Binnenland vergader jngen aldaar voortaan weder vergund zullen zijn, mits op Zaterdag avond of Zon- en feestdagen en met voorafgaande kennisgeving aan de politie. De Regeering heeft het recht niet, onder danen die de wetten betrachten, te ver hinderen meetings te houden. Noch tans ried de minister af al te groote opeenhoopingen van menschen, waar door het verkeer belemmerd wordt. Heden zal bij den Duitsch8R Bonds raad het lang verwachte legerontwerp inkomen. De hoofdbepaling daarvan is verhooging van de jaarlij kschevredes- sterkte met 60.000 man. De hierdoor veroorzaakte meerdere uitgaven zullen in het eerst jaarlijks 57 millioen, later echter, bij geleidelijke toepassing dei- ontworpen maatregelen, 65 millioen Mark bedragen. Hier tegenover wil de Regee ring tweejarigen diensttijd toestaan be houdens enkelo uitzonderingen. In plaats van het tegenwoordige septennaat zou eene vijfjarige vaststelling der vredes- sterkte tredeD doch het gerucht houdt stand dat de Regeering ook in eene jaarlijksche vaststelling door den Rijks dag berusten zou. Officieus wordt ver zekerd, dat Caprivi persoonlijk weken lang met dit ontwerp bezig was en eiken post daarin heeft getoetst om slechts het volstrekt noodige te ver langen. De Rijkskanselier moet zich aldus overtuigd hebben, dat er geene verdere bekrimpingen mogelijk zijn zon der Duitschlands stelling in het Drie voudig Yerbond en Duitschlands toe komst in gevaar te brengen, met het oog namelijk op de steeds toenemende legersterkte der oostelijke on westelijke naburen. Terwijl volgens dezo officieuse mededeelingen de verschillende betrok ken autoriteiten het over deze voor dracht geheel eens zouden zijn, ver zekert men van dan anderen kant, dat de minister van financiën het gansche ontwerp met leede oogen gadeslaat en dat er bij scherp verzet in den Rijks dag verdere concession van de Regeering te wachten zijn. Yoorts heet het nog dat Caprivi met dit ontwerp zal staan of vallen. Volgens bericht uit Budapest hebben de delegatiën uit den Rijksraad de bescheiden voor de bezetting van Bosnië en de Herzegowina goedgekeurd even eens de begrootingen van financiën en marine. De Hongaarsche delegatie be handelde in eene volle zitting de be grooting van buitenlandsche zaken. Nadat de rapporteur herinnerd had, hoe de Hongaarsche delegatie het beklinken van het Drievoudig Yerbond met warmte had begroet, zeide hij, dat Hongarije hierin geen verandering wenscht. Het rapport en eene resolutie strekkende tot goedkeuring van de buitenlandsche politiek der Regeering werden aange nomen. Het gerucht loopt te Budapest, dat de minister Czaky en Sjïlagy hun ontslag zullen nemen. In den ministerraad, gisteren te Rome gehouden, bracht de minister van bui tenlandsche zaken ter sprake de moei lijkheden die de Oostenrijksche regee ring in den weg legt aan den invoer De hertog maakte het teeken des kruises. Niemand sprak een woord. Luister, heer Hugo, zei de hertog met krachtiger wordende stem hij beminde u, om dat gij hem bemindet. Als mijn laatst# adem op mijn lippen zweeft, en dat oogenblik is nabij, ga dan naar die beeltenis en zeg haar „Gilles van Bretanje, in den naam Gods bezweer ik u, uw broeder te vergeven." Zult gij dit doen? Ik zal het doen. Frans viel op zijn oorkussen terug. Reine hing hem zijn relikwie om den hals. Mijnheer Hue en Aubry baden luide. De priesters kwamen, daarna de geneesheer, die naar de heide andere verzen van zijn ge dicht zocht. Yoorts de hertogin Isabella met haar beide kinderen. Bjj den eersten slag van het middaguur slaakte Frans een diepen zucht. Gilles van Bretanjesprak Maurever met krachtige stem, in den naam Gods be zweer ik u, uw broeder te vergeven H#t was alsof den overledene een glimlach om de lippen speelde Men zei bij het binnentreden in het kasteel van Richemont Mijnheer Hue zal van hertog Pieter al les krijgen wat liij wil. Maar Hue verlangde niets. Drie dagen later was Reine de Maure- van Italiaanschen wijn, wanneer die niet in vaten is verladen en de bepa lingen omtrent den invoer van druiven, die als verbodsmaatregelen zijn te be schouwen. Na eene langdurige discussie werd goedgekeurd aan den gezant Miraglia krasse instructiën te zenden. Yerder gaven de ministers, aangewezen om het regeeringsprogram in bet open baar te bespreken, een overzicht van de mededeelingen, die. zij zich voor stelden te doen. Aan de Standard wordt uit Varna geseind, dat Rusland de organisatie zijner marine in de Zwarte Zee zoo hoog opgevoerd heeft, dat de divisie van 20.000 man van het eene punt dei- kust naar een ander nu mogelijk is. Bij de weerloosheid van Constantinopel zou eene overrompeling daarvan licht denkbaar zijn. Men vreest, dat Rusland den Sultan zal dreigen om zoo aan de Dardanellen gewichtige voordeelen te kunnen afpersen. In het nummer van bet Spaansche Staatsblad, dat gisteren te Madrid ver schenen is, wordt bericht over den ge- zondshoidstoestand des Konings, dat de koorts zieb weder geopenbaard had, nadat de eerste verschijnselen waren verdwenendeze werd echter spoedig weder overwonnen zonder nadeel voor den patient, die geregeld in beterschap toeneemt. Schiedam 20 October 1892. Heden-ochtend circa 11 uur, had J an Bos, geboortig uit Kralingen, die ge woonlijk de spoelingboeren behulpzaam is bij bet laden hunner schouwen, bet ongeluk, bij bet uithalen van den roer stok, voorover in den z. g. boorenbak te vallsn. Oolukkig was deze geheel ledig. Aan bet hoofd vrij ernstig go- wond, werd hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar dr. de Bruijn hem de eerste geneeskundige hulp ver leende. Door „Eenige Vrienden van de lote lingen" is onder de lotelingen voor de nationale militie een circulaire verspreid van den volgendeu inhoud Houd u op den dag uwer loting zooveel mogelijk verwijderd van plaat sen, waar drank is te bekomen. Juist op den lotingsdag is het gevaar voor dronkenschap zoo groot. Het „Lokaal voor Evangelisatie" op de Broersvest zal op de beide dagen van 104 uur openstaan voor de lotelingen van alle godsdienstige gezindten. Aldaar ziülen brood en koffie en sigaren worden verstrekt, terwijl er gelegenheid bestaat tot gezellig samenzijn. Aanst. Zondag zal in eene vergade ring van den Ned. R. K. Volksbond de herstemming plaats hebben voor twee bestuursleden, waaromtrent de laatste verkiezing nog geen uitspraak beeft gedaan. Ook zal dan eene nieuwe keuze moe ten plaats hebben voor twee plaatsen ver de vrouw van Kergariou. De bruiloft werd op het kasteel van Saint Jean gevierd, in dezelfde zaal, waar de Too- vergodin van het Strand ridder Méloir te mid den zijner gewapende mannen zijn beurs ont nomen had. Dienzelfden dag werd Simonnette de vrouw van Jantje. En kraehtens een bijzondere vergunning wa» broeder Bruno op de bruiloft. Dat herinnerde hem zooveel en zooveel ge schiedenissen, dat de ooren der gasten er nog veertien dagen lang- van tuitten. EINDE. in het bestuur door het bedanken van een tweetal benoemden opengevallen. Voor beide stemmingen komen in aan merking al de kandidaten, die bij de laatste verkiezing stemmen hebben be komen, behalve een drietal kandidaten, dat verzocht beeft niet verder in aan merking te komen. Onze Vorstinnen zullen Zaterdag ochtend a.s. te Amsterdam aankomen, om des middags ten 3 ure op de Ma rinewerf aldaar tegenwoordig te zijn bij het te water gaan van de pantser- deklcorvet Koningin Wilhelmina In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer werd aangenomen een amendement, strekkende om den tien jarigen termijn binnen welke de aan vraag tot behoud der nationaliteit moet gedaan worden, eerst te doen aanvan gen bij de meerderjarigheid. Yoorts is bepaald, dat weduwen, gescheiden vrou wen of kinderen, de aanvraag om de nationaliteit te behouden, ook schrifte lijk kunnen doen in bet land waar zij vertoeven, bij Nederlands vertegenwoor digers. De beer Mr. L. W. C. Keuchenius, lid van de Tweede Kamer, zal Vrijdag a. s. den leeftijd van 70 jaren bereikt hebben. Mr. Keuchenius vertoeft thans te Londen en zal zijn geboortedag hor denken bij zijn familieleden aldaar. Naar het J ader land verneemt, kan binnenkort de indiening aan de Tweode Kamer worden tegemoet gezien van een nieuwe concept-overeenkomst, tussclien de Regeering en de Stoomvaartmaat schappij Nederland en Rotterdamsche Lloyd gesloten voor den maildienst tus sclien Nederland en Indië. In een huisgezin te Maassluis,waar van een kind van 2 jaren aan de pok ken is overleden, is nu ook de vader door de ziekte aangetast. Het kind werd eenige nren na den dood reeds begraven, hot bedde goed terstond vernietigd. De Schietvereeniging „Prins Hendrik" te Maassluis heeft afgezien van het voornemen om, bij gelegenheid van haar twaalf-en-een-half jarig bestaan ver- eenigingen van buiten uittenoodigen wegens de daaraan verbonden kosten. Daarentegen besloot men een huishou- delijken wedstrijd te organiseeren en de ingezetenen van Maassluis uittenoodi- geu de vereeniging te willen steunen door het schenken van prijzen of bij dragen Yoor bet aankoopen daarvan. Naar ons uit Den Haag wordt ge meld, zou het bericht omtrent de af vaardiging van den beer