(HSp?X./m BURGERLIJKE STAND. falen. jEof tv'1*' Ilarab. Handelsberichten. ONDERZOEK omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeidersom trent de verhoudingen tusschen werk gevers en arbeiders in de verschil lende bedt ij ven en om Ir en t di 'u toestand van fabrieken en werknla itsenmet het oog op de veiligheid en de ge- zondheid der werkt eden, ingesteld door de Staatscommissie, benoemd krachtens de wet van 19 -Januari 1890 (Staatsblad n°. 1). Vergadering van Donderdag 18 Augustus 1892. Bdiin.[E°gge: Nov-)T, I Spirit. Nov. 137.50 138.25 31.20 32.60 17.75 15.10 48.25 48.60 14.— 14.10 22.25 22.50 0.511/J 0.51 V4 VERKOCHTE ONROERENDE GOEDEREN. New-York. Maïs Wisselkoersen te Rotterdam. Tegenwoordig de heerenKolkman, voorzit» terG. Emants J. C. TL. Heyligers, secreta ris der Staatscommissie (bij een gedeelte der verhooren)S. M. van Wijck, lid der Eerste Afdeeling. Verhoor van Wilhelmus Duijmel, ond57jaar, meesterknecht in eene branderij van B. A. J. Wittkampf, firma J.F. Wittkampf, te Schiedam. De voorzitter De firma heeft meerdere bran derijen, niet waar A. Ja. 9, waarvan 4 dubbele. V. Hoeveel knechts zijn er in een branderij A. In eene branderij, waar men nog zooge naamde Hollandsche gist maakt, zijn een meesterknecht, een onderknecht en een pomper. V. Wat zijn de fuuctiën van deze drie per sonen A. De meesterknecht brengt het vuur onder de ketels, die zijn opgeladen door den pomper en den onderknecht. Het ledigen en boenen vereischt de grootste zorg, omdat van de zin delijkheid alles afhangt. V. Op den meesterknecht rust de geheele verantwoordelijkheid, niet alleen tegenover den patroon, maar ook voor de belasting tegenover den fiscus A. Ja, hoewel de meesterknecht niet altijd verantwoordelijk kan gesteld worden, bijv. wan neer hij boven is, kan hij niet zien wat hene den gebeurt. Het is mij laatst nog overko men, dat ik, beneden komende, drank vond, die de knechts stilletjes hadden uitgeschept. Ik heb de daders natuurlijk onmiddellijk weg gezonden. V. Gebeurt dat altijd in zoodanig geval A. Ja, die dat doen, gaan de laan uit. V. Over het algemeen is het mindere per soneel in een branderij nogal wisselvallig, niet waar A. Het is net een duiventil, waar de duiven in- en uitvliegen. V. Kunnen de menschen, die bij den een wc*den weggejaagd, onmiddellijk bij den ander weder een plaats vinden A. Nu uiet meer, omdat er overvloed van volk is, maar vroeger was dat wel zoo. Als iemand bij den een was weggejaagd, stonden er dadelijk anderen gereed om hem op te nemen. V. Is er dan nu meer volk gekomen, of zijn de zaken achteruitgegaan A. Vroeger waren er 400 branderijen, thans zijn er nog maar 230. V. En er wordt evenveel gedronken als vroeger A. Ja, eten en drinken gaat altijd door. V. Zijt gij al lang aan de fabriek A. Ik kan u hier een gouden horloge toonen, met inscriptie, dat ik wegens 25-jarige trouwe plichtsbetrachting ontvangen heb. Thans ben ik al 30 jaren als meesterknecht aan de fa- •briek werkzaam. V. Hoe is uw werktijd geregeld? A. Ik werk van 's morgens 3 tot 's avonds S a 6 uur, dus 14 4 15 uren per dag. Schaft eden zijn er niet, de boterham moet, tussahen het werk door, uit de hand gegeten worden. Om naar huis te gaan eten, daar is geen kijken naar. V. Wordt ten 5 ure de fabriek gesloten tot den volgenden morgen? A. Ja. V. Worden de vuren aangehouden? A. Ja, maar zij worden gedekt met natte kolen, eu dan gaat er een schuif op, zoodat er geen brand kan komen. V. Heeft niemand in de fabriek een schaftuur A. Neen, want als men maar met zijn drieën is, kan er niemand gemist worden, dan heeft de een den ander te veel noodig. Er is hoog stens drie kwartier om te rusten eu te eten. Was er meer volk, dan kon men wisselen, maar nu heeft men het personeel noodig. V. Is er geen enkele fabriek, net zoo groot als de uwe, waar meer volk is? A. Wij zijn met ons vijven, omdat er bij 'ons Weener gist geproduceerd wordt, waarvoor meer tijd en volk noodig is. Met Hollandsche ;gist is de zaak in l'|2 a 2 uren afgeloopen, maar wanneer men aan de Weener gist's mor gens om 4 uur begint, is men om 10 uur klaar. Wanneer men dan Roomscli-katholiek is, lost inen elkander om de beurt af om naar de kerk te gaan. Aan die gist heeft men 6 uren werk, aan de Hollandsche veel minder. V. Gij werkt dus nu met 5 man? A. Ja. V. .Zij werken allen ook tusschen 3 uur 's morgens en 5 uur 's middags en kunnen niet gaan eten in dien tusschentijd? A. Neen. V. Als er nu 7 waren in plaats van 5, zou er dan mogelijkheid zijn om hetzelfde werk te Moen en dan naar huis te gaan. A. Ja. V. Doch dit gebeurt in geen enkele fabriek A. Neen, Y. Wat verdient gjj? A. f 16.50, en de anderen Lebben f 12.50, f 10.50, f9 en f7.50. V. Wat doen die laatste drie? A. De meesterknecht is om te beslaan, de drie volgende knechts om het heete water te dragen en de 5e persoon schept de gist en perst ze droog. Hij heeft minder zwaar werk. V. Heeten die drie pompers? A. In een Hollandsche branderij; in een andere hebben zij geen naam. V. Hebt gij nooit overwerk A. Neen. V. En 's Zondags? A. Dan werken wij circa 6 uren. V. Is dat noodig? A. Ja. Met den Zondag schieten wij ook beter op. V. Wordt dat extra betaald? A. Neen. V. Zijn de loonen, bjj den heer Wittkampf betaald, ongeveer de gewone? A. Ja. Enkelen hebben meer, anderen minder. V. Die man, die f7.50 heeft, zal het niet breed hebben, niet waar? A. Ja, maar er zijn jongens, die nog minder hebben. V. Hoe oud is de jongste bij U? A. 26 jaren. V. Zijn er op andere branderijen nog jongens A. Ja. Die ziju een jaar of 17. V. Dus geen jongens die in de termen van de wet vallen? A. Neen. Daarnaar wordt door den agent van politie of den stadsbode vernomen. V. Er is in Schiedam een stoomfabriek met ruim 30 menschen, waar gij gewerkt hebt. Bestaat die fabriek nog? A. Neen, zij is verleden jaar afgebrand en niet weder opgebouwd. V. Is dit „de Kraton"? A. Ja. Y. Zijt gy daar met de werkzaamheden bekend A. Ja, ik ben er 9 jaar geweest. V. Hoeveel menschen verken er? A. Ongeveer 38. Zij werkten ook dag en nacht. V. Gaat het met dag- en nachtploegen? A. Jazij werken van 66 uur, dus 12 uren daags. V, Wanneer wisselen zij? A. Wie 's Zondagsmorgens komt, vertrekt 's Maandagsmorgens. V. Dus er werd dan 24 uren aan éen stuk gewerkt A. Ja. V. Is dat iu de stoomfabriek van den heer Melchers ook het geval? A. Ja. V. Die menschen in de stoomfabriek