Binnenland van den presidentstarmach fir/ applaus). Ten slotte zotte spr. uiteen, dat wanneer ondanks zijne berooving de Pauselijke Stoel in onze dagen met een luister is omgeven, zooals hem wellicht nimmer heeft omstraald, dit niet is vol gens de gewone orde van zaken, maar alleen is toe te schrij ven aan een boven natuurlijk ingrijpen van God, Die do wereld bestuurt. G-od laat zien, hoe de wereld lijdt door do miskenning van het recht. De ontkenning van het recht en de erkenning van de kracht heeft dien ondragelijken toestand in 't leven geroepen, welke Europa met verschei dene milliarden bezwaart, en, terwijl zij honderdduizenden wapent, de natiën door gebrek aan welvaart doet zuchten en haar den ondergang tegemoet voert.Met den wensch dat Nederland, dat het eerst in de ontkenning van het recht is ge volgd, het eerst het gedane onrecht moge herstellen, besloot spr. zijne rede, die hij eindigde met eone opwekking aan de zouaven om door zedelijken in vloed te blij ven strijden en aan allen om te blijven werken en bidden, voor de vrij heid van den Paus, die zijne tijdelijke macht alleen handhaaft om de geeste lijke macht welke hij ontleent aan Jesus, die de Koning is dor maatschappij. Nadat de gevierde spreker aldus zijn schoone rede ten einde had gebracht, werd er eenigen tijd pauze gehouden, waarna de weleerw. pater lteuscr naar aanleiding van het lied Vaderland'twelk daarna door het zangkoor werd gezon gen, uiteenzette, dat de Hollandsche zouaven ook den roem van het Vader land hebben verhoogd, zoodat wijlen koning Willem III op „zijn jongens" groot ging. Een kort hartelijk woord van pres. Willemse dankte den gevierden spreker en bepleitte tevens de zaak der arme zouaven-broeders. Beide spre kers werden in hunne kernachtige rede voeringen herhaaldelijk door een lang durig applaus onderbroken. De verga dering toonde daarmede dat hunne woor den haar uit 't hart waren gesproken, on betuigde hare innige deelneming in het zouaven-feest. Zoo blijkt de feestelijke herdenking- van de roemrijke dagen van Mentana de Nederlandsche Katholieken in liefde voor Kerk en Paus te vereenigen. Zij dit Mentana-feest het begin van een nieuw tijdperk, dat het onrecht der verleden periode herstelt en de heilige zaak van den Paus door de alverwinnende kracht der liefde doet zegevieren E. P. Schiedam, 21 November 1892. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat inge volge beschikking van den minister van binnenlandsche zaken dd. 15 dezer, letter 0., afd. M. P. art. 8 van het Koninklijk besluit van 4 September 1892 (Staats blad no. 215) niet meer van toepassing is ten aanzien van personen komende uit Kusland, Hamburg, Adtona of Havre. Voor de verkiezing van vijf leden van de Kamer van Koophandel en Ea- brieken werden heden ingeleverd 37 stembriefjes. Gekozen zijn de aftredende leden, die het volgend aantal stemmen op zich hebben vereenigd, de heeren 1. H. Hout man, 32 P. J. M. A. Lagerwey 32, 3. A. Maas 36 en J. J. G. Nolet 3 terwijl in de plaats van den lieer J. Meijer Pziv, die verzocht had niet meer in aanmer king te komen, werd gekozen de heer M. L. Honnerlage Grete, die 32 stemmen verkreeg. Verder waren nog eenige stemmen over verschillende personen, o. a. cle heeren J. Meijer Pz. en J. W. J. van Harwegen den Breems, verdeeld. Naar wij vernemen, heeft onze stad genoot A. A. van Leeuwen, die indertijd op de tentoonstelling van kunstnijver heid alhier voor zijn barkscheepje mot de zilveren medailje werd bekroond, op de Sporttentoonsteiling te Scheveningen voor hetzelfde voorwerp de bronzen medailje bekomen. Nader blijkt, dat de heer A. Bosman, lid der firma Bosman Den Arend te Botterdam, wel het