jhr. mr. W. E. Rocbussen naar de muntconferentie te Brussel onjuist zijn, en zou mr. N. P. van den Berg, de president der Ned. Bank met den beer Gr. M. Bosisevain benoemd worden. (V. R. Ct.) Dinsdag is de shelter van bet Leger des Heils in de Zeestraat te 's-Graven- hage geopend, To drie uren bad er een druk bezochte samenkomst plaats, waar in kolonel Oliphant, diens echtgenoote en adjudant Wesseling bet woord voer den. Na afloop werd bet gebouw, dat ruimte biedt voor 150 dakloozen, dooi de belangstellenden bezichtigd. De heer CL Birnie, van Deventer, hield gisteravond in bet Indisch genootschap te 's-Hage eene voordracht, waarin hij, aan de band van den physioloog Claude Ber nard, betoogde, dat suiker in den vorm van 'glucose eone levensvoorwaarde is voor mensch en dier. Uit zijne ervaring noemde hij vele voorbeelden op dat sui kervoeding blijkbaar aan menschen en dieren hunne kracht hebben laten be houden en zette bij bet belang van suikervoeding uiteen, vooral voor werk lieden en soldaten. Een en ander strekte tot aanwijzing van de meermalen uitgesproken wenschelijklieid tot spoe dige afschaffing van den suikeraccijns in 't.algemeen belang. Dit betoog vond bij andere sprekers veel instemming. Te Wateringen is bij een nationalen kolfwedstrijd de le prijs, (gouden me daille) gewonnen door den heer P. De Boer, aldaar, met 145 punten de 2o prijs, (zilveren voorwerp) door den heer N. Yan Eendènburg met 113 punten. Er werd door 21 speler» aan den wedstrijd deelgenomen. Een geval van mond- en klauwzeer is geconstateerd bij een rund van den veehouder C. Schuur, te Zoetermeer. De noodige maatregelen van afsluiting en desinfectie zijn genomen. De Exploitatie-maatschappij is voor nemens, binnen korten tijd over te gaan tot verwarmen van hare voornaamste snel- en exprestreinen door middel Yan stoom. Ia de werkplaatsen dier maat schappij te Utrecht, Zwolle en Tilburg wordt met kracht gewerkt de voor de stoomverwarming noodige inrichtingen aan te brengen aan bagagewagens en rijtuigen. Door de Commissie uit den Roomsch- Katbolieken Volksbond te 's-Hage, werkzaam voor het verkrijgen van een „eigen gebouw", zal ëen leening van f 40.000 worden gesloten in aandeelen van f 500, f 250 en f 100, tegen 4 p. Ct. 's jaars, met aflossing van minstens f 500 per jaar, de rente betaalbaar 1 Januari en 1 Juli. De slagers te 's-Hertogenboscb heb ben, in verband met de lage veeprijzeii, die van bet vleescb ammerkelijk ver minderd. Daar ter plaatse kan men thans het rundvleesch met been ad f0.60 en dat zonder been ad t'0.80 het kilogram verkrijgen, terwijl de waar uitstekend mag genoemd worden. Ook de aardappelen zijn er zeer laag in prijspuike waar, blauwe kleiaardap- pelen, gelden er niet meer dan f 1.50 per hectoliter. De pogingen der socialisten om door middel van colportage met Voorwaarts enz. propaganda te maken, sorteeren in Den Bosch geen effect en de colpor teur v. E. ondervindt nu reeds de na- deelige gevolgen van zijn ijver. De firma Borzo, waar bij werkzaam was, gaf hem gedaan zijn buisbaas zeide hem de buur op eu pogingen door hem in het werk gesteld om elders in deze plaats onder dak te komen, mislukten tot beden. Gister-middag begaven zich de sub stituut-officier van justitie van do ar- rondissentsrechtbank te Almelo en do recbter-commissaris, vergezeld v. d. Welk arts, naar Enter gem. Wierden, om een onderzoek in te stellen naar eene aldaar gisteren-avond plaats gehad hebbende zeer ernstige vechtpartij van eenige lo telingen, waarbij van een klompenma kersmes gebruik gemaakt werd en een dier jongelingen nagenoeg vermoord is door een zeer ernstigen steek in den buik. De vermoedelijke dader is terstond in hechtenis genomen. Er bestaat wei nig kans op herstel. Uit Tietjerk wordt gemeld: Het is der politie gelukt den persoon van H. W., beschuldigd van vermoe delijke poging tot vergiftiging van zijne vrouw, dochter en schoonmoeder, in de nabijheid van Oudega (Smallingerland) te arresteeren. Do man was sinds eenige weken voortvluchtig. Het op deze arres tatie betrekking hebbende feit werd een paar weken geleden uitvoerig door ons medegedeeld. H. W. is na zijne inhechtenisneming naar Leeuwarden overgebracht, waar hij bovendien uit anderen liootde drie maanden gevange nisstraf zal moeten ondergaan. Geheel 's-Graveland is vervuld van de inhechtenisneming van den burge meester, den heer v. Pellecom een man van 73 jaar. Reeds sedert eenige i dagen schijnt bij het gevaar dat hem dreigde te hebben voorzien en hield hij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2