Binnenland ven besparen, dan onzen eereplicht, ook tegenover het weldoend voorgeslacht, te kort te doen. In adversis constant. In den tegenspoed standvastig. Dezer grilden spreuk der vaderen getrouw, zullen wij ons alleen door de eischen van eer en plicht laten leiden. Zoo zal het nageslacht eenmaal van ons getuigen, dat eene loterij-ten toonstelling onder de meest ongunstige omstandigheden door het Katholieke Schiedam ondernomen, door de alver- winnende kracht der offervaai'dige liefde gesteund, onder den zegen des Hemels die het al doet gedijen, met het meest schitterend succes werd bekroond. Schiedam, 19 November 1892. gisteren-namiddagbij een schippersknecht een geval van cholera asiatica voorgedaan Toen men den man naar de barak wil de vervoeren, was hij reeds overleden. Het lijk is naar de begraafplaats ver voerd. Het droeve ongeluk, de vorige week de vrouw uit Bredaaan het slation te Bot terdam overkomen, heeft tengevolge ge had, dat voortaan alle doorgaande goe derentreinen fluitende het station-Beurs moeten passeeren, terwijl de daar stop pende passagierstreinen door een iang- gerekt signaal hun nadering kenbaar moeten maken en met gematigde vaart het station binnenstoomen. Deze maat regel zou voor vele andere stations vol strekt niet overbodig zijn, en menig ongeluk zou voorkomen worden, wan neer alle treinen bij de nadering of het voorbijgaan der stations eens duchtig de stoomfluit lieten hooren. De Katholieke Yereeniging „De Grondwet" heeft, in hare heden-middag gehouden vergadering, tot kandidaten voor het lidmaatschap der Kamer van Koophandel en Fabrieken, bij de ver kiezing op Maandag 26 November e. k., gesteld de heeren J. H.Houtman, P. J. M. A. Lagerweij, S. A. Maas, J.J. G. Nolet; en in de plaats van den heer J. Meijer Pz, die verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen, den heer M. L. Honnerlage Grete. Wij wekken de kiezers met aandrang op, hunne stemmen op bovengenoemde heeren uit te brengen. Het is een te betreuren feit, dat er zoo weinig belang stelling voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt betoond, die toch als adviseerend college zoo dikwijls haar gewicht in de schaal legt en door de Begeering meermalen in gewichtige aangelegenheden wordt geraadpleegd. Maar buitendien is het voor de gekozenen weinig vereerend als zij met zulk een ge ring aantal stemmen voor het lidmaat schap der Kamer worden aangewezen. Mo ge bij deze verkiezing eens met den ouden sleur worden gebroken en eene talrijke opkomst ter stembus een blijk van waardeering voor den verdienste lijken arbeid der Kamer geven! Nog herinneren wij den kiezers, dat deze verkiezing niet op Dinsdag maar op aanst. Maandag wordt gehouden en dat de stembus slechts van 11 totl'/a ure geopend is. Aan het departement van oorlog wor den belangrijke voorbereidende maatre gelen getroffen om, te beginnen met 1 Januari a. s. bij enkele korpsen de z. g. rijksvoeding in te voeren. Het plan voor den aanbouw van een nieuw Departement van Binnenlandsche Zaken en vooral de voorgestelde ver plaatsing van het archiefgebouw van het Plein naar denBezuidenhoutschen weg hebben in de afdeelingen der Tweede Kamer nog al critiek uitgelokt. De Begeering heeft bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wets ontwerp tot regeling van de wijze i an beheer en verantwoording van de geld middelen der koloniën Suriname en Cura sao, en tot wijziging van de reglemen ten op het beleid der regeoring in die koloniën. Uit Kethel en Spaland wordt aan aan de K. N. Ct. gemeld gemeente en de socpinriehting, allo al daar. (lad.) Naar aanleiding van het ongeluk, den conducteur aan