ziekenhuis aldaar heeft verlaten, maar nog niet geheel hersteld is, daar hij zich nog niet kan bewegen als voor dat hem het ongeluk met de stoomtram trof. Van goed ingelichte zijde schrijft men ons Er is door de Regeering nog niet beslist, dat in het a.s. voorjaar weer gelegenheid zal zijn om examen af te leggen in de „vrije en orde-oefeningen." (Hbl.) Het bij den Raad van State in onder zoek zijnde Wetsontwerp tot regeling der Grondbelasting zoowel voor de go- bouwde als voor de ongebouwde eigen dommen, berust op den grondslag van perae(juatie, gelijk die thans door den Minister van Financiën in zijn ontwerp tot verlaging der Grondbelasting is voorgesteld. Bij eerstgenoemd Wetsontwerp wordt een organisatie beoogd waardoor do belastbare opbrengst, en dus ook do belasting zelve, getij ken tred zal kun nen houden met blijvende veranderingon der pachtwaa.de, terwijl daarbij tevens voorzien wordt in geregelde herziening en billijker regeling van den aftrek wegens polderlasten. Vanwege het ministerie van binnen- andsche zaken is bij den burgemeester van Grave gisteren het bericht ontvan gen, dat 15 personen, die in de vorige week door een dollen hond werden ge beten, voor rekening van het rijk naai de inrichting van prof. Pasteur ter ver pleging kunnen worden verzonden. Aan den burgemeester zijn de gelden ter beschikking gesteld, om in de noodza kelijkste onkosten te kunnen voorzien. Onder geleide van den secreteris dor gemeente, den heer W. Nieuwenhuizen. vertrokken Zaterdag de lijders naar Par ij s. Nu de heer mr. B. Van Roijen voor het ambt als commissaris der Koningin in Groningen bedankt heeft, wonlen, zegt men, pogingen aangewend om den heer mr. S. A. Vening Meinesz, burge meester van Amsterdam, het genoemde ambt te doen aannemen. liet Vaderland van eergister-vond schijnt onze mededeeling, dat het Wets ontwerp tot regeling van het Kiesrecht ernstige bestrijding heeft gevonden in de Afdeelingen der Tweede Kamer, van weinig of geen belang te achten. Daargelaten of nieuws, dat Het Vader land zijn lezers opdischt, steeds van zoo groot gewicht en zoo groote betee- kennis is, wenschen wij, om onze lezers en liet l aderland nog beter op de hoog te te stellen, aan onze mededeeling van Woensdag-avond toe te voegen, dat het Wetsontwerp -de grootste bestrijding ondervond van de partijgenooten van Het Vaderla\ulde liberalen. Wij, die tegen het Ontwerp zijn gekant, hebben dit met genoegtn vernomen en wij ho pen, dat de liberale partij, afwijkende van haar gewoonte, om tegen te spreken en vóór te stemmen, in haar houding- zal volharden en ons zal helpen ver lossen van de nachtmerrie, ons door het radicale Ministerie-Tak bezorgd. (IJ.) De spoorwegverbinding te Rotterdam. Reeds tal van jaren is de verbinding der groote spoorwegen die te Rotterdam uitkomen, in behandeling, maar nog altijd niet verkregen. Er is wel aan sluiting tuschen den Hollandschen Spoor weg en den Staatsspoorweg naar Dor drecht, maar niet van 'deze beide met den (voormaligen Ehijn- thans Staats-) spoorweg naar Utrecht. In de overeenkomst van 1890 is nu het maken van die verbinding (op 4 a 5 millioen geraamd) aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij opgelegd en de Staat heeft daarvoor een bijdrage van 12 ton toegezegdHet belang der Holl. Maatschappij brengt natuurlijk® mede, dat de lijn zoo goedkoop mogelijk wordt aangelegd. Daartoe is de verbindings spoorweg, aldus leest men in het Kamer verslag—zoo ver mogelijk buiten de bebouwde kom van Rotterdam ont worpen, zoodat zij 131/2 kilometerlang zal worden. Daartegen werd ernstig bezwaar gemaakt, omdat het publiek van een omweg weinig nut zou hebben. Men leest dan ook, dat