Binnenland Schiedam, 12 November 1892. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken. Ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijvin gen op de begrooting van uitgaven dei- gemeente, dienst 1892. Adres van B. Yan der Zee om continuatie van huur van een aan de gemeente behoo- rende woning. Herstemming over artikel 1 en over het amendement van den heer Elzevier Dom op artikel 4 van de verordening regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onder wijzeressen, aan de openbare scholen voor lager onderwijs alsmede eindbe slissing omtrent die Verordening. Voorstel van Burgem. en Weths. tot wijziging van het tarief der drinkwater leiding, in verband met de ingekomen adressen van Numan c. s. enJ. H.Ves- ter c. s. Ontwerp pensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren. Voor stel van den heer De Groot, betreffende het politietoezicht op particuliere wegen, straten enz. En verdere voorstellen en mededee- lingen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad No 95); geven kennis aan de ingezetenen, dat aan de firma J. Houtman, en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding harer b r a n- d e r i j aan de Warande alhier, wij k G no 185S kadaster sectie M no 793, door plaatsing van een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 5.25 li ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Bij Burgemeester en Wethouders is ingekomen een verzoek van den heer P. A. Tempelaars, om vergunning tot oprichting eener b r o o d b a Ie le er ij op het perceel aan den Singel alhier, wijk A no. 169 35/i, kadaster sectie I, no. 381. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 24nNo- vemher aanst., des namiddags ten hall twee ure, ten Raadhuize worden gege ven, terwijl gedurende drie dagen voor genoemd tijdstip op de gemeente-secre tarie van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. De verkiezing van vijf leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, in de plaats van hen, die dit jaar naar den rooster moeten aftreden, zal plaats hebben op Maandag den 2 ln November aanst. ten raadhuize, van des voormiddags ten elf tot des namiddags ten half twee ure. Door bemiddeling van den Boekhan delaar A. L. A. van Pinxteren, ontvin gen wij „voor de Zwartjes van Afrika tot lafenis der geloovige zielen f5.— De stoomboot die wegens repa ratie aan de machine oponthoud heeft, is op last van den havenmeester binnen de haven gesleept, om aan de boeien plaats te maken voor de morgen ver wacht wordende stoomschepen. De pret tige aanblik, die de rivier voor onze stad nu oplevert, met de boeien alle bezet, zal zeker morgen vele wandelaars aanlokken. Van de haringvisscherij is gisteren alhier binnengekomen de logger Schie dam, sch. H. Wapenaar (5e reis) met 10 last haring. Wij mogen niet verzuimen onze lezers attent te maken op het aangekondigde concert, Woensdag-avond alhier door mej. J. Smit te geven, waartoe de heer W'. van Iperen (Viool) welwillend zijne medewerking zal verleenen. Deze concertzangeres, de jongste in Nederland, is voor eenige jaren ontdekt door den heer v. Iperen, toenmaals di recteur van de Leidsche Zangvereeni- ging, die bij het beproeven der stemmen met verbazing hoorde, dat Mej. Smit tot c doorzong met de grootste gemak kelijkheid. Sedert werd de aandacht op haar gevestigddie aandacht werd gaandeweg belangstelling en op haar debuut, eenigen tijd geleden te Leiden gegeven, toonde mej. Smit zich eene zangeres, die veel voor de toekomst doet verwachten. Ongetwijfeld zullen vele liefhebbers der schoone muziekkunst met belang stelling het concert gaan bijwonen. Het schoon, met zorg gekozen program, hetzelfde, waarmede te Leiden zooveel succes werd behaald, zal zeker velen hunner bekoren, des te meer, daar hot hier geldt de vorming eener jeugdige, veelbelovende, NederImdschekunstenares te bevorderen. Naar wij vernemen, hebben er zich verdachte gevallen van mond-en klauw zeer voorgedaan op de stallen van de veehouders T. Groenend aal en C. van Nugteren alhier. Ook in de stallen van den veehouder W. van der Eijk, onder de gemeente Kethel, moet zich de besmettelijke vee ziekte hebben vertoond. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zal Dinsdag des namiddags kwart voor vier ure eene openbare vergadering houden, Hoewel reeds eenige afdeelingen dei- Tweede Kamer gisteren met het onder zoek der beroeps- en bedrijfsbelasting zijn gereed gekomen, zal de overweging der kieswet niet vóór a. s. Dinsdag in de sectiën beginnen. De onlangs in omloop gebrachte 2i> en 10 centsstukken, met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, zijn aange maakt ten deele uit versmolten zilve ren pasmunt, die voor de circulatie niet meer geschikt was, ten deele uit aange vocht fijn zilver met koper tot bijzet. Deze aanmaak heeft een zuivere bate ipgeleverd van ongeveer f4800. De uitmuntende werking van den 0hristelijken Volksbond te's Gravenhage bleek eergisteren-avond weder in eene talrijke bijeenkomst, waarin nader in 't licht werd gesteld, hoe door werk verschaffing bedeeling onnoodig wordt gemaakt en hoe, als naar het voorbeeld van Middelburg, ook elders dergelijke vereenigingen werden opgericht, door samenwerking alle werkzoekenden we- derlceerig zouden kunnen geholpen worden. In het gebouw van den Chr. Volks bond te 's-Gravenliage is gisteren een cursus geopend voor ontsmetters bij het lieerschen van epidemische ziekten. Deze cursus wordt geleid door den waarnemei:- den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht, dr. Ruijs. Gisteren is te VGravenhage van Rot terdam gevankelijk binnengebracht de persoon Van Ockoloen, door de Recht bank te Rotterdam onlangs tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegensdood- slag op een agent van politie aldaar. Genoemde veroordeelde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De bronzen beelden, kolossale herten voorstellende, welke den hoofdingang van het Sportgebouw te Scheveningen sierden, zijn thans geplaatst achter den hoofdingang van den Kon. Zoöl. Bot. tuin te 's-Gravenhage op de middenlaan, die naar het hoofdgebouw leidt. De Maatschappij voor zwavelzuurbe reiding te Amsterdam heeft haar ge- lieele arbeiderspersoneel een pensioen verzekerd bij het Nederlandsch weik- liedenfonds en het tevens verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onge lukken. Voor beide verzekeringen be taalt de directie de premie geheel, zon der daartoe eenige korting op het werk loon te nemen. Het stoomschip Obdam der N. A. S. M. voer gisteren-morgen met de gele vlag in top Maassluis voorbij en legde aan haar gewone ligplaats aan. De politie stelde een onderzoek in, waarom de kapitein niet op de quarantaineplaats heeft laten stoppen, teneinde den ge zondheidstoestand der opvarenden ge neeskundig te doen onderzoeken. Het geneeskundig onderzoek had daar na te Rotterdam aan den wal plaats. Het centraal-bestuur van den R. K. Volksbond bericht, dat op Maandag en Dinsdag 1 en 2 Mei 1893 te Rotterdam een congres zal plaats hebben van- katholieke vakvereenigingen, waaraan ook door niet bij den Bond aangesloten vakvereenigingen kan worden deelge nomen op nader te bepalen voorwaarden. Aanvragen tot deelneming, alsmede opgaven van te behandelen onderwerpen, welke evenwel uitsluitend aan een of ander vakbelang moeten gewijd zijn, kunnen tot 1 Januari a.s. bij den secre taris van het centraal-bestuur worden ingeleverd, terwijl nadere inlichtingen gaarne verstrekt worden, zoowel door het centraal-bestuur als door de bestu ren der verschillende afdeelingen. De eerstvolgende algemeene verga dering van den centralen raad zal dit maal plaats hebben op Woensdag 3 Mei 1893, eveneens te Rotterdam. Do centrale commissie voor statistiek is opgeroepen tot het houden van hare eerste vergadering op Dinsdag 15 dezer. De Haagschc Vereeniging voor han del en nijverheid heeft eergister-avond besloten, 'alle geoorloofde pogingen in 'twerk te stellen, om te trachten de verschillende winkeliers te bewegen het algemeen sluitingsuur der winkels te vervroegen in 't belang van het per soneel. De Chrysanthemumtentoonstelling te Amsterdam mag zich in veel belang stelling verheugen en is dan ook uit stekend geslaagd. Men meldt, dat de bloemen in kleur, verscheidenheid en grootte niet onder doen voor die van het vorig jaar. Ook nu weer blijken nieuwe soorten haar intrede in de wereld te hebben gedaan. Alleen de blauwe kleur is nog de eenige waarnaar de kweekers heben te zoe ken om alle hoofdkleuren van het spec trum bij de familiën der chrysanten te voorschijn te hebben geroepen. En men is de blauwe kleur reeds aan het be naderen, die zich welhaast uit het io- let, dat reeds is verwekt, zal ontwik kelen. Op deze tentoonstelling trekt vooral een bijzonderheid de aandacht: de in