Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Vrijdag 21 October 1892. No. 4416. Beroept- oi Bedrijfsbelasting. ^ureau hoogstraat (3 817. Feuilleton. ALGEMEEN OYERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIEN 70) NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het aiteumecht ra» dei inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet Tan 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. De Minister van Financiën heeft woord gehouden. Pierion's beroeps-of bedrijfs belasting, het noodzakelijk complement rij ner vermogensbelasting, heeft deTweede Kamer bereikt. Ter vervanging onzer e11endige en verouderde Patentwet is bij Kamer ingekomen een wetsontwerp bedrijfsbelasting, welke, wordt zij tot ^et verheven, met 1 Mei 1894 zal in *erking treden, zoodat dan onze win keliers en handelaars dit jaar voor 't laatst bun patent hebben betaald. De nieuwe bedrijfsbelasting verschilt o. a. daarin met de verouderde patent- Wet, dat niet alleen de handelsstand wordt belast, maar dat allen daarin moeten bedragen, die eenig inkomen nit beroep of bedrijf genieten. De be drijfsbelasting wordt geheven Yan alle winsten of belooningen, tractementen honoraria enz., voor zoover zrj een be drag van f600 overschrijden. In deze belasting zullen dus zoowel de hande laar als de minister of het Kamerlid, zoowel de koopman als de burgemeester, zoowel de winkeliers als de professoren aan onze hoogescliolen worden getrof fen. Rijks- en gemeenteambtenaren komen daarvan evenmin vrij als gemeentelijke instellingen; en de buitenlandsche aan deelhouder van naamloozo vannootschap pen hier te lande of vreemde firmant van hier gevestigde firma's zal daarin Zoowel te betalen hebben als de per sonen of corporatiën in het land, die bunne zaken buitenslands drijven. Ook d° buitenlandsche industrieel die de "dandsche nij veren in hun eigen gebied concurrentie komt aandoen, valt in de binnen dezer wet. De belasting wordt rechtstreeks inge vorderd van hen die haar schuldig zijn behoudens enkele uitzonderingen. De zelfde methode van behandeling als voor oc naaml. vennootschappen wordt voor- vaak Hirr Feavsci. {Slot.) Op het geraas, dat mijnheer Hue, Reine en "py bij liet binnentreden maakten, keek mevrouw Isabella om. gaf vaa schrik een gil. Oheer Hue, zei zij schreiende, 't is de eertigate dag. Gij zult uw onbarmhartige agvearding niet behoeven te herhalen! moed mei,ieB verborgen zich achterhaar Oie man wes voor haar de bode van den Gods. Sue de Maurever nam de hand der hertogin. 11 kmte die eerbiedig. MevTouw, antwoordde hij, ik heb de be velen myns stervenden meesters opgevolgd. "U volg ik het bevel van God op, die mjj door stem mjjns gewetens aegt: Ga naar nw aten heer. Stel met zijn familie voor zijn bed een hof samen. gesteld ten aanzien der winsten ver kregen door coöperatieve en andere ver- eenigingen. Voor winsten door firma's genoten, worden de firmante personen aangeslagen, evenwel met vrijheid om de winstverdeeling voor den fiscus ge heim te houden. Do handel zal dus voortaan vrij zijn, in dien zin, dat men geen patent meer zal behoeven, maar voor de winsten die men maakt eene uitkeeriug aan den Staat zal doen. Zooals wij hoven reeds zeiden, moet de zuivere winst de f 600,overschrij - den vooraleer men in deze belasting wordt aangeslagen. Als men in de ver mogensbelasting is aangeslagen, heeft men het recht om vier procent van hot kapitaal der zuivere winst af te trekken. Wanneer een koopman of fabrikant f 100.000 in zijn zaak heeft belegd en hij verdiont daarmede f 10.000, dan wordt aangenomen, dat die f 10.000 reeds voor f 4000 getrokken zijn uit de vermogens belasting, zoodat er slechts f6000 wor den bolast. Naamlooze vennootschappen betalen slechts zooveel als het dividend meer dan 4 pet. van