Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Zondag 13 November 1892, No, 4435. YUn-eau ^oogstraat 317. TWEEDE BLAD. ALGEHEEN 0YERZ1CHT. Vervolg Binnenland PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1G regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 12 Novembeu '92 Al hebben de voornaamste ministers uit het Kabinet—Gladstone van de ge legenheid om hunne politieke gedrags lijn uiteen te zetten geen gebruik ge maakt, hunne politieke tegenstanders, de leden van het afgetreden ministerie Salisbury, laten zich daarom nog niet het zwijgen opleggen. Volgens bericht uit Londen heeft lord Salisbury bij eenen maaltijd van unionisten en non-confor misten er op aangedrongen, dat de re- geering Oeganda niet zou loslaten. In dien wij, zeide hij, onze stelling in Afrika behoorlijk handhaven, dan zal Duitscliland hetzelfde doen en daardoor zal de slavenhandel het best gefnuikt kunnen worden. Zoo niet, dan zullen andere mogendheden, die dit doel niet of minder beoogen, onze plaats innemen. Het blijkt dat de stemrecht-agitatie in België nog volstrekt niet gedaan is. Het bestuur der Liberale Vereeniging te Saint-Gilles heeft besloten een onder houd te verzoeken met het bestuur der Liberale Vereeniging van Brussel, ten einde te zamen te Brussel eene belang rijke betooging voor te bereiden ten gunste van het algemeen kiesrecht. Alle leden van het Parlement, die voor het algemeen kiesrecht zijn, zouden aan het hoofd van den stoet gaan, zoo sena toren als afgevaardigden. Men zou naar het paleis des Ivonings trekken, ten einde daar een verzoekschrift aan te bieden waarin Z. M. wordt verzocht, aan de Stem der bevolking gehoor te geven. De begrafenis van de vijf slachtoffers der ontploffing in de rue des Bons Enfant.s had gister-morgen te Parijs onder een grooten toevloed plaats. De aartsdeken der Notre Dame-kerk gaf na de lijkmis de absolutie. De ministers Loubet en lticard waren aanwezig, terwijl president Carnot en al de overige ministers ver tegenwoordigd waren. Ook waren er onder de aanwezigen vele afgevaardig den en senatoren. Tal van kransen ver sierden de lijkbaren. Loubet en Loze hielden toespraken. Het Parijsche blad Le Matin behelst de volgende mededeeling geteekend: een. diplomaat. Zaterdag is een voorloopig tractaat van bondgenootschap tusschen Frankrijk en Rusland onderteekend. Eenige kleine wijzigingen en sommige aanvullingsartikeien zijn or op verlan gen van Rusland aan toegevoegd. Na tuurlijk moet de gewichtige mededeeling dat de entente cordialedie tusschen Rus land en Frankrijk sedert lang bestond, in een formeel bondgenootschap is ver- auderd, slechts onder de meeste reserve gepubliceerd worden. De minister van marine heeft gister morgen van generaal Dodds een tele- gram ontvangen, waarin hij bijzonder heden mededeelt aangaande het gevecht met de Dahomeyanen op 4 dezer. De Fransclie ltolonnc nam het dorp Diaxoom en het groote paleis van den Koning. Haar verlies was 6 man aan dooden en 45 aan gewonden. De koionne nam den 6 dezer Kana in bezit. De minister van marine heeft een telegram gezonden aan generaal Dodds, waarin liij, ook namens den minister van oorlog, de troepen hartelijk geluk wenscht met de uitstekende houding en het verdienste lijk gedrag in Dahomey. De begrootings-commissie uit de Ka mer van afgevaardigden heeft zich bezig gehouden met de moeilijkheden voort spruitende uit het Kamerbesluit van eergisteren om in overweging te nemen het amendement-Doumerc tot afschaf fing van alle rechten op bieren, wijnen, ciders enz. De commissie overwoog de gevolgen van zoo eene afschaffing en onderzoekt met