Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4420. ixxeaix £boo$$txaat 317. BILBOQ.UET. 1§de Jaarg. Woensdag 26 October 1892. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 25 October '92 De voorbarige openbaarmaking van de nieuwe Duitsche Legerwef in de K'óln. Ztg. wordt in de verschillende persor ganen in heftige artikelen besproken, want Zaterdag 11. was nog pas de striktste geheimhouding afgekondigd, dewijl het ontwerp nog eerst aan den Bondsraad ingediend is en daar nog allerlei wij zigingen in kunnen gebracht worden, zonder dat iemand er iets van verneemt. Dit is nu niet mogelijk en men vraagt zich af of de openbaarmaking niet eene politieke bedoeling, eene beweging voor of tegen Caprivi zijn kan. De Reichs- anzeiger schrijft„de Kolnisehe Zeitung maakt den tekst van het militaire wetsontwerp en de toelichting openbaar. Daar het ontwerp aan den Bondsraad als geheim stuk is toegezonden, welks openbaarmaking in het tegenwoordig stadium, d. i. voordat in den Bonds raad de behandeling is afgeloopen, niet in het plan der Regeering lag, kan de K'óln. Ztg. niet anders dan op onrecht matige wijze van het wetsontwerp kennis gekregen hebben." Bij deze nijdige aanteekeningen van den Reichsanzeiger sluiten zich aan do uitingen van verschil lende bladen, o. a. spreokt Richters Freisinnige Zeitung van een verraad dat door de Kolnische om winstbejag aan Caprivi wordt gepleegd. Gedeeltelijk is al deze toorn toe te schrijven aan broodnijd tegen de Kol nische, maar er komt teleurstelling bij, omdat het 'blijkt, dat alles wat ver teld is van tegemoetkomingen, welke Caprivi reeds gedaan zou hebben, feite lijk op niets neerkomt. Zijn ontwerp eischt een jaarlijksche verhooging der legersterlcte in vredestijd met 86419 man, waarbij dan nog 15000 man komen die tegenwoordig vroeger naar huis gezonden worden, maar voortaan ■waarschijnlijk onder de wapens zullen blijven, zoodat er dan jaarlijks 100.000 i) Den 19 Ju li 1574, volgde een jongeling die er snugger uitzag, te voet den weg die van Krakau naar Weenen loopt. Omdat de nacht begon te vallen, verhaastte de reiziger den stap. De wijze waarop hij zijnen stok han teerde, toonde wel aan dat hij het uur der hachtelijke ontmoetingen niet vreesde. Einde- ttik, alhoewel op zeer korten afstand van de Oostenrij'ssche grens, was hij nog op Pool- schen gr0nd en, Parijzenaar van geboorte, wist hij wel dat een zoon van Frankrijk te Krakau regeerde. Met zich te haasten om zij- Hen weg af te leggen, gehoorzaamde hij aan ®en zeer natuurlijk gevoel, hij had groote eet lust en hij wilde te Peizna niet aankomen als ue keukenvuren uitgedoofd waren en de keu kenmeiden sliepen. Onze voetganger was nog slechts vijf hon derd passen van de grens, toen het gerucht Tun een haastig getrappel hem het hoofd deed Mnkeeren. Drie ruiters kwamen met duivelsch Seweld aangerend. man meer zullen gelicht worden. De legersterkto op voet van vrede is voor den tijd van 1 Oct. 1893 tot 31 Maart 1899 bepaald op 492.068 man. Gemid deld zullen er jaarlijks zijn 711 batal jons infanterie, 477 escadrons ka Va lerie, 494 batterijen veldartillerie, 37 bataljons artillerie te roet, 24 bataljons mineurs, 7 bataljons spoorwegtroepen, 21 treinbataljons. De kosten voor de venneerdering worden opgegeven te bedragen 67 millioen voor eens voor aanschaffing van materieel en 84 mil lioen jaarlijks voor onderhoud der troe pen, maar Eugen Richter rekent in de Freisinnige Zeitung uit, dat er nog 200 millioen mark voor het bouwen der noodige kazernes voor het vergroote leger bij zullen komen. De regeering biedt niet eens om dit goed te maken den tweejarigen diensttijd aan integen deel die van drie jaren blijft bestaan. Alleen bij de korpsen te voet zullen „in het algemeen" de recruten na twee jarige oefening vrijgelaten worden. In de memorie van toelichting wordt aan gevoerd dat de toestand ten opzichte van het krijgswezen