het gestorte aan- deelenkapitaal bedraagt. Aftrek van 4 pet. wordt toegelaten voor alle aan- deelen zonder onderscheid. Yoor deze belasting is eigen aangifte de algemeene regel. Blijft de aangifte achterwege dan zal de ambtshalve aanslag nooit minder kunnen zijn dan een zeker minimum. Er is een dubbel minimum voorgesteld. Een, dat voor allen geldttienmaal de huurwaarde der perceelen of perceelsgedeelten, die de belastingplichtige voor andere doeleinden dan bedrijf in gebruik heeft, en een dat geldt voor dezulken, die hunne winsten of belooningen hoofdzakelijk ontleenen aan eenen commissiehandel, nijverheid of scheepvaart voor hen is het minimum 6 pet. van hun vermogen, blijkens den aanslag in do vermogens belasting. Yan kleine werkbazen en winkeliers en dergelijken, die geen f 13000 bozitten, zal geen eigen aan- Is dat waar, mijnheer riep Isabella op staande uit. Ik ben oud, zeer oud, mevrouw, en heb nog nooit gelogen. Met een beweging, sneller dan de gedachte, bukte zich de hertogin op haar beurt, en kuste de ruwe hand des ridders. Gaga, sprak zijonze heer heeft in het uur zijns doods groote behoefte aan hulp. In de kamer, die aan het vertrek van den zieke grensde, zat de geneesheer Jacob Hui- ron verzen te maken ter eere van Fraucisca van Amboise, de vrouw van hertog Pieter. Het zal nog wel een uur aanloopen, eer hij sterft, bromde hij't is lang Het einde van den zesvoetigen versregel is blijkbaar Francesco, coronam Fran-cesca, co-ro-nam Iedereen heet Francisca Francisca van Pinan, Francisca van Amboise, Francisea la Chante- pie Alles hetzelfde Ille ego qui medicus, primum, Francesco, coronam, Carmine cantabam 'tls aardig, lief, spitsvondig. „Ik ben, 6 Francisca, de eerste geneesheer, wiens verzen uw kroon bezongen hebbenFrancisca coro nam. Ca, co Mynheer Hue, Aubry en Reine zaten bij het bed van hun vorst. Frans opende zijn oogen. Zijn beste vriend zou hein niet herkend hebben. gifte gevraagd wordenzij worden ambtshalve aangeslagen. Eene uitzondering wordt bij deze be lasting gemaakt voor het landbouw bedrijf, dat reeds op andere wijze zwaarder dan de overige bedrij ven is belast. Land-, tuin- en bosclibouw, veeteelt en veenderij worden buiten de beroeps- of bedrijfs belasting gelaten. Pensioenen, lijfrenten en wachtgelden worden slechts voor de helft in rekening gebracht. Er worden vier tarieven voorgesteld. Zij die niet in de vermogensbelasting zijn aange slagen, zullen eerst betalen bij een in komen van f 600. Van de f 600 wordt f 1 geheven. De progressie is op gelijken voet geregold als bij de vermogens belasting. Tarief B geldt voor hen, die wel in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Over het volle bedaag hunner bedrijfs- of beroepsinkomsten zijn ze belasting schuldig en wel 3.2 ot 2 pet., naar ge lang bun vermogen de som van f200.000 al dan niet overschrijdt. Yoor staats rechterlijke en andere lichamen, reede- rijen, commanditairen, deelgenooten in handelingen voor gemeene rekening enz., wordt voorgesteld de belasting te bepalen voor sommige op f 2 voor andere op f 3.20 voor elke f 100 der zuivere baten. Coöperatieve en andere vereeni- gingen en binnenlandsche reederijen op aandeelen worden tegen f 2 belast. Socië teiten worden aan bet hoogste recht onderworpen. Ter bepaling van de zuivere bate eener onderneming moeten de verkregen voordeelen worden verminderd met de rente van bet bedrijfskapitaal, met de bedrijfskosten en de afschrijvingen. Vrij gesteld worden de winsten van werk- liedenvereenigingen ten doel hebbende bet voorzien in buisvesting, bet ver strekken van voorschot, onderstand, pen sioen en begrafeniskosten. Eveneens worden vrijgesteld scheepvaart-onder nemingen, inrichtingen van onderwijs Gilles, broeder Gilles, sprak hfj met korte' hagende stem