Ull Binnenland ;.üii i iPiii Mo, By liet hoofdbestuur der schippers vereniging Schuttevaer is, op een desbe treffend verzoek, van den minister van waterstaat, handel en nijverheid ten antwoord ontvangen, dat „de overzich ten van de tijdstippen van het openen en sluiten der spoorwegbruggen" voor taan zoo spoedig mogelijk na de invoe ring van winter- en zomerdienst zullen verschijnen en hij de betrokken brug wachters zullen verkrijgbaar worden gesteld tegen betaling van één cent. ^5? "'till.' genootschap te rormen en met de ge heime comités op Creta in verbinding te staan. De ten zijnen huize in be slag genomen papieren zijn naar Con- stantinopel opgezonden. Voorzeker zal Griekenland tegen het gebeurde protes teeren en verwikkelingen zoeken, tot groot genoegen van Rusland, waarmede het m verstandhouding staat. Ter gelegenheid van de inwijding der tentoonstellingsgebouwen te Chicago vierde Yrijdag de stad feest. De dag werd begroet met het losbranden van geschut. Daarna werd de groote op tocht gehouden. De plechtigheid dei- inwijding, welke voorgezeten werd dooi den vice-president der republiek, den heer Morton, ten gevolge van verhin dering door huiselijke omstandigheden van president Harrison, had met grooten luister plaats in het grootste lokaal dat in Amerika bestaat, namelijk de zaal voor vrije kunsten en voor ambach ten. Nooit was daar zulk een talrijke menigte, uit alle natiën, bijeen geweest. De tentoonstelling werd met godsdien stige plechtigheid ingewijd, waarna Chauncey Depew, bekend als een der welsprekendste redenaars van de Ver- eenigde Staten, de feestrede hield. Te Parijs wekken de laatste berichten uit Dahomey onrust. De groote verliezen door het expeditiekorps geleden, hebben een pijnig ken indruk gemaakt en alge meen dringt de pers aan op het zenden van hulp. De regeering heeft thans be sloten 500 man versterking te zenden. Uit dit besluit kan men opmaken, dat de positie van kolonel Dodds niet zeer benijdenswaardig is. Te Brussel is een telegram uit den Congo-Staat ontvangen, meldende dat de onder-luitenant Liegeois en anderen ver moord zijn door de inboorlingen op den 15n Augustus 11, op eene plek tegen over het Fransche dorp Timasa aan de Quelle. Schiedam, 24 October 1892. NEDERL. R.-K VOLKSBOND. Afd. SüHlBBAM. In de groote zaal der Officieren-Ver- eeniging werd gisteren de aangekondigde vergadering van den Ned. R. K.Xrolks- bond gehouden ter herstemming voor twee plaatsen in het bestuur en ter verkiezing van twee bestuursleden in de plaats van de benoemde leden, die voor hunne benoeming hebben bedankt. Nadat de vergadering door den voor zitter van het voorloopig bestuur was geopend, werd door de zangafdeeling, onder leiding van den heer A. M. den Draak, het Bondslied en nog een nieuw lied gezongen. Daarop hield de heer Yan der Horst, bestuurslid van de af- deeling Delft, eene boeiende causerie ter aanbeveling van het op te richten ondersteuningsfonds. Vervolgens had na een opwekkend woord van den geestelij ken adviseur, den woleerw. heer J. S. van Buchem, de stemopneming plaats, welk werk een geruimen tijd vorderde en tot resultaat had, dat tot bestuursleden blo ken gekozen te zijn de heeren J. Begas met 314, P. H. Kensler met 284, Th. J. H. Collignon met 247 en Th. H. de Graaf met 177 stemmen. Verder werden nog uitgebracht op de kandidaten de heeren J. Jocker 145, J. J. van Hees 142, S. Verhagen 139, B. IITromper 134, G. de Jager 47 en G. Brinkman 30 stemmeD. Het Bestuur, waartoe nu benoemd zijn de heeren J. Bega», J. de Boer, Th. J.H. Collignon, Th. H. de Graaf. P. Juf fermans Sr., P. H. Kensler, A. Mar- revee, J. C. Yredebregt en G J. Wil- leman, zal in