hebben bet behoudens liet nachtwerk, dat gij voor een deel toch ook hebt, gemakkelijker, want zij werken 2 4 3 aren minder, niet waar A. Ja, en zjj werken met stoom. V. Verdienen zij evenveel? A. Ja, in de stoomfabriek had ik ook men schen onder mij van f12— f18. Y. Werken de menschen bij de heer Mel chers ook 's Zondags A. Ja, want daar is het drukker dan bij den heer Jansen, die ook eene stoomfabriek heeft. V. Gij zeidet's Zondags doen wij hetzelfde werk als in de week, doch het gistscheppen doen wij vlugger, wat is daarvan? A. Dat komt omdat de gist altijd blijft aan groeien, en dan laten wij die 's Zondags niet zoo uitwerken. V. Hoe laat zijt gij dan op Zondag klaar? A. Om 10 uur, halfelf, en dan kom ik weder 's nachts om 3 uur op. V. Er is dus zeker meer liefhebberij om in de stoomfabrieken te werken, aangezien de verdiensten er niet en het werk wèl minder is dan in de gewone werkplaatsen A. Ja wel, maar hoe gaat het? Men klimt op, als men er lang is, on al komt er dan ergens anders plaats, dan heeft men geen lust om daar weder als de minste te beginnen. De beer Emants: Worden fabrieken zooals waar gij zijt langzamerhand in stoomfabrieken veranderd A. Meestal niet. Dat was alleen het geval iu de fabriek, waar ik geweest ben, en in die van T. P. Jansen. Die van Melchers is dadelijk als stoomfabriek opgezet geworden. De voorzitterHoe gaat het als gij ziek zijt A. Dan krijg ik mijn volle weekgeld tot ik beter of dood ben. De patroon betaalt dat uit zijn zak, want een fonds is er niet. De knechts krijgen echter nietswant die komen en gaan ais duiven op een til. De meeste drinken veel en zijn dan onverschillig en loopen om niets weg. V. Hoe stellen zulke menschen het hij ziekte A. Dan moet de ziekenbus bijleggen, maar dat geeft niet veel, hoogstens f3 gedurende 3 maanden in 't jaar. V. Hebt gij het al bijgewoond, dat er een meesterknecht oud geworden is iu dienst van de firma A. Ja, ik ben nu de oudste, ik ben 57 jaar, maar de alleroudste, een man vau 67 jaar, die 44 jaar bij de firma was geweest, is met f6 's weeks gepensioneerd. V. Wordt er in de werkplaats, waar gij zijt, nogal veel jeuever gedronken A. Ja, er zjju er, die net zoolang drinken als men ze maar drank gaf en niet eerder zouden ophouden, dan wanneer ze er bij neer vielen, maar de gewoonte daar is 12 borrels daags. V. Worden de lui daar niet dronken van A. Neen, als die menschen de ketels moeten schoonmaken, waar dikwijls nog vuur ouder zit, zoodat ze nog warm blijven, al spoelt men ze elk oogenblik met koud water, dau worden ze zoodanig door de hitte bevangen, dat ze er af en toe uit moeten, en dan knapt een borrel ze op. V. Hoe heet is bet in zoo'n ketel wel A. Nu, als men op zijn knieën moet liggen, zoekt men al gauw een blokje op, anders kan men de warmte aan zijn knieën niet velen ik denk dus 80, 90 graden, misschien wel meer. V. Zitten ze daar lang achtereen in A. Ze komen er telkens even uit om den ketel weer koud te spoelen. V. Nu, als dat werk dan afgeloopen is, krij gen ze een borrel. Dat is er een van de 12. Die andere 11 worden dus uit zuivere liefhebberij gebruikt A. Die krijgen ze, als ze een warmen rug hebben gehaald met een bak leeg te pompen of zoo, en als men ze hun niet gaf, zouden ze hun kans wel schoon zien, om er toch aan te komen. Daarom geef ik liever dan dat zij zelf nemen. V. Hebt gij nooit last met hen, als zij zoo veel borrels gedronken hebben, of kunnen zij er wel tegen A. Zeker, men heeft meesterknechts, die de kast laten openstaan, en die zijn oorzaak, dat er te veel gebruikt wordt. Ik geef in den re gel om de 1' uur een borrel. V. Zijn er ook werklieden, die niets van sterken drank weten willen A. Die zijn er ook, onder anderen de onder meesterknecht, die bij mij is. De heer Van Wijck En gebruikt gij zelf sterken drank A. Ik maak er gebruik en geen misbruik van liet bewijs heb ik u laten zien. De voorzitter Is de regeling bij alle bran derijen dezelfde A. Ja, dat is zoowat alles gelijk. V. Wanneer wordt liet loon uitbetaald A. Bij ous 's Zaterdagsavonds bij anderen ook wel 's Zaterdagsmorgens om 11 uur. De heer EmantsGij hebt ons medegedeeld, dat er tegenwoordig een andere soort gist ge produceerd wordtwaarom geschiedt dit A. Omdat men van de nieuwe soort meer gist uit het graan verkrijgt. V. Zijn de loonen bij de invoering van de nieuwe gist, die meer arbeid schijnt te vorde ren, ook verhoogd A. Die zijn dezelfde gebleven, alleen is er een persoon bijgekomen. V. Wanneer beeft die verandering plaats ge grepen A. Een jaar of 7 geleden. V. Dus een jaar of 7 geleden is, terwijl er een man bijgekomen is en de loonen gelijk zijn gebleven, de arbeid veel drukker geworden? A. Juist. De voorzitter: Hebt gij ons nog iets mede te deelen A. Op de lijst vau vraagpunten komt ook voor Zondagsrust- Over het algemeen wordt er des Zondags 6 uren gearbeid, maar het wordt ook wel eens langer. Wanneer ik bijv.'s Zaterdags avonds, bij het sluiten van de branderij, denk, dat ik den volgenden morgen om 4 uur wel aan den gang zal kunnen gaan met gist schep pen, maar de gist nog niet vaardig om te schep pen is dan wordt het wel eens later, zoodat ik dan ook later op den dag klaar ben. Wat de gezondheid betreft zijn er velen die, zelf hunne gezondheid benadeelen door op den grond te gaan liggen of op den tocht te gaan staan, wanneer ze bezweet zijn. Wanneer men zijne nachtrust niet neemt, kan men niet ge zond blijven. De lieer EmantsZijn de werklieden uitge put, wanneer ze 14 of 15 uren hebben gewerkt? A. Nggii. De lieer Van Wijck: Gij stelt er prijs op de verklaring af te leggen, dat het de schuld van den werkman zelf is, wanneer lijj niet gezond is A. Ja. De jeueverfahrieken zijn niet ongezond. De voorzitter! Gij zegt: „er zyn er, die zelf hunne gezondheid benadeelen", zpn er dan zoo veel zieken in de branderij A. Neen. De een is een beetje ijveriger dan de ander en minder spoedig ziek. De liefdadig heid maakt veel luie menschen. Y. Bijzonder groot is dus het aantal zieken niet A. Neen. over het algemeen zjjn de werklui gezond. Er zijn menschen van 50 jaar, die nog zwaar werk op hun gemak doen. j Nov./Dec. April/Mei Meell2Merk.l.md. 12 Dec. Rogge, loop. md. Dec. 12 Nov. 1/4 No Dec./Jan. 137.75 138.75 31.30 32.70 17.75 15.10 48.30 48.75 14.— 14.30 22.25 22.50i 11 Nov. 12 Nov. Op Zaterdag 12 November. Door de notarissen W. J. A. Roldanus to Schiedam en Sehadee en Lambert te Rotterdam. 25 Woningen met Loods, Bleekveld, Open Grond en Erven, afzonderlijk ge veild, zijn een groot gedeelte van het Doe lenhofje nabij liet Land van Belofte met uit gang naar de Broerseestin veiling f 4o0, 150, 190, 170, 180, 180,200,260,280, 300, 370, 160, 120, 120,140,130,150, 150, 230, 150, 220, 220,240,260,270. Gecombineerd verkocht voor 15790. BEURS TE SCHIEDAM, 14Nov. 1892. Moutwijn, f 8.50. VerhandeldfV/a a 8. Stemming: onveranderd. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Vereeniging fl.50. '21 - 2 Amsterdam. 12 Nov. Rogge op lev. onver.per Maart f129, 128, 127, 128. 14 Nov. Rogge op levering flauw; per Maart f128, 127, 126. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 12 Nov. 2.36 M. 14 Nov. 2.19 M. Per telegraaf. Londen kort f 12.07 Disconto 3 pCt. Parijs - 48. Antwerp. -47.90 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 8 November. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, 0 veulens, ezels, 140 vette runderen, magere dito, 106 vette kalveren,nuchterekal- veren, 1323 schapen of lammeren ,440var kens, biggen, hok. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 72 a c., 2de qual. 64 c., 3do qual. 50 a 58 c., kalveren lste qual. 97V2 c., 2de qual. 80 a 871/2 c. per kilo. schapen lste qual. 50 c., 2de qual. 45 c., alles per kilo varkens lste qual. 25 c., 2de qual. 24 a c. 3de qual. 23 a c., licht soort 23 a 2i c. per V2 kilo. Zeeuwsche eieren f 5,40 a 5,50, Over- maassche dito f 5,60 a 5,80 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 25,50 a 27,50 per 50 kilo. Aan voer 8 partijtjes. Handel willig. Aardappelen. Westlandselie klei-f 0.- a 0. dito zand- f0.a 0.dito muisjes fa hlauwpitten f2.25 a2.50,0vermaasschejammen 12.a 2.50, Geldersclie blauwe f 1.70 adito kralen f 1,70 a 1,75. Zeeuwsche jammen f 1.90 a 2.—. VEEMARKT TE LONDEN. 14 November, Er werden aangevoerd 2200 runderen, 11.000 Schapen, 10 Kalveren en 99 Varkens. Men noteert: Runderen 2/4 a 5/0, Schapen 3 4 a 5/4, Kalverem 2 6 a 4/9 en Var kens 2/9 5/0 per steen. ROTTERDAM, 14 November Bui- tenlandsche Granen lager, doch op de verlaagde prijzen meer gevraagd. Tarwe per'2400 kilo: N. Redwinter II f 195: jar. Odessa f167 t\ f173; Donau f 164, en hij groote partijen lager naar kwaliteit. Rogge per 2100 kilo: Donau (puike) f 145Nieolajefl' f 141 v. a. h. hij partij Kustendje f 13°. Gerst per 2000 kiloZwarte Zee f102. Mais per 2000 kilo Amerik. Mixed f126 a f128, dito dito f123 v. a. b. langs stoomboot: dito dito (stoomend) f122 a f 123dito dito afwijkende f123: Foxauian f122 a f123. dito (ladende) f 115 Pito f 122 Novorossisk f120 a f121 enCinquantin f 132 a 133. GEBOREN 11 Nov. Johanna, doch ter van P. de Bruin en G. van Pelt, Broers vest. 13. Andries, zoon van L. van Oosten en A. Zwaan, Korte Groenweegje. Petronella Jannetje, dochter van L. Hemmes en A. Visser, Hoofdstraat. 14. Mattheus Lam- hertus Josephus, zoon van M. C. van Pinxteren en A. G. Lerou, Hoogstraat. 12. Maria Johanna, dochter E. van Loenen en A. M. van der Schalk, Lange Achterweg. OVERLEDEN: 13 Nov. Johanna van Bree, oud 22jaar,Laan Onsgenoegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3