welke middelen men zou kunnen voorzien in het verlies van 88 millioen francs, dat er uit zou voort spruiten. De heer Pétral stelde eene belasting op inkomen voor, de rappor teur bestreed dit. Daarna stelde minis- ■ter Rouvier voor, de hervorming van de belasting op de dranken uit te stellen. De Fransche minister Ribot had gis teren een onderhoud met den Zwitser- sclien gezant te Parijs, den heer Landy over het diplomatiek incident voortge sproten uit het ontslag van don heer Bernoud, burger van Genève, als inspec- tour bij den Fran schen spoorweg, nadat de heer Bernoud op een feest op ver zoek der Zwitsers een Fransche vlag had doen vervangen door een Zwitser- sche. De heer Ribot trachtte het ontslag van den heer Bernoud te rechtvaardigen en sprak de hoop uit, dat Zwitserland wel zal willen erkennen, dat de Fransche administratie geenszins de bedoe'ing kan hebben wettige gevoelens der Zwitsers te kwetsen. De deelneming aan den verkiezings strijd is ditmaal in Italië nog veel ge ringer geweest dan bij vorige gelegen heden. Zoo stemden te Allesandria van de 7800 kiesgerechtigden er slechts 3500 te Turijn van de 5400 slechts 1200 te Genua van de 7200 slechts 1160; te Florence van do 6800 slechts 1080; te No vara van de 13000 slechts 4000 te Rome van de 26000 slechts 8000 enz. Nauwelijks een tiende dei- bevolking, schrijft'een Romeinsch blad, betuigt zijn ingenomenheid met het tegenwoordig regime. Feitelijk heeft in den jongsten strijd do onthoudingspoli tiek gezegevierd. Vooral in liet noor den en in liet midden des lands is hot wachtwoord van den Paus trouw nage komen. De meerderheid welke hot gouvernement heeft verkregen, is zeer broos en men gelooft, dat een crisis niet lang zal uitblijven. Volgens bericht uit Madrid is de opening' der Spaanscho Kamer bepaald op den 5n December. Verscheidene leden vati de oppositie verzekeren, dat zij groote plannen hebben en zich met kracht zullen verzetten tegen de spoor weg-tarieven en alle leening-ont werpen De zegepraal der democraten bij de presidentsverkiezing in de Ver. Staten is zóo groot,-dat zij zelfs de verbazing der overwinnaars gaande maakt. Nim mer hebben gedurende de laatste tien tallen van jaren de republikeinen zulk een geweldigen nederlaag geleden. Ook de republikeinsche pers moet erkennen, dat de nederlaag verpletterend is. Zij noemt de verkiezing van Dinsdag een der merkwaardigste gebeurtenissen uit de geschiedenis der Ver. Staten van Noord-Amerika en oordeelt, dat er vele jaren zullen voorbijgaan, eer de repu blikeinsche partij weder het bewind in handen zal krijgen. Natuurlijk leggen de democratische bladen nadruk op liet vonnis, dat over de Mackinley-wet dooi de kiezers is geveld. Een ingrijpende wijziging dier tariefwet zal echter niet voor 1894 mogelijk zijn en men vei wacht dat de democraten dan in de eeiste plaats de rechten op de grondstoffen zullen opheffen. In den regel wordt bij de optreding van een nieuw bewind (dat is thans den 4n Maart aanst.) alleen de Senaat bijeengeroepen, ten einde de benoeming der leden van het Kabinet en der gezanten goed te keu ren. Thans echter wordt er vermoed, dat de beide Huizen van het Congres opgeroepen zullen worden, aangezien de verkiezingen beslissend zijn geweest, ten aanzien der binnenlandsche staat kunde. Do Times verneemt uit Lissabon, dat naar aanleiding van een protest dei- handelswereld, de regeering eene com missie heeft benoemd, teneinde na te gaan, welke wijzigingen het bestaande drukkende toltarief kan ondergaan. Eene algemeene verlaging schijnt onvermijde lijk, met het oog op den aanhoudenden teruggang der tolontvangsten, doch