Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Zaterdag 26 November 1892. No. 4446. bureau J^oocjotraai 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Korporaal. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: - o!o5 PRIJS DER ADVERTENTIEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 o. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. iiiiiimiiimiiimiimm i i Van 16 regels Elke gewone regel meer f 0.G0 - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 25 November '92 De commissie voor de Grondwetsher ziening uit den Belgischen Senaat heeft verscheidene stelsels verworpen. Zij heeft besloten, zich in de volgende bijeen komst terug te houden met een voor stel, luidende dat het kiesrecht niet op den census maar op het stelsel van het hebben eener woning zal gevestigd zijn. De commissie der Fransche Kamer, die een onderzoek zal instellen naar de feiten door den afgevaardigde Jules Delahay aan een groot aantal zijner collega's ten laste gelegd in zake de Panama-onderneming, bestaat geheel uit leden der tegenwoordige meerderheid. De Rechterzijde besloot gisteren zich aan de samenstelling der commissie te onttrekken, omdat, men haar slechts 3 van de 33 plaatsen wilde inruimen en zij er, wat billijk was, 9 verlangde. De oud-minister Brisson, een opportu nist en anti-clericaal zal waarschijnlijk tot voorzitter der enquête-commissie worden benoemd. De Boulangïstische Coearde en de Libre Parolehet orgaan van den in de gevangenis vertoevenden Drumont, gaan inmiddels voort met hun beschuldigingen en onthullingen te doen en noemen daarbij verschillende nameu. Laatstgenoemde beweert, dat de heer Antonin Proust, oud-minister, twee keer 50.000 francs van de Panama maat schappij ontving. Een senator kreeg ook een belangrijke som, en de heer Sans-Leroy, oud-Kamerlid, verkocht zijn stem voor 200.000 francs als lid der Panama-commissie. De plotseling over leden baron de Reinach ontving tot Iret omkoopen van leden van het Parlement 3 millioen francs. Ook wordt als be trokken bij deze zaak den naam van den oud-minister Barbe genoemd. De Rappel zegt, dat de commissie van onder zoek die gisteren voor 't eerst zou bijeen komen, met het oog op de eer der i) Op zekeren dag werd dokter Lacourner bij keizerin Josephine, de eerste gemalin van den grooten Napoleon, ontboden. Men gaf de kei zerin te kennen, dat de dokter naar Parijs was gegaan, maar denkelijk spoedig vandaar zou terugloeren. Twee uren later vroeg zij opnieuw naar den dokter men antwoordt baar, dat hij nog niet terug is. Eindelijk komt men haar zeggen, dat de heer Lacourner op hare bevelen wacht. Dadelijk moet hij verschijnen en bet ontgaat den dokter bij zijn binnenko- '"en niet, dat zijn anders zoo goedhartige en zoo toegevende gebiedster eenigszins ontevre den is. Reeds drie volle nren voel ik mij onwel e» tevergeefs heb ik om u gezonden, mijnheer, zijn hare eerste woorden. Wat ontbreekt n bier toch, dat gij liet noodig acht, nog andere visites te doen V Mevrouw, antwoordde de dokter met den hem eigen vriendeljjken ernst, ik ken het hart Kamer met groote omzichtigheid zal te werk gaan. Wat mag dit betee ken en Naar uit Parijs wordt geseind, heeft de Kamer van algevaardigden met een parige stemmen te midden van bij valsbetuigingen een ontwerp aangeno men, waarbij eene militaire medailje ingesteld wordt voor de troepen, die deel genomen hebben aan de expeditie naar Dahomey en een ontwerp waarbij deco ration worden verleend. De Senaat heeft besloten een adres van geluk wen sching aan Dodds en zijne troepen te richten. Omtrent de gebeurtenissen in Dahomey zijn te Parijs van den bevelhebber dei- expeditie, generaal Dodds, de volgende berichten ontvangenDe op verzoek van koning Behanzin aangeknoopte on derhandelingen zijn op 15 dezer afge broken. Daar in de door ons gestelde voorwaarden (overgave van wapenen, stellen van gijzelaars en betaling eener oorlogsschatting) niet geheel getreden was, trokken onze troepen den 15n naar Abomey op. Deze beweging deed Be hanzin hesluiten, om zich uit Abomey terug te trekken, nadat op zijn bevel al zijne paleizen en al de woningen van prinsen en opperhoofden waren verbrand. Op 17 Nov. trok