven kop uitgestrekt, en hieven een klagend gehuil aan. Hue de Maurever stond stil. Zynhart kromp ineen. Die eenzaamheid had iets vreeselijks, iet» vlijmends voor den man, die in andere tijden het hertogelijk paleis met goud en staal gevuld had gezien, en van zoo luidruchtige vroolijkheid had hooren weergalmen. Is mijnheer de hertog in zijn gewoon ver trek vroeg hij aan het kind. Mijnheer de hertog is op het kasteel Richemont, antwoordde het zonder aarzelen; als hij hierheen komt, zullen de honden sprin gen en zal men kunnen spelen. Ik spreek van hertog Pieter, die welvarend is, ja Is hertog Frans dan rseds^ dood Oneenhernam het kind zuchtend men zei, dat hij vanmorgen zou sterven maar hij sterft nog niet Mijnheer Hue klom de trappen op. Aubry en Reine volgden hem met neerge bogen hoofd. Het kind zei Ja, Ja, h»rtog Pieter is welvarend! Hij zal soldaten meebrengenhij zal hun wijn geven. De soldaten zullen zingen, de honden zullen springen, en er zal gelachen worden Door die gedachte geheel opgevrooljjkt, hup pelde het kimd over de vloersteenen van het voorhuis, en riep en het voorstelBuchaut aangenomen. Men verzekert, dat de minister-president Loubet heeft aangeboden, op te treden als scheidsrechter tusschen de werklieden en de mijn-maatschappij van Carmanx. In de volle vergadering der Hongaar- sche delegatie heeft graaf Kalnoky eer gisteren bij de behandeling der begroo ting van buitenlandsche zaken het Drievoudig Verbond verdedigd als eene zuivere defensieve alliantie, die in geenen deele tegen Rusland is gericht; het verbond beschermt niet slechts de belan gen der bondgenooten, maar ook die van geheel Europa. Kalnoky verzekerde, dat allerwege het behoud des vredes gewenscht wordt. Omtrent de Oostorsche politiek der Monarchie, zeide de Minis ter, dat zij is verzoenend en passief en dat de Monarchie niets anders wil dan de eerbiediging der tractaten. Bij de behandeling der interpellatie van Evetvoës over de onthulling van het rlonved-monument openbaarde zich de bekende rassenstrijd opnieuw. Hij wilde niet, dat de Honveds (Hongaren) na de plechtigheid kransen zouden gaan nederleggen op een monument voor den OostenrijJcschen generaal Hentz. De mi nister Szapary antwoordde, dat het ieder een moet vrijstaan dit al of niet te doen. In de vergadering der liberale club heeft Szapary voorgesteld en is door de club aangenomen, dat de onthulling van het monument ter herinnering aan de in 1848/49 gevallen Honveds een militair karakter dragen en de beteeke- nis hebben zal van een algemeen ver- zoeningsfeest. De minister Szapary zal alle leden der vertegenwoordiging tot bijwoning der plechtigheid doen uit- noodigen. Naar uit Constantlnopel aan de Times wordt bericht heeft de Brusselsche ge zant een langdurig onderhoud gehad met den Sultan betreffende de ontvangst van den Bulgaarsclien minister-president Stambouloff en de achterstallige krijgs- schatting. Beiden worden gebezigd als Baas Guinguené 1 hebt gij haast de dood kist gesoldeerd Baas Guinguené was beëedigd loodgieter van het hof. Mijnheer Hue vond hem op den overloop, waar hij bezig was, de voor hertog Frans be stemde doodkist te soldeeren. Hertog Frans kon van uit zijn vertrek den hamer van baas Guinguené, loodgieter van het hof, hooren. Mijnheer Hue duwde de deur van de ver trekken wat aan. De hertogen van Bretanje waren machtige vorsten, machtiger dan die beroemde hertogen van Bourgondië, wier historische roman en romantische historie als om strfjd hun aanzien hebben doen stijgen. Het hof van Bretanje was een van de schit terendste hoven ter wereld. Dat eenzaam en verlaten paleis, waarin de loodgieter al neuriënde zfjn doodkist soldeerde, sprak zoo luide van de mensckelijke jjdel- heden, dat alle overweging overbodig was. In de prachtig versierde zalen was geen levend wezen te vinden. Slechts drie vrouwe» zaten voor het altaar van het Gotkisch kapelletje te bidden. Dat waren Isabella van Schotland, de regee- rende hertogin, met haar beid» dochters. (Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1