Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4444. 15de Jaarg. Donderdag 24 November 1892. ^ixxeau <$oocj0traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Hoe men in Afrika reisl. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIEN NIEUWE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 1 6 regelsf 0.G0 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 23 November '92 Met meer dan gewone belangstelling werd ditmaal de Troonrede ter opening van den Duitschen Rijksdag verwacht, omdat zij de aankondiging van de nieuwe legerwet zou bevatten. In de Troonrede wordt gewezen op het onbevredigende van den oecoromischen toestand, maar ook op den gezegenden oogst en de met goed gevolg aangewende pogingen der regeering om aan den Duitsehen arbeid nieuwe wegen van afzet te verschaf fen. Bij de allerzijds vriendschappe lijke betrekkingen en in het bewustzijn van ondersteuning der in hondgenoot schap zijnde staten, mag men hopen, dat Duitschland in zijn vredelievend streven niet zal worden gestoord. Evenwel de ontwikkeling der weerbaarheid van andere staten, maakt eene doortastende ontwikkeling onzer eigene weerbaarheid tot een gebiedenden eiscli. Hiertoe is eene verdere uitvoering naar het proef houdend gebleken beginsel van alge- meenen dienstplicht noodig. Te dien einde zal er een ontwerp worden inge diend betreffende eene nadere regeling van de legersterkte op voet van vrede, onder volle benuttiging der algemeene verdedigingskracht. De regeering mis kent niet de groote daaraan verbonden opofferingen. Ongeacht de niet onaan zienlijke vermeerdering van uitgaven, zullen de Bondstaten in de hun te ver leende toewijzingen eene meer dan vol doende dekking ontvangen voor den omslag over hunne bevolkingen ten be hoeve van de rijkskas. Het oordeel dat vooral de Berlijnsche pers over deze troonrede uitspreekt, is verre van gunstig. Green enkele troon rede in den Rijksdag werd nog ooit door de bladen van alle partijen zoo koel ontvangen als de huidige. Ook staat in geen enkel bericht te lezen, dat de troonrede op eenigerlei plaats 2) Nog minder verkwikkelijk wordt die origi- iieele reis, wanneer wij beneden in het gebied der woestijn komen. Aanvallen en plundering van de „Diligence du Sahara", zooals 't ge vaarte zicli lnidens een opschrift aan weerszij den van den wagen noemt, door zwervende Bedouïneuhorden, zijn tengevolge van het schrikbewind der Franschen tamelijk zeldzaam gewordenmaar des te meer moeilijkheden levert de weg op. Deze heeft tegenwoordig geen vasten ondergrond, zelfs geen bepaald tracé meer. In allerlei richtingen voert die door het zware zand de postiljon probeert het nu eens hier, dan daar. Meer en meer wachelt de zware kast als op een golvende zee niet zelden dringt zij tot aan de assen in het mulle zand of wel kantelt geheel en al om. Hoe verheugd is men in zulke omstandigheden, wanneer men eindelijk een gastvrije oase be reikt, waar men, dank zij de Fransclie bezet- tmg, Europeesche geriefelpheden, een Euro- weet bijval werd begroet. Hiermede rijmt ook de koelheid der avondbladen tegenover het document. De overigens zeer welwillend gezinde National Zeitung met niet anders te zeggen dan „Met de warm uitgesproken hoop dat eene overeenstemming (in zake de leger- kwestie) verkregen worde, die het Rijk in vertrouwen op God en op eigen kracht zonder zorg de toekomst tegemoet laat gaan, willen wij gaarne instemmen, doch de weg daartoe blijft nog te vin den." Zelfs de Kreuzzeitung spreekt over economische toestanden, die veeleer tot sparing dan tot nieuwe eischen moch ten aanleiding geven. De National libe rale Correspondent schrijftMisschien nog nooit bij bet begin eener Rijksdag zitting was de stemming onder het volk zoo gedrukt en misnoegd als thans. Richter's Freisinnige Zeitung zegt droog wegZoowel na als voor deze troon rede blijft de vraag onveranderd ont binding van den Rijksdag of aftreden van Caprivi. In parlementaire kringen blijft de overtuiging heerschen, dat de regeering groote concession zal doen, om eene ontbinding van den Rijksdag te voorkomen. De moeilijkheid van den toestand zou slechts gelegen zijn inde vraag wie Caprivi zou moeten opvolgen. De internationale