Dagblad voor Schiedam en Omstreken. USureau ^oog^traat 317. EERSTE BLAD. 15de Jaarg. Zondag 20 November 1892. No. 4441. Li PRIJS VAN DIT BLAD: Voor SchiecLam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Een groot man, niet in de oogen der wereld, maar in 'toog van God, Die de weldaden, in nederigheid des harten verricht, op den rechten prijs weet te stellen, was gewoon zijne armen die hem voor de genoten weldaden dankten, toe te voegen: „Ik dank U dat gij mij in de gelegenheid hebt gesteld een goed werk te verrichten." Deze lijfspreuk van den bekenden Amsterdamschen armen- vriend Haerten, die de armen tot lijk stoet had, toen ze zijn stoffelijk overschot grafwaarts droegen, meenen we onzen katholieken stadgenooten te mogen voor houden, nu hun opnieuw de gelegenheid wordt geboden een goed werk te ver richten; en werk dat in zijn ver strek kende gevolgen het geestelijk en tijde lijk welzijn van duizenden zielen zal bevorderen. Het zal den meesten onzer lezers niet onduidelijk zijn waarop wij hier doelen. Het volijverig bestuur der St.Willibrordus-Stichting heeft dezer da genonder de katholieke ingezetenen dezer stad eene circulaire verspreid, waarin krachtige medewerking wordt gevraagd voor het welslagen van een bekend plan, dat de grootsche zaak van ons katho liek onderwijs den financieelen steun moet geven, die het voor het in stand houden en uitbreiden der scholen, dooi de katholieke offervaardigheid gesticht, zoozeer behoeft. In de maand Mei aanst. zal het 25 jaar geleden zijn, dat een dier scholen, de St. Jozefsschool aan de Nieuwe Haven, werd geopend voorliet katholiek onderwijs, te geven door de Eerw. Broeders van de Congregatie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, die zich reeds op vele plaatsen voor dat onderwijs verdienstelijk hadden gemaakt. Terecht oordeelde het volijverig be stuur der St. Willibrordus-Stichting, dat de katholieke Schiedammers niet heter hunne dankbaarheid aan God zou den kunnen betuigen voor de weldaden van uit die school over hunne stad verspreid dan door ruime en blijmoedige offers te brengen voor liet katholiek onderwijs. Voorzeker hier is alle reden tot feestvieren het geldt de herdenking van een feit, dat de heilrijkste gevolgen Voor de stad onzer inwoning heeft gehad. Eejaarde Schiedammers kunnen het ge tuigen, hoe het jaren lang bet volijverig streven van den onvergetelijken pastoor Van Leeuwen z. g. is geweest, hot werk door zijn groote voorgangers in het priesterschap voor de katholieke jeugd dezer stad reeds verricht, aan te vullen en te voltooien door de stichting van een kathol.eke jongensschool. Die school zou strekken om de mannelijke jeugd der geheele stad èn in den godsdienst èn in de wetenschap degelijk te onder richten, haar te vrijwaren van het godsdienstloos onderwijs dat de zielen verderften aldus een geslacht te kweeken dat godsdienstig gevormd en weten schappelijk ontwikkeld, den harden strijd des levens in dezen bewogen tijd met goed gevolg zou kunnen voeren. Dit verheven doel is onder Gods zegen voor een goed deel bereikt. Vele jonge mannen of aankomende jongelingen herdenken met dankbaarheid het onderwijs, dat zij op de scholen der Eerw. Broeders hebben genoten. En met het zaad door die ijver volle arbeiders in 's Heeren Wijngaard in de jeugdige harten gestrooid en door den dauw der liemelsclie zegening be sproeid, zijn de schoonste vruchten voor Kerk en Maatschappij geteeld. Bestond er dus alle roden tot feest vieren, over de wijze waarop er feest zal worden gevierd, was nog wel een en ander te overleggen. Het Bestuur der St. Willibrordus-Stichting heeft deze zaak in ernstige overweging ge nomen, en het is na rijp beraad tot het besluit gekomen, dat het zilveren feest der St. Jozefsscholen de hoogste wijding zou erlangen, als het dienst baar werd gemaakt aan de groote be langen van het katholiek onderwijs. Dat onderwijs vordert blijvend de al- geheele toewijding en de offervaardige liefde van Schiedams katholieke inge zetenen. Het verslindt een schat van geld en de Rijkssubsidie, die sedert een paar jaren, en dan nog wel telkens tot ver minderd bedrag, wordt verleend, heeft de zorgen van het bestuur der scholen slechts een weinig verlicht, in geenen deele weggenomen. Als die Rijkssub sidie niet verleend werd, dan weten wij waarlijk niet, hoe het schoolbestuur de kosten goed zou maken; immers men geeft geen 2000 kinderen onderwijs men onderhoudt geen 6 scholen met 60 onderwijzers en onderwijzeressen, als men niet over de noodige middelen te beschikken heeft En die middelen worden niet alleen slechts voor een klein gedeelte door de ouders der school gaande kinderen verstrekt, maar de bron van inkomsten die voor het betrok ken bestuur in de schoolgelden is gele gen, vloeit steeds trager en trager. Ieder die slechts eenigszins bij ervaring weet. van hoeveel kinderen letterlijk niets is te halen, zal begrijpen hoe betrekkelijk weinige kinderen er zijn, die een eenigszins beduidende vergoeding voor de enorme kosten van het onderwijs kunnen bij dragen. En de ouders van die weinige kinderen brengen dan ook in het school geld een groot offer voor het katholiek onderwijs, dat met blijmoedigheid op het altaar der christelijke liefdadigheid wordt gelegd. Bij het toenemend pau perisme door gebrek aan werk en lage loonen veroorzaakt, lijdt ook het schoolbestuur vele bankroetjes; vele ouders blijven in gebreke de geringe bijdrage te voldoen, die voor het onder wijs hunner kinderen van hen gevor derd wordt. Daarbij stelt de wet hare onverbiddelijke eischen, de inrichting der schoollokalen, het getal der onderwij zers, de bepalingen omtrent de hoofden en plaatsvervangende hoofden, dit alles bezwaart het budget van het katholiek onderwijs, dat met geringe middelen een waarlijk groote zaak moet drijven. Immers het is eene geheel andere zaak katholiek onderwijs door parti culiere krachten te geven dan openbaar onderwijs van gemeentewege te ver strekken. Het is betrekkelijk gemak kelijk eene gemeente met openbare scho len te overdekken en die te onderhou den. De gemeenteraad neemt daartoe maar de noodige besluiten, put met volle handen uit de gemeentekas, zoo dat op een f 3000 a f 4000 meer of minder volstrekt niet wordt gezien en als de kale bodem der ledige gemeente kas zich vertoont, dan schept hij nieuwe belastingen, desnoods eene gehate in komstenbelasting, om in de ontstane behoeften te voorzienGeheel anders gaat liet, wanneer men scholen moet bouwen en onderhouden alleen door mid del der liefdadigheid, alleen door offervaardige liefde voor het katholiek onderwijs, dat geeft vaak zorgen die slechts door sterke schouders kunnen wor den gedragendat noodzaakt tot een ar beid die de krachten van velen te boven gaat. Maar al wordt er veel van de katho lieke liefdadigheid gevraagd, al wordt nevens den bouw en het onderhoud van scholen, hare aandacht nog voor tal van andere zaken ingeroepen, zij wordt toch niet moede, verliest nooit het geduld om het groote werk van de voortplanting des geloofs en de beoefening der chris telijke naastenliefde ten einde toe te volbrengen. Zal z ij, ter wille van eenige weinige penningen, de katholieke kin deren aan het openbaar godsdienstloos onderwijs overgeven? Neen, daartoe zijn onze Schiedamsche Katholieken te zeer doordrongen van den katholieken geest; zij begrijpen, dat eene katholieke opvoeding meer dan ooit noodig is in onzen tijd, nu ongeloof en zedeloosheid zich alom vertoonen nu onze kinderen gehard moeten worden voor den feilen strijd die zij in de moderne maatschap pij weldra zullen hebben te voerenen de fiere leus onzer zuidelijke stam- en geloofsgenooten tot de hunne makend, herhalen zij zij zullen haar niet hebben, de schoone ziel van 't kind Dat onze Schiedamsche Katholieken nog met dien goeden, echt katholieken geest zijn bezield, bewijst de instemming die het plan tot het houden van de ten toonstelling en de loterij ten bate van de kas dor St. Willibrordus-Stichting alom heeft gevonden. Inderdaad op de eerste uitnoodiging van haar volijverig bestuur hebben zich een aantal dames uit de voornaamste familiën dezer stad aanstonds bereid verklaard, het groote plan der tentoonstelling en loterij naar best vermogen te steunen, en in alle kringen onzer geloofsgenooten, waar men van het gelukkig denkbeeld van het Schoolbestuur kennis heeft gekregen, is het met de meeste ingenomenheid begroet. Dit aanvankelijk succes verhoogt de kans op het eindelijk welslagen. Met recht mogen dan ook de geachte dames en heeren, die zich voor deze zaak zoo veel moeite geven, vertrouwen, dat Lo terij en Tentoonstelling uitmuntend zullen slagen. Het succes, dat aan vroegere ondernemingen van dezen aard verzekerd was de laatste loterij-ten- toonstelling voor het katholiek onder wijs bracht niet minder dan f13000 voor den bouw van het nieuwe Zuster- gesticht met meisjesscholen op doet ons vertrouwen, dat ook het ge- wenschte gevolg voor deze tentoonstel lingsloterij niet zal uitblijven. Wel ontveinzen >we het ons niet, dat de om standigheden in een tijdsverloop van circa acht jaren veel veranderd zijn maar het geldt hier eene zaak waar mede de eer van het katholieke Schie dam is gemoeid. Zou men buiten de stad mogen zeggen, dat de katholieke Schiedammers, nu de zaken slecht gaan, het eerst gaan uitsparen op hunne wer ken van liefdadigheid Neen, de hoogst ongunstige omstandigheden waarin onze stad verkeert, mogen er toe leiden, dat wij thans ook de noodige hulp van elders verwachten, die wij anders veilig konden ontbeeren, maar zij zullen er ons niet toe brengen, onzen eerenaam van „Schiedamsche Katholieken" dooi de heele wereld met eerbied genoemd, prijs te gevenwij zullen veeleer op onze gewone, niet strikt noodige uitga. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1