Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De kazerne Serristorie. ^gttreatt ^oocpstraat 817. 15de Jaarg. Zaterdag 22 October 1892. No. 4417. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 21 October '92 De staatkundige toestand in het oosten van Europa blijkt niet al te geruststel lend te zijn. Op het schiereiland van den Balkan vertoonen zich bedenkelijke verschijnselen, die vooralsnog op geen dadelijk gevaar wijzen, maar wier aan zijn velen toch niet zonder eenige vrees voor de toekomst laat. De Russische gozant Nelidoff, door den Sultan in gehoor ontvangen wordende, wees de tegenstrijdigheid aan tusschen de be loften der Porte en de verklaringen van de Svoloda. De Sultan antwoordde, dat hij Rusland niet wilde beleedigen en tevens trouw wilde blijven aan het Barlijnsch tractaat. Nelidoff hernam, dat Rusland de Porte volstrekt niet in moeielij kheid wil brengen, maar dat zal ook afhangen van de houding die Turkije voortaan aan zal nemen. Een ander bedenkelijk verschijnsel biedt het Balkan-schiereiland in het conflict, dat sedert eenige dagen tus schen Griekenland en Rumenië is ontstaan. De Grieksche regeering heeft de diplo matieke betrekkingen met Rumenië afge broken, omdat zij van meening is dat haar onrecht geschiedt in een geschil over de nalatenschap van zekeren Zappa. Jaren geleden heeft een in|Rumenië ge vestigd Grieksch onderdaan, Evange- lios Zappa, een zeer groot vermogen verworven, dat bij zijn overlijden op 20 millioen werd geschat. Tot erfgenaam benoemde hij het in Griekenland geves tigde Olympische genootschap, terwijl hij aan zijn neef, Konstantijn Zappa, het levenslange vruchtgebruik schonk. Nu ook die neef gestorven is, weigert d« Rumeensche regeering de geldigheid van het oorspronkelijke testament te erken nen, omdat in het buitenland geves tigde rechtspersonen, en dus ook het genoemde Grieksche genootschap, in Ru menië niet kunnen erven. Bij ontsten- Episode uit den Zouaventijd. Terwfjl in de Octoberdagen van 1867 de binnendringende benden van Garibaldi aan de grensplaatsen van de Pauselijke Staten tel kens heldhaftig werden teruggeslagen, waren de revolutiemannen binnen Rome niet minder ijverig in de weer te trachten langs een an deren weg tot hun doel te komen. Zoo had den de saamgezworenen zich, ouder leiding van den ingenieur Bossi, ook gevestigd in een huis >u de onmiddellijke nabijheid van de kazerne oerristori en van daaruit een onderaardachen gang gegraven, die onder de kazerne uitkwam, öp welke plaats zij oen zwaar geladen kruit- hns neerlegden. Twee hooswichten, die hun jniidadig hoofd op 't schavot lieten, Monti en Tognetti, waren de voornaamste werktuigen van Bossi. Ansiglioni en Sivestri, Italiaan- scho officieren, waren mede in dezen snooden toeleg samengespannen, die, naar hun oordeel, niet ongedaan moest blijven. De bewerkers van den opstand begrepen hun onmacht om tenis van nakomelingen in de rechte lijn, acht do Rumeensche regeering, krachtens de wetgeving des lands, den staat erfgenaam van dit vermogen, en zij heeft, dien overeenkomstig beslag doen leggen op do eigendommen van den overledene. De Grieksche regeering heeft echter tegen deze in-beslag-neming geprotesteerd, weigert de geldigheid daar te erkennen, eischt dat het geschil door eene scheidsrechterlijke uitspraak zal worden uitgemaakt, en wraakt de Ru meensche rechtbank aan welker oordeel de regeering te Bucharest de kwestie onderworpen wil zion. Daarover is tus schen de heide regeeringen reeds lang getwist, totdat eindelijk Griekenland, naar hooze tongen beweren door Rus land aangestookt, met het afbreken der diplomatieke betrekkingen gedreigd heeft en werkelijk aan die bedreiging gevolg heeft gegeven. In Frankrijk blijkt men veel meer dan in Rumenië met liet stelsel van scheidsrechterlijke uitspraak te zijn inge nomen. De Fransche Kamer heeft de ver schillende artikelen van het wetsont werp op de arbitrage aangenomen en in behandeling genomen een artikel, dat de afgevaardige Basly voorstelde er aan toe te voegen en waarhij voor oneenig- hedon met mijnwerkers de arbitrage verplichtend wordt gesteld. Verschillen de radicale afgevaardigden hebben naar Calvignac, maire van Carmaux, getele