voor Schiedam en Omstreken. De MR. K. Volksbond, 15de Jaarg. Zondag 80 October 1892. Vlitveau ^oogstraat 317. EERSTE BLAD. No. 4424. ALGEMEEN ÖYERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Een der opmerkelijkste verschijnselen van onzen veelbewogen tijd is, dat het Vereenigingsleven zich steeds meer on meer begint te ontwikkelen en tot toe- nemenden bloei geraakt. De verschillende vakgenooten vereenigen zich tot corpo ration om de gemeenschappelijke be langen te bespreken en te bevorderen. Wij zien vereenigingen ontstaan op ieder gebied, zoowel aan zaken van openbaar nut als van weldadigheid ge wijd vereenigingen die of het liooger, geestelijk, of het bloot stoffelijk belang van den mensch ten doel hebben-cor poration die het algemeen welzijn der hedendaagsche maatschappij beoogen, zoowel als vereenigingen die bedoelen de huidige samenleving het onderst boven te keeren, en in eene nieuwe orde van zaken de bevrediging zien van hunne utopieën, die den toetssteen van het gezond verstand niet kunnen door staan. De verklaring van dit opmerkelijk verschijnsel is zeker niet ver te zoeken. Algemeen gevoelt men de waarheid die in Belgie's wapenspreuk V Union fait la force ligt besloten en die in onze oude lijfspreuk„Eendracht maakt macht" wordt vertolkt. De enkele mensch, het individu, vermag veel, vooral wanneer hij een werktuig is in Gods hand het onwraakbaar feit dei- historie sedert vele eeuwen, is daar om 't te getuigen, maar in den regel zijn volstrekt niet allo zaken van alge meen belang door het initiatief van een enkel persoon, zelfs al werken er velen in dezelfde richting, te verkrijgen. Yeel grooter kracht dan verschillende per sonen uie ieder voor zich zeiven, docli iu gelijken geest handelen, iu de maat schappij kunnen uitoefenen, gaat uit Van eene flinke organisatie van lieden, die allen to zamen als een persoon het zelfde doel nastreven. Zoo begreep men het ook in den tijd, toen de liefde onder de menschen groofer was, toen het gemeenschaps gevoel zich sterker openbaarde. De oude gilden, wat waren zij anders dan de krachtige openbaring van den geest, die in het Vereenigingsleven voor Kerk en Maatschappij het grootste heil zag in het licht des geloofs dat in die ge lukkige dagen meer dan thans 's men schen doen en laten bepaalde, gevoelde men meer de groote waarheid die be sloten ligt in het bekende woord, dat God den mensch niet als eenzelvig individu, maar als maatschappelijk wezen heeft geschapen. Die leer was het richt snoer van 's menschen handelingen en in de schaduw der algemeene Kerk ver rezen de gilden, die het stoffelijk, zoo wel als het geestelijk heil van hare leden zouden bewerkendie gilden, welke de kracht van het middeneeuwsche volksleven uitmaakten, en wier invloed zich nog op de latere maatschappij zóó krachtig deed gelden, dat zij, ondanks al de wisselvalligheden der nieuwere tijden, nog in verzwakten vorm in vele plaatsen voortbestaan. In het herleven van de oude gilden, in een vorm, die hen voor den tegen- woordigen tijd geschikt maakt, ziet niemand minder dan Z. H. Leo XIII, zeer terecht den Paus der werklieden genoemd, het beste middel tot recht matige behartiging der belangen van den arbeidenden stand. Hoort hoe ons aller vader en herder die vakvereeni- gingen ook voor onzen tijd krachtdadig aanbeveelt: „Vroeger hebben de ver eenigingen van handwerkslieden en arbeiders langen tijd een vruchtbare werkzaamheid ontwikkeld zij brachten niet slechts aan haar leden aanzienlijke voordeelen, maar droegen ook veel bij tot ontwikkeling van handwerk en in dustrie, gelijk de geschiedenis getuigt. In een tijd als de onze, met zijn ver anderde gebruiken, kunnen natuurlijk de oude gilden niet in hun vorigen toestand weder in het leven worden geroepende nieuwe gebruikende vooruitgang van wetenschap en be schaving, de verhoogde levensbehoeften, alles stelt andere eisc.hen. Maar het is noodzakelijk, de gilde vereenigingen, on der behoud van den ouden geest die haar bezielde, met de tegenwoordige be hoeften in overeenstemming te brengen. Verblijdend is het, dat in onzen tijd telkens meer dergelijke vereenigingen iu het leven treden, hetzij dat zij uit sluitend uit arbeiders of wel uit arbeiders en meesters bestaan en het is wensche- lijk, dat zij in tal en kracht toenemen." Waar do Opperherder der Kerk aldus voorgaat en ons allen den weg ten heil wijst, belmoren wij met ijver te volgen. Welnu, de beste vorm, waarin die aloude gilden voor onzen tijd kunnen hersteld worden, is de Ned. 11. K. Volksbond. De Volksbond vereenigt de verschillende rangen en standen dei- maatschappij den arme en den rijke, den meester en den gezel, in ééne cor poratie, waar men begrijpt, dat allen broeders zijn, niet alleen door den éénen grond die allen zag geboren worden, maar ook door éen en hetzelfde geloof dat allen bezielt. Maar do Bond, uit gaande van het beginsel dat allen broe ders zijn in den arbeid, hetzij die met het hoofd of met de hand wordt ver richt, schaart hen in verschillende af- deelingen, waar de belangen van het betrokken vak meer in 't bijzonder dooi de vakgenooten besproken en behandeld worden. Aldus biedt de Volksbond in hare weldoordachte organisatie, door hare onderafdeelingon, die de verschil lende vakgenooten te zamen brengen, den besten vorm voor eene herleving der oude gilden, Het oude gildenwezen met zijne eigenaardige indeeling en zijne omslachtige administratie zou voor onzen gejaagden, koortsachtigen tijd niet ge" schikt zijn; het zou te veel tijd vorde ren van onze vakwerklieden, die in den regel slechts weinige uren aan de be hartiging der gemeenschappelijke belan gen kunnen wijden. De Volksbond houdt rekening met het euvel van onzen veelbewogen tijd: De belangen die de verschillende vakwerklieden met elkan der gemeen hebben, worden door den Bond voor allen te zamen behartigd maar de bijzondere belangen der onder scheidene vakken worden door de onder- afdeelingen besproken en bevorderd. Door deze wijze verdeeling van ar beid wordt het mogelijk de gilden te doen herleven in een vorm die ze voor onzen tijd geschikt maakt. Ze biedt veel van de voordeelen die het oude gildewozen aanbood, zonder de bezwaren die aan eene herleving van het gilde- wezen in zijn oorspronkelijken vorm verbonden waren ze houdt de katho lieke werklieden uit de neutrale vak- vereen igin gen, waar ze vooral in onzen tijd maar al te dikwijls op een terrein worden geleid dat door den Katholiek allerminst moet betreden worden. Zij vereenigt de zonen van St. Eloy en de volgelingen van St. Crispijn onder het zelfde vaandel, dat reeds hunne voor gangers hebben hoog gehouden, maar zonder den twist en den naijver, waar van de gilden der middeneeuwen in hun onderlinge verhouding maar al te dik wijls het droevig toonbeeld gaven omdat ze allen weder te zamen voegt tot eene corporatie die de gemeenschap pelijke belangen behartigt en bevordert Zoo blijkt dus deze heerlijke, nieuwe vrucht op den alouden stam der immer levende Katholieke Kerk den werklie den van onzen tijd te geven wat ze het meest behoeven bevordering hunner belangen in eene krachtige organisatie, die de kracht van elk harer leden en van allen te zamen vereenigt tot eene macht, welke haren invloed in de maatschappij op weldadige wijze doet gevoelen. De Ned. li. K. olksbond tracht door eene aaneensluiting der ver schillende vakken en der onderscheidene standen de maatschappelijke verhoudin gen te verbeteren. In haren kring is plaats niet alleen voor de arbeiders en neringdoenden, maar ook voor de patroons. Zij tracht den klassenstrijd uit te roeien en eene toenadering tusschen de ver schillende standen te bewerken. Wan neer de jeugdige, frissche plant hare takken steeds verder kan uitbreiden, zal ze steeds meer naderen tot het groote doel dat ze beoogt den arbeid met het kapitaal te verzoenen. Met ware voldoening zien we dan ook dat thans eene afdeeling van deze ver- dienstvolle vereeniging hier voor goed is gevestigd. Door de samenstelling van een definitief bestuur heeft ze verkregen wat ze voor hare organisatie het eerst behoefde. Moge de jeugdige afdeeling onder haar nieuw bestuur leven, groeien en bloeien Worde zij een parel aan de kroon van den Volksbond, eene uitge lezen corporatie onder de verdienstelijke vereenigingen dezer stad. Hare werk zaamheid koine Land en Kerk ten goede, strekke der stad onzer inwoning ten heil Vh. 29 October '92 De verkiezingsstrijd is in Italië in vollen gang; de verschillende ministers reizen het land af om voor de begin selen en de kandidaten der regeering pro paganda te maken. Gisteren was admi raal Brin, minister van buitenlandsche zaken te Turijn aan het woord. Hij roemde de weldaden van het Drievoudig Verbond en herinnerde aan de feesten te Genua, die eene afspiegeling zijn van het verleden. Italië is vredelievend, het kan wegens de militaire toerustin gen zijner naburen, niet tot ontwapening overgaan. Eene sterke legermacht is de beste steun voor een volk. De mi nister verklaarde verder, dat de aan dacht der regeering voortdurend gericht is op het herstel van 's Lands financiën zonder de noodzakelijkheid van de mili taire organisatie, die voor het behoud des vredes een vereischte is, uit het oog te verliezen. Het ministerie is tegen de overdreven richting der protectio- nisten en het verwerpt eene nieuwe verhooging der invoerrechten als maat regel van protectie. Sedert korten tijd verschijnt te Ber lijn een nieuw weekblad, die Zuhmft welks redacteur, Maximiliaan Harden, gisteren een lang en belangwekkend onderhoud met prins Bismarck te Varzin ;un:iiiiimiiiitiiiimi llliïiillllll IIHIII I II III I III 151®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1