Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau $oo$$txaat 317. 15de Jaarg. Zondag 6 November 1892. No. 4429. TWEEDE BLAD. ALGEHEEN OVERZICHT. MENT ANA. Fe uil le ton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 0.60 NIEUWE SCHIEDAM Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. hui iii iiiiiiimiiiiiiiii. Van 16 regels Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 5 November '92 Eerst gisteren werden te Berlijn Bismarck's uitlatingen over het voorstel betreffende het leger en den Europeeschen toestand algemeen bekend. Hans Blum, als leider der nationaal-liberalen te Leipzig en zoon van den in het revo lutiejaar 1848 doodgeschoten democraat Robert Blum, is een bekend politiek persoon en zijn interview van Bismarck heeft in zoover eene groote staatkundige heteekenis, daar hij in zekeren sin als vertrouwde van de Saksische nationaal- liberalen naar Varzin kon vertrekken. Algemeen bestaat de indruk, dat door Bismarck's uitlatingen de voorgestelde legerwet in haren tegenwoordigen vorm voor goed doodgemaakt is. Gisteren heett Hans Blum nieuwe uitlatingen van Bismarck openbaar ge maakt. Na een artikel van de Deut sche Revuewaarin beweerd werd dat Bismarck in 1875 tot den oorlog met Frankrijk zou gedreven hebben, op zijne wijze te hebben weerlegd, ging de oud kanselier als volgt voort :„Ik zeide reeds, dat ik het vertrouwen van czaar Alex ander II tot aan het eind zijns levens genoot en dat had voornamelijk ten gevolge dat ook Rusland jaren lang met Duitschland en Oostenrijk vereenigd kleef in het Drie-keizersbond. Telkens Wanneer zij te zamen kwamen, weesik er de drie hooge heeren met goed ge- Volg op, dat zij in het monarchaal be lang tegen de revolutie veel meer te verdedigen hadden dan zij, gescheiden, door veroveringen op eigen hand mees ter konden worden. Ik hield dit verbond, zoowel uit natuurlijke oor zaken als uit die der noodzakelijk heid voor hechter dan het tegen woordig drievoudig verbond, dat wel-is- Episode uit den Zouaventijd. 3) lioofdtroep volgde dicht daarachter. Een *®Veiidig en welgericht geweervuur van slechts eenijje minuten was voldoende om den vijand .le verjagen, ondanks zijne numerieke uietrder- 'd en Kui op de hoogten terug te dringen, Jtaar de eerste en tweede compagnie hem ach- wrvolgdt.ii. Aan ket eju(le van ijet plateau J^cbts aangekomen, bevond zich de sompagnie au Thomalé tegenover twee bataljons Gari- 'aldisten, die zich hadden opgesteld op een "Strekt terrein, met booman bezaaid, waar- ehter de tirailleurs zich verscholen en zij met zulk een hevig geweervuur ontvan- Seib dat zij genoodzaakt was halt te houden. y.lu' enkele compagnie kon niet met goed ge- olg het uitgestrekte plateau, waar een zoo veraiachtige vijand was genesteld, aauval- ,®n i eerst later kwam de compagnie van •nicuit (5e van het le) ea de compagnie van eaux (6e van het 2e) de compagnie Tho- waar alleen tegen den wil en liet in zicht van hen, die een politiek oordeel hebben, zou kunnen worden ontbonden. Ongelukkig bestaat er wel degelijk grond voor de vrees, dat zoo Frankrijk ooit mot de roode vlag togen Duitschland oprukte, het hij ons nog meer vrienden van deze roode vlag zou vinden dan honderd jaar geleden vrienden dor over onze grenzende waaiende driekleurige Fransche vlag. En wat Italië aangaat, eigenlijk- is alleen Savoye streng mo narchaal gezind. In het noorden maakt men knipoogjes naar de „republikeinsche bloedverwanten in Frankrijk" en in het zuiden is men zeer vatbaar voor den Pauselijken invloed. Het zijn in werkelijkheid zoo ver volgde Bismarck alleen dc Joden in Rusland en voornamelijk de Polen, die den oorlog met Duitschland willen. Met eene ongeloofelijke behendigheid liehhen de Polen zich in alle position in Rusland weten te plaatsen. Hun eenige hoop is alleen oorlog tegen Duitschland, waarhij Rusland aan liet kortste eind zal trekken en het Poolsche rijk zal hersteld wor den. De Jodeu zijn voor den oorlog, omdat het hun slecht gaat in Rusland en zij hopen, dat bij eene overwinning van Duitschland hunne positie verbe teren zou. Een andere oorlogsvriend in Rusland is het nihilisme, dat zich voor stelt op de puinhoopen van een voor Rusland noodlottig slagveld zijne plan nen te zullen kunnen verwezenlijken. Voorts zijn in deze richting werkzaam de geldmiddelen van Fransehen, En- gelschen en Polen, voor zoover deze laatsten nog geld bezitten. Het belang der Franschen om Rusland tot eon oorlog te drijven, aan welken zij naar gelang van den loop van zaken al ol niet zouden kunnen deelnemen, ligt voor de hand. Ook de Engelschen zouden zeer gaarne zien, dat wij met Rusland oorlog voerden, ten einde op die wijze ontheven te worden van hunne bezorgdheid voor Indië. Wanneer nu malé versterken. Het vuur der Garibaldisten was echter zoo hevig, dat de zouaven aarzel den den bergkam over te trekken, en zich bloot te geven. Op dit oogenblik kwam overste de Charette, gevolgd door de compagnie van Lefebvre (6e van het le). Hij liet de ransels afleggen, en beval een aanval met de bajonet; om zijne troepen aan te vuren door de kracht van het voorbeeld, stelde hij zich aau het hoofd, wees hun den vijand met de punt van zijn degen aan, en met een gelaat, schitterend van vervoering en moed, riep hij uit: „Voorwaarts, zouaven, met de bajonetals gij mij niet volgt, ga ik alleenDeze heldhaftige houding, deze vurige woorden waren meer dan voldoende om die kortstondige aarzeling te overwinnen de zouaven schreeuwden als bezetenen„Leve l'ius IX! Leve de overste! voorwaarts!" En, het heldhaftige voorbeeld van de Charette volgende, wierpen zij zich met een onbeschrij felijke woede op den vijand. Iu een oogenblik is deze bereikt, met de bajonet aangevallen, op d» vlucht gedreven en achtervolgd, zonder dat zij zich weder konden voreenigen, van hoogte tot hoogte, van boschje tot boschje, van huis tot huis. De deuren der huizen werden verbrijzeld en alle vijanden die zich daarin bevonden, wer den gedood of gevangen genomen. Een lange reeks van lijken en gewonden, teelcende het spoor van dien woesten aanval, en men kon deze kolossale geld- of koopkracht' ver eenigd hij de leiders der Russische of Poolsche dagbladpers inwerkt, dan is het verklaarbaar, dat deze Pincinnatus- sen daarvoor bezwijken, te meer omdat zij zich ook buitendien al liefst met een schotel knollen tevreden stellen." Hiermede liep het gesprek af. Blum verklaart, dat hij uit Bismarck's uit latingen „alles van geheel vertrouwe- lijken aard" heeft weggelaten. Bismarck moet bij deze ontboezemingen zeer le vendig en met warmte gesproken hebben. De Londensche fory-bladen spreken spottend over het bedanken der Engel- sche ministers voor de uitnoodiging tot het bijwonen van den poortersmaaltijd op den 9n November, hetgeen zij toe schrijven aan geheime antipathieën jegens den katholieken poortermeester en voor een deel ook aan de beduchtheid van zich uit te laten over liet te volgen staatsbeleid. Zij vragen of Harcourt en Morley niet Gladstone en Roseberry zouden kunnen vervangen. De politie-rechter te Londen heeft we der de zaak van den anarchist Fran- gois wegens het niet aankomen der noodige stukken verdaagd. De beklaagde protesteerde luid tegen deze wijze van doen der Fransche regeering, die, aldus voortgaande, hem wel een jaar te Londen in de gevangenis zou kunnen laten. Naar men weet, wordt Frangois beschul digd van medeplichtigheid aan den aan slag op het café-Very, die voor de be woners van dat café zuljce treurige ge volgen had. In den Senaat te Parijs werd gisteren het wetsontwerp omtrent het koloniale leger behandeld. Art. 1 de omschrijving inhoudende wat onder het koloniale leger is te verstaan, werd aangenomen. In naam der commissie bestreed generaal Billot het amendement, waarhij de mi nister Loubet zich namens de regeering had aangesloten, en volgens hetwelk het koloniale leger onder het departement zien waar de Garibaldisten getracht hadden zieh weder te vereenigen, aan de opeeuhoo- ping yan dooden en gekwetsten. De Garibaldisten hoewel aanzienlijk