Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Woensdag 30 November 1892. No. 4449. ^ktrecm Jjoogsftraat <5 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Een Sprookje. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN 2) SCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 29 November '92. Het zal velen nog versch in het ge heugen liggen welk eene felle strijd in België over de invoering van het konink lijk referendum, het rechtstreeks be- loep van den koning op de meening des volks, is gevoerd. Welnu, in een der laatste zittingen van de parlementaire commissie voor de Grondwetsherziening is het referendum-voorstel door den mi nister Beernaert ingetrokken. Het werd echter opnieuw aanbevolen door den radicalen afgevaardigde Janson. Zijn Voorstel dienaangaande werd echter ver worpen. De commissie heeft zich daar entegen vereenigd met het voorstel om het bezit van koloniën bij de wet te regelen. Verder verleende zij hare goed keuring aan het voorstel, om elke be trekking tusschen Belgisch-Luxemburg en den Duitschen Bond af te breken. De commissie heeft verder bepaald dat de leden van de Kamer viij vervoer hebben op de Staatsspoorwegen, niet alleen zoolang de parlementaire zitting duurt maar gedurende het geheele jaar. Ook aan de leden van den Senaat is Wij vervoer toegestaan, doch zij krijgen verder geen schadeloosstelling. De Courrur de Bruxelles deelt berich ten uit den Congo mede, omstreeks den lOen September door Batcliid aan de Falls gebracht. Kapitein Jacques en zijne toclitgenooten van de expeditie tot bestrijding der slavernij zouden ver boord zijn. Kapitein Ria en zijne reis gezellen, die in Kantanga ecnen onder zoekingstocht deden, zouden hetzelfde lot ondergaan hebben. De opgestane Arabieren bezitten, naar beweerd wordt, 17,000 geweren. De Courtier doet op- berken dat de laatste berichten van kapitein Jacques zijn van den 27en Dctober, en dat liet bezwaarlijk gaat, berichten van Mpala naar de Falls over te brengen in de tijdsruimte tusschen den Ernstiger zaken namen liem geheel in be- Alsof er een ernstiger zaak ter we- bhl bestond dan die, waaraan hjj zijn gelicele 'even gewijd had, het geluk van een menschen- bd. En nien gunde zich zelfs niet een jbgenblik den tijd om daarover na te den- Innig teleurgesteld verliet hij de woning van bn woekeraar, een ervaring rijker, maar ook en verwachting armer. Doch de teleurstel den zjjus levens waren vele. Hij nam den 'ast, torst, welken hij reeds zoovele jaren had ge weer op er. toog verder Zake pien avond keerde hij echter onverrichter m zijn woning terug. pn na dien nog vele malen. '"tusschen gevoelde hij, dat zijn krachten bngs afnamen en rees telkens de pijnlijke oOdachte hjj hem op, of de dood hem ook zou Vervallen, voordat hij zijn doel bereikt en dus lOen September en den 27en October. In de zitting der Fransche Kamer op gisteren werd de Panama-zaak op nieuw behandeld. De afgevaardigde Laferronays stelde den minister van justitie eenige vragen betreffende het verdwijnen van Reinach, onder toespe ling op de verschillende daaromtrent loopende geruchten, terwijl de oorzaak van den dood nog niet bekend is en er wel eene voorgewende begrafenis kan plaats gehad hebben. Het land ver langt de waarheid te weten. Laferronays zeide o. a., dat alleen de opgraving van liet lijk liet onwederlegbaar bewijs kan leveren. De lijkschouwing zal de ge heimen openbaren. Toejuiching ter rech terzijde). De minister van justitie Ricard, zcido dat het hem diep grieft op zulke vragen te moeten antwoorden. Het is alsof er geen justitie meer be staat. Zulke aantijgingen staan gelijk met het verloochenen van alle justitie. Men wil met deze aanvallen de regee ring treffen, met welk doel is onbekend, maar de poging is duidelijk. Bij het overlijden zijn alle wettelijke formali teiten naar bekooren in acht genomen. De dood is op natuurlijke wijze veroor zaakt en de justitie heeft er niets mede te maken. Alleen indien er sprake is van een misdaad kan de opgraving ge last worden, maar