BURGERLIJKE STAND. Land- en Tuinbouw GEMENGD NIEUWS Handelsberichten. Berlijn. Oct./Nov. Laatste Berichten. Rechtszaken. Het Onderzoek der Gemeente-begrooting. Wisselkoersen te Rotterdam. zich bedlegerig. Zondag-ochtend vroeg kwam de officier van justitie, die hem, na advies van den dokter, dat van P. niet ziek was, naar Amsterdam liet vervoeren. Het moet nu gebleken zijn, dat de burgemeester in zijn kwaliteit van penningmeester van meer dan één polder, gedurende een dmtigial jaren, zich gelden hooft toegeëigend o.a. van het Sticht Anker een tot een bedrag van f 30.000. De verslagenheid over dit geval is algemeen, terwijl de weinige ingenomenheid van de 's-Gravelandsche burgers met hun burgemeester er met toe bijdraagt, hen zachter te stemmen in hun oordeel. (B- v. Ned.) Te Barendrecht ontstond eergisteren ochtend brand in de zwingelkeet van W. Huyzer. Dit houten gebouw, met riet gedekt, lag in korten tijd tegen den grond. Maar het daarbij onder het- zefde dak gebouwde woonhuis, eveneens niet riet gedekt, werd door het flinke optreden der brandweer half behouden. Hoe de brand ontstaan is, is onbekend. Te elf ure zou de publieke verkoop van het nu afgebrande hebben plaats gehad. Wat betreft de vraag van een lid eener af- deeling, of het niet raadzaam zou zijn van bet rijk een toelage te vragen in de kosten van oprichting van den ontsmettingsoven, verkla ren zij zich gaarne bereid te onderzoeken of er eenig uitziekt bestaat zulk eene toelage te bekomen, wanneer daartoe pogingen in het werk worden gesteld. Ten aanzien van het voorstel van de meer- herheid eener afdeeling om de jaarwedde van den leeraar in de Nederlandsehe taal- en let terkunde aan de hoogere burgerschool (den heer W. L. Combé) met f100 te verhoogen, omdat diens jaarwedde, berekend naar het aan tal lesuren, dat door hem wordt gegeven, niet in verhouding is tot die van de andere leeraren aan die school, merken Burg. en Weth. op, dat bij eene vergelijking van de jaarwedden van leeraren aan de hoogere burgerschool, naar hunne meening ook rekening moet ge houden worden met de jaarwedden, die deze aan de burgeravondschool en het gymnasium genieten. Bovendien mag naar hun oordeel zulk eene vergelijking zich ook slechts uit strekken tot die leeraren, welke in gelijksoor tige vakken onderwijs geven. Van dat standpunt nu uitgaande, hebben zjj de jaarwedden van de leeraren, die in talen onderwijs geven met elkaar vergeleken. Ver mits het hun daarbij gebleken is, dat de leer aar in de Nederlandsehe taal werkelijk op eenige verhooging van jaarwedde aanspraak zou kunnen makeu, meenen ze, dat nu een voorstel gedaan wordt, hetwelk ten doel heeft het bestaande verschil op te heffe», de billijk heid medebrengt, dat dit wordt ondersteund. IH. De postbelooningen van de inspecteursdie naars en verdere beambten van politie, mitsga ders van de veldwachtersgaf aanleiding tot de Volgende opmerkingen. In verhand met de vroegere, in de Raads vergaderingen gehouden discussiën over het met vol tractement iu dienst der gemeente houden van invalide ambtenaren, i» door eene afdeeling bij meerderheid van stemmen beslo ten, het voorstel te doen, den niet meer dienst doenden gemeente-veldwachter met half jaar geld te pensioneeren en dezen post dus met f287.50 te verminderen. De tegenstemmende leden motiveerden hun stem naar aanleiding der aan de orde zijnde pensioen-regeling. In een andere sectie werd door enkele leden de wenschelijkheid uitgesproken den bovenbedoelden veldwachters zoomede den agent van politie le kL, die sedert lang buiten staat is aan zijne betrekking verbonden diensten te verrichten, geen jaarwedde meer toe te ken nen, doch beiden, indien ze in de termen val len, te