de fabrikanten verzetten zich tegen elke verlaging. Calvaho is president dei- bedoelde commissie. De Daily News verneemt uit Odessa, dat er een decreet is verschenen, ver biedende aan de Joden aandeelhouders te zijn, in comtnorcieele en industrieele vennootschappen in Zuid-Westelijk Rus land behalve in zekere suikerfabrieken te Kieff. Ook bij dezen blijven Joden als beheerders uitgesloten, tenzij een derde der aandeelhouders Isrkelieten zijn, terwijl geen Jood ooit president der onderneming worden mag. Donderdag-avond was hot te Helmond weder rumoerig. Het aantal schreeuwers was echter aanzienlijk gedund, en het tooneel der ongeregeldheden was naar eeno der buitenwijken verplaatst. Aan houdende charges der bereden politie mochten tegen half elfde rust geheel her stellen. Er zijn een viertal arrestatiën gedaan. Hoewel de beweging veel min der ernstig was dan gisteren, vreest men, dat de woelige tooneelen zich nog wel zullen herhalen. Het om zijn buitengemeene grootsch- lieid van bouw en aanleg bekende klooster te Simpel veld (Limburg), waarin circa 500 zusters verblijf houden, en dat bekend staat om de keurigheid en veelvuldigheid van de kunstwerken, die daar gemaakt worden, heeft thans eene bestelling uit Frankrijk gekregen ten bedrage van f 40.000 voor het maken van misgewaden voor eeu pontificalen dienst. Yoor eenigen tijd werden door ditzelfde klooster misgewaden gezonden naar Gouda, ter waarde van f 10.000 In hot gesticht Koningslust te Hel den is overleden de eerwaarde Broeder Hendricus in de wereld Hendricus Arts. Yan de stichting van het klooster tot voor korten tijd was hij overste. De overledene was geboren te Ven raai en 75 jaar oud, waarvan meer dan 40 overste. Door zijn vromen levens wandel en zijn minzamen omgang was hij zoowel tusschen als buiten de kloos termuren bemind. Door den heer S. H. Yan Eden, arts te Harlingen, is voor de leerlingen dei- zeevaartschool eene les geopend in het leggen van verbanden, het voorloopig aanbrengen van de noodigste hulp bij ongelukken aan boord en het voorzien in al die gevallen, waarvoor plotselinge ongesteldheden op zee den zeeman kun nen stellen. In de grensplaats Bocholt nabij Dinx- perlo is een vrouw den hongerdood ge storven. Toen men haar sinds eenige dagen miste, opende men haar kamer en verklaarde zij sinds eenige dagen niets gegeten te hebben. Men bracht haar dan ook eenig voedsel, doch de vrouw stierf reeds voor datdit onder haar bereik kwam. Wegens het niet willen voldoen van de kosten van een rechtsgeding, waartoe hij door den lloogen Raad was ver oordeeld, heeft een der Haarlemsche advocaten beslag laten leggen op de brandkast en de schrijftafels van een notaris aldaar. In kort geding oordeelde de rechtbank dit beslag niet wettig en hief het onmiddellijk op. In de laatste acht dagen is het Rijn water bij Bingen ongeveer een meter gedaald, waardoor reeds meer moeielijk- heden voor de scheepvaart ontstaan. Meermalen gebeurde het, dat schepen aan den grond raakten. Groote geladen Rijnvaartuigen moeten reeds in St. Goar of Oaup een gedeelte der lading lossen, om Rudesheim te kunnen passeeren. VLAARDINGEN. In de Raadsver gadering, gisteren gehouden, was weinig te behandelen. Eene aanvraag van J. Zonneveld om grond op erfpacht aan de Oosthavenkade, tot het bouwen van een pakhuis, werd gesteld in handen van de commissie in zake gemeentewerken. Tot directeur der gemeente-reiniging werd benoemd de heer J. J. van Hepst alhier, en herbenoemd werd tot lid van NIEUWE S iiïWlllllllllllli'liliili II11111111 "»W'»"'i;|llü'J»j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5