in Duitschlands nadeel is veranderd. Het vroegere over wicht is verdwenen. Frankrijk heefteen legersterlcte op voet van oorlog van 4.053.000, Rusland van 4.556.000 man, en Duitschland zal door de voorgestelde hervonfling eene sterkte van 4.400.000 kunnen bereiken. Voorziet men, dat het nieuwe Duit sche leger-ontwerp een storm zal doen opsteken, die den zetel van den rijks kanselier Capivi zal omverwerpen, in Hongarije heeft zich de ministerieele cri sis reeds geopenbaard. Op 't onverwachtst verneemt men, dat de minister-president Szapary in een bijzonder gehoor hem door den Keizer-Koning verleend, zijn ontslag heeft aangeboden, dat Keizer Frans Jozef niet wilde aannemen. Het zou intusschen vaststaan, dat Caprivi heengaat. Als zijn opvolger wordt ge noemd Kaillaythans belast met De ruiters reden hem in dolle vaart voorbij, toen een der paarden eensklaps viel. Degene die het bereed en die nauwelijks vier-en-twin tig jaar oud scheen, had zonder twijfel een voorgevoel gehad van den val van het onge lukkige dier, want hij sprong zeer behendig op en stond dadelijk recht op zijne voeten. Cesar zal er niet meer van opkomen zeide hij mismoedig. Neem mijn paard, zeide een zijner ge zellen, en red u, Monseigneur. Ik dank u, mijn waarde Larehant, doch uw paard is niet veel meer waard dan het mijne, en dat van dn Ilalde, zeide hij, den der den ruiter aanwijzende. Wij moeten nochtans een besluit nemen en spoedig Wisten wij maar waar wij zijnzeide de uit den zadel geworpen ruiter. De voetganger had het gesprek gehoord dat in goed Fransch gevoerd werd. Om aan den uitgedrukten wensch te voldoen, trad hij voor uit en met zijne muts groetende, zeide hij Heer, gij zijt op eenige stappen van den Oostenrijkschen bodem, en zoo het n aange naam is zal ik n een half uur tot aan de stad Peizna leiden. Peizna wjj hebben ons niet vergist, zeide de ruiter verheugd. Het is daar datBellieire mij wacht en dat onze vrienden ons zullen vinden. AU mijn goede G&rqueret en Pibrac maar niet in de handen dier wildeu gevul de portefeuille van financiën. Deze crisis, zooals zij zich nu geopenbaard heeft, komt vrij onverwacht. Wel was zoo af en toe de positie van dezen en genen zwak geheeten, maar aan de mo gelijkheid dat Szapary zelf zou aftre den, had nog niemand gedacht. Intus schen was Szapary's positie zeer ver zwakt, niet alleen door de lcerkelijk- politieke kwestie, maar ook door het militaire vraagstuk van het Ilonveds- monument, dat den verbitterden ras- senstrijd in Oostenrijk-Hongarije op nieuw in 't licht stelt. Uit Pesth wordt zelfs gemeld, dat de onthulling van dit monument in 't geheel niet zal plaats hebben, omdat men hieraan een anti- Oostenrijksch karakter zal geven. Baart aldus de binnenlandsche staat kunde aan Oostenrijk groote moeilijk heden, gelukkiger is het met zijne buitenlandsche politiek, vooral voor zoo ver die betreft de zaken van den Balkan. Oostenrijk's invloed op Bulgarije en Rumenië blijft onverzwakt. Aan dezen invloed is het wellicht te danken, dat het bekende geschil tusschen Rumenië en Griekenland in der minne zal wor den geschikt. Door Oostenrijk daartoe waarschijnlijk aangezocht heeft de mi nister van buitenlandsche zaken te Rome, de heer Brin, een onderhoud gehad met den Grielcschen zaakgelastigde. Men gelooft dat het geschil tusschen Grieken land en Rumenië spoedig opgelost zal worden. Ook het misverstand tusschen Rusland en Turkije zal waarschijnlijk spoedig uit den weg worden geruimd. De Russische regeering moet zeer te vreden zijn over het antwoord dat Turkije op hare laatste nota, de ont vangst van den Bulgaarschen premier Stambouloff betreffende, heeft gantwoord. De nota is kort en vriendschappelijk. De Porte brengt in herinnering dat zij altijd trouw de tractaten heeft uit gevoerd. Bewijst de regeering van Italië door aldus de Oostenrijksche politiek inden Ien zijn Nu, laat ons maar voortstappen. Hunne