de gewone maandelijk- sche vergadering welke aanst. Zondag wordt gehouden, als zoodanig geïnstal leerd worden. De Burgemeester van Schiedam, ge zien de missive van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie, dd. 20 dezer A no. 3G38 (2de afd.), brengt ter algemeene kennis dat dooi den heer Minister van Binnenlandsche zaken is bepaald, dat art. 8 van het Koninklijk besluit van 4 September 1892 Staatsblad no. 215), tot vaststel ling van buitengewone maatregelen tot afwending van Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, niet meer van toepassing is op personen komende uit Antwerpen. Daar de bovenbedoelde Ministerieele beschikking reeds den 20sten dezer in werking is getreden, behoeft van de aankomst of het vertrek van personen, na dien datum uit Antwerpen gekomen, kennisgeving te geschieden. officier had de tegenwoordigheid van geest een hom in zijne hand op te vangen, en alzoo de uitbarsting daarvan te voorkomen. Na langen tijd het vuur der booswichten getrotseerd te hebben, wierp de vurige, woe dende troep zich op de deuren, verbrijzelde deze, en beklom de trappen. Op de eerste verdieping stond een tafel, overvloedig voor zien van vleezen en wijnen, en tallooze drank offers hadden zeker bij den aanvang van het gevecht den moed der bende aangewakkerd. Slechts een enkele schotel was geledigd, den traditioneeleu schotel der Italianen, die bij hen de soep vervangt, macaroni met geraspte kaas. De soldaten waren echter de feestvreugde komen storen. Toen ontstond een strijd van man tegen man in alle vertrekken, en in en kele oogenblikken lagen een-en-twintig lijken, waaronder dat der vrouw, en vijf gekwet sten op den vleer uitgestrekt. De zouaven waren met zulk een verpletterenden aandrang opgetreden en de tegenstand was zoo kort, dat slechts een sergeant en twee zouaven gewond werden. Gedurende het geheele tooneel, riep de me nigte Transteveristen „Bravi gendarmi! Bravi zuavi! Forte! forte! Uccideteli (Dappere gendarmen! dappere zou aven! Moed! moed! Doodt hen!)" Een Garibaldist had de vlucht genomen naar eene plaats, geljjk aan die waar Heliogabalus tierf. Een jong zouaaf verbrijzelt de deur Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat de ver kiezing voor vijf leden van de Kamer van koophandel en fabrieken aldaar, ter vervulling der vacaturen, te ontstaan door de periodieke aftreding, in dit jaar van de heeren J. J. G. N o 1 e t, J. M e ij e r J.Pz., J. H. Houtman, S. A. Maas en P. M. J. A. Lager we ij, zal plaats liehhen op Maandag den 21 sten November aanstaande, ten Raadliuize aldaar. Dat de inlevering der stembiljetten zal aanvangen des voormiddags ten elf ure en voortduren tot des namiddags ten halftwee ure, na welk laatstgemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. Dat de lijst der kiesgerechtigden te re kenen van heden, op de gewone dagen en uren, ter inzage zal liggen op de gemeente-secretarie Dat de bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere inge zetenen betreffen, bij Burgemeestor en Wethouders ingeleverd kunnen worden gedurende acht dagente rekenen van heden, na welk tijdstip geene bezwaren meer in aanmerking zullen komen. Bij het Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden akte-examen voor de vrije- en orde-oefeningen zijn o. a. geslaagd de dames H. de Kroes van Schiedam en en de Garibaldist lost op hem zijn revolver, springt door het raampje en valt in een put vol water, waarin men zijn lijk terugvond. De zouaaf was slechts licht gewond. Men maakte acht-en-tachtig gevangenen. Van deze acht-en-tachtig hadden negen-en-der tig zich in de kelders verborgen. Toen de soldaten hen daar vonden, wierpen