Het Mentana-feest te Utrecht. Binnenland Ingezonden. gebleken. De Keizer ontving de vorige week den nieuwen Oostenrijksche gezant Stoegenya. Die ontvangst was van bijzonder hartelijken aard. Er hadden geen vormelijke toespraken plaats. De Keizer sprak er alleen zijn vreugde over uit dat de Keizer van Oostenrijk zich van een vertrouwden raadsman had beroofd om zich door hem aan het hof van den bondgenoot te doen ver tegenwoordigen Op den steun van der Dritte im Bunde schijnt men niet onvoorwaardelijk meer te kunnen rekenen. Italië wendt zich meer en meer van het Drievoudig Ver bond af. Bonghi, een der invloedrijkste staatsmannen van het moderne Italië, een minister hi spe, die te Oagliano in herstemming komt, hield aldaar een redevoering over het Verbond. Hij is van oordeel, dat het moet worden ge handhaafd tot den termijn van verval, maar dat liet dan niet moet worden vernieuwd wijl dit aanleiding zou geven tot een vreeselijke ramp voor Italië en geheel Europa. Met betrekking tot de kerkelijke politiek beveelt Bonghi hand having van liet dahm quo aan. liet petroleum monopolie keurt hij af en hij wil voorts cenige wijzigingen in de in komstenbelasting. Ten einde den toestand dor schatkist te verbeteren, stelt hij voor, de staatsspoorwegen te verkoopen, nieuwen aanbouw te staken en de tabaks- regie te wijzigen. Is aldus het evenwicht hersteld, dan zou de stijging der staats fondsen de regeering in staat stellen aan eene conversie van de 5 in 4y2 pets. te denken. De Kamers van koophandel in geheel Italië hebben de handen in eengeslagen om middelen te beramen ten einde de aanneming van het ont werp petroleum monopolie te voorkomen. De nota van Griekenland aan de mo gendheden in zake de opvolging in de erfenis van Zeppa, die tot het bekende conflict tusschen Griekenland en Ru- menië aanleiding gaf is in zeer leiach tige bewoordingen vervat. Zij geeft een historisch overzicht van het incident, herinnert aan het afbreken der onder handelingen en doet een beroep op de bemiddeling der mogendheden. In de hofkringen te Berlijn wordt over de mogelijkheid gesproken, dat de Keizer en de Keizerin in het voorjaar naar Griekenland zullen gaan om bij de in wijding van het kanaal van Corinthe tegenwoordig te zijn. Het bericht van de Parijsche Matin dat Rusland zich reeds tot een formeel verbond met Frankrijk zou hebben laten vinden, wordt door de te Bordeaux ver schijnende Gerondedie bij velen voor een officieus orgaan doorgaat, tegen gesproken. Een voorloopig tractaat of iets van dien aard is nog niet getee- kend. Volgens bericht uit Few-York ver wachten de democraten in Amerika, dat de tegenwoordige Senaat der Unie, naar aanleiding der verkiezingen, vijf wets ontwerpen, reeds door het Huis van af gevaardigden aangenomen en waarbij de invoerrechten op wol, blik enz. afgeschaft en andere verlaagd worden, terstond zal willen goedkeuren. Do democraten ver wachten verder dat Cleveland eene bui tengewone Congreszitting zal bijeenroe pen in April, :eneinde het Mackinley- tariof te vervangen. De republikeinen spotten met deze plannen. Schiedam, 14 November 1892. De collecte, gisteren-avond na de lief- dadiglieidspredikatie van den weleerw. pater A. F. J. Beukers in de parochie kerk van den H. Joannes den Dooper alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f 434. De liberale kiesvereeniging Schiedam alhier heeft zich met groote meerder heid vereenigd met eene motie van den heer W. F. Tak, waarbij haren afgevaar digden ter vergadering van de Liberale Unie, 26 dezer te houden, wordt opge dragen mede te werken tot het tot- standbrengen van het kiesrecht ont werp Tak van Poortvliet. De boeien in de rivier de Maas voor deze gemeente zijn thans allen bezet. Buitendien werd de schroefstoomboot Bllida heden morgen in de haven ge haald. Het wetsontwerp tot samenstelling van de Landmacht is Zaterdag bij de Tweede Kamer ingediend. Een geacht ingezetene van Den Haag de heer D. Sarlius, is Zaterdag-ochtend in zijne slaapkamer dood gevonden, ter wijl zijne mede gestorven hond voor het bed lag. Er had 's-nachts eene gasontsnapping plaats gehad, die de verstikking heeft teweeggebracht De plotseling ontslapen 73-jarige grijs aard was een weldoener der armen en een zeer ontwikkeld man, vooral een groot schaakliefhebber. Een zeer romantisch avontuur is dezer dagen een jongen kantoorbediende te Amsterdam overkomen. Het was op een donkeren nacht, dat liij eenzaam en alleen door het Muiderboscli ging. Eens klaps komt van den kant van het kerkhof eene donkere gedaante, eene dame met zwarten hoed, zwarte veer on zwarten regenmantel. De dame komt recht op hom afplotseling wordt hem een doek voor het aangezicht gedrukt, en bedwelmd valt de jongeling op den grond. Toen hij een kwartier later weer tot zichzelven kwam, was 't eerste wat hij deed, zich te overtuigen, of hij zijne horlogie en portemonnaie nog had. Ge lukkig ja, bestolen was hij ten minste niet. De geheimzinnige gedaante was verdwenen. Het is nog niet mogen gelukken deze raadselachtige gebeur tenis te verklaren. De villa „Exselsior" te Bussum zal door den heer M. C. Jongkindt Coninck, van Dedemsvaart, tot tuinbouwschool worden ingericht, waar zoowel practisch als theoretisch onderwijs in het tuin- bouwvak zal gegeven worden. Aan de Goorn onder de gemeente Hoorn brandde Vrijdag-avond het huis van de weduwe Koppes, die eenige da gen te voren overleden was, af. Het lijk stond gekist in de woning om den volgenden morgen begraven te worden. Daar de vlammen spoedig het geheele huis aangetast hadden, kon er niets gered worden en is ook het lijk mede verbrand. Eene oppasseres, die bij het lijk de wacht zou houden, schijnt inge slapen te zijn en kon met moeite zich zelve redden. Te Deventer is Zaterdag-nacht in het kantoor van den groothandelaar in kolo niale waren v. G. ingebroken. De in breker heeft een ladder uit de buurt weggenomen, heeft die geplaatst in een tuin, die van de openbare straat met een ijzeren hek is afgesloten, is daarna zelf over hek geklommen, waarna hij de ladder heeft medegenomen, en gezet tegen een muur van het kantoor. Ver volgens heeft hij een raam opengebro ken, waarna hij in het kantoor is ge komen. Daar nam hij een sigarenkistje met ongeveer f16 aan centen, toen brak hij den lessenaar open en nam er het voorhanden zijnde zilvergeld weg. De brandkast bleef onaangeroerd. De vermoedelijke dader is in handen der politie. In den laten avond van Vrijdag werden te Helmond nog aan een vier tal woningen ruiten ingeworpen en eon paar straatlantaarns vernield. In de Meistraat was het tot omstreeks 11 uur zeer rumoerig en blijkbaar was de menigte teleurgesteld, nu de politie niet verscheen. Het weder doorloopen der directe rijtuigen HamburgVlissingen zal volgens nader bericht niet afhankelijk worden gesteld van de op 1 December in te voeren nieuwe dienstregeling op de spoorweg, maar zal hiertoe reeds spoedig worden overgegaan. i. Met de meeste opgewektheid en de vurigste geestdrift is Zondag 11. de 25e verjaardag van den roemrijken