grafeerd, om hem aan te sporen, eene scheidsrechterlijke uitspraak in het ge schil aan te nemen. In den Senaat heeft de lieer Fresneau de regeering geïnterpelleerd over de onwettige betrek kingen, welke socialistische gemeente raden onderling onderhouden. Hij vraag de of de regeering wel haar plicht deed, waar zij het congres van St. Quen toeliet. De heer Loubet antwoordde dat de regoering zich heeft verzet tegen het houden van het congres in het gemeen tehuis. Een motie om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag werd met het volk op hunne hand te krijgen, en even eens de onmogelijkheid, om zonder de hulp van do bevolking, aan de pauselijke soldaten weerstand te kunnen bieden. Te zwak en te lafhartig om een openlijken strijd met de ge vreesde tegenstanders te trotseeren, hadden zij het afgrijselijke plan opgevat, hen onder de puinhoopen van hunne kazerne, der voornaam ste gehottwen en zelfs van het kasteel San- Angelo te hegraven, in de hoop daartoe in het holle vnn den nacht en de algemeene ontstel tenis gelegenheid te vinden. De kwartieren der zouaven te Saint- Angus tin, Zaccolette, Saint-Calixte, Serristorie, de kazerne vanhat legioen, te Cimarra, die der vreemde kara- biniers, te Saiute-Marie-Majeure, die van Borgo- Angelico, de Maccao, het depót van de artil lerie, in één woord, alle verblijfplaatsen der troepen, moesten ondermijnd worden, zelfs die der Zwitsersche garde, onder de vertrekken van Pius IX, in het Yaticaan. Dank zij de voortvarendheid van den heer Rattazzi, ont brak de tijd voor het volvoeren dezer plan nen, die in de geschiedenis bekend blijven als hen beeld van laaghartige lafheid. Het was Monti die het vuur aan de lont stak, en de ontploffing had plaats na verloop van zeven uren, eenige oogenblikken na den dubbelen aausl&g op het Capitool en de poort Saint-Pail. De nitbarstiug was verschrikke lijk en de ontsteltenis gaat alle beschrijving te boven. De geheele oostelijke zjjde van de zeer groote meerderheid aangenomen. Berichten uit Dahomey te Parijs ont vangen gewagen van nieuwe overwin ningen door de Fransche troopen op de Westkust van Afrika behaald. Dodds seinde den 17 doeer uit Afrika, dat zijn leger den 13, 14 en 15 October steeds verder was voorwaarts gedrongen. Den 13n bezette Dodds een belangrijk kamp, na den vijand in het noorden te hebben omsingeld; den 14 nam hij een dorp daarna werd hij door den vijand aan gevallen en nog eens aangevallen, welke beide aanvallen hij terugsloeg hij den tweeden leed de vijand, tusschen twee vuren geplaatst, aanzienlijke verliezen. De Eranschen hadden 10 dooden, onder wie één officier, en 85 gewonden, onder wio zes officieren. Zoo spoedig mogelijk zou Dodds den vijand langs de rivier Kota aanvallen. De linie langs de rivier Kota is volgens Dodds mede- deeling de laatste verschansing van den vijand. De beweging, welke daartegen zal worden ondernomen, zal dus een beslissend karakter hebben. Dodds ge looft niet, dat hij er vóór over acht of tien dagen mede zal kunnen beginnen. Hij bereidt haar stelselmatig voor en richt alles zoo zeker en voorzichtig als mogelijk is, in. Loopt het aldus den Eranschen op de Westkust van Afrika mee, den Bel gen gaat het in 't hart van het onmete lijke werelddeel volstrekt niet voor den wind. De Courier de Bruxelles ontvangt een zeer ernstigen brief van een corres pondent aan den Congo. De geheele wereld erkent, zegt hij, dat de Congo- staat eene pijnlijke crisisdoorleeft, welke misschien beslissend zal wezen. Eenigen gelooven dat de schopping van Koning Leopold II in 't water is gevallen anderen denken, dat de tegenwoordige moeilijkheden goede gevolgen kunnen hebben, indien het moederland zich haast den Congo-staat tot een kolonie te ver klaren. Na de ramp van don Boven- Lomani verkeert de streek van Kwango kazerne was in de lucht gesprongen, en op den geweldigen slag waren plotseling alle straatlantaarns in den omtrek uitgedoofd. Welk verschrikkelijk tooneeel! uit de massa rookende puinhoopen eenmaal het kasteel Serristori, verhieven zich de smartkreten der stervenden en der gewonden, wier aantal men niet kende. De duisternis, die nog werd ver meerderd door| stof en dikke rookwolken, be