alle gehoorde autoriteiten en ook de raad van toezicht zich er tegen hebben verklaard. De Kamer wil dan ook gaarne vernemen, of de Minister van Waterstaat, wiens goedkeuring op de plannen isbodongen, die inderdaad heeft gegeven. Te ruim 113/,1 uur Zaterdag-avond brak er een felle uitslaande brand uit in den manufactuurwinkel van de we duwe A. L. Hoorenman aan den Schie- damschen dijk No. 31. te Rotterdam. Weldra waren een groot aantal hand brandspuiten, alsook een paar stoom spuiten aanwezig, waarvan de hand brandspuiten 8, 3, 6, 19 en 7, in kor ten tijd achtereenvolgens water gaven onder leiding van den hoofdman, den heer Milders. Door de krachtdadige hulp van deze spuiten was men den brand in een half uur tijds meester en was hij kort daarna geheel gebluseht. Hoe wel kort van duur, brandde toch de geheele winkel en een daarachter gele gen vertrekje, ingericht tot bergplaats van wollen en andere artikelen, totaal uit, terwijl toen de brand ontdekt werd de winkel gesloten en niemand meer daarin aanwezig was. De aangerichte schade wordt door assurantie gedekt. Onder de autoriteiten, ter plaatse aan wezig, merkte men den burgemeester en vele hoofden der brandweer op. De orde werd door de politie en een detachement mariniers gehandhaafd. Te Delft heeft zich wederom een geval van pokken voorgedaan bij een 13jarig meisje, dat naar het gasthuis is o verge bracht. De bekende schrijfster mevr. Elise van Calcar, te 's Gravenhage, herdacht Zaterdag onder vele blijken van belang stelling haar zeventigsten verjaardag. Door eenige vrienden uit hare om geving werd de jubilarisse bij deze ge legenheid een sierlijke boekenkast en eeue smaakvolle rijk met bloemen versierde corbcillo, waarbij een cadeau in porte feuille aangeboden. Aan dat huldeblijk is door zeer velen in en buiten het land, ook uit andere werelddeelen deelgenomen. Bij dit hul deblijk is gevoegd een fraai album, bevattende behalve een rijk bewerkt titelblad de namen der deelnemers en een dichterlijke opdracht van Hélóne Swarth. Zaterdag-avond, had in Frascaü te Amsterdam eone groote meeting plaats, belegd door de afdeeling Amsterdam van den Algem. Nederl. Typografenbond. Onderscheidenesprekers (oa. DcRot) voer den het woord en betten hunne grieven uiteen tegen verschillende drukkers te dier stede, die door het op groote schaal exploiteeren van jongeasarbeid do looncn gedrukt houden. Aan het slot werden de vergaderden door Colthoff tot kalm uiteengaan aan gemaand en verzocht aan het bestuur de gelegenheid te geven zich aan het hoofd der vertrekkenden te stellen. Al dus geschiedde, en hoewei de huiswaarts- keerenden op de straten groote massa's vormden, ging allo* rustig in zijn werk en slonk al spoedig de menschenmenigte. Do politie liet zich niet zien. Aan Cornelis van llheeneu te Hil versum, die voor zijn heldhaftig gedrag bij het bekende ongeluk in den put, door H. M. de Koningin-Weduwe-Regen tes, eenigen tijd geleden, met do zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon is vereerd geworden, is een eigenaardige hulde gebracht- De loden dor sociëteit De Unie hebben hem met eenige plechtigheid in hun lokaal uitgereikt eeue zilveren draag- medaille aan oranjelint, zooals dat door den begiftigde mag gedragen worden. Te Wageningen is, in navolging van Leeuwarden, een Oranjebom! opgericht. Een talrijk gemengd publiek had aan de oproeping om de eerste vergadering hij te wonen, gevolg gegeven. Onder de aanwezigen bevonden zich velo werk lieden^ Aan een voorloopig bestuur van tien personen werd opgedragen de statuten te ontwerpen. Vrijdag deden zich te Breda na acht dagen weder een geval van cholera en een geval van pokken voor, het