BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen. Handelsberichten. Berlijn. I Keulen. Parijs. Ilaml). Rogge, Nov. Nov.,/Dec. 135.75 136.25 April/Mei 136.75 136.25 Spiritus per Nov. 30.80 31.10 Apr./Mei Rogge dadelijk. 32.30 32.30 17.75 17.75 Nov. 14.90 14.90 Meell2Merk.l.md. 48.10 47.90 12 Dec. 48.60 48.50 Rogge, loop. md. 13.90 13.90 Dec. 14.10 14.10 Spirit. Nov. 21.50 21.875 Dec./Jan. 21.50 21.875 Wisselkoersen te Rotterdam. 6 uur, maar de gistpersers blijven wat langer? A. Juist. Y. Gij zijt zeker op de hoogte van andere branderijenuwe branderij is zeker indertijd in eene stoombranderij veranderd A. Dit dateert van jaren her. V. Br is ons door meer dan een getuige uit Schiedam medegedeeld, dat in de gewone bran derijen, waar het werkvolk gewoonlijk uit drie personen bestaat, een meesterknecht, een knecht en een pomper, de menschen om d uur opkomen en dan blijven tot 's avonds 8 9 uur. A. Dit zijn uitzonderingenmaar tot 6 of ö'/s uur blijven zjj wel. Wanneer de werkzaam heden het vereisehen, moet men wel eens een uur langer bljjven. V. Gelooft gij dat het overdreven is, wanneer men verklaart, dat men iederen dag van 's mor gens 3 tot 's avonds 8, 9 uur moet blijven? A. Zeker is dit overdreven. De heer Van WijckHet is beslist door de werklieden verklaard. A. Misschien kan dit geval zich in eene enkele branderij voordoen. Het komt veel voor, dat de menschen soms blijven hangen tot 7, 8 uur, terwijl zij om 4 uur naar huis kunnen gaan. Zij zijn soms liever op de fabriek dan tehuis, want daar kunnen zij nog een hart sterking nemen. De Voorzitter Dus de borrel heeft er ook wat mede te maken A. Misschien wel. Wanneer men de menschen na 4 uur in de fabriek vindt, en men vraagt ze wat zjj eigenlijk te doen hebben, is het ant woord gewoonlijk: niets. V. Blijven de knechts nog al trouw bij u A. Ja. V. Dit is in tegenstelling met hetgeen hij anderen geschiedt, waar de werklieden telkens op- en afgaan A. Ik stuur de menschen alleen weg, wanneer zjj hun plicht niet doen uit hun eigen gaan ze niet weg. V. De menschen werken zeker liever in eene stoombranderjj dan in eene gewone branderij? A. Ja. V. Als gij werklieden wegstuurt, waarschuwt gij dan van te voren A. Wjj nemen de menschen bij de week aan, maar wanneer zij stelen, gaan zij dadelijk weg. Wjj hebben onlangs nog last met een werk man gehad. De man was vrij en ging naar eene andere fabriek, waar de Rijksambtenaren een fleschje gedistilleerd bij hem vonden. Nu werd er tegen mij proces-verbaal opgemaakt, omdat die man in mijn dienst was. Ik heb echter de zaak maar blauw, blauw gelaten, omdat er geen gevolg aan gegeven is, anders had ik het er niet bij gelaten. V. Waarschuwt het werkvolk ook te voren, als het een dienst wil verlaten A. In de gewone branderijen blijven ze zoo maar wegbij ons echter gaat. het wat beter. V. Het werkvolk in de branderijen is zeker wel het minste van Schiedam A. Ja, het zijn menschen die eigenlijk geen vak kennen. V. Hebt gij ook een boetestelsel A. Ja, te laat komen en «leekt werk leve ren kan beboet worden met 1/.1 of J/s gulden, maar wij doen het zelden. V. Hebben de werklieden gewoonlijk het werk in hun macht, of kan de uitslag afhan gen van het afwisselende weder A. Meestal gaat het werk geregeld, maar wij hebben wel eens te tobben met warme of koude dagen, dit komt evenwel ten laste van den fabrikant. V. Zijn de lokalen in uwe fabriek goed A. Uitmuntend, uniek, als fabriek, niet wat gelegenheid betreft om te eten, enz. Het meest hebben zij last van het water voor de fabriek. Het is een schande voor de stad, zoo- ■1~ dat stinkt. Wij hebben gelukkig een wa als terleiding, maar anders zon het ontzettende gevolgen kunnen hebben. V. Behalve het water is er in uwe fabriek nog een vocht, waaraan de werklieden