Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Vrijdag 2 December 1892. No. 4451. "gSurecat hoogstraat 0 317. ALGEMEEN OVERZICHT. ingen. li PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 01)5 Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 1 December '92. De ministerieele crisis in Frankrijk is nog niet opgelost. De Soleil zegt, dat de heer Brisson liet nieuwe ministerie zal vormen, doch zonder er zelf plaats in te nemen. De heer Bourgeois (de tegenwoordige minister van onderwijs) zou minister-president worden en de heer Brisson voorzitter van de commissie van enquête blijven. Brisson heeft een lang durig onderhoud gehad met Bourgeois, die de basis schijnt te zijn voor zijne combinatie. Terwijl de onderhandelingen tusschen Brisson en Bourgeois worden voortgezet, zou aan Freycinet de porte feuille van oorlog worden aangeboden. Men verzekert, dat de heer Bourgeois de beslissing of hij deel zal uitmaken van een ministerie-Brisson in het bij zonder afhankelijk heeft gesteld van het toetreden des heeren Casimir Perier tot het Kabinet. De heer Brisson zal in de allereerste plaats zich tot Perier wenden. De Kamer-president Floquet heeft verklaard ter beschikking te blijven van de enquête-commissie. De expert Ros- signol bevestigde voor de commissie, dat Reinach 9 millioen frank ontvangen heeft. De bladen hebben volgens hem 20 millioen gekregen, hetgeen geboekt werd onder den post: kosten van pu bliciteit. De groep der Gauche républi- caine in den Senaat geeft hare afkeuring te kennen over de inbreuk door de commissie van enquête gemaakt op het beginsel der scheiding van het parle mentair gezag van het rechterlijk. De procureur-generaal heeft aan den heer Brisson een brief in dien zin geschreven. Hij verklaart niet te zullen toelaten, dat de Kamer op het gebied der rechter lijke macht treedt en zegt dat hij bereid is te vallen voor het verdedigen van de rechten der magistratuur. Hij verwacht uit zijn ambt ontzet te zullen worden. De beurshandelaar Pierret verklaarde voor de commissie van enquête, dat hij van Reinach een cheque van 3.500.000 francs heeft ontvangen, betaalbaar bij de Fransche bank. Hij zelf betaalde 27 cheques, doch weigerde namen te noemen. Eenige leden werden terstond afgevaar digd naar den minister van justitie om inbeslagneming van de cheques te vragen. De minister antwoordde, dat hij den procureur- generaal er kennis van zal geven. Twee dier cheques zijn ten be drage van een millioen. Charles de Les- seps weigert te verschijnen voor de commissie, die lieden den gouverneur der Fransche bank zal hooren. Een niet minder geruchtmakende zaak dan de Panama-enquête houdt thans de geheele Duitsche pers bezig. Yoor het gerechtshof te Berlijn heeft gisteren een aanvang genomen het veelbesproken proces tegen den bekenden anti-semiet dr. Ahlwardt, die thans wegens belee- diging van het Berlijnsche gemeentebe stuur in de gevangenis zucht, maar te Arnswald naar alle waarschijnlijkheid tot lij van t]on Rijksdag zal zijn ge kozen. Deze laatste omstandigheid heeft Ahlwardt verleid tot eene poging om alsnog het heele proces te doen verda gen op grond van zijn onschendbaarheid als afgevaardigde. Daartoe behoefde hij nu slechts enkele dagen vertraging te bewerken. Zijn advocaat Hertwig wist er raad op. Ahlwardt wordt vervolgd wegens zijn brochure Judenjiintenwaarin hij de wapenfabrikanten Löwe en Kühne beschuldigde van het bedriegen der mili taire autoriteiten door levering van slechte geweren met den boozen toeleg om in een toekomstigen oorlog Duitsch- land het onderspit te laten delven, ten einde volgens de plannen der Alliance Israelite er een prooi voor het Jodendom van te maken. Een onderzoek van militaire zijde rehabiliteerde Löwe, doordiende geleverde