letten den gauscheu omvang der ramp te over zien, en de bewoners, door angst en schrik verbijs terd, liepennaar allezijdenrond, onder angstig ge schreeuw, maar durfden de plaats des onheils niet naderen, waar de vlammen een akeligen dood voorspelden. Doch de zouaven, die de ramp overleefden, hadden hunne koelbloedigheid niet verloren te midden der algemeene ontsteltenis. Door den onversaagden adjudant de Bellevue aangevoerd, ontstaken zij toortsen, grepen hunne wapenen en verlieten de bouwvallen der kazerne, op het oogenblik, dat een troep Garibaldisten, of beter, een troep moordenaars, zich op de kazerne wierp, 'om het helsche werk te voltooien door den moord der soldaten, die aan de ramp waren ontkomen. Tot hunne groote verwondering wer den zij met geweerschoten ontvangen, en laf hartig, als echte booswichten, vluchtten zij, na de eerste tegenstand. Toen begon het reddingswerk. Langzamer hand werden de gaslantaarns weder ontstoken en van alle zijden kwam nu hulp opdagen. in groote opgewondenheid. De corres pondent zegt, dat de hinnenlandsche onlusten niet de eenige kwalen zijn waaraan de Staat lijdt. Hij betwijfelt het of de spoorweg wel gereed zal komen. De nogers die aan dien spoor weg arbeiden, worden met groote wreed heid behandeld. De Belgen aan den Congo toonen eene ongeloofelijke licht vaardigheid, welke alleen te verklaren is door hunne groote onbekendheid met koloniale zaken. Zij stellen reeds hij hunne aankomst aan den Congo hooge oischen en wenschen hetzelfde gemak kelijke leventje te leiden, dat zij thuis hadden. De correspondent eindigt met aan te dringen op de annexatie van den Congo-staat door Belgie. Naast de Eranschen en de Belgen hebben ook de Engelschen in Afrika nog een woordje mee te praten, ja zelfs voeren zij er dikwijls zulk een hoogen toon, dat hij boven al de Europeesche mogendheden die in Afrika concert geven, wordt uitgehoord. Ter beantwoor ding van eene deputatie uit het anti- slavernij-genootschap, welke kwam spre- gen over het protectoraat over Oeganda en de rijksgarantie voor den Momba- spoorweg, verklaarde de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, da heer Roseberry, dat de regeering geens zins onverschillig was voor deze kwes- kies. Nadat zij de hand aan den ploeg heeft geslagen, kan zij zich niet terug trekken. Met deze verklaring verbindt de regeering zich nochtans niet tot eene bepaalde staatkunde; maar wel kon Roseberry. verklaren, dat de zaak waarover de deputatie kwam spreken, ook volgens de regeering-zelve eene ge wichtige plaats onder hare werkzaam heden moest innemen. Aan een banket, gisteren teLivorno gehouden, heeft de Italiaansche regeering, waarschijnlijk met het oog op de nade rende verkiezingen, hij monde van den minister van oorlog, gunstige ver klaringen omtrent den toestand van De eersten, die op het geluid van de ontploffing waren toege»neld, waren: Mgr. de Mérode; Mgr. de Voelmont d'Hambraine, den waardigen aalmoezenier der zouaven, wiens helaas te kort leven geheel was toegewijd aan opoffering en liefdadigheidde eerw. Daniel, aalmoezenier van hetzelfde corps; kolonel Allet, vergezeld van den geneesheer van het regiment Vincenti, en den heer Reusens, zaakgelastigde van België, die allen met ijver aan het werk togen om de zouaven te helpen, en evenals de pompiers hunne ongelukkige makkers, wier hartverscheu rende kreten het hart van den meest versteen de vermurwden, van onder do puinhoopen te bevrijden. Het was een wreede en verschrik kelijke taak voor allen om die puinhoopen te verwijderen, waaronder men elk oogenblik het lijk van een vriend wedervond, en vanwaar zonder ophouden verzuchtingen en smartkreten weerklonken. Wat een angst bij elk lichaam, dat werd opgedolvenLeefde hij nog, of had de dood alreeds zijn werk volbracht? Als het slacht offer nog ademde, haastte men zich hem de H.H. Sacramenten toe te dienen: en men zag, in die droevige uren, zulke treffende blijken van diepeu godsdienstzin, dat men het verhaal daarvan niet kan aanhooreft, zonder tot in het diepst van het gemoed te worden getroffen! Welk een zelfopoffering', welk een diep god»- dienitig gevoel!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1