eerste bij een kind in de Leuvenaarstraat, het tweede bij een kind achter de Gompel- straat. Door de firma Ant. Jurgens te Osch is eene belooning van f 300 uitgeloofd voor degene, die aanwijzing kan doen van den dader, die eergisternacht den moordaanslag heeft gepleegd op den op zichter der fabriek. Te Venlo is Zaterdag-namiddag op last van de justitie L. v. V. gearresteerd wegens verduistering van goederen uit zijne failliete massa, welke onlangs pu bliek verkocht werd. ONDERZOEK omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeidersom trent de verkondingen tusscheu werk gevers en arbeiders in de verschil lende bedrijvenenomtrentden toestand van fabrieken en werkplaatsenmet het. oog op de veiligheid en de ge zondheid der werkliedeningesteld door de Staatscommissiebenoemd krachtens de wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad n°. 1). Vergadering van Vrijdag 26 Augustus 1892. Tegenwoordig de heeren: Kolkman, voorzit ter O. EmantsRochussen, voorzitter der Staatscommissie (bij twee verhooren)J. C. Th. Heyligers, secretaris der Staatscommissie; S. M. van Wijck, lid der Eerste Afdeeling. Verhoor van Theodorus Cornelis Melchers, oud 52 jaar, brander en distillateur, te Schiedam De VoorzitterGrij hebt een van de weinige stoombranderijen in Schiedam. A. Juist. V. Hoeveel werklieden hebt gij A. Ongeveer 75, allen volwassen, en een jongen beneden de 16 jaar om boodschappen te doen V. Vrouwen werken bij u niet A. Pardon. V. Hoe zijn de werkuren geregeld A. Van 's morgeus 6 tot 's avonds 6 en van 's avonds 6 tot 's morgens 6 uur, met afwis selenden nachtdienst van de eene week op de andere. Enkele meuschen in de gistperserij werken soms 14 in plaats van 12 uur per dag. V. Kunnen dejmenschen naar huis gaan om te schaften 1 A. Alleen de machinisten, molenaars en mou ters en zoo, maar de brandersknechts niet, dat gaat niet om den aard vau het bedrijf; men zou daarvoor een afwisselende ploeg moeten hebben, en zoo bloeiend staan de zaken niet, dat men daartoe kan overgaan. V. Hebt gij een schaftlokaal A. Neen, zij moeten zoo na mogelijk bfj het werk blijven. V. Hebt gij des Zondags evenveel personeel in de fabriek als andere dagen van de week A. Pardon, misschien of en zij blijven dan nog tot 4 5 uur. V. Eu komen dan weder zij, die den nacht dienst hebben A. Neen, de machinist en de stokers komen om 5 a 6 uur, de overige werklieden komen om 12 1 uur. Het grootste gedeelte komt 's nachts om 12 uur. V. De stokers en de machinisten komen 's Zondagsavonds reeds om 5 uur A. Ja, want wjj moeten om 12 uren stoom hebbendat zijn ook slechts 2 man. V. Werkt de fabriek van de firma T. P- Jansen ook 's Zondags A. Ja als wij 's Zondags niet werkten, zou den wij 's Zaterdagsmorgeus het werk reeds moeten staken. De bakken, die wij namelijk 's morgens opzetten, moeten 16 d 17 uren blij ven staan, alvorens zij geroomd kunnen worden. V. Hoe zijn de looneu in uwe fabriek ge regeld A. De loopjongen verdient f2.50, een jongen van 16 jaar f'4 a f5; de jongens overigens f7 tot f 10de onderknechts hebben f 11 tot f 14.50; de meesterknechts f15 tot f17; de eerste machinist f 18, de tweede f 14, de derde f 13 de eerste stoker f 14 de tweede f 13. V. Wanneer de dagploeg's Zaterdagsavonds weggaat, wanneer komt die dan op in de nacht ploeg A. Hun uur is 's Zondagsmiddags 6 uur, maar zij komen eerst 's nachts om 12 uur, omdat het niet eerder noodig is, en blijven tot den volgenden morgen 6 uur. De onderknechts, de meuschen, die in d0 gist-perslokalen werkzaam zijn, werken 14 uren- V. Een deel van het volk werkt dus va® 's Zondagsnachts 12 uur tot Maandagmorgen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2