het station Dor drecht overkomen, schijnt een oogge tuige aan het Handelsbladdat daarbij schromelijke tekortkomingen zijn geble ken in het vertrekken van de eerste- hulp. De verbandkist was, in plaats van in den bagagewagen, in het post- rij tuig geplaatst en werd eerst geruimen tijd na het ongeval aangebracht. Voor- al acht de berichtgever het een onver geeflijke fout dat niet Onmiddellijk een draagbaar voorhanden was om den on- gelnkkigen naar het op 2 minuten van het station liggende gasthuis te ver voeren. Dit geschiedde eerst, nadat er een half uur getobt was. En onderzoek in deze zaak door de betrokken Maat schappij is zeker dringend noodig, daar het publiek recht heeft te verwachten, dat voor de eerste hulp bij ongelukken de noodige verbandmiddelen te vinden zijn. De Minister van Financien heeft be paald toestellen (dynamo's) en werk tuigen, dienende om fabriekmatig electri- citeit op te wekkeD tot het voortbrengen van licht of het overbrengen van kracht, alsmede electrische motoren dienende om beweegkracht, ontleend aan een electrischen stroom, op fabriekswerktui gen overtebrengen, kunnen vrij van rechten worden toegelaten. De bij voornoemde electrische werk tuigen behoorende en tegelijk daarmede ingevoerde regulateurs, registreer-, en veiligheidstoestellen zijn onder de vrijstelling begrepen. Afzonderlijk inge voerd zijn deze belast als physische instrumenten. Aan boord van eene zandaak, liggen de in Bosland te Botterdam hoeft zich Dezer dagen werden aan het huis de Rivier door den gemeenteweldwach ter D. Groen aangehouden 3 stieren. Bij onderzoek bleken zij afkomstig te zijn uit den als besmet verdachten stal van B. van de Eijk, en waren bestemd voor de BotterdamscLo markt. Door den gemeente-veldwachter D. Groen en den rijks-veldwachter W. Groen te Schiedam, werden de stieren in beslag genomen en op order van den burgemeester voorloopig tot nadere be schikking gesteld bij B. Moerman. Te Delft doet zich wederom een go- val van pokken voor bij eene vrouw. De lijderes is naar het gasthuis overgebracht. Te Maassluis zijn enkele manschap pen van den monitor 'Panter met de politie slaags geweest. Hadden zij zich' gedurende het ver blijf te Maassluis over het algemeen ernstig gedragen, op den laatsten dag scheen het er op gezet te zijn eens van leer te trekken, althans na het slui tingsuur der herbergen werden latten afgerukt en ging men de gemeente rond. Het eind was, dat men de politie ontmoette en in de kast terecht kwam dat dit niet zonder verzet ging en er van beiden kanten klappen vielen, laat zich denken een paar agenten werden zelfs lichtelijk gewond. Bedoelde schepelingen zullen alsnu voor den krijgsraad terecht staan. Te Loosduinen is onder het vee van den landbouwer Buitelaar het mond- en- klauwzeer in zoo hevige mate uitgebro ken, dat er een 30-tal beesten aan lij den. De kiesvereeniging s-Gravenhage heeft zich niet onvoorwaardelijk verklaard voor het ontwerp-kieswet. Zoowel wat de geschiktheid als den welstand be treft, wenschte zij sterker waarborgen dan in de wet zijn opgenomen. Van het regiment gien. en jagers is een detachement ter sterkte van 1)0 man vertrokken, ter aflossing der man schappen, die gedurende 6 weken dienst hebben gedaan op verschillende plaat sen, alwaar het besmettelijke mond-en klauwzeer heerscht. Aan het bericht van het 'Dagblad betreffende het onderzoek van het wets ontwerp tot uitbreiden van het kiesrecht, kan het Kaf?, bijvoegen, dat het wetsont werp in alle sectiën warme verdedigers heeft gevonden. Voorts kanhetlfaagsche blad met zekerheid de juistheid beves tigen van 't gerucht, dat vele leden er voor en verscheidene er tegen zijn. Naar wij vernemen, is door den heer D. Sarluis, dezer dagen in Den Haag overledenhet armbestuur der Ned. Israël, gemeente aldaar tot universeel erfge naam benoemd van zijne nalatenschap, na aftrek van legaten, o. a. aan het Ned. Israël, oude mannen- en vrouwenhuis, het Israël, weeshuis, het ziekenhuis dier Vallende sterren Volgens prof. Oudemans te Utrecht is liet meer dan waarschijnlijk, dat we 27 November a. s. weer een regen van vallende steren zullen kunnen bewon deren. Het kan echter ook zijn, dat het verschijnsel een of meer dagen vroeger of later zal plaats hebben. Te Hoogezand mogen, naar aanlei ding der aldaar voorgevallen bewijzen van wanorde (verbrijzelen van winkel ruiten en het vuren met revolvers in de woningen van particulieren), 's avonds na 7 uur niet meer dan drie personen gezamelijk op den openbare weg zijn. Vijftien bereden maréchaussees houden hierop het toezicht. Aan de emailleerfabriek der firma IIBerk en Zoon te Kampen werd eer- gisteren-middag in een dezer dagen ont vangen lading steenkolen een blikken doosje gevonden met 10 patronen, in zaagsel verpakt. Daar het buiten twijfel is, dat dit blik met de kolen uit de mijnen is aangevoerd, ligt het voor de hand, dat het dynamiet patronen zijn. Het doosje is op het bureau van politie gedeponeerd- De diphteritis welke den vorigen winter te Tiel vele offers heeft geëischt, doch thans beschouwd werd als te zijn geweken, heeft weder eeu kind van 10 jaren aangetast, dat, na een paar dagen lijdende te zijn geweest is overleden. Weder een moordaanslag! Toen de heer De B., opzichter aan de margarinefabriek der firma Ant. Jur- gens te Osch, gisteren (Donderdag) on geveer 5 uur, vergezeld van don nacht wacht dier fabriek, zich naar zijn werk wilde begeven, werd hij in de zijde ge troffen door een met zware hagels ge laden schot, waarvan verscheidene door zijn dikke jas in zijn lichaam drongen. Hevig bloedende, kon hij, teruglcee- rende, nog zijn woning bereiken. Ofschoon iang niet buiten levensge vaar, is de toestand voor het oogen- blik naar omstandigheden redelijk en wordt hij vanwege do firma Jurgens in het gasthuis te Osch verpleegd. Men schrijft de reden van dezen moord aanslag aan laaghartige wraakneming toe. Naar den dader, die zich, begunstigd door de duisternis, schielijk uit de voe ten heeft gemaakt, wordt door de mare chaussées en do politie ijverig gezocht rhcumatieklijders in onze goede stad ge weest' als thans, zegt het blad en besluit met verzuchting, dat de prairiebloem hun verlichting en hulp moge geven. ONDERZOEK omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeidersom trent de verhoudingen tusschen werk gevers en arbeiders in de verschil lende bedrijvenenomtrerit den toestand van fabrieken en werkplaatsenmet het oog op de veiligheid en de ge zondheid der werkliedeningesteld door de Staatscommissiebenoemd krachtens de wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad nü. 1). Vergadering van Woensdag 24 Augustus 1892. Tegenwoordig de heeren Kolkman, voorzit ter G. Emants J. C. Th. Heyligers, secreta ris der Staatscommissie (bij een gedeelte der verhooren)S. M. van Wijck, lid der Eerste Afdeeling. Verhoor van Antonie Johannes Van Gent, oud 17 jaar, meesterknecht aan de stoombran- derij van de firma Th. Melchers, te Schiedam- De Voorzitter Wordt in de stoombranderij van de firma Melchers niet dag en nacht ge werkt A. Ja, twee ploegen wisselen elkander af. V. Hoe sterk zijn die ploegen A. 23 a 24 man, behalve de timmerlieden en den machinist. V. Hoe lang werken die ploegen A. Van 's morgens 6 tot 's avonds 6 en van 's avonds 6 tot 's morgens 6 uur. V. Moet er nooit overgewerkt worden A. Ja, dat gebeurt wel bij drukte, maar dan wordt dat extra betaalt en heeft men een fat soenlijken tijd om te gaan eten. V. Staat 's Zondags de fabriek stil A. De nachtploeg gaat 's Zondagsmorgens om 6 uur naar huis, dan staat de fabriek stil, wat het maken van sterken drank betreft, tot 's Zondagsavonds 12 uur, wanneer de dagploeg van de vorige week opkomt, die 's Zaterdags avonds om 6 uur is ingerukt. V. Wordt er dus 's Zondags in het geheel niet gewerkt A. Ja, door een man of 10, 11 aan het gist maken, en een paar komen er 's avonds wat vroeger om den boel aan den gang te maken. V. Werken er ook jongens mede A. Ja, hoven de 16 jaarde eenige jongen, die heneden de 16 jaar is, is loopjongen. V. Hoe zijn de looner. A. De loopjongen heeft f2.50, de andere jongens en werklieden hebben een loon van f4-18, ik zelf heb f 17 en f 18 de machinist. V. Geeft gjj de voorkeur aan het werken in een stoombranderij boven dat in eeu gewone branderij A. Zeker, omdat het er geregelder gaat. V. Gij hebt vroeger zeker wel in een gewone branderij gewerkt A. Ja. V. Wanneer er gezegd wordt, dat de werk lieden van zoo'n branderij 's morgens om 3 4 uur opkomen en eerst 's middags om 3 of 4 unr gereed zijn, is dat dan juist A. Ja, van de Hollandsche branderyen wel, maar in de Weener branderijen wordt wel eens een paar uren vroeger en ook wel eens een paar uren later gewerkt. V. Is het inderdaad waar, dat in tal van branderijen dikwijls van 's morgens 3 of i jiur tot 's avonds 7 of 8 uur gewerkt wordt A. Ja wel. V. Zulke menschen hebben dus nauwelijks den tijd om te eten en slechts enkele uren om te slapen. Dat zal, dunkt mij, geen aardig'0 huishoudens geven? A. Neen, het zou my ten minste niet be vallen. V. Gij kunt dus constateeren, dat er nu nog tal van lieden zijn, die 16 a 17 uren daags werken A. Zeker, dat is de waarheid, en de waar heid mag gezegd worden. V. Hebt hij een ziekenfonds aan de fabriek A. Ja wel, het is in 1888 opgericht. Mag ik u het reglement aanbieden V. Ik zie hiergij betaalt 1 percent va11 uw weekgeld, en dan krijgt gij in geval va® ziekte de twee eerste weken het volle en 00 zes volgende het halve weekloon en na ver' loop van acht weken niets meer. Daarbij raof een briefje van den dokter of den chirurgij'1 overgelegd worden. Wordt er van den kant der werklieden ook wel controle uitgeoefend, of komen zij nooi" naar den zieke kijken? A. Ja zeker. V. Zijn er wel eens ongelukken aan fabriek voorgekomen A. Twee, maar door eigen toedoen. U keu de korte schijven aan den molen, eu nu W® Men schrijft uit Helmond Niet alleen dat do aardappelen dolgoed koop zijn en Het rundvleesch deze week 10 ceiit per kilo is afgeslagen, maar nu is de prijs van het roggebrood ook nog met 2 cent verminderd. De Courrier de la Heuse deelt mede, dat eenige logementen te Maastricht vol zijn van rheumatieklijders, die zich ter behandeling door Soquah daarheen heb ben begeven. Er zijn nog nimmer zooveel ÖL-Uljvt/Il Udill tlwU lUUlOU) vu Ilt» van een dier schijven de spie losgeraakt, j. plaats van nu den boel stil te zetten, z°® ,c een werkman, terwijl de machine doorloopt, 'V gebrek te herstellen, met liet gevolg, dat b® door den handboom getroffen eu onmiddeU'J gedood wordt. Y. Heeft de weduwe nog wat gekregen A. Zy krijgt nog geld, maar hoeveel ik niet. te De heer Van WijckZijn er in de Katj.e- twee jaren ook maatregelen genomen om on» lukken zooveel mogelijk te voorkomen A. Ja zeker. je V. Is dat gebeurd sinds den tijd, da fabrieken bezocht worden door de inspecteu A. Ik meen wel van ja. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2