geweren deugdelijk bevonden werden. Daarom werd door het legerbestuur zoowel als door de fa brikanten een aanklacht wegens laster ingesteld tegen Ahlwardt. Zijn advo caat ried hem nu, met het oog op de aanstaande herstemming, fluks een for- meele aanklacht wegens bedrog tegen Kühne in te dienen, wijl dan volgens de Wet die zaak ten processe den voor rang zou moeten hebben. Ongelukkig had Ahlwardt, in de ge vangenis geïnterviewd door een val- schen vriend, die zich uitgaf voor een reporter van de anti-semitische Straats burger Zeitungterwijl hij feitelijk een correspondent van het Kleine Journal "was de onvoorzichtigheid zijn voor genomen taktiek te onthullen, zoodat de tegenpartij gewapend was en nu harerzijds een middel aanwendde om pressie uit te oefenen op de gezworenen. Het Openbaar Ministerie begon nl. gis teren met de mededeeling dat het ge meend had, in 's Lands belang een zitting met gesloten deuren te moeten voorstellen, maar wijl bij de instructie was gebleken, dat van Ahlwardts be schuldigingen geen tittel of jota waar was en men dus geen onthullingen te vreezen had, achtte hij openbaarheid juist gewenscht om te beter den laste raar aan de kaak te stellen. Terecht protesteerde Ahlwardt en diens advo caat Hertwig met groote verontwaar diging tegen dit onbehoorlijk vooruit- loopen op het oordeel der jury. Nadat de zitting een wijl geschorst was, ver klaarde het parket Ah] wardt's aanklacht tegen Kühne niet ontvankelijk. Na al deze voorbereidende tournooien kon ein delijk het procos beginnen In den Duitschen Rijksdag is giste ren de rijkskanselier Caprivi opgekomen tegen Riehter's beweren, dat hij in zijn jongste groote rede de waarde van het bondgenootschap met Italië zou heb ben verkleind. (Levendige toejuichingen) Het wetsvoorstel betreffende het leger, zeide Caprivi voorts, is in overeenstem ming met het programma der vrijzin nige partij van 187(3. Wij willen, zoo eindigde de rijkskanselier, ons leger versterken, verjongen, verbeteren. {Toe juichingen). De secretaris van staat von Maltzalm, verklaarde de vrijzinnige partij te goed te kennen, om van haar ook maar een penning meer te verlan gen dan noodig is. Nadat het Duitsche Centrum bij den Rijksdag opnieuw een voorstel tot in trekking der Jesuïetenwet heeft ingediend, wordt in de katholieke pers op het groote belang van de opheffing der be ruchte uitzonderingswet gewezen. Het is echter, helaas, niet te voorzien, dat het beoogde doel spoedig zal worden bereikt. Op de eerste plaats zal het wegens den grooten toevloed van voor stellen. van partijen en leden wel niet spoedig in behandeling komen, en dan is het nog de vraag of het wel de ver- eischte meerderheid in den Rijksdag zal krijgen en of, zelfs wanneer dit geschiedt, de'Bondsraad het zal bekrachtigen. Nog niet lang geleden heeft de rijkskanselier Caprivi ten dezen opzichte verklaringen afgelegd, welke alles behalve bemoedi gend zijn. In de Duitsche. regeerings- kringen schijnt men nog altijd van gevoelen te zijn, dat het rijk ten onder zal gaan, wanneer het den Jesüïeten vergund wordt hun heilzame werkzaam heid te hervatten. Ook in Spanje dreigt weder eene mi nisterieele crisis. Het kabinet-Canovas- del Castillo blijkt niet meer eensgezind te zijn. Het conflict dat in den minis terraad is ontstaan, is veroorzaakt door oneenigheid tusschen den minister-pre sident Canovas en den minister van binnenlandsche zaken. De heer Ca novas keurde de schorsing van den bur gemeester van Madrid af, en de minister van binnenlandsche zaken dacht er anders over en heeft zijn ontslag inge diend. De heer Sagasta zou heden dooi de Koningin-Regentes ten gehoore ont vangen worden. In eene gisteren te Brussel van den gouverneur van den Congo-Staat ont vangen dépêche, wordt met geