Dagblad voor SchMam en Omstreken. 1§de Jaarg. Woensdag 16 November 1892. No. 4437. MARIA ZANELLA. 23ure«u ^oogstraal lp 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuil le ton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: ^bonsiementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2. - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. I Van 1 G regelsf O.GO Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 15 November '92 De beweging door het stemrecht-be sluit van de parlementaire commissie voor de Grondwetsherziening in België in 't leven geroepen, blijkt nog niet geheel verloopen te zijn. Jl. Zondag werd te Bergen, in Henegouwen, weder eene betooging ten gunste van het alge meen kiesrecht gehouden. De optocht telde verscheidene duizenden deelnemers, die de stad doortrokken in de volmaakste orde. Na de betooging volgde eene groete openbare vergadering, welke ook bijge woond werd door leden der Kamer, voor standers van algemeen kiesrecht, die van de werklieden-vereenigingen een ver zoekschrift ontvingen om te ij veren voor de vervulling barer wenschen. Er waren onder de redevoeringen zeer heltige, maar er deed zich geen enkel incident voor. Eene groote vergadering van denwerk- liedenbond gisteren-avond te Brussel ge houden, heeft besloten een congres bijeen te roepen, teneinde te beraadslagen over dit ééne voorstel: algemeene werksta king Dit zou dan zeker het uiterste middel zijn om het algemeen stemrecht van de Regeering af te dwingen. Het wetsontwerp voor de belasting op de sterke dranken werd gisteren in de Fransche Kamer opnieuw behandeld. Cuneo d' Ornano bestreed het voorstel- Turel om de consumtie-belangen te ver vangen. Juwel verdedigde de ophef fing van het privilegie der bouilleurs de cru. De rapportour was het daarmede eens en geloofde dat deze opheffing 20 millioen zal opbrengen, waarbij te voe gen zijn G4 millioen van de surtaxe op alcohol en 12 millioen voor de ver hooging van het tarief. Rahier wil, in plaats van de vrijlating der bouilleurs de cru in te trekken, eene belasting op de beurs-operatien, hetgeen met groote meerderheid verworpen wordt. Het voorstel tot opheffing van het privi- 4) „Wat wilt gij nu nog zeide hij, de wenk brauwen fronsende, toen hij Lucia en Bepi herkende, die bogen zonder een woord te kun nen zeggen. Het was Maria die antwoordde: „Met dui zenden groeten komen wij van uwe goedheid een nieuw uitstel afsmeeken voor de betaling van datgene wat men n verschuldigd is. Ik heb reeds te lang gewacht. Gij kunt nog wel een beetje wachten, bracht zij aarzelend in. Hare stem klonk helder als zilver, de zachte Veuetiaansche tongval deed hare woorden klin ken als liefelijke muziek. „Mijn geduld is ten einde," hernam hij op een toon. waarin men wat minder barschheid kon onderscheiden, en hij wendde de blikken niet van Maria af, terwijl hij voortging met spreken. „Paron, gij zult goed zijn en die arme lie- legie der boilulewrs de cru werd daarop aangenomen met 318 tegen 211 stem men, De Parijsche gemeenteraad heeft met 43 tegen 4 stemmen besloten, dc Regeering te verzoeken in geenerlei op zicht de vrijheid der pers en het recht van vereeniging en vergadering te ver korten. Het ontwerp verscherping der drukperswet komt morgen (Woens dag) bij de Kamer in behandeling. Het beluit van den Parijsehen gemeenteraad heeft den toestand voor het ministerie- Loubet nog erger gemaakthet zal dus morgen een harden strijd (te kam pen hebben. Op den Zondag-avond te Berlijn ge- openden sociaal-democratischen partijdag waren 450 tot 500 afgevaardigden uit alle deelen van Duitschland. Daar onder was de meest belangwekkende persoon de Miinckener afgevaardigde. Yollmar, over wien ter zake zijner af wijkende uitlatingen over het staatsso cialisme in deze vergadering gericht zou worden gehouden. De vergadering be sloot het vraagstuk van het staatsso cialisme op den partijdag te beslechten. Liebknecht werd tot referent er over benoemd, waarop Vollmar's aanhangers