op het middaguur werd mij uw dagvaarding bekend. Op het middaguur zal ik ouder de hand van myn Heer en God voor uw aanschijn staan Aubry en Reine knielden, Mijnheer Hue bleef staan. Gilles, broeder Gilles, hervatte de ziel togende, bij de laatste straal van hoop, die mjj nog overblijft, de goddelijke gerech tigheid te zullen verbidden, zweer ik u, dat ik u beminde. Alleen slechte raadslieden, als een Olivier de Méel, Arthur de Montauban, en anderen veel andereu want zij we melen in de omgeving eens vorsten, hebben mij in het verderf gestort Hé daar wachters treedt nader riep hij, als hij mijnheer Hue bemerkte, Mijnheer Hue boog stilzwijgend zijn eerbied waardig hoofd. Frans beefde. Zijn lakens waren nat van het zweet. Wat wilt gij bromde hy. Mijn heer de verschuldigde hulde bren gen, antwoordde Maurever, en hem mijn leven aanbieden. Frans richtte zich op zijn elleboog op. Ik ken ugij zyt christen en ridder neen, gij liegt nietspreek my over mijn broeder Ik zal u over u zelven4 spreken, als gij wilt, heer, en over de eindige barmhar- sian doofstommen enz. en inrichtingen met een liefdadig doel. In afwachting van eene nadere wette lijke regeling zullen geen opcenten voor gemeente of provincie op de bedrijfsbe lasting vrorden geheven Strafbepa lingen acht de Minister bij de bedrijfs- en beroepsbelasting onontbeerlijk, vooral waar het bestuur der belastingen op onwil van belastingschuldigen stuit en onwaarheden te constateeren zijn. Er wordt geldboete en in geval van reci dive, hechtenis bedreigd, onverminderd de veroordeeling tot betaling van het enkel of het dubbel der niet of te wei nig betaalde belasting. Met de patent wet vervalt ook de belasting op de openbare vermakelijkheden, nu het be drijf der ondernemers als andere bedrij ven wordt belast. Het wetsontwerp blijkt bij eene vluch tige beschouwing voel goeds te bevatten. Het staat daarom ver boven de ver ouderde patentwet, omdat het niet alleen de handelsstand en neringdoenden, maar allen die een beroep of bedrijf uitoefenen in de algemeene lasten doet bijdragen; en omdat bet minder het bedrij f-zolf dan wel de winst die er mede gemaakt wordt, tot basis der belasting wordt ge nomen. Vooral voor Schiedam, waar het brandersbedrijf nagenoeg geen winst meer oplevert, kan deze bepaling zeker niet ander8 dan gunstig zijn. 20 OcTOBRi '92 Tot beantwoording van eene depu tatie zoo seint men uit Londen verklaarde gisteren de minister van bin nenlandsche zaken, dat het voornemen der Regeering was, bet verbod, door den vroegeren commissaris van politie War ren naar aanleiding van Londensohe oproeren uitgevaardigd tegen het houden van vergaderingen op het Trafalgar Square, in te trekken, zoodat volks- tigheid des hemel». Treed nader, zei de hertog met norsch- heidwilt gjj mijn ziel redden, nu ik ga sterven Ja, bij de zaligheid der mjjne! Geef mij uw hand. Maurever gehoorzaamde. De vingers de» hertogs waren bleek en kil als marmer. Wie is die jeugdige krijgsman vroeg hjj, Aubry aanziende. En voordat men den tijd had, hem te ant woorden, voegde hij er zijn wenkbrauwen fron send hij Ik herken hemik herken hem 1 ik hoor nog het gekletter van zijn degen, toen hij op de vloersteenen der hoofdkerk viel. Hij wa» de eerste, die my verliet Hij is de laatste, die u verlaten lal, heer, mompelde Reine zachtjes. Aubry had zyn hand op zijn hart gelegd, doch antwoordde niet. Sta op, zei de hertog. Aubry stond op. Aubry de Kergariou, hervatte de ster vende, in den naam van God en den heiligen Michael, maak ik u ridder Heer wilde Aubry uitroepen. Stil 1 Schuif dat behangsel, daar hoven het bidbankje, weg. Het gordijn werd weggeschoven, en men zag de beeltenis van Gilles van Bretanje in krygi- gewaad en ten voeten uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1