slag bij Montana gevierd, 's Avonds te voren en in den loop van den ochtend waren van alle kanten uit Nederland de reü nisten in overgrooten getale opgekomen, ook tal van oud-zouaven uit Belgie en Frankrijk, waaronder vele officieren, lie ten zich op dc reünie vinden.Omstreeks elf ure arriveerde de gevierde komman- dant van het regiment Pauselijke zou- aven, generaal baron de Oharette de la Ooutrie, met nog eenige officieren uit Frankrijk; zij werden met open landauers afgehaald. Inmiddels waren in „Tivoli" de oud- zouaven groepsgewijze opgesteld en zoo trok men in een langen stoet, met de vaandels en banieren ontplooid, langs een grooten omweg door Utrechts straten naar de kathedraal. Die tocht mag inderdaad indrukwekkend ge noemd worden. Zoovele oud-strijders als protest bijeen te zien teekent en toont aan, dat in zoovele harten het oude vuur nog verre van uitgedoofd is. Onder de reünisten was ook de wakkere v. Hulst, die zich door zijn houten been niet had laten weerhouden om zich met de oud-strijdmakkers te vereenigen en in een rijtuig met officieren den tocht mede te maken. De kathedraal was overvol, enkel van oud-zouaven, waarvan het getal veilig op ongeveer 1400 kan geschat worden. De H. Mis werd opgedragen door den weleerw. heer Kleinsmit, oud- zouaaf, terwijl twee koorknaapjes in zouaven-uniform den priester dienden. Daarna werd de feestrede gehouden door een der oud-aalmoezeniers, den hoogeerw. lieer mgr. Paaps, deken van Lubbeek bij Leuven. Hoe aangenaam is het nis broeders te wonen onder de sehutse der II. Kerk, als kindoren van Maria zoo ongeveer ving spr. aan en in een taal, treffend vooral voor hot zouaven- hart, herinnerde redenaar eerstens aan die somberste aller dagen, toen de zouaven in 1870 op hoog bevel des Pausen de wapenen moesten nederleggen en kort daarop op het St. Pietersplein afscheid van den Paus-Koning namen, die hen zegende van uit de hooge vensters van het Yaticaan. In dit plechtig uur riep Pius IX hen als 't ware toegaat en verspreidt u over de wereld en leert het volk zoo onderdanig en gehoorzaam te zijn als gij het zelf, niet het minst in dezen stonde, geweest zijt. Dit was voor de Zouaven do Goede Vrijdag Maar zij hebben ook een Palm zondag gehad, na den glorievollen strijd van Mentana. Toen zij door het dankbare Romeinsche volk met groot gejuich en vreugdetranen ingehaald en met bloemen overladen werden. Om die dagen te herdenken, zijn wij allen hier te zamen gekomen. Verrassend talrijk is de opkomst. Dat bewijst hoe alom de liefde nog gloeit voor de zaak welke wij verdedigden en hoe wij getrouw bleven aan onze banier. De leestreder.aar toonde in 't vervolg zijner rede aan, hoe de zouaven in zich voreenigen de kenmerken der H. Kerk, de eenheid, de heiligheid, deapostoliciteit. Gaat de wereld rond, zoo zegt hij, en overal zult gij de zouaven vinden in denzelfden geest van liefde, van ge hechtheid, van offervaardigheid. Hun hoofd is de Oharette en daarboven staat de Paus. Vele herinneringen aan treffende feiten uit het schoone tijdperk volgden nu en monig traantje vloeide toen daarbij als ter sluiks weg uit die hoewel verouderde toch nog zoo vurig spre kende oogen der oude strijdmakkers. Van heiligheid bij het zouavenkorps waron een aantal voorbeelden aan te halen. Albano. Moute Libretto Mentana en het hospitaal San Spirito hadden hen gezien, de helden des geloofs, die aan den moed der martelaren de hei ligheid der belijders paarden. De oud aalmoezenier kon daaromtrent met meer zekerheid dan anderen getuigen. Hoe- velen zijn daar na een echt heilig en streng leven als ware martelaars ge stofven. Hij, de oude zielzorger der zouaven kan getuigen, nog nimmer een zouaaf te hebben zien sterven, met wien hij niet met de grootste gerustheid de laatste reis zou hebben ondernomen. En de apostoliciteit, wordt zij niet alom gevonden bij de oud-zouaven? In alle landen van Europa en Amerika, ja niet het minst in de binnenlanden van Afrika, waar zij onder kapitein Joubert den veel omvattenden en zwaren arbeid van mgr. Lavigerie te steunen hebben. Overal vindt ge zouaven, alom verspreidende en bevestigende wat zij aan liefde en trouw met zich dragen. Alles is steeds gedaan om de beteekenis daarvan weg te cijferen, te ontzenuwen. Ondanks dit alles zijn zij blijven be staan. Dit bewijst alweder de dag van heden. Ten slotte volgde eene aansporing om te volharden, die eenheid te be waren waardoor kleine zaken zulk eene groote beteekenis kunnen verkrijgen, en aan de heiligheid niet tekort te doen. Dat hij die zijn leven niet richt naai de grondbeginselen van het regiment, zich liever de eereteekenen van de borst rukke en die vertrappen, veeleer dan een smet te werpen op het zouaven korps. Pro Petri SedeFideiet Firtuti" en Bene Merentidit zijn de spreuken der zouaven-eereteekenen. Dat zij die steeds waardig blijven nu en in de toekomst Nadat de gevierde redenaar met deze opwekking zijne rede had ten einde ge bracht, verlieten de reünisten de kathe draal en begaven zij zich naar „Tivoli" waar de feestelijke vergadering zou plaats hebben. Ordelijk en waardig was de houding van het geheel, allen hul digden het zoo vrij, met opgeheven hoofd en wapperende vanen, deze veelbeteeke- nendo ommegang te kunnen rouden op het eind evenwelbij het naderen der „ka zerne" (Tivoli) veroorloofden de zouaven zich een uitstapje, bij liet hooren der tromba moest het hart even lucht tappen en daar weêrklonk uit volle borst het geliefkoosd korpslied: perdre la vie sauver V honneur waarin de burgerij zich volstrekt ni«t geërgerd toonde, integen deel. Voor het gebouw „Tivoli" had eene onbeschrijfelijk enthousiasistische betoo- gmg plaats, die de reünisten niet licht, zullen vergeten. Toen generaal baron de Oharette met de Fransche officieren het voorplein van „Tivoli" betrad, omringden hem al de oud-zouaven met hunne banieren en drongen zij ouder het aanheffen van oorverdoovendo juich kreten om hem heen. Een oud-strijder van Castelfidardo vloog den generaal, die door alle strijdmakkers als op de handen wordt gedragen, om den hals en kuste hem op het eerbiedwaardig gelaat, terwijl tranen van aandoening bij dit treffend tooneel velen oud- zouaven uit de oogen sprongen. Nadat de honderdvoud herhaalde juichkreten eindelijk war on verstomd, trokken de reünisten naar de groote zaal, waar de feestelijke bijeenkomst plaats had, waar van wij in een volgend nummer verslag zullen geven. Mijnheer de Redacteur, Met genoegen heb ik het voorstel gelezen tot wijziging van het Havengeldtarief voor Zeestooinbooten, welke van de boeien in de rivier gebruik maken, bjj wijze van abonne ment, om 10 of 12 malen Havengeld te heffen, en dan de overige reizen vrjj. Ik zou echter voorstellen, dat dit op 6 of 8 malen bepaald werdhet gaf dan meerdere aanleiding, Schie dam als losplaats te gebruiken. Het spreekwoord zegt„Beter een half ei, dau een ledige dop." Verzoeke hiervoor een klein plaatsje. C. (Buiten verantwoordelijkheid van dc Redactie.),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2