muntconferentie is gisteren-middag te 2 uren te Brussel geopend. Zij wordt bijgewoond door 49 ofïicieele vertegenwoordigers. De ope ningsrede hield de minister van financiën Beernaert. Voorzitter van het Congres is de senator Montefiore-Levi, die eene toespraak hield in liet Fransch en in het Engelsch. De zittingen zullen niet publiek zijn en de pers niet worden toegelaten. De leden der conferentie von den gisteren avond in de Amerikaan- sche legatie een schitterende ontvangst. De Amerikanen zullen Vrijdag formeole voorstellen doen. De bimetallisten zul len het debat rekken, teneinde een transactie te verkrijgen. Volgens bericht uit Londen bevat de peeschen maaltijd, door Arabische kellners ge diend, en een Europeesch bed aantreft. Zooals vanzelf spreekt, strekt de postverbin ding zich slechts tot een zeer bescheiden ge deelte der Sahara uit. Wil men verder daarin doordringen, dan moet men gebruik maken van het bekende „schip der woestijn", den kameel. Het rijden op laatstgenoemd dier heeft in zoo verre iets aangenaams, dat men het niet eerst met moeite leeren moet, zooals het paardrijden. Maar toch geen rozen zonder doornen dit geldt zelfs van den over 't algemeen onschadelijken kameel. Behaagt liet 't koppige dier, zijn aau- genamen draf met een galop te verwisselen, dan ligt men spoedig op den grond; daarbij heeft het nog de hebbelijkheid, nu en dan met bet achterdeel plotseling op te springen, het geen tengevolge heeft, dat de oningewijde, tot vermaak van de nieuwsgierig er omheen staande inboorlingen, over den kop van het dier in het zand ploft. Intusschen is deze, in bet noorden van Afrika gebruikelijke wijze van reizen nog belangrijk veel gemakkelijker dan in het aequatoriale Afrika, want daar is men uitsluitend tot liet transport „per pedes apostolorum" verplicht en wat dit in de gloeiende zou zeggen wil, kan men zich voorstellen. Aan de kust gaat het beter. Daar is, name lijk in het gebied van de Goudkust, een soort hangmat gebruikelijk, van sterk zeildoek ver vaardigd en veelal van kussens en dergelijke Standard een bericht, dat de minister raad besloten heeft tot het behoud van Oeganda, waar eene Engelsche regee riugscommissaris het. bestuur der Oost- Afrikaansche Compagnie vervangt. Een bericht van Central Nens meldt, dat de regeering definitief besloten heeft tot het overgeven vnn Szwaziland aan de Transvaal op voorwaarde dat de Boeren de bona fide rechfen van inlanders en vreemdelingen waarborgen. Naar 'Reuters Office verneemt, zijn er tusschen Engeland en Rusland nieuwe onderhan delingen gaande over de Pamir-kwestie. De beide regeeringen wenschen dit vraagstuk tot eene wederzijds bevredi gende oplossing te brengen. In de Kamer zeide Gauthier, dat de concessie voor het Panama-kanaal op 22 Februari aanst. komt te vervallen. Hij hoopte, dat de Regeering maatrege len zal nemen om deze expiratie te voor komen. De Kamer verwierp met 400 tegen 20 stemmen een voorstel, dat al de afgevaardigden de zitting der com missie van enquête zouden kunnen bij wonen. Déroulède achtte de minder heid ontoereikend vertegenwoordigd. De Figaro maakt den tekst der dag- vaardiging in de zaak der Panama-maat schappij openbaar. Uitgenoodigd zijn den 25n dezer voor den rechter van instructie te verschijnen Ferdinand de Lesseps en zijn zoon Charles, Cottu en Fontanès, als beklaagd van verkwisting van sommen, voortspruitende uit de uitgifte ten behoeve van het Panama kanaal, en anderen voor hun geheele of gedeeltelijk vermogen opgelicht te hebben. Eiffel, die mede gedagvaard is, wordt aangeklaagd als medeplichtige. Naar uit Pest wordt gemeld, is het nieuwe Kabinet zeer koud ontvangen in het Huis der Magnaten, omdat de ministers te laat kwamen en men hun verwijt, dat zij den Keizer omtrent den toestand niet juist hebben ingelicht. In de vergadering der liberale partij heeft de nieuwe minister-president, dr. gemakken voorzien<loor middel van sterke touwen hangt men die dan aan een zwaren draagboom, die door stevige negers op den schouder gedragen wordt. Deze plegen met hun last een Hinken draf te onderhouden, zoo dat men tamelijk snel vooruitgaat. Op deze wijze reizen de kooplieden van de eene factorij naar de andere. Sommige