pensioneeren. In verband hiermede wenschen zij den post met het bedrag van de jaarwedde der beide personen te verminderen. Nu bij den Raad van de daartoe benoemde raadscommissie eene verordening regelende de pensioenen en wachtgelden voor de ambte naren der gemeente is ingekomen zoo ant woorden Burg. en Weth. achten we het in overeenstemming met enkele leden eener afdee ling niet geraden, voor dat de Raad daarom trent zal hebben heslist, nieuwe pensioenen ten laste der gemeente toe te kennen, om de moge lykheid uit te sluiten dat, hangende het onder zoek dier verordeninghet aantal pensioenen, waarbij eene geheel willekeurige grondslag bij de toekenning is aangenomen, nog worde ver meerderd. Het voorstel om den in het afdeelingsrap- port bedoelden veldwachter en politiebeambte thans te pensioneeren, moeten we dus ten sterkste ontraden, waarom we voorstellen, den post on veranderd op de begrooting te honden. Bij den postkosten wegens maatregelen m het belang van den algemeenen gezondheidstoe stand werd naar aanleiding van 's Raads jongste besluit door een der afdeelingen voorgesteld, aan de begrooting een memoriepost voor „kos ten der gezondheidscommissieuit te trekken. In verschillende afdeelingen werd de wen- Bchelijkheid betoogd der inrichting van een volksbad, met het verzoek dat den gemeente architect zal worden opgedragen, daarvan plan met kostenhegrooting op te maken, na zich op de hoogte te hebben gesteld, hoe op andere plaatsen dergelijke instellingen zijn ingericht enkele leden dier afdeeling meenen, dat hiermede het terrein der in te stellen gezond heidscommissie wordt betreden. Door eene andere afdeeling wordt voorge steld dezen post te splitsen als volgtkosten der gezondheidscommissie f 100; kosten wegens maatregelen in het belang van den algemeenen gezondheidstoestand f 900. Door een lid der derde afdeeling werd de Vraag gesteld of het niet raadzaam zon zijn Van het Riik eene toelage in de kosten van oprichting van den ontsmettingsoven en in verhand daarmede het tarief voor het gebruik van dien oven door andere gemeenten en par ticulieren, in overleg met het rijk vast te stellen. Met het voorstel van een der afdeelingen om aan de begrooting toe te voegen een memo riepost voor kosten der gezondheidscommissie, verklaren Burg. en Weth. zich te kunnen ver enigen, waaruit van zelf volgt, dat het denk beeld van eene andere afdeeling om dezen post te splitsen, zooals daar werd voorgesteld, hunne instemming niet wegdraagt. Ook bestaat bij hun college geen bedenking den architect op te dragen op plaatsen waar Volkabaden bestaan, ta onderzoeken hoe dezen daar zijn ingericht, en daarvan, onder over- rigging van plan met kostenhegrooting den Baad verslag uit te brenge». Al te dikwijls ziet men, zelfs ten plattelande, dat de schalen van eieren nutteloos weggeworpen worden. Het is en blijft jammer dat men hierop geen acht slaat. Eierschalen toch bestaan uit koolzure kalk, welke stof uitstekend voor de hoenders geschikt is om de schaalvor- ming van het ei te bevorderen. De eierschalen moeten echter vooraf goed fijngemaakt worden. Maar niet alleen zijn eierschalen een gewenscht voedsel voor de kippen, ook is het goed voor varkens en kalveren fijngestampte schalen onder het voedsel te mengen. Het bevordert den groei dezer dieren en is een uitstekend middel om de beenvorming in de hand te werken. De landbouwer moest het groote nut, dat het gebruik van eierschalen teweeg brengt, leeren inzien, en niet alleen op zijne eigen hoeve verbruikte eieren tot dat doel verzamelen en bezigen maar zich ook de eierschalen uit de steden, die 1>. v. in groote hoeveelheid bij koek en banketbakkers te verkrijgen zijn, trachten te verschaffen. Te