zelfmoord is geen misdaad De minister eindigde met te zeggen, dat hij een onderzoek zou gelasten, indien hij overtuigd was van een geweldaddigen dood, maar die over tuiging heeft hij niet, en liij verkiest de wet niet te schenden. De in de Kamer voorgestelde eenvoudige orde van den dag, die door den minister van jus titie was aangenomen, is verworpen met 304 stemmen tegen 209. De Kamer nam daarna met 393 tegen 3 stemmen een amendement-Muyen-Brisson aan, be helzende dat de Kamer, zich vereenigende met het streven der commissie naar vol ledige opheldering van de Panama-zaken, overgaat tot do orde van den dag. Do het Geluk gevonden zou hebben. Zijn leden werden stram, zijn geest werd doffer, en onbe reikbaarder steeds leek hem het doel, dat hij zijn geheele leveii had nagejaagd. Toch had hij zijn zwerftochten nog niet opgegeven en verliet hij op zekeren dag weer zijn kluis om het zoo vurig' begeerde Geluk in zjjn schuilplaats op te zoeken. Hij gevoelde zich dien morgen echter zwak ker dan ooit. „Langzaam aan," zeide hjj hij zich-zelven, „anders schieten de krachten te kort. Ik moet spaarzaam zijn met die, welke mjj nog res ten, want zij zullen mij brengen, waar ik we zen moet 1 Vol vertrouwen op dit blijde vooruitzicht, begaf hij zich andermaal op weg. liet was herfst, laat in den herfst. De natuur aan den vooravond van haar hardnekkigen strijd met haar doodsvijandin, de vorst, de vorst in haar kleed van rijp en haar schepter van ijs. Nog tooido zij zich in bonte kleur- schakeeringen van diep rood, donker groen en goudbruin, in haar volle, zij het ietwat rijpe schoonheid, misschien voor de laatste maal En juist daarom stemde die pracht tot droe vig nadenkenzij was immers slechts het kleed, dat de vergankelijkheid van al het schoone nog voor een wjjle aan het oog uittrekken zou. Eén nachtvorst en de wind zou loeiend door het geboomte gaan, alle bladeren met een weemoedig geritsel afrukkende, om daarop zitting was zeer rumoerig. De stemming was voorafgegaan door verschillende andere motie-voorstellen. Nadat de Kamer aldus haar votum had uitgesproken, overwogen de ministers de vraag of zij hun ontslag aan den president der republiek zouden aan bieden. Blijkbaar hebben zij die vraag in bevestigenden zin beantwoord, want uit Parijs wordt geseind, dat het Jour nal OJficiel heden het volgende bericht zal bevattende ministers hebben zich naar het Elysee begeven en hun verzoek om ontslag den president der republiek overhandigd. De ministers zullen de loopende zaken blijven afdoen tot na de benoeming hunner opvolgers. In de couloirs werd verhaald, dat president Carnot moeite gedaan had om de mi nisters op hun aanvraag om ontslag te doen terugkomen, doch dat zij daar aan geen gehoor meenden te kunnen geven. De meeste afgevaardigden denken, dat Brisson belast zal worden met het samenstellen van een Kabinet, en indien hij weigert, dan Casimir, Périer of Bourgeois. De President zal lieden de voorzitters van de Kamer en den Senaat raadplegen. De gouverneur-generaal van Algiers heeft bepaald, dat de begrafenis van kardinaal Lavigerie met de grootste plechtigheid zal geschieden. Het lijk, Zaterdag reeds gebalsemd, zal na eerst in de Notre Dame te St. Eugène en in de kathedraal te Algiers geëxposeerd te zijn geweest, worden begraven te Carthago, waar de kardinaal een graf heeft laten maken met het opschrift: C'i git celui qui fut cardinal Lavigerie et qui mainteuant idest plus que poussiere. Priez pour lui. Hier ligt hij die een maal was kardinaal Lavigerie en die nu niets meer is dan stol. Bidt voor hem. Alle dagbladen wijden artikelen aan kardinaal Lavigerie, waarin met lof van hem gesproken wordt als een buitengewoon vaderlandlievend man en een der voornaamste prelaten der Kerk. de natuur in diepen rouw over haar korten bloeitjjd te dompelen. Een zonderlinge aandoening greep den oude aan. Dit beeld der natuur had niet nagelaten diepen indruk op zijn gemoed te maken. Een gevoel van innigen weemoed sloop zijn hart binnen. Het werd hem zoo leeg, zoo eenzaam te moede. Nog nooit had hij zooveel behoefte gevoeld aan het hijzijn van een menscheljjk wezen. Het was of de last van zijn hooge jaren hem te zwaar werd, of hij dien met een ander moest deelen. Hij zette zich aan den rand van den weg neder en leunde het grijze hoofd tegen den stam vau een ouden eike boom. Een gevoel van moeheid ook van levens moeheid kwam over hem. Een weemoed, waarvan hij zich in dat oogenblik geen re kenschap kon geven, vervulde zijn gemoed. Zijn oogen werden vochtig tranen vielen in den laugen witten haard. „Zon ik toch moeten sterven, voordat ik mijn droom verwezenlijkt heb gezien klonk het te midden van de plechtige stilte des wouds angstig van zjjn lippen. „Ik ben overtuigd, dat het mijn sterven oneindig zou verlichten, al had ik het maar even van nabij gezien, het Geluk, mij slechts even aan zijn milde warmte gekoesterd Een vogeltje trippelde vrooljjk over het voetpad heen. De anarchisten te Londen hadden Zondag 11. eene meeting willen houden op het Trafalgar Square bij wijze van protest tegen de uitlevering van Fran cis aan Frankrijkop het laatste oogen blik echter zagen zij daarvan af bij gebrek aan redenaarsNiettemin nam de politie bare maatregelen en hield krachtdadig de circulatie op het plein open. Men zag een groot aantal verdachte vreemdelingen met roode dassen. Eenige personen trachtten bet woord te voeren doch dit werd hun terstond belet. Zonder rustverstoring ging eindelijk de volkshoop uiteen. Naar uit Rome wordt bericht, zijn de onderhandelingen met Duitschland over het benoemen van kardinalen afgeloopen. De bisschop van Breslau en de aarts bisschop van Keulen zullen kardinaal worden. Slechts een Oostenrijksch pre laat, de primaat van Hongarije, zal benoemd worden. De wetgevende vergadering van Ru- menië is eergisteren door den Koning geopend. De Koning en de Kroonprins werden langs den weg naar de verga dering met geestdrift begroet. In de troonrede spreekt de Koning zijne vreugde uit over het aanstaand huwelijk van den Kroonprins met eene Engelsche prinses, hetwelk niet anders tengevolge kan hebben dan de uitstekende betrekkingen met Engeland te versterken, welke ove rigens nimmer verstoord geweest zijn. De betrekkingen van Rumenië met alle andere buitenlandsche regeeringen zijn vriendschappelijk en het is door zijne internationale betrekkingen een geaebten factor geworden in het Europeesche Staten-concert. De Koning sprak ook zijne groote vreugd uit over de ontvangst, welke hem te Londen en te Berlijn is te beurt gevallen. Het conflict door Griekenland in bet leven geroepen, zal geen nadeel berokkenen aan Rumenië, dat zonder eenige provocatie, maar toch ook zonder zwakheid het recht verdedigen zal. De Koning kondigt aan, dat het „Sliep uit! sliep uit!" sjilpte het muschje. „Ik, klein diertje, heb het wel van nabjj ge zien, in moeder's nestje, waar het o, zoo warm was, als zjj ons allen onder haar vleugels nainEn als verhief het er zich op, dat het haar kleine oogjes zoo goed gebruikt had, naderde het vogeltje den oude onverschrokken. Eerst toen hjj de hand oplichtte om zijn tra nen weg te pinken, vloog het heen. Yan tra nen hield het niet, misschien omdat het die niet kende in haar vogelen-bestaan. „Waarom zou ik het toch niet mogen be zitten, dat toch zoo begeerde goed?" vroeg de oude zich thans weer af. Hij zocht in de meest verborgen plekjes van zijn hartneen, kwaad had hjj nooit iemand berokkend ook geen goed had hjj gedaan. Maar daartoe had hem immers de tjjd ontbro ken. De jacht naar het geluk had dien ge heel in beslag genomen Het was leeg daarbinnenzjjn hart had nooit een van die warmere gevoelens gekend, welke dat van anderen sneller doen kloppen, doch hjj had ze ook niet gemist, juist omdat hij ze niet ge kend had. Zij waren bljjkbaar in zjjn jeugd niet ontwikkeld, die mildere gevoelens, en daarom had liij ze als meusch moeten ontbe ren. Hij was opgegaan in zich zei ven, in het doel, dat hjj zich voor oogen gesteld had. Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1