zjj zich allen op de knieën. „Hebt medelijden met ons Doodt ons niet Vergiffenis Vergiffenis in naam van Pius IX!" In naam van Pius IXdeze inroeping trof het hart der katholieke soldaten. „Sta op, ellendelingen, en leeft," risp een zonaaf. „Men heeft ons trouweloos bedrogen, men heeft on» dronken gemaaktMen zeide ons, terwijl men ons naar Rome zond, dat de ge heele bevolking op onze hand zou zijn. Men vertelde ons, dat dezen avond de armen van vijf duizend Transteveristen de onzen zouden helpen, en dat wij de stad Rome zouden plun deren Die negen-en-dertig moordenaars zijn ont komen, schreef men uit Rome. A. J. C. Groeneweg van Ylaardingen,en de heeren J. Goedvolk en W. Stout, beiden van Schiedam. Yan de gelegenheid door „eenige vrienden van de lotelingen" geboden, om in het Lokaal voor Evangelisatie brood met koffie te gebruiken, is op do beide lotelingsdagen een ruim gebruik gemaakt. Niet minder dan 140 lotelingen kwa men in dat lokaal te zamen. Daar werden hun brood koffie en sigaren ver strekt en het samenzijn zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Onder het zingen van de vaderlandsche liederen en do opwekkende tonen van het orgelspel van den heer J. S. Bosman bleef men geruimen tijd bijeen. Zoo werden eenige uren in gezellig samenzijn gesleten, die anders in lieder lijke brooddronkenheid worden doorge bracht. Deze lofwaardige poging om het gewone schandaal op de lotingsdagon althans te verminderen, zoo niet geheel te weren, verdient dan ook den steun van alle welgezindon, die er zeker den „vrienden dar lotelingen" dank voor zullen wijten. Door de Commissarissen der Koningin is op uit noodiging van den Minister van Oorlog aan de Burgemeesters ver zocht, wanneer militie-plichtigen uit hun gemeente ter inlijving worden opgeroe pen, aan deze manschappen bij hun ver trek naar de plaaats, voor de aflevering bestemd, eenig schrijren mede te geven, waaruit blijkt, of zich in de gemeente, waaruit zij afkomstig zijn, in de laatste acht dagen voor den datum der inlijving een geval van cholera asïatica heeft voor gedaan. De Rotterdamsche Diergaarde heeft van Hendrik Yeder Jansz. oen vrouwe lijk exemplaar van dea lippenbeer, af komstig van het vasteland van Indië, ton geschenko ontvangen. Mededeelings- waardig is de wijze, waarop deze beorin, nadat zij haar verblijf alhier betrok ken had, de halsband werd afgenomen. Daar het dier zich met geweld ver zette, werd het anisette toegediend en op het oogenblik, dat liet in een zeker stadium van dronkensehap kwam en slaperig werd, kon de halsband losge maakt en afgenomen worden. Naar wij vernemen, moet uit het ge neeskundig onderzoek gebleken zijn, dat aan A. P. H.. weduwe G. A. P., die in den vroegen ochtend van 24 Augustus van dit jaar haren echtgenoot, in de Zeemansstraat te Rotterdam, van het leven beroofde, dit feit niet kan wordon toegerekend, wegens de ziekelijke storing harer verstandelijke vermogens. Zij zal initsdion worden overgebracht naar een krankzinnigengesticht. In de vergadering 11. Vrijdag-avond door den raad der gemoente Vlaardin- gen gehouden was ingekomen oen voor stel van Burg. en Wetli. om een nieuwe school te stichten voor minvermogenden op later te bepalen datum zal dit voor stel behandeld on vooraf door den Raad onderzocht wordon. De door de benoeming van don hoer C. Moerman tot wethouder ontstane vacatures werden vervuld, doordat wer den benoemd tot lid in de commissie van gemeentewerken dc heer J. vau Dus- seldorp, gemeento-lauderijen de heer W. J. van Dusseldorp, en in zake koofdelijken omslag de heer A. W. Schippers. Tot onderwijzeres aan de burgerschool werd benoemd mejuffr. S. J. Visser, van