Binnenland Theorie en Praktijk. Is Jack the Ripper teruggekomen op het gebied der Unie te landen, tenzij zij minstens 100 dollars bezitten on de eigen landstaal schrijven kunnen. Een ander voorstel, dat gesteund wordt door groote invloeden, wil dat de emigratie gedurende vijf jaren verboden wordt, teneinde den tegen woordigen loon stan daard te kunnen behouden. De Engelsche kruiser Rapid heeft zes dorpen op de Salomo-eilanden be schoten en vermeld wegens het ver moorden van den koopman Nyberg en een anderen Europeaan door de inboor lingen. Be knecht: Mijnheer, daar zijn werk lieden. Be volksmenner: Werklieden? Laat hen onmiddellijk binnenkomen. Terwijl mijnheer aan 't eten is (Op strengen toon) Kent gij mijne beginselen niet Nooit arbeiders, het volk, laten wachten Laat binnenkomen 't volk (Een aantal werklieden met bleeke en hongerige aangezichten en havelooze plunje komen binnen.) Eerste werkmanBurger, wij worden bij u gezonden. Men heeft ons gezegd, dat u de beste professor in werkstakingen zijt van de heele stad die er het meest van begrijpt, van werkstakingen 't handigst begrijpt u En nu komen we u om raad vragen. Heel goed Ga zitten. (Een glas wijn drinkend): Ik luister. Wij hebben vast besloten 't werk te staken. Wat denkt u daarvan Wat ik er van denk? Sapristi, je hebt volkomen gelijk, duizendmaal gelijk Een arbieder, die niet staakt is geen arbeider Eerste werkman (zegevierend tot zijne kameraden: Nu? Be anderen Bravo Tweede werkmanDus volhouden? Be Volkmenner (voortgaande met eten): U neemt niet kwalijk(met vollen mond): Ferm, flink volhouden. Weest ervan verzekerd, dat de offers, die jelui thans brengt, later worden vergoed in een heerlijken oogstde toekomst! Be arbeiders (vol geeftdrift) Dank u Dank u wel! Eerste werkman Je ziet dus, kinderen, moed maar Een anderWij zullen sterven van honger, als 't noodig is, maar nooit toegeven Be volksmenner (een koude patrijs voorsnijdend)Dat is heter is geen strijd zonder gewonden, en de lichamen van hen die 't eerst vallen, banen den weg voor wrekers (hij druppelt citroen op de patrijs). Moedig dus maar(hij snijdt den vleugel). De dag zal komen, waarop de herinnering van hen die ge storven zijn van honger voor de groote zaak des volks, herleven zal in de ver eering van toekomstige geslachten. {Geld) Schiedam, 28 November 1892. NEDERL. R.-K VOLKSBOND. Nadat het reglement van het op te richten ziekenfonds voor leden van den Bond was voor gelezen, dat onder patronaat der H. Liduina is gesteld, sprak de voorzitter nog eenige woorden om tot deelname in dit zoo nuttige werk aan te sporen. Vooreerst toch zal het eigenbelang daartoe aandringen, maar ook de deugd waarop onze heilige leer berust, de deugd van naastenliefde, zal luide spreken voor deel name aan dit fonds, dat vele voordeelen biedt boven de reeds bestaande neutrale fondsen. Hier toch weet de lijdende werkman, dat hij gesteund wordt door broeders, dat hij met hun allen heeft samengewerkt om den arbeider in benarde tijden voor armoede en ellende te vrijwaren. De uitkeering is vastgesteld op f6.—. Voor zeker een betrekkelijk groote som, daar geen der bestaande fondsen zulk een hooge som uitkeert. Maar steunende op de algemeene medewerking, en niet minder op Gods zegen, die ongetwijfeld op dit schoone werk zal rusten, is de toekomst niet twijfelachtig. Een schoone gedachte was het voorzeker, dit fonds te stellen onder het patronaat van onze zoo geliefde heiligezij, wier leven eene aan eenschakeling was van het bitterst lijden, die den lijdenskelk tot op den bodem heeft gele digd ouder het patronaat van haar, die door haar lijden zich eene eereplaats onder de uit verkorenen Gods heeft verworven. De H. Liduina dan zij de Patrones van dit fonds, dat onder hare machtige bescherming rijke vruchten zal dragen. De heer P. Juffermans Sr.,bestuurslid, wees er op, hoe Columbus