generaal Dodds aan het hoofd zijner troepen Abomey binnen. Koning Behanzin begaf zich met het overschot van zijn leger tot op drie dag- marschen van Abomey. Officieel wordt gemeld, dat de Britscho regeering besloten heeft, de ontruiming vau Oeganda door de Britsche Oost-Afri- kaansche Compagnie op 31 Maart e. k. te laten begaan, doch terstond daarna eenen regeeringscommissaris met toe reikend geleide te zenden, teneinde om trent den tegenwoordigen toestand van Oeganda en de beste wijze om dat gewest te behandelen, bericht te doen. De minister van oorlog antwoordde gisteren in den Duitschen Rijksdag op eene interpellatie van Petri betreffende het gebruik van schietwapenen door uwer Majesteit genoeg, om verzekerd te zijn, dat zij mij vergeven zou, als zij wist, wat mij heeft opgehouden. Maar zeg toch, mijnheer, was die ge wichtige zaak dan zoo dringend, dat zij u niet eens den tijd gunde, voorat' bij mij te verne men, of ik u soms ook noodig heb Ik was naar Parijs gegaan, om eenige zaken, mijn vak betreffende, te bezorgen, zoo als ik dat van tijd tot tijd doe. Het was mijn stellig voornemen, onmiddellijk terug te keeren en was werkelijk reeds op weg, om in mijne cabriolet te stappen, toen een hartverscheurd en aandoenlijk tooneel mijne aandacht trok. In de nabijheid van het Theatre traugais lagen drie arme kinderen, bijna naakt, alleen bedekt met eenige ellendige lompen, op den grond. Het oudste, naar gissing tien jaren, zat tegen den muur geleund en hield een kind van nau welijks twee jaren in zijne armen, terwijl het schreide en aan een harde broodkorst knaagde. Daarnaast lag de derde, een weinig oudere lijder, uitgestrekt. De kinderen bedelden niet, maar op een papier, dat op den grond lag, kou men slechts deze woorden lezenW ij hebben vader noch moeder." Maar Uwe Majesteit is onwel; ik kan mijn verhaal tot een gelegener tijd uitstellen. Neen, o neen,ga toch voort ik ver zoek het u. Met genoegen, mevrouw hernam de dok ter en vervolgde ik tast in mijn zak en ont- militaire posten, dat deze posten ver minderd zouden worden, zoodra de burgerlijke overheden genoegzame be wakers voor de gehouwen, die bewaakt moeten worden, zou hebben aangesteld. Intusschen zijn de schildwachts in de straten, waar een geregeld verkeer is, niet meer van munitie voorzien. Bij den Duitschen Rijksdag is eergiste ren een wetsontwerp op de landverhui zing ingediend. Het bepaalt, dat hij die zich heiast met het vervoeren van landverhuizers naar vreemde landen, de vergunning behoeft van den Rijkskan selier, dat hij rijksburger moet zijn en in Duitschland zijn verblijf moet heb ben. De vergunning wordt niot ver leend voor het verder vervoer uit niet- Duitsche havens, doch kan worden toe gestaan voor niet-Duitsche tusschensta- tions. Ook do agenten behoeven ver gunning z'j moeten rijksbuVgers zijn eu door de toegelaten ondernemers ge machtigd worden. De verdere bepalin gen bemoeielijken de landverhuizing wegens de vastgestelde voorafgaande aanmelding bij de politie. De landver huizing is verboden, wanneer vreemde regeeringen of vreemde maatschappijen liet vervoer geheel of ten deele betalen of voorschotten verleenen. jPassagiers- biljetten van Overzeesche plaatsen mogen niet verkocht worden. De Russische Rijksraad heeft een wetsontwerp betreffende de naturalisatie in Rusland ontvangen. Daarvoor is kennis van de Russische taal niet noodig. Ge- eischt worden een onbesproken gedrag, een bewijs dat men éen jaar in het land gewoond heeft, geen Israëliet is en vol doende middelen van bestaan bezit. Uit Berlijn verneemt de Standard, dat men de benoeming van generaal Von Weider tot gezant te Petersburg als een waarschuwing aan Frankrijk be schouwt, daar hij een toenadering zal bewerken tusschen Rusland en Duitsch land. Men zegt, dat het Fransch-Rus sisch verhond niet geteekend zal worden. dek, dat ik al mijn gereed geld heb uitgege ven. Terwijl ik overleg, hoe mij het spoedig ste iets te verschaffen, komt juist een soldaat voorbij en blijft staan. Bij het flauwe schijn sel eener straatlantaarn zie ik tranen blinken in de oogen van den krachtigen man. Hij nam de deerniswaardige groep daar voor zijn voeten een poos lang zwijgend