talrij ker op dit punt, waren zich verbaasd, zoo ont steld door die verschrikkelijke achtervolging, dat zij geen oogenblik zou konden herstellen, dat zij de numerieke minderheid der zouaven niet eens bemerkten, van de voordeelen van het terrein geen gebruik wisten te maken, noch zelfs een goed geweervuur wisten te on- denhoudeu. De slotsom was, dat slechts zes zouaven gedurende dezen eersten aanval bui ten gevecht werden gesteld. Echter had generaal Kanzier met zijn staf de hoogten achter de zouaven beklommen en had hij hun hij de achtervolging versterkt. De eerste compagnie karabiniers. onder kapitein Waseseha, had juist een hoeve ontruimd, ge legen op eene boschrijke hoogte, een punt, uit stekoud gelegen om de artillerie Vigna-San- tucci te laten beschieten. De generaal liet er aanstonds eene van de stukken der voorhoede opstellen, ouder hevel van graaf Beruardini, die verzocht had, het eerste kananschot te mogen lossen, wat hem was toegestaan. Het welgerichte vuur van dit stuk, ondersteunde krachtig de beweging van do Charette. De aanval was moeielijk inderdaad. De Vigna-Santucci, een groot gebouw, van ontel bare vensters voorzien, die in even zoo vele schietgaten waren herschapen, te midden van van oorlog zou ressorteeren. Het amen dement werd met 130 tegen 105 stemmen verworpenDe betrokken commissie uit de Kamer heeft met algemeene stemmen het voorstel van Lafurgue verworpen, opleggende aan de patroons een patent van 2 frank voor eiken buitenland- schen werkman. Zij verwierp eveneens het voorstel om de vreemdelingen in Frankrijk te onderwerpen aan eene militaire belasting. Volgens berichten uit Pest meldt de Festin Ilirlapdat de Hongaarsche re geering besloten is, de politiek-gods- dienstige vraagstukken thans niet aan de orde te stellen, maar aan hare voor stellen tot hervorming van het binnen- landsoh bestuur den voorrang te geven. De minister Szilagyi zou aftreden, maai de minister Wekerle zou er niet aan denken zijn ontslag te nemen. Aan den Londenschon Standard wordt uit Canstantinopol gemeld, dat de in ongenade gevallen 70-jarige lijfarts van den Sultan, Mavroyeni, die de Rus sische ambassade binnenvluchtte, maar uitgeleverd werd, strenge bewaking in het paleis ondervindt. Hij was lange jaren de vertrouweling van den Sultan en hield een geheim dagboek, waarin hij zijne indrukken over den Sultan neerschreef. Mavroyeni's wraakzuchtige echtgenoote, eene beruchte Fransche blijkt het dagboek den Sultan over handigd te hebben. De Times meldt uit Cairo, dat Osman Digna op de heuvelen van Tokar ver scheen, de omringende dorpelingen op roepende zich hij den Mahdi aan te sluiten. De Egyptische regeering zent^; versterkingen, daar de troepen te Tokar onvoldoende zijn. Een telegram van de New-l'ork-He- rald meldt, dat er in Brazilië een nieuwe opstand is uitgebroken in de provincie Forto Alegro. De opstandelingen moe ten reeds verliezen geleden hebben in een gevecht met de regeeringstroepen. wijngaarden gelegen, en omsloten door een hoogen muur, was bezst door het bataljon van Ciotti, waarbij zich tevens gevoegd had een gedeelte van de bataljons, die door de zouaven op de vlucht waren gedreven. Had men niet aan het onafgebroken vuren van de plaats waar hij zich bevond, de tegenwoordigheid van Garibaldi kunnen herkennen, men kon gemak- kelij k de bergengte waarnemen, die tot Men- tana den weg vormt, en men kon hem, te paard gezeten, dien weg zien langs rijden, overal zijne troepen aanvurende. Deze bergengte wordt aanmerkelijk nauwer tusschen de Vigna-Santucci en den Mont-Guar- nieri, daar juist tegenover gelegen. By den eersten oogopslag begreep de generaal, dat Vigna-Santucci den sleutel van de vijandelijke stelling was voor Mentana, en dat het zaak was zich meester daarvan te maken om Men tana te bereiken langs het plateau, dat de plaats teu oosten begrenst, iu plaats van aan te vallen langs do vallei, onder een kruisvuur, dat van alle kanten op hen zou gericht worden. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5