vóór vier eeuwen, slechts uitgerust met eenige brooze vaartuigen, gesteund door de hulp van een vorstenpaar, een nieuwe wereld ontdekte. Welnu, het ziekenfonds is dat schip van Columbus, de leden daarvan vormen de bemanning, die door eendrachtig samenwerken, gesteund door de edele, de koninklijke hulp der donateurs, eveneens tot groote doeleinden zal kunnen geraken. Het aantal leden, dat zich, staande de ver gadering, voor het ziekenfonds had doen in schrijven, bedroeg niet minder dan 240, Zondag 11 Dec. zal voor die leden een vergadering worden belegd, ter benoeming van een bestuur uit hun midden. De vijf leden van dit te kiezen bestuur moeten allen tot den arbeidersstand behooren. Dp heer Potters, van Rotterdamvoor zitter van de letterlievende vereeniging „Ooms," onder-afdeeling van den Bond aldaar, verkreeg alsnu het woord. Na zich op eene zeer intelli gente wijze in de vergadering te hebben geïn troduceerd en de leden en het Bestuur dank te hebben gebracht voor de gastvrije wijze, waarop hij onder zijne Schiedamsche broe deren was ontvangen, begon spr. aan het eigenlijke doel van zijn optreden, nl. eene be rijmde vertelling van Helvetius van den Berg. Met onmiskenbaar oratorisch talent gaf spr. deze vertelling weer, en het donderend applaus, waaraan geen einde scheen te komen, bewees, dat zijne voordracht in den geest der verga dering was gevallen. Wij hopen, de heer Pot ters nog meermalen de gastvrijheid zijner Schiedamsche broederen zal inroepen. Door de zangafdeeling was voor deze voor dracht het schoone Vredelied van Joseph d'Hooghe gezongen. Is de zang krachtig en fier, de tekst is niet minder kernachtigtrou wens kernachtigheid teekent het Vlaamsche volk voor wie dit lied door d'Hooge werd gecom poneerd. Verdienstelijk was de uitvoering van dit zangstuk. De president bracht vervolgens ter kennis van de leden, dat aanstaande tweede Kerstdag, eene Algemeene Communiedag is voor de leden van den Bond. In alle kerken zal alsdan eene H. Mis ter hunner intentie worden opgedra gen. De pres. verzoekt den leden opdien dag, allen getooid men hun insigne, ter II. Tafel op te gaan. Dat zou eene schoone, indruk wekkende demonstratie zijn, en toonen, dat de Bondsleden niet alleen met den mond be lijden, maar ook in 't harte gevoelen, welke schoone taak hun is weggelegd. De voorzitter sloot de vergadering ten ruim drie ure, na de volgende vergadering op Zon dag 18 December te hebben vastgesteld, waarna nog door de zangafdeeling het lied ter eere van den R. K. Volksbond werd gezongen. Afd. Sohibdam. De maandelijksche vergadering van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, Zondag-middag in de groote zaal der Officieren-Vereeniging gehouden, werd te ruim 12ure, door den Voorzitter, den heer C. Willem an, met een enkel woord geopend. Voor de zangafdeeling het Bondslied zong, verzocht de directeur dier afdeeling, dit lied, dat nu zeker allen wel bekend was, allen ge zamenlijk te zingen. Hieraan werd uitstekend voldaan en het schoone Bondslied, door zoovele honderden monden gezongen, weerklonk in breede aecoorden. Vervolgens las de le secretaris, de heer J. den B o e r, de notulen der vorige verga dering, die blijkens het algemeen applaus de goedkeuring der geheele* vergadering weg droegen. De pres. bedankte dan ook den heer Den Boer voor zijne accurate notuleering. Daarop deed hij mededeeling van de inschrijving van een 26-tal nieuwe leden, en sprak zijn vreugde uit over het steeds wassend aantal leden. „Daardoor moet de Bond in kracht en bloei toenemen, sterk door de honderden die zich onder zijne banier scharen, sterk vooral door den hechten band, die allen als broeders vereenigt. Dat gij dit schoone doel van den Bond hebt begrepen, bewijst uwe toetreding wij brengen n daarvoor dank en huldewij wenschen u geluk daarmede. Moge uwe toe treding voor allen onsheilzame gevolgen