op vervolgens haalde hij een vijffrancstuk uit zijn zakongetwijfeld alles wat hij bij zich had, want hij nam het uit zijn zak zonder zoeken. Daar, zeide hij'tot het oudste kind, koop wat eten voor u en uwe broertjes en ga dan met hen naar huis. Thans trad ik nader. Kameraad, zeide ik, en vatte zijne hand, ik zie met genoegen, dat uw beroep uw hart niet heeft verstaald en het zal mij zeer aangenaam wezen, nader ken nis te maken. Eu ik, antwoordde hij koeltjes, ben op die kennismaking volstrekt niet gesteld. Kameraadgij zijt zeer menschlievend, maar beleefd zijt gij niet. Dat hen ik, als 't mij behaagt. Wie mij vinden wil, die zoeke mij Pierre Capulet, korporaal bij het eerste garde-regiment. Met een trotschen en wanhopigen blik ging de korporaal zijns weegs. Ik begreep, dat de man spijt gevoelde, dat ik getuige van zijne aandoening was geweest en dat hij mijne lof spraak misschien voor spotternij had gehouden. Verdrietig geleidde ik, om toch ook iets voor Een geruchtmakend proces is thans hij de rechtbank te Krakau in behande ling. Een Poolsche Rus, genaamd Ti- burcy Herdigery, oud 25 jaar, is gedag vaard, omdat hij de politie te Peters burg, zoowel mondelijk als schriftelijk, verkeerde inlichtingen heeft verschaft over een voorgewende samenzwering te Lemberg tegen het leven van den Czaar. Herdigery had dynamiet, geweren enz. weten machtig te worden, en die door eenige personen naar Russisch Polen doen brengen, om dezen dan later als saamgezworenen aan te wijzen. Daar voor vroeg hij van de regeering een belooning van 10.000 roebels. Hij kreeg echter maar 500 roebels. Later bleek natuurlijk, dat er hoegenaamd geene samenzwering bestond en dat men met een handig oplichter te doen had, waar van niet alleen verschillende onsclml- dig'en, doch ook de rogeering het slacht offer werd. Naar uit Weeiien wordt bericht, zou de Pauselijke nuntius, mgr. Galimherti, verklaard hebben, dat de Kerk vijandig is aan het burgerlijk huwelijk, en dat men tot een modus vivendi behoort te komen als in Spanje, maar Hongarije zou daarmede geen genoegen nemen. Ook in de Weener pers wordt de Duitsche troonrede veelvuldig bespro ken. Het Fremdenblatt zegt, dat die rede bovenal is een rede tot aanbeve ling der militaire plannen. De Neue freie Presse zegt, dat nog zelden een troonrede met zooveel pathos uitge sproken werd. Het Wiener Tageblatt en de Wiener Presse zeggen, dat in weerwil van het militaire ontwerp, men ver zekerd kan zijn van het behoud van cl en Europeeschen vrede. Yolgeus bericht uit Rome is Zanar- delli tot voorzitter der Italiaansche Kamer gekozen de mededeeling van den uitslagder stemming gaf tot veler bijv als- hetuigingen aanleiding. In den Senaat heeft Farini bezit van den voorzitters- stoel genomen en in zijne redevoering de arme weezen te doen, hen naar hunne wo ning, in welk akelig verblijf ik niets vond dan een leger van stroo. Daarom haastte ik mjj weder naar mijne cabriolet en reed bij eene bekende aan, om het noodzakelijkste ter voor ziening in de dringendste behoefte te verschaf fen. Dat bracht ik aan de kinderen, en nu, Mevrouw, heb ik uwe Majesteit stipt reken schap van het gebruik van mijn tijd gegeven. Voortaan zal ik mij niet zonder uwe uitdruk kelijke toestemming van het paleis verwijderen. Josephine was door dit verhaal zoo getrof fen, dat zij de onpasselijkheid waarom zij ha ren lijfarts had laten roepen, geheel vergat. Dokter, zeide zij, dit mag niet zonder gevolgen blijven. Wij zullen de kinderen ver zorgen eu de brave soldaat mag niet in de verbeelding blijven, dat gij met hem hebt wil len spotten. Gij moet hem morgen opzoeken eu hij mij brengen. En nu, dokter, dankMis schien' is de afleiding goed voor mjj geweest, want ik voel mij volmaakt wel. Den' volgenden morgen liet Lacourner zich al zeer vroeg naar de kazerne rijden eu ver langde den korporaal Capulet te spreken. Goed, goed, ik begrijp al wat dat te be duiden heeft, zeide Capulet, zoodra hij den dok ter zag, dien hij terstond herkende. Gij zijt niet tevreden, ik ook niet dat is gemakke lijk te vindenik ga terstond twee van mijne kameraden roepen, en dan willen wij (Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1