Amsterdam zal het uitkloppen van kleeden uit woningen waar een besmettelijke ziekte voorkomt in het vervolg slechts op door Burgemees ter en Wethouders aan te wijzen plaat sen mogen geschieden nadat de kleeden ontsmet zijn, des avonds tusschen 11 en 12 uur. Gedurende dezen winter denkt het comité ter verkrijging van stedelijke stoomwasscherijen in verschillende dee- len van Amsterdam openbare wijkver gaderingen te houdenvoornamelijk met het doel om de vrouwen uit den arbeidersstand met de inrichting van zulke waschhuizen bekend te maken en het nut er van vóórhaar te betoogen. Zoodra het bericht in de nieuwsbla den de ronde deed, dat op de nieuwe buitenlaudsche briefkaarten een heral dische fout was ingeslopen de Ko ningin nl. staat met den rug naar het wapen was iemand te Aardenburg zoo slim zich 50 van dat soort aan te schaf fen, waarvoor hij f2.75 betaalde. De gelukkige kooper verkocht er Zaterdag 40 van voor 70 cents het stuk en maakte derhalve op dat aantal een niet onaardige winst van f25.80! De Bokhara, de Engelsche stoomboot van de Peninsular and Oriental Company over wiens uitblijven men zeer ongerust was heeft schipbreuk geleden in de straat van Formosa, nabij de Pescadores eilanden. De Bokhara meetto 2940 ton werd in 1873 to Greenock gebouwd van ijzer Het schip had Sanghaï verlaten op don 8 October in bestemming naar Hong- Kong. Het stootte eerst op eene zand bank, gedurende een hevigen storm. De vuren werden weldra door de hoog op geworpen golven uitgedoofd en de be manning worstelde in de duisternis te vergeefs tegen den storm. Het schip zonk korten tijd nu zijne stranding. Men weet dat de kapitein en het grootste getal officieren en matrozen omgekomen zijn, doch men weet niet hoeveel passagiers dat lot hebben ge deeld maar er zijn in't geheel 23 personen gür..d, welke men gisteren te Hong Kong verwachtte. Men was zoo ongerust over het uitblijven van de boot, dat de maatschappij haar over eenige dagen opnienw had doen verze keren. De Pescadore-seilanden liggen in 't zuiden van de Chineesche zee, op de westkust der eilanden Formosa, dat is dus in de engte Yan de Fou-Kien, die de eilanden afscheidt van de Chi neesche provinciën Fou-Kien en Kou- ang-Toung. De stoomboot Anconavan dezelfde maatschappij, is naar de plaats dei- ramp vertrokken, in de hoop een en ander te kunnen opvisschen. GEBOREN: 18 Oct. Johannes Jaco bus Maria Antonius, zoon van T. P. Wirxel en A. M. van Alphen, Boter- straat. 19. Wilhelmus, zoon van J. Roeling en M. van Wel, Breedstraat. Hendrik, zoon van H. Kloos en A. Vrijenhoek Singel. 20. Cornelia, dochter van P. de Bruin en S. de Kui ter Buitenhavenweg. 19. Martina Erederica Kornelia, dochter van M. van der Vlies en C. J. van der Brugge, Nieuwe Haven. OVERLEDEN: 19 Oct. Pieter Ha- gers, oud 52 jaar en 3 maanden, Pro veniershuis.-— Jacob Koning, oud 2jaar en 8 maanden, Mariastraat. Hendrik van der Hoek, oud 2 maanden, Zalm straat. Marinns Bourbijn, oud 5 da gen, Lange Achterweg. 20. Wilhel- mina Christina Scholte, oud 6 maanden, Spinhuispad. GEHUWD 20 Oct. H. J. Hiepking en J. H. C. Kruse. WEEKMARKT TE DELFT 20 Oot. Op de markt van heden waren de prijzen als volgt: vette koeien le kwal. f125 4 215, dito 2de kwal. f a kalfkoeien le kwal. f a dito 2de kwal. f 4 vaarkoeien; le f4 dito 2de kwal f 4 vette kalveren le kwal. 1'32 4 65, dito 2de kwal. f— 4 vette schapen le kwal. f4dito 2de kwal. f 4 lamschapen le kwal. f4 2dekwal. f4 vette lammeren f4 wei lammeren f4magere varkens f 4 biggen f7 4 13nuchtere kal veren f 4 paarden f30 4100; stieren f 4 ossen f4rundvleesch 54, 60 4 66 c., vet kalfsvleesch 56 60, a 70 c., schapevleesch a c. alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan: Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f6,a 8,Westlandsche roode ris dito f 7, a f 8,50 nieuwe Zeeuwsche en Over maassche tarwe f 0,a f 0.Zeeuw sche en Overmaassche rogge f a f nieuwe dito f 5,25 a f 6,25, winter-en zomergerst, heiden f4,af4,7 5, chevalier dito f 5,a 6,zware haver f 4,a f 4,75, lichtedito f 3,25 a 3.75, groene erwten f 8,25 a 9.25, mesting f 6,50 a f 7,50, paardeboonen 6,25 a f 7,duivehoonen f 6.50 a 7.25, bruine boonen f8.75 a 9,75, witte boonen6, f 8,50, koolzaad f 8.25 a 9.