terstond vroegen, dat deze het woord zou mogen voeren even lang als de refe rent. De president Singer antwoordde, dat dit van zelf sprak. In zijn openings rede herinnerde Singer, dat vóór 25 jaren de eerste socialistendag te Berlij n werd bijgewoond door 20 afgevaardigden ver tegenwoordigende 3102 loden met een partijkas van 1562 mark. Thans bevat deze kas ongeveer een kwart millioen. llijeindigde met het gebruikelijke Leve op de internationale sociaal-democratie en op het proletariaat in alle landen. De vergaderzaal was gevuld met onge veer 1500 mannen en vrouwen met roode dassen enz. aan, waarop in goud gedrukte portretten van Marx en La salle. Behalve de borstbeelden dezer twee stond op de bestuurstafel nog een zeer merkwaardig portret van Lasalle in zwar- den niet doen lijden 't is hunnen dood indien gij het eenig goed verlangt dat hun overblijft. Als Bepi niet kan uit visscken gaan, hoe wilt gij dat zijne vrouw dan leve Baron Todero, gij zijt braaf." Neen, gromde hij. Ja, g(i zijt braaf, ging zij glimlachend voort, gij wilt ons maar bang maken." En hem naderende zeide zij op bijna streelenden toon. „Niet waar, gij wilt hun geen verdriet aandoen Zonderling genoeg, de oogen van den woe keraar waren als met tranen bevochtigd en het kind naar zich toetrekkend, zeide hij „Geef mij een kus, braaf kindEn aan de wijze waarop hij dat woord „kind" uitsprak, kon men de taal erkennen van een ongelukkigen vader. Inderdaad, weinige maanden geleden had hij een meisje verloren, en alles in Maria, de ouder dom, de stem, het wezen, had hem plotseling dat kind herinnerd. Voor den eersten maal zijns levens, liet de oude woekeraar zich medesleepen door eene zachte ontroering. „Daar zij het wil," zeide hij tot Bepi en Lucia, zal ik wachten tot gij mij kunt beta len. En na nogmaals het verwonderde kind omhelsd te hebben, verdween hij schielijk, eeuige stuivers op den koperen schotel, waarop zijn ontbijt stond, werpende. Don Canciano was terzelfdertijd opgestaan, ten rok met een groot zwaard en een wap- pere-nd vaandel in de band op eenen bergtop waar een in wolken gebuid altaar op staat. De Russische kroonprins is Zaterdag 11. te Weenen aangekomen. Hij werd aan liet station opgewacht door keizer Frans Jozef, graaf Kalnolcy en verschil lende hofdignitarissen. De ontvangst was hartelijk. De Keizer omhelsde zijn gast, die op zijn tocht naar den Hofburg door het volk werd toegejuicht. Jl. Zondag bracht de Kroonprins een bezoek aan de Keizerin en vervolgens gebruikte hij het ontbijt bij den aartshertog Karei Lodewijk. Ten 4 uur ontving de prins graaf Kalnoky, met wien hij een onder houd had van ongeveer een uur. Des avonds had een gala-feestmaal plaats waarbij de Keizer, de Keizerin, de Czarewitch, de aartshertogen en aarts hertoginnen, de Russische ambassadeurs en alle hoogste autoriteiten tegenwoordig waren. De Czarewitch bezocht gisteren den grafkelder der Habsburgers en legde een krans op de lijkkist van wijlen kroonprins Rudolf. De Keizer en de Czarewitch brachten elkander weder- keerig bezoeken. In politieke kringen van Weenen is men met dit vorstelijk bezoek zeer ingenomen. Ook de dag bladen betuigen hunne instemming be halve de Neut Freie l'resse en het Neues Wiener Tageblattdie herinneren aan de tegenstrijdigheden tusschen beide volken. Naar uit Bern wordt bericht, had gisteren de Fransche gezant over het geval-Bernoud een onderhoud met den Bondspresident. De heer Droz ver klaarde, dat het volstrekt niet de be doeling van Zwitserland is, aan deze zaak een overdreven gewicht te hech ten en dat na de gewisselde inlichtingen het geval als afgedaan kan beschouwd worden. Uit Geneve wordt aan den Parijschen Temps gemeld, dat in den GroOten Raad gekozen zijn 36 demo craten, 35 radicale liberalen, 7 radi- na zijne rechterhand op Maria's hoofd gelegd te hebben. „God zegene u, mijn kind, zeide hij bewogen, Hij zegene u in al uwe werken." Maria, eenigszins verlegen, kuste zijne hand, en blozend liep zij naar hare woning, waar van zij slechts eenige stappen verwijderd was. Don Canciano vroeg toen wie dat kind was, de inlichtingen ontbraken hem niet. Maria was in het campo Sau Poldino ge kend als eene heldin uit de volkslegende. Men sprak breedvoerig over het droevig' lot der weeze, over de lieftalligheid van haar wezen en over de goedheid van al hare werken. Men verhaalde hem de ongelukkige geschie denis harer ouders, hij deed zich hunnen naam herhalen en eene zekere uitdrukking van ver wondering verscheen op zijn gelaat. Daarop den kleinen kring nieuwsgierigen, die zich rond hem verzameld hadden, met de hand zegenende, verwijderde hij zich. Wij hebben gezegd dat de winkel van den kruidenier gesloten was ter viering van een dooping. Het was eene groote gebeurtenis in het campo San Poldino, waarvan de bewoners als 'tware een groot gezin vormden. Maria, ondanks hare jeugd, was om den hoogeren sr.and dien hare ouders bekleed hadden, als het hoofd van dat gezin, ook had men haar verzocht meter van het kind te zijn. Het huis van Dario Zorzi (zoo heette de krui denier) was te klein om de talrijke vrienden cale nationalisten, 7 socialisten en 15 Katholieken. De officieuse dagbladen in Italië mel den, dat de minister-president de hoofd trekken van de troonrede aan de goed keuring des Konings zal onderwerpen. De troonrede zal vooral handelen over de buitenlandsche politiek, eene gewich tige verklaring behelzen betreffende het Drievoudig Verbond en ten aanzien der betrekkingen met Frankrijk zich bepalen tot eene toespeling. Volgens bericht uit Parijs zijn de geneesheeren aldaar van oordeel, dat de Europeesche troepen niet langer dan 10 tot 12 weken in Dahomey kunnen blijven en dan in een gezonder klimaat moeten zijn. De regeering zal dus een aantal troepen derwaarts zenden ter aflossing van andere. De Fransche pakketboot Thibet, is door den Staat gehuurd en vertrekt Vrijdag naar Toulon en verder naar Philipville en Oran, om in die haven een duizendtal soldaten in te schepen, bestemd om de manschappen van het expeditiekorps in Dahomey te vervangen. Naar de Times uit Fez verneemt, krijgen de Franschen in Marokko vergunning tot aanleg van waterwerken, rioleering en straatwezen te Tanger en omstreken. De Sultan wijst een handelsverdrag af, maar staat toe den uitvoer van bast en kurk, terwijl op Fransche goederen de rechten eenigszins verlaagd worden. De Sultan weigerde de gevraagde Ma- rokkaansch - Algerijnsche grensherzie ning ook eene spoorweg-concessieen voorts de concessie voor eene olie- en zeepfabriek nabij Fez. welke hij uitgenoodigd had, te bevattener was daarom besloten dat meu zou vergaderen in de groote zaal van het paleis Zanella. Zooals in alle Venetiaansche huizen van eenig aanbelang, is de eerste verdieping van dit pa- lazzino verdeeld door eene breede gaanderij, aan hare beide uiteinden verlicht door groote vensters, uitzicht gevende van den eenen kant op een klein kanaal, van den anderen kant op het campo San Poldino. Op die gaanderij ge ven verscheidene deuren uitgang, alsook tot het vroegere kabinet van doktor Zanella, waar alles zich nog bevond in dezelfde orde waarin hij het gelaten had. Maria, die instinktmatig den geest van herinnering bezat, kwam vele uren doorbrengen bij den ledigen stoel liaars vaders, terwijl de oude Marcolina aan het ven ster zat te spinnen. Die gaanderij was zeer eenvoudig gemeubeld twee leuningstoelen, eenige zwarte stoelen, wandtafeltjes, vroeger verguld, waren tegen de gewitte muren geleund, waarop groote don kere schilderijen prijkten, gewrochten van on bekende kunstenaars. Een groote koperen haard besloeg het midden van het vertrek, waarvan het droevig uitzicht slechts verlevendigd was door een ouden luchter in gekleurd kristal, die als een bloemenkrans aan de zolderbalken hing. Aan de vensters zag men hanggordijnen van dat wreed blauw, dat de eenige wantoon vormt in den samenhang der Venetiaansche kleuren. Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1