Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Dinsdag 22 November 1892. No, 4442, bureau J&oog^traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Mentana-feest te Rotterdam, PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. 0 W9jtem& PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regelsf O.GO Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 21 November '92 De Grondwetscommissie uit de Bel gische Kamer behandelde Zaterdag 11. art. 5 der Grondwet (de samenstelling van den Senaat). In beginsel besloot zij, dat in de nieuwe Grondwet geen be letsel mocht worden opgenomen tegen de moeielijke toepassing van een even redig kiesstelsel. Zij verwierp echter het imperatieve voorschrift eener pro- portioneele vertegenwoordiging in de Grondwet met 11 tegen 2 stemmen. Alle andere voorstellen omtrent een hoogeren leeftijd, eene vertegenwoordi ging van belangen en een verschillende census van verkiesbaarheid in de pro vinciën werden verworpen. Aangenomen werd daarentegen de toelating van andere categoriën van burgers tot de verkiesbaarheid van den Senaat zonder den belastingcensus, maar deze catego riën zijn nog niet vastgesteld. Nadat het ministerie-Loubet Vrijdag 11. in de Fransche Kamer eene eerste over winning had behaald door dat met eene meerderheid van 100 stemmen besloten was tot de behandeling der artikelen over te gaan, las de president Floquet in de Kamerzitting van Zaterdag liet eenige artikel der drukpers voor als mede het tegen-ontwerpMézières, waarin alleen de aanplakbiljetten ge noemd worden en hetgeen niet op de pers van toepasssing is. De Kamer heeft het tegenontwerpMézières ver worpen. Vervolgens heeft zij het pers wet-ontwerp goedgekeurd na de aan neming van eenige amendementen welke ten doel hadden eenige waarborgen te stellen voor de preventieve hech tenis. Door de aanneming van een amendement van den heer Robert Michel is de drukperswet ook toepasselijk ver klaard op die dagbladen, w-lke in Frank rijk in een vreemde taal uitkomen. Vervolgens kwam in de Kamer aan de orde do beraadslaging over Panama. President Floquet verklaarde van nie mand geld gevraagd of ontvangen te hebben. Verder zeide hijDe president der Kamer zou nooit de onbeschaamd heid gehad hebben het voorzitterschap der Kamer te aanvaarden, indien dooi de herinnering aan eene dubbelzinnige handeling een smet op zijn verleden mocht kleven. De minister Ricard zeide, dat het hem onmogelijk is te antwoor den, omdat de justitie de zaak in han den heeft. Hij neemt do discussie aan °ver alle zaken, mits zij niet aan de beslissing van den rechter onderworpen mjn. l 'loquet heeft in de couloirs gezegd, dat hij alleen op aanvallen tegen hem antwoorden zal, als daardoor oponthoud Wordt veroorzaakt. Naar uit Berlijn wordt gemeld, bevat de lleichsanzeiger een bericht, inhoudende dat tot dekking der lioogere ui gaven, voortvloeiende uit de legervoorstellen, uitgewerkte wetsontwerpen, die met s Keizers toestemming aan den Bonds raad zijn ingediend, ten doel hebben de vereisclite inkomsten te trekken uit de hoogere belasting van de bieren, den brandewijn en de beurszaken. Tot het meerder belasten van de tabak bestaat geen plan. Het geheele bedrag wordt op 58 millioen jaarlijks geschat. De beursbelasting wordt verdubbeld. In het Pruisische Huis van afgevaar digden was Zaterdag 11. de belasting hervorming aan de orde. Behr, vrij- conservatief, verklaarde zich stellig daar tegen. Jacow zegt, dat de conserva tieven de voorstellen zullen afstemmen, wanneer het kiesrecht naar de demo cratische of de plutocratische zijde wordt verlegd. Richter keurde de ont werpen scherp af en zeide, dat het minis terie zich tegen de militaire wetsvoor stellen had moeten verzetten. De minis ter-president, graaf Eulenberg, verde digde de regeering tegen het verwijt van zwakte. De Regeering heeft toe gestemd in hetgeen uit een militair oogpunt noodzakelijk was. De minister gispte de agitatie die men tracht te ver wekken 'bijvalDe minister van finan ciën Miquel verlangde, dat Richter be paalde voorstellen zou doen. De Regee ring staat niet onwrikbaar op hetgeen zij thans voorstaat. Het debat wordt heden voortgezet. In de Kamer van afgevaardigden te Weenen heeft Zaterdag 11. een zeer be langwekkend debat plaats gehad. De afgevaardigde Karl protesteerde in naam van de jong-Ozechen tegen de be. leediging den vorigen dag a m de nati onale rechten van Bohemen aangedaan, waarvoor zij steeds als vaderlanders pal zullen staan. In naam der conser vatieve grondeigenaars in Bohemen en Moravië protesteerde ook Deym tegen de door Menger gesproken woorden. Barenther zeide, dat de Duitsche partij nooit het Boheemsche staatsrecht erken nen zal en het met alle beschikbare middelen steeds zal bestrijden. Hij protesteerde zijnerzijds tegen de wijze waarop thans Bismarck was aangevallen. Niet alleen uit Oostenrijk maar ook uit Italië zijn aanvallen op Bismarck gericht. De Italiaansche dagbladen zien in do veranderingen die Bismarck ge bracht Heeft in de door den koning van Pruisen in 1870 te Ems samengestelde dépêche, eene vervalsching en zij spre ken een streng oordeel hierover uit. Uit Madrid vernam de Timesdat Spanje en Portugal een tractaat hebben gesloten, volgens hetwelk le de Portu- g-eesche goederen voor Frankrijk be stemd Spanje zullen mogen doorgaan zonder transitorechten te betalen en 2e de Spaansche goederen voor Zuid- Amerika bestemd datzelfde voorrecht zullen genieten in Portugal. Verder zouden de beide mogendheden zijn over eengekomen tot een handelsverdrag, waarbij wederzijds belangrijke tolcon- cessiën worden gemaakt. Ook zou er eon verdrag betreffeude de visscherij zijn gesloten, strekkende om een einde te maken aan de herhaalde twisten tus- schen Spaansche en Portugeesche vis- schers. In de groote bovenzaal van den Doele te Rotterdam, die met vlaggentrofeën, schilden en levend groen zeer smaak vol was versierd, werd Zondag 11. dooi de Zonaven-broederschap van Rotterdam, pres. de heer P. J. Willemse, het Men tana-feest, met alle opgewektheid gevierd. Des middags ten éen ure was er eene feestvergadering, die behalve door de leden der Broederschap ook door een aantal belangstellende Katholieken werd bijgewoond. Nadat het zangkoor van de O. L. Vr. kerk aan de Wijnhaven de feestviering met de uitvoering van het Tu es Petrus zeer toepasselijk had ingeleid, nam de geachte president het woord. Dat Tu es Petruszoo even hier gezongen, ruisclite ook op geheimzin nige wijze door de velden van Mentana. Herinnert ge u nog zoo vroeg spr. aan zijne oud-zouaven die weinige minuten voor den aanval, die vreese- lijke oogenblilcken, toen een zonnestraal door de nevelen van den Novemberdag gebroken, die duizenden bescheen, welke gingen sterven voor Pius IX En toen het en avantmarche weerklonk, en huns ondanks een rilling hun door de ziel voer, toen ook zongen zij in het hart Tu es Petrus. Ook ons ruischt in de ooren dat hemelsch woord door het Mensch- geworden Woord gemaakt, dat woord 'twellc van het hooge noorden tot het verre zuiden de wereld vervult. En in naam van u allen zoo vervolgt red. spreekt ik het uitWij zweren trouw aan God almachtig, trouw aan den Paus, trouw aan den opvolger van Petrus, wie het ook zij In het vervolg zijner rede wierp spr. een blik op het Araderland, dat sinds de dagen van Mentana ook zoovele droevige stonden heeft doorleefd de ge heele mannelijke linie van het dierbare Oranjehuis is uitgestorven, maar dank zij God Hij deed ons behouden dat kost baar pand, ter elfder ure geschonken, onze lieveling, de ziel van Nederland, ons aller troost en hoop. Zij Haar aan de zijde van Hare doorluchtige Moeder vele heilvolle jaren verzekerd, blijve Neerlands driekleur bestaan, ons zelf standig volksbestaan verzekerd. Helaasdat zich aan deze gedachte moet verbinden de herinnering dat Nederland de eerste was, die de geweld daad te Rome gepleegd, goedgekeurde Yan de eerlijkheid van het Nederlandsche volkskarakter vertrouwen we echter, dat 'thet gedane onrecht eens zal erken nen, den Pans Koning recht zal laten wedervaren, (en den eiscli van l1/^ mil lioen Katholieken inwilligen), door weder een Nederlandsch gezant bij den H. Stoel aan te stellen. Nadat de heer Willemse aldus zijne rede had ten einde gebracht, gaf hij het woord aan den wel eerw. pater M. H. Reusor S.J., die alvorens de feestrede te houden de telegrammen voorlas, die aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin- Regentes waren gericht, om aan den Opperpriester te Rome en aan de beide Koninginnen liefde en trouw te betuigen. In de velden van Mentana zoo betoogde de feestredenaar hebben 3000 weinig geoefende zouaven 15000 in den strijd geharde roovers, die daar enboven het leger van Piemont in den rug hadden, overwonnen. En het waren vooral de kinderen yan Nederland die deze schitterende zege hebben bevoch ten. In datzelfde Mentana, waar Leo III Karei den Groote ontmoette, die met zijne Friezen 'sPausen staten had herwonnen, hebben de nazaten dier Friezen 1000 jaren later opnieuw de zege aan de Kerk en den Paus verzekerd. Het was in den tijd dat Pius IX voor de geheele wereld den roem der llollanclscJie marte laren, de Martelaren van Gorkum had verkondigd. Die groote dag geeft ons dan alle reden tot feestvieren liij toont wat heldenmoed vermag in 't hart van hen die geloovendoor een handvol dapperen heeft God een zege aan Kerk en Paus verzekerd zoo beslissend, dat alle vorsten van Europa Pius IX met de behaalde overwinning gelukwensch- ten, uitgenomen den vervolger der Polen en den roovervorst van Italië! In het verdere deel zijner rede zette spr. uiteen, dat die slag van Mentana was eene beslissende slag. Ja, ondanks het droevig feit dat Rome drie jaren later bezweek, is daar een zege bevochten zóo beslissend, dat wij nu nog de vruch ten genieten van hetgeen door de zouaven daar is verricht. Daardoor toch kon het Yaticaansch Concilie zijn vrij verloop hebben. Op dat Concilie hebben al de bisschoppen het in vereeniging met den Paus uitgesproken, dat zijne tijdelijke macht noodzakelijk is ter richtige uitoefening van de geestelijke rechts macht. De Paus moet vrij en onafhanke lijk zijn. En die vrijheid en onafhanke lijkheid moeten blijken. Wij moeten weten, dat als de Paus iets voorschrijft of gebiedt, hij dit doet in volle vrijheid. Welnu, alvorens Rome overweldigd werd, heeft hot Concilie de gewichtige uitspraak gegeven der Pauselijke onfeil baarheid. De wereld weet nu dat, ook al staat de Paus in de macht van anderen, al zucht hij ook in de gevangenis, hij dooi den Goddelijken bijstand nooit kan dwalen in hetgeen hij e.v cathedra te ge looven voorhoudt. Die groote waarheid, welke immer in den schat des geloofs lag besloten, moest duidelijker worden uitgesproken, zoodat der dwaalleer allen schijn van grond ontnomen werd. En om daartoe gelegenheid te geven, schonk God den zouaven bovenmenschelijke kracht en bo venmenschel ij kon moed om den Pauselijken Staat te verde digen. De geachte president had gezegd dat Mentana de laatste dag der glorie was. Spr. was zoo vrij die meening niet te deelen. Neen, de laatste dag der glorie was niet de dag van Mentana maar de dag van de Porte Pia. Daar zijn de zouaven overwonnen, daar hebben zij op hoog bevel de wapens moeten nederleg- gen, maar in die neder te leggen be toonden zij meer moed dan dien welken zij noodig hadden om ze tegen den vijand aan te wenden. Bijvalsbetuiging NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Ü.iüNnü' 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1