zich plegen te laven. Hoeveel borrels mogen de menschen drinken A. Ik denk één om de 2 of 3 uren, de mees terknecht regelt dat. Op de bel komen alle schaapjes aanhuppelen. V. Is er niemand onder het personeel, die van den drank geen gebruik maakt? A. Dat zjjn er geen 3 van de 75. V, Kunt gij onder de werklieden en hunne afstammelingen geen ongunstige werking zien van dat veelvuldig gebruik van sterken drank A. Bij misbruik wel, maar de menschen, die om de 2, 3 uren een borrel gebruiken, schijnen er beter op te worden, en ik niet vinden, dat de jongere werklieden bij mij minder zijn dan die op andere ambachten. V. Kunt gij verschil zien in gehalte tusschen het werkvolk, dat bij u werkt, en dat van gewone branderijen A. Bij ons is wat meer orde en regel. V. Wordt dit misschien ook daardoor bevor derd, dat zij vaster bij u in dienst blijven. A. Dat zal ik niet zeggen, maar de zaak is, dat zij geregelder en netter leven. V, Hebt gij een ziekenfonds aan uwe fabriek A. Ja. V. Is de deelneming daaraan voor de werk lieden verplichtend k.1 a. Y. Wat moeten zij er aan betalen A. Eén persent van hun loon. V En welke uitkeering genieten zij daarvoor wj ziekte Eenige weken het halve loon en daarna rut de uikeering van lieverlede geringer. 8taat dat fonds ouder beheer van de firma? fond'» directeur behandelt de zaken van het V. Hebben de werklieden eenig medebeheer? A. Neen. V. Hebben zij er nooit om gevraagd A. Nooit. V. Stort de firma ook ik het ziekenfonds A. Ik heb mij tot dusver bepaald tot eigen verzekering. V. Is uw personeel verzekerd tegen onge lukken A. Neen. V. Zijn er wel ongelukken bij u voorgevallen? A. Ja, o. a. twee grooteeen molenbaas, die bij het aanzetten van een bout met een koevoet morsdood werd geslagen, en een ander, die tusschen het jachtwiel viel en daardoor verpletterd werd. V. Hebt gij voor de weduwen gezorgd A. Ja, de beide weduwen kunnen door mijn toedoen fatsoenlijk leven, een levensverzekering zou werkelijk goedkooper uitkomen. De heer Emants: Zoudt gij meenen, dat ver zekering tegen ongelukken in uw bedrijf ver plichtend moest worden gesteld A. In principe ben ik altijd van gevoelen, dat ieder fabrikant verplicht is om een man, die in zijn dienst een ongeluk krijgt, te steunen. Maar, werkelijk, de toestand van het bedrijf is tegenwoordig zoo allerjammerlijkst, dat er niet veel meer af kan. V. Laat de toestand van uw bedrijf niet toe, de betrekkelijk geringe premie voor verzekering tegen ongelukken te betalen? A. Ik kan u plechtig verzekeren, dat in het algemeen in de laatste tien jaren bijna niets anders is gedaan dan verliezen. Concurrentie met het buitenland is niet meer mogelijk. Hamburg produceert tegen zoo ge- ringen prijs, dat de fabrikanten hier zelfs uit Hamburg in entrepöt laten komen, hier den boel verwerken en dan als Sehiedamsch fabrikaat het verwerkte exporteeren. Jaren geleden werden de zaken zoo kunst matig opgedrevensteeds werden maar bran derijen bijgebouwd, zelfs door hen, die in plaats van vier, maar drie bakken verwerkten en een dag in de week stilstonden. In de laatste tien jaren zijn misschien wel 50 70 fabrieken gesloopt. Alles ten gevolge van overproductie. De Voorzitter: Hoe doet gij met oudere men schen, die gij in dienst hebt? Geeft gij dien lichter werk A. Al het werk is by ons licht. V. Dus kunt gij de werklieden lang in dienst houden A. Ja, ik heb er een 17 ft 18 dienst gehad, en toen hij kwam had hij reeds een defect aan het been. Dien man heb ik geproponeerd om voor mijne rekening in een gesticht te gaan. Dat wilde hjj niet, en daar hij leefde in een kring, waarin hij volstrekt r.iet thuis behoorde, heb ik hem in eens een douceur gegeven en mij verder aan hem onttrokken. V. Wij hebben van uw meesterknecht ge hoord, dat er quaestie was