Brouwershaven. Op voorstel van Burg. en Weth. werd de weekmarkt opnieuw tot! nader te bepalen tijd geschorst. Een verzoek van W. Bos c. s., om verbetering t0 brengen in den toestand van het drink water van het vee in het Mastbosoh werd, daar die bezwaren reeds zijn op geheven, voor kennisgeving aangenomen. De behandeling der begrooting gaf tot geen bijzondere opmerkingen aan leiding alleen het jaarlijks terugkomen de voorstel van den heer A. W. Schip pers, om de kosten der scholen niet meer op de gewone wijze, maar door het heffen van een evenredig schoolgeld te dekken. Dit werd met groote meerder heid verworpenhetzelfde lot onderging zijn voorstel om den Zondagsdienst op de havenpont te doen vervallen. Een voorstel van de 2e sectie om den post uitgaven voor de schutterij met f 400 te Yerhoogon en dit bedrag voor een muziekkorps bij de schutterij te gebruiken, werd verworpen, omdat de staat der gemeente-financiën de uitgaaf niet gedoogt. Een voorstel van diezelfde sectie om den postjaarwedden van de bouw kundigen en opzichters te verhoogen, om de jaarwedde te vormen- voor een directeur van gemeentewerken, werd of schoon de algemeene opinio was dat het nuttig zou zijn, aan het hoofd der gemeentewerken een bekwaam deskun dige geplaatst te zien, om verschillende redenen verworpen. Door don heer Dirkzwager, te Maas sluis, is aangenomen de hinderlijke voor werpen, die vooral den visschers zooveel schade berokkenen, van den bodem van Tesselstroom op te ruimen. Bij het onderzoek, onlangs door dui kers ingesteld, was door de vele netten en 't touwwerk, die een warbos vormden, niet te bepalen of 'teen wrak of een ander voorwerp was. De opruiming zal zoo mogelijk nog vóór den winter geschieden. Het bestuur der afdeeling Delft van de Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust stelt zich voor, eerlang eene vergadering uit te schrijven van belanghebbenden bij het manufactuur- vak, om te geraken tot sluiting op Zondag der manufactuurwinkels daar ter stede. De „Koningin Wilhelmina." Op de Marinewerf te Amsterdam had Zaterdag-middag de feestelijke te water- lating plaats van het grootste schip dor Nederlandsche marine, het doktoren- schip Koningin Wilhelmiua. Reeds des ochtends heersohto op de werf groote bedrijvigheid. Honderden mannen waren op en nabij het kolossale schip bezig om de zware balken weg te nemen waarop het vaartuig nog rustte. Aan de Noordzijde van het schip, ineor naar dé zijde waar het hoog op de werf ligt, was een fraaie ruimo fonkelnieuw0 tribune van geoliod grenenhout, met roode kleur afgezet, opgericht en deZ0 was kunstig mot palmen, oranjebloemen, groen, bloemen en vlaggedoek versierd- In de onmiddellijke nabijheid waren no£ andere overdekte plaatsen in gereedheid gebracht voor de hooge militaire o® civiele autoriteiten, terwijl voor offici0' ren beneden den rang van kapitein plaat® was bestemd in de onmiddellijke nabijheid van de koninklijke tribune. I* het Oosterdok lag behalve de op leiding- en wachtschepen eon vrij aan zienlijk getal Nederlandsche on buitcn- landsche schepen, bestemd om telossen en te laden, die allen van den top m0f tallooze vlaggen getooid aan do omgeving een eigenaardige en zeer gewenscht" vroolijkheid bijzetten. Even over drieën kwamen Hare M®' jestoiten de Koninginnen met een exti* trein aan het Centraal-Station aan .DeV°x' stolijken Personen begaven Zich mü HDr. gevolg in de Koninklijke sloop' die aan de De Ruyterkade gereed l*É>j Daar werden HH. MM. gecomplim00 teerd door den Schout-bij nacht Kru)'^ den waarnemondou Burgemeester heer Van personen. de® Lennep, en enkele and®'0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2