—, buitenl. hennepzaad f 6.75 a 7.50, kanariezaad f 9,50 a 12,— Tarwe ruim prijshoudend rogge en haver 25 c. hooger, met veal vraag an dere artikelen on veranderd. Kanariezaad zeer stil. De prijzen der boter waren heden: le qualiteit f80, goede f70, mindere f60 per i/k vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 547/8 en 99/16 vaten, wegende te zamen 11,930 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN. 20 October. Er werden aangevoerd 400 runderen, 2000 Schapen, 45 Kalveren en 60 Varkens. Men noteert: Runderen 2/4 4 4 8, Schapen 3/2 4 6/4, Kalveren 2/8 4 5/2enVarkena 3/0 4 5/4 per steen. BEURS TE SCHIEDAM, 20 Oct. 1892. Moutwijn, f 8.50. Verhandeld: f8f8 a 1/4. Stemming: onveranderd. Jbnbveb f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Verteniging fl.30. Nov./Dec. April/Mei (M.)pëntu.oP^Oct. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Nov. 1 ariJS. j Rogge, loop. md. Nov. Spirit. Oct./Nov. Dec./'Jan. 19 Oct. 142.50 145*50 32.70 32.30 19.25 15.10 51.80 50.50 14.60 14.75 22.25 22.50 18 Oct 0.501/ 20 Oct. 140.75 144.25 32.40 32.10 19.25 15.10 51.90 50.40 14.60 14.75 22.— 22.50 19 Oct. 0.497/8 New-York. Maïs \j.wj8\ Amsterdam. 19 Oct. Rogge op lev. onveranderd per Oct.f 153, 152 per Maart f L43, 144. Aangevoerd 350, totaal deze maand 775 last. 20 Oct. Rogge op lev. lager; per Oct. f 151per Maart f 143, 142, 141. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 19 Oct. 2.75 M. 20 Oct. 2.62 M. Per telegraaf. Londen kort f 12.071jf Disconto 3 pOt. Parijs -47.95 21/2 Antwerp. -47.90 2Vj De behandeling van het wetsontwerp betrekkelijk het Nederlanderschap werd. heden door de Tweede Kamer ten einde gebracht. De in-werking-treding is be paald op 1 Juli 1893. De eindstemming zal aaust. Dinsdag ten half twee plaats hebben. In behandeling kwam het wets ontwerp tot bekrachtiging der overeen komsten betrekkelijk den industrieelen eigendom. WEENEN, 20 October. Het rijtuig, waarin aartshertog Karl Ludwig, broe der des Keizers en erfgenaam van den troon, met zijne echtgenoote gezeten was, is ten gevolge van de duisternis in de nabijheid van Weenen in een diepen greppel gestort. De aartshertog en zijn echtgenoote zijn heiden gewond, hoewel geluk slechts licht. Verscheiden jaren achtereen was de Naamlooze VennootschapStearine- kaarsenfabriek „Apollo" te Schiedam aangeslagen in de plaatselijke belas ting, en had deze dan ook steeds be taald, totdat zij door een artikel, voor komende in de Sehiedamsohe Courant van 25 Augustus 1890, kennis nam van een brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken aan Gedeputeeide Sta ten, waarin Z. Exc. er op wees dat volgens zijn overtuiging, artikel 245 der Gemeentewet niet toeliet dat rechts personen, zooals Vennootschappen, in de plaatselijke belastingen worden aan geslagen. De Directie van genoemde fabriek reclameerde naar aanleiding daarvan bij den Scliiedamschen Gemeenteraad en verzocht restitutie van de door haar onverschuldigd betaalde belasting tot een bedrag van ruim f 1100, op grond dat de Vennootschap ten onrechte op de kohieren der plaatselijke bolastingen was gebracht. De Gemeenteraad beschik-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3