van het oprichten van een werklieden-pensioenfonds. Hij bedoelde zeker de verzekering tegen ongelukken A. Ja, dat denk ik wel. V, Wanneer geschiedt de uitbetaling van het loon A. Geregeld iedere week, 's Zaterdags. V. Hebt gij nooit last met uw volk? A. Neen, zelden. V. Hebt gij nooit werkstakingen gehad of dreigementen daartoe A. Neen. V. Zijt gij toegankelijk voor de lieden? A. Ja, ik heb laatst nog een fijn soupeetje gegeven aan 15 a 16 van de hoofdenwel een bewijs, dat ik goed met het volk kan omspringen. De heer Emants: Loopt er in Schiedam veel volk leeg A. Ja, nog al; over het algemeen is de toe stand slecht. De heer Van Wijck Wordt van gemeente wege ook iets gedaan om de menschen aan werk te helpen A. Niet van belang de industrieelen zijn daarvan de dupe. V. Is er 's winters eene vereeniging tot werkverschaffing A. Neen, er is niets van dien aard; alleen als er sneeuw ligt, wordt die van stadswege weggeruimd. W. Kolk, te Nieuweschoot (Fr.) Er was I <30 uit eene kast ontvreemd, welk geld later in de turfschuur is terugge vonden. De vrouw van K. heeft thans aan de politie hekend. het geld uit de kast te hebben genomen later gevoelde zij spijt over deze daad en verborg het in da schuur, opdat het daar gevonden zou worden. Een werkman, die, gistermorgen oeni- gea arbeid veriehtte in den kehh-.rvan het perceel Kal verst raat 64 te Amsterdam, dat in staat van verbouwing verkeert, had liet ongeluk in aanraking te komen met een hoofdkabel voor de electrische verlichting van het gebouw. De kleederen van den man vatten vuur, terwijl hij op den rug viel en luide om hulp riep. De nauwe toegaug tot den kelder maakte het verloenon van hulp niet gemakkelijk. Immers de andere werklieden, die zich in het huis bevonden zagen slechts vlammen en rook, die door het branden der caout-chouc van den kabel vermeer derd werd. Een hunner dook niettemin in den kelder en doofde de brandende kleederen. Toen men den man hoven bracht, bleek dat hij ernstige brandwon den aan zijn linkerarm, schonder en hand had bekomen. Per raderbaar werd hij eenige oogenblikken later naar het gast huis gebracht. De te Maastricht aangehouden valsclie munter Fenders heeft bekend, reeds in Frankrijk eene gevangenisstraf van 10 jaren te hebben ondergaan en in de ge vangenis aldaar het vervaardigen van valsch geld te hebben geleerd. Het vuur heeft eene der oudste gebou wen in Drente, de boerderij van den heer Lutke te Erm, in weinige oogen blikken in de asch gelegdIn het begin van den tachtigjarigen oorlog gebouwd, heeft die woning aldaar niet minder dan 324 jaren gestaan, en thans ligt ze ver nield door feilen brand en met haar bijna het geheel ameublement. Het vee, behalve de biggen, heeft men kunnen redden. De oorzaak van het onheil is onbekend. De beroepsrijder Marten Kingma, te te Grouw (Fr.) heeft den Noordschen rijder Harold Hagen uitgedaagd tot een wedstrijd te Christiana, over een lengte door Hagen te bepalen. Hagen heelt deze uitdaging niet aangenomen; hij schreef aan Kingma terug, dat hij dezen winter in Amerika aan wedstrij den op het ijs gaat deelnemen. Hij is reeds derwaarts vertrokken. Op de Schelde heeft Vrijdag-avond eene hotsing plaats gehad tusschen de Engelsche stoomboot Ealing van Ant werpen vertrekkende naar Brazilië, en de Nederlandsche stoomboot Telegraaf V varende tusschen Rotterdam en Ant werpen. De laatste is gezonken, maai de opvarenden zijn gered. Doordien grootvorstin Wladimir ten gevolge van een val ongesteld is zoo wordt uit Berlijn gemeld is de groot- vorts na een jachtuitstapje niet naar Potsdam teruggekeerd, maar zal hij heden-avond afscheid van den Keizer nemen en terstond doorreizen naar Parijs. Als een zeldzaam voorbeeld van ge hechtheid van een dieraanzijn tehuis, kan het volgende dienen. De