zending, op naam van „Heinekens bier brouwerij", chrysanthemumplanten in ijsblokken bevroren. Reeds vroeger heeft men op die wijze met goeden uit slag bloeiende planten een reis van Australië naar Londen laten maken. Worden de planten, na geruimen tijd in het ijs te zijn bewaard, bij geringe temperatuurverhoogingen gelijdelijk we der ontdooid, dan kunnen zij na langen winterslaap tot hernieuwd leven wor den opgewekt en hun bloeitijd geheel ten einde brengen. Zoolang de tentoonstelling duurt, zullen eiken dag twee nieuwe ingevro ren planten uit Heinekens ijskelders te Amsterdam onder het oog der bezoe kers worden gebracht. Hoewel de geneesheeren ontoereken baarheid blijven pleiten, zal 19 dezer de rechtbank te Haarlem de zaak be handelen van den heer B., beschuldigd van kindermoord. Twintig getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. Te Haarlem zoo wordt vandaar aan het N. v. tl. D. gemeld hebben eenige gegoede ingezetenon het plan op gevat een coöperatieve slachterij op te richten, omdat de slagers, terwijl overal het vleesch in prijs is verminderd, al daar nog steeds denzelfden duren prijs laten betalen. Er zijn personen, die reeds nu hun vleesch uit Leiden, ja zelfs uit Friesland ontbieden. Nienwe gevallen van Aziatische cho lera zijn voorgekomen te Woerden (kind na enkele uren overleden) en te Utrecht (Oranjestraat), terwijl te Nederhorst- den-Berg de 60-jarige weduwe v. S. is overleden. Aan de drie te Zevenbergen geves tigde suikerfabrieken wordt thans de pulpe aan de boeren in de omstreken dezer gemeente verkocht tegen f2,50 per 1000 kilo's. Aan diegenen hunner, die echte beetwortelen aan de respec tieve fabrieken hebben geleverd, wordt de pulpe tot fl,50 afgestaan. Do prijs der kaas loopt in Noord- Holland van week tot week hooger en is thans voor de kleine Edammer f 36 en voor de groote of middelbare f38*/2 per 50 kilogr. Wat aangemaakt wordt is te weinig om in de groote vraag, ook uit het buitenland bepaaldelijk uit Spanje te voorzien, en binnen enkele dageil wordt het laatste vee ge stald. De toetand te Volendam is ver van rooskleurig. Nadat de ansjovis-vissche- rij niets dan teleurstelling gebaard had, was de hoop der visschers op de schel- vischvangst gebouwd, maar die hoop is verijdeld. Ook de kwakkuilvisschers vangen niets door de langdurige wind- s tilde. Geen wonder, dat velen in Volendam niet zonder zorg den winter te gemoet gaan. Te Utrecht zijn twee vermoedelijk valsche kwartjes in beslag genomen beide dragende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849. Zij zijn blijkbaar met veel zorg vervaardigd en daardoor dan ook alleen door de lood achtige kleur die zij hebben van een echt muntstuk te onderscheiden. De mazelen lieerschen te Breda op groote schaal. Schier geen straat of er zijn biljetten „besmettelijke ziekte" aangeplakt en dan het getal aange tasten, die niet onder dokters behan deling zijn. Zoo vroeg deze week een on derwijzer aan de kinderen zijner klas, of zij broertjes of zusjes hadden, die door ma zelen waren aangetastniet minder dan elf kinderen staken hun vinger op. Voor zoover bekend, bevinden zich nog 8 poklijders in die gemeente, ter wijl eenige personen, groote en kleine, door z. g. wind- of waterpokken zijn aangetast. Donderdag zijn te Breda opnieuw twee gevallen van cholera voorgekomen, het eene bij eene vrouw, het andere bij een kindje, beiden in de Middellaan wonende. Sedert zijngeene sterfgevallen aan cholera aangegeven. In den Bosch zijn een paar sla gers er toe overgegaan om het vleesch minder in prijs te stellen. Bij hen koopt men goed rundvleesch met been tegen f0.60 de kilo. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat de aardappelen gisteren op de markt worden verkocht voor 1.20 den hectoliter. De kwaliteit der aard appelen was best. Ofschoon de vleeschprijzen overal om laag gingen, bleven slachters te Osch de halve kilo vleesch steeds voor 40 cents verkoopen. Ongelukkig voor hen begon nen er twee het vleesch te geven voor 30 cents. De overige slachters verbon den zich toen om samen te slachten en maken den volke bekend, dat he. vleesch aan de gezamenlijke slachterij verkocht zal worden voor 25 cents halve kilo. Tegelijkertijd vermeldden 2 echter, dat ze het puik rundvleesch aa huis zullen blijven verkoopen voor 4 cents de halve kilogram. Kan 't gekker?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2