tochten legt men zelfs op den rug der zwarten af. Het is bekend, dat Afrika arm aan havens is de schepen blijven ver weg op de reede en dus moet men met zware boo ten door de, in den regel zeer hevige, bran ding aan den oever gaan. Is dit gelukt, dan blijft de boot- nog ver van het vasteland in brak water zitten en nu bieden de daarop af gerichte zwarten hun stierennek aan, om den Europeaan verder op het droge te brengen. Daarbij gebeurt het niet zelden, dat hettwee- beenige paard struikelt en de ruiter hals over kop in het slijk valt. Deze hulpmiddelen kunnen, zooals vanzelf spreekt, alleen in het kustgebied dienen. Bij eene reis in het binnenland" kan men over niets van dien aard beschikkenpaarden, runderen en zelfs muildieren kunnen het klimaat niet verdragen. Alleen de olifant, die onder deze hemelstreek gevonden wordt, zou te gebruiken zijn, maar ongelukkig mocht hot temmen van het inheemsche ras nog niet gelukken, en de van Indië ingevoerde dieren bezwijken spoedig. En juist waren lastdieren van dubbele waarde Wekerlé, verklaard, dat het ministerie in zijn geheel en in al zijn leden in onmiddellijk contact wenscht te blijven met de leden der partij, welke eensgezind moet blijven op den grondslag harer be ginselen, hetgeen de eenige voorwaarde is voor de duurzaamheid der regeering, welke slechts werken kan in overeen stemming met de liberale partij uit welke zij al hare kracht put. Langdurige toe juichingen Uit Constantinopel wordt aan de Daily News gemeld, dat het nieuwe Turksch-Russische tractaat geene enkele bepaling behelst, hetwelk de vrije doorvaart door de Dardanellen zou toe laten voor Russische oorlogsschepen of het vervoer van oorlogsbehoeften. Naar aanleiding van Ruslands vragen met betrekking tot de doorvaart der Dar danellen meldt het Loudensche blad nog, d it de meeste mogendheden van de Forte hare toestemming hebben betuigd met het antwoord een jaar geleden door haar gegeven, dat een firman nood zakelijk is voor de doorvaart van elk schip en dat die firman zal gegeven wor den telkens als blijkt, dat het schip niets dan een vredelievend reisdoel heeft. Jl. Zondag is te Lissabon een dyna- mietbom ontploft, geplaatst op een ven sterbank van het paleis van graaf Fol- gosa, den aanrichter der feesten, welke gegeven zijn bij den terugkeer van den Koning en de Koningin van hun reis in Spanje. Het raam werd tot splinters geslagen en alle andere ruiten van het paleis berstten. Overigens is geen groote schade veroorzaakt. De Britscke regee ring moet den Portugeeschen gezant te Londen verwittigd hebben, dat de Britsche vloot uiet zal binnenloopen te Lissabon wegens de daar verwachte onhartelijke ontvangst en de vrees voor mogelijke vijandige demonstraties. De Eerste Kamer van den Zweedschen Rijksdag heeft het ontwerp tot leger vorming aangenomen. Daarna werd ook de weerplichtwet goedgekeurd. Ook hier, omdat in de binnenlanden geld nog onbe kend en alle ruilhandel mogelijk is, zoodat men om levensmiddelen te koopen, gidsen te huren en meer van dien aard alle mogelijke waren, als tabak, stoffen, wapenen, huisraad, paarlen enz. moet meeslependaartoe behoeft men inboorlingen als dragers, omdat niet licht andere stervelingen het transporteeren van zware lasten in die vreeselijk afmattende atmosfeer op den duur zouden uithouden. Het verkrijgen van deze menschen nu, welke tevens als lijfwacht van den reiziger moeten dienen en waarvan men er zelden minder dan 80 a 100 noodig heeft, vormt de eigenlijke crux van iedsren Afrika-reiziger. Op deze klip strand den reeds vele expedities en erger dan alle andere geduchte Afrikaansche gevaren, zooals slangen, vijandelijke overvallingen en zelfs dan de koorts, zijn de bezwaren, die hieruit voort vloeien. Doch aan de Oostkust van het vaste land in Zanzibar hebben zich gaandeweg vaste dra gers gevormd daar vindt men tegen bepaalde prijzen steeds een voldoend aantal Suaheli- mannen, die reeds aan uitgestrekte tochten in het binnend hebben deelgenomen. Het buiten gewoon succes van een Stanley is hoofdzake lijk aan deze omstandigheden te dankendoch hiertoe behooren middelen van Amerikaansche onuitputtelijkheid. Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1