paarden achterlatende, die zich niet meer op hunne pooten konden rechthouden, begonnen de drie jonkers en hun gids zoo ving voort te stappen, als hunne uitgeputte krach ten dit toelieten. Degene, die door zijne gezellen Monseigneur genoemd werd, scheen vooral uitgeput van vermoeienis. Ik sterf van dorst, zeide hij. Die rit van twintig uren heeft mij uitgeput Hebt ge dorst Hier is mijne fleseh, zeide de jonge Parijzenaar. Zij is nog haif vol brandewijn, er zal genoeg voor allen in zijn. De jonker dronk gretig eenige teugen, gaf de ilesch aan zijne makkers over en zette be kommerd en stilzwijgend zijnen weg voort. Na een oogenblik. zeide de gids Déze kleine brug, die wjj overgaan, ver bindt Polen met Oostenrijk. Eindelijkzeide de eerste ruiter ver heugd. Mij dunkt dat ik vrijer adem Gij hebt mij eenen grooten dienst bewezen, voegde hij er bij, zich tot den Parijzenaar wendende. Ik zal dat van mijn leven niet vergeten. Hoe heet gjj Boquet. Maar dat is een Fransche naam Ik beu van de stad en het graafschap Parijs. En wat doet gij op dezen weg Ik reis het land rond. Balkan te steunen, dat zij steeds vast houdt aan het Drievoudig Verbond, ook op andere wijze toonen de leden van het Kabinet-Giolitti, dat zij ondanks het geschreeuw der irredentisten nog niet voornemens zijn met Oostenrijk-Hon garije te breken. Zondag-avond deed zich de minister Zanardelli, met 't oog op de naderende verkiezingen telsea liooren. Zijn betoog was oen lang lofdicht op het parlementarisme, op het tegenwoor dig kabinet, op het beleid der bewind voerders enz., de revue te Genua had het bewijs geleverd, dat Italië vrede wil bewaren met allen, onder vasthouding evenwel aan de allianties, waaraan de bewaring van den vrede ten grondslag ligt. Brittanië heette Zanardelli edel, maar Frankrijk kreeg een extra goede aanteekening, zelfs bracht de Minister in herinnering de stroomen Italiaansch bloed die vergoten waren om den aftocht der Franschen bij den veldtocht in Rus land te dekken. De rede eindigde met een hoogst vleiend getuigenis voor Ita- lië's aanzien en veiligheid, tevredenheid alleszins gemotiveerd heetend. Vleit de regeering van Italië zich met een gunstigen uitslag der verkiezingen ook in Portugal schijnen de Kamerver kiezingen in het voordeel der regeering te zullen uitvallen. Te Lissabon werden vier monarchisten gekozen, twee repu blikeinen werden herkozen, ook Serpa Pinto. Te Oporto werden drie monar chisten en één republikein gekozen. Te Centra en elders hadden kleine rust verstoringen plaats. De Kamer zal zijn samengesteld uit 60 reformisten, 30 pro gressisten, 3 republikeinen, 2 partijge- nooten van dom Miguel, 1 onafhanke lijke en 40 partij genooten van den tegenwoordigen voorzitter van den minis terraad. De regeering zal de meerderheid hebben, gesteund door reformisten en progressisten. Volgens bericht uit Plymouth is sir Henry Lochs, gouverneur van de Kaapkolonie,gisteren aldaar aangekomen. De jonker begon te lachen. Drommels zeide hij, mij dunkt dat gjj het land nog al ver uitbreidt. O antwoordde Boquet, 't is by manier van spreken. Na zes jaar lang verplichte leerjongen en een jaar gezel geweest te zijn, wil ik meester worden in het ambacht der lantaarn-, blaasbalg- en schepelmakers van Parijs. Ik heb daarom de reis door het land ondernomen. Onderweg heb ik het goed ge vonden mijne reis wat te rekken en over de grenzen te gaan, om eens te zien naar de blokmakers van het Zwarte-Woud, de noot- krakersmakers van Neuremberg, de trommel makers van Bohemen en de baktrogmakers van Polen. Het is daarom dat ik tot hier doorgetrokken ben. Daarenboven, is het geen Fransche grond daar waar de zoon van onzen Hendrik II, en de broeder van Frans II en van Karei IX regeert Het is een treurig rijkriep de jonker. Wat mij betreft, ik zou liever gevangen zyn in Frankryk dan meester in Polen Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1