heer J. D. Jr. te Breda bezat geruimen tijd een ekster, die zeer aan de huisgenooten gehecht was en vrij rondliep en A-loog, toen hij in Augustus 1891 op zekeren dag zoek was en zoek bleef. Eenige dagen gele den echter, na ruim veertien maanden, zat op een goeden morgen onze ekster op zijn gewoon plaatsje, op de venster bank van de in den tuin uitkomende huiskamer, waar hij altijd zijn ontbijt kreeg, en sedert is hij weder do oude trouwe vriend des huizes, met al zijn vroegere gewoonten. Vóór eeuige dagen werd aangifte ge daan van een diefstal ten nadeele van Een afschuwelijke moord heeft op een open veld te Saint Ouen nabij Parijs plaats gehad, waar men het lijk gevon den heeft van een meisje, liet genees kundig onderzoek bracht aan 't licht, dat de moordenaar zijn slachtoffer eerst een prop in den mond heeft gestopt en daarna het meisje met een steen den schedel verbrijzeld heeft. Te Chantemerle, hij Valence, is een gezin van paddestoelen ziek geworden door het eten van giftige paddenstoelen. Twee kinderen van driejaar en de groot vader van zeventig zijn overleden. Schiedam, 20 November vertrokken s. s. Dartmorekapt. K. M. Gr. Duncanson, naar Cardiff. Bilbao, 20 November aangekomen s. s. Saijn, kapt. E. Eallenkampff, van Schie dam. Schiedam. 21 November vertrokken, s. s. Beresford kapt A. E. Loganger naar, Blyth. BEURS TE SCHIEDAM, 21 Nov. 1892. Moutwijn, f 8.50. Verhandeld: f77/8. Stemming: beter. Jenever f14. Amst. proee f 15.25. Spoelino. J er een uj ine (1.50. 19 Nov. 21 Nov. 18 Noy. 19 Nov. |0.50%j 0.50% New-York. Maïs Amsterdam. 19 Nov. Rogge op lev. hooger.per Maart f128, 129, 130, 129. 21 Nov. Rogge op levering traag; per Maart 130, f 129,128, per Mei 1130 f 129. Keulen Rijnlioogte ('s morg. 11 uur) 19 Nov. 2.05 M. 21 Nov. 1.94 M. Per telegraaf. Londen kort t 12.06% Disconto 3 pCt. Parijs -48.- 2% Antwer: - 47.90 2% VEEMARKT TE ROTTERDAM. 21 November. Op de veemarkt waren heden aange voerd: - paarden, veulens,ezels, 142 vette runderen, magere dito, 96 vetteen graskalveren,nuchtere kal veren, 1439 schapen of lammeren,536var- kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 72 a c., 2de qual. 68 c., ode qual. 50 a 60 c., kalveren lste qual. 95 c., 2de qual. 80 a 87e. per kilo. schapen lste qual. 50 c., 2de qual. 45 c., alles per kilo varkens lste qual. 241 /2 a c., 2de qual. 23% a c. 3de qual. 2212 a c., licht soort 23 a 23% c. per kilo. Zeeuwsche eieren f 6,20 a 6,50, Over- maassche dito f 6,50 k 6,70 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 25,a 28,— per 50 kiloAan voer 11 partijtjes. Handel ving. Aardappelen. Westlandsche klei-f a dito zand- f a dito muisjes f— a blauwpitten f2.25 a2.50,0vermaasscliejammen 12.a 2.50, Geldersche blauwe fl.70 a 1.75, dito kralen fl,70 a 1,75. Zeeuwsche jammen f 1.90 a 2.—. ROTTERDAM, 21 November. B u i- tenlandscheGranen. Tarwe per 2400 kiloN. Redwin- ter II f200; jar. Odessa Azinafl70. Rogge per 2100 kilo; 71/72 ko. Donau f 140; 117/18 ko. Novorossik f132; 115 ko. Kustendje f 127. Gierst per 2000 kilo: Zwarte Zee f 102. Mais per 2000 kilo: Amerik Mixed f 127 a 128, dito dito stoomend f 122 Eoxanian f 122; dito stoomend f115 a f 113 naar quantiteit. VEEMARKT TE LONDEN. 21 November. Er werden aangevoerd 2100 runderen, 11000 Schapen, 30 Kalveren en 95 Varkens. Men noteert: Runderen 2/6 a 5/3, Schapen 3 4 a 5/4, Kalveren 2 6 a 4/9efiVarkens 2/9 a 5/0 per steen. GEBOREN 19 Nov. Gerard, zoon van II. J. Cremer en J. do Bruin, Oostsingel. Willem, zoon van L. van Pelt, en II. van der Most. Proveniershuis. OVERLEDEN19 Nov. Maria Pe- tronella Hozemans, oud 11 maanden, Lange Achterweg. 20. Jan Noordijk, oud 7 jaar en 1 maand, Broersveld. Adriana Cornelia van Meurs, 3 maanden, Singel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3