hebben." Zondag-middag omstreeks vier ure ontdekte Th. J. Collignon, dat er voort durend rook uitsloeg van liet huis van den boekhandelaar Visser aan de Hoofdstraat alhier, dat kort geleden door de bewoners was verlaten. Nadat Collignon van zijne bevinding kennis had gegeven aan de politie, klom hij over de heining, die zijne woning van liet huis van Visser scheidt en na de ach terdeur geopend te hebben, bluschte hij met behulp van zijn broeder onder toezieht der politie den brand, die zich reeds over een groot deel van de woning had uitgestrekt. Hot bleek dat de brand, in den kel der ontstaan, reeds de gordijnen dei- bedstede en een gedeelte van het kin derbed had vernield. Door het beleidvol [optreden van Collignon heeft de brand schade zich daartoe beperkt en zijn ver dere onheilen voorkomen. Te Ovtrschie is het mond- en klauw zeer weder geconstateerd in den stal van dep landbouwer P. Van der Sar, (Bovendijk), en bij C. Van Vliet, (Bijweg). Hare Majesteiten zullen heden (Maan dag) por Staatsspoor van 3.32 uren (Greenwichtijd) van Het Loo te 's-Gra- veuhage aankomen. Tijdens het verblijf van Hare Maje steiten op het Koninklijk Lustslot Het l.ooheeft liet paleis te 's-Gravenhage weder een belangrijke restauratie onder gaan. De verschillende dienstbureaux, die op de eerste verdieping van den linkervleugel waren gevestigd, zijn in liet Prinsenkwartier beneden overge bracht, terwijl de vele daardoor ont ruimde appartementen op reclit vorste lijke wijze zijn ingericht tot verblijf van vreemde vorsten, die eventueele gasten van Hare Majesteiten zijn. Zaterdag-namiddag te 3 uren arriveer de te 's-Gravenhage met de Staatsspoor een extra-trein van Het Loo met de bagage van Hare Majesteiten en bet materieel van het Koninklijk Stalde partement, bestaande in rijtuigen en paarden, zoomede de poneys van H. M. de Koningin. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 7 De cember a. s. des avonds ten half negen ure. Ook liet hoofdbestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw heeft zich met een breedvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin met het oog op den toestand op liet platteland als een dringende eiscli wordt verzocht, bij de perequatie het percentage op 5 pCt. te bepalen. De Standaard weet uit het afdeelings- onderzoek over de kiesrecht-regeling te verhalen, dat van katholieke zijde slechts een klein aantal zich in democratische richting wilde hegeven, en dat zoowel onder de liberale als onder de anti revolutionaire Kamerleden zoowat een derde beslist vóór, een klein derde be slist ter/en was en de rest half en half. De beslissing zou dan afhangen van de vereeniging der groepen uit de ver schillende partijen. De Standaard hoopt intusschen, dat de antirevol. ledon nog één lijn zullen trekken, nu het re- gceringsontwerp, zij 't niet principieel, toch formeel met het huismanskiesrecht gelijkstaat. Deze aansporing, om in het partij- verhand te blijven, zij ook voor de liberalen geschreven, waarschuwt het Handelsblad. In de Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering van de .Liberale Unie" is de motie van liet bestuur on veranderd aangenomen met 87 tegen 2 stemmen. Deze motie luidt als volgt „De algemeene vergadering der „Li berale Unie,", haar instemming betui gende met strekking en slotsom van het praeadvies van het bestuur, spreekt den wensch uit: dat de aangangige wetsontwerpen tot regeling van de kiesbevoegdheid en van de uitoefening van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en de Provinciale Staten, als- mode tot regeling van de benoeming en van de aftreding der afgevaardigden der Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, in hoofdzaak ongewijzigd tot wet verheven mogen worden." A De Boodschapper meldt, dat de heeren Schimmelpenninck v. d. Oije en Pyt- tersen met elkander in overleg zijn getreden, ei. dat als vrucht van dat overleg eerlang een gemeenschappelijk ontwerp-Kamers van Arbeid van beide heeren te verwachten is. In de vergadering der katholieke kiesvereeuiging in hot district Zeven- hergen was een schrijven ingekomen van den heer Em. van der Kun uit 's-Gravenhage, waarin deze zich als kan didaat ter beschikking der kiezers stelt. Daarin legde hij ongeveer de volgende politieke geloofsbelijdenis af: Hij ver klaart te zijn in merg en been katholiek te erkennen den Paus als zichtbaar opperhoofd der Kerk en zich aan diens Uitspraken betreffende den godsdienst onvoorwaardelijk te onderwerpen te erkennen in koningin Wilhelmina de draagster van ons wettelijk burgerlijk gezagte verfoeien alle leerstellingen in strijd met liet bovengenoemde gekant te zijn tegen de democratie, waar mede zooveel geschermd wordt in onze dagen;.Nederlands weerbaarheid te willen verbeteren naar den aard des volks, met behoud van plaatsvervan ging te zijn voor de bescherming van den landbouw en vooral voor de suikerindustrieniet mede te gaan met de zoo groote uitbreiding van het kiesrechtvoor te staan een stelsel van belasting, evenredig naar de draag kracht des volksgekant tegen leer plicht. De heer Th. Borret heeft het volgen de schrijven gericht aan de kiezers in het district Zevenbergen „Ik heb gemeend, tijdens de voorberei ding tot het stollen van een kandidaat, ter vervanging van den heer Van Nu- nen, mij van iedere inmenging te moeten onthouden. Nu verzoek ik mijnen vrienden, geen strijd, tegen wien ook, aan te hinden". Dr. S. Sr. Coronel te Leeuwarden is na langdurige ongesteldheid in den ouderdom van 65 jaar overleden. Tal van jaren was Dr. Coronel rus teloos werkzaam vooral ook waar het betrof de hygiëne en de verbetei'ing van vele andere sociale toestanden. Zeer zeker heeft liij door zijne vele geschriften en dagbladartikelen niet weinig bijgedragen tot het in het leven roepen van de tegenwoordige arbeids wet. DELFT. Bij de Kamer van koop handel en Fabrieken was ingekomen een verzoek van veehouders, kooplieden, neringdoenden enz. om een adres te steunen, door hen gezonden aan den minister van" binnenlandsche zaken, tot het brengen van wijzigingen in de ge nomen maatregelen tegon verspreiding van mond- en klauwzeer. Iu eene expres selij k daartoe belegde vergadering is besloten aan dat verzoek te voldoen. PERNIS. Het bestuur der diaconie van de Ned. Hcrv. gemeente alhier heeft eerst getracht, haar bouwland publiek te doen verhuren, voor den tijd van 8 jaar, echter onder voorwaarde dat zulks de laatste twee huurjaren, als weiland gebruikt moest worden. De lust tot huren was niet in die mate, dat het be stuur kon besluiten het te gunnen. Men heeft het toen publiek doen verhuren, ook voor den tijd van acht jaar, om het als tuinland te gebruiken. Daardoor heeft men meer geld kunnen krijgen. Het land is gegund voor den prijs van f88 per H. A. MAASSLUIS. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte en akte gymnastiek, jaarwedde f 800, mot ver hooging tot f900 moet opnieuw eene oproeping gedaan worden aangezien de drie benoemden van de voordracht heb ben bedankt. In een donkore laan te Whitechapel is weer een moordaanslag gepleegd, die treffende overeenkomst heeft met do omstandigheden, waaronder een aantal der misdaden van twee en drie jaar geleden plaats hadden. De beschrijving van den pleger van den aanslag, stemt zoo volkomen overeen met die, welke de politie bezat van Jack the Ripper, dat zij opnieuw naar hem is gaan zoeken- De naam van de aangevallene is Emily Edith Smith, alias Norton, wo nende Bingfieldstreet 3, Caledonian Road. Zij is achttien jaar oud, heeft een goede opvoeding gehad, ging een voudig gekleed en was van een acht bare familie. Zij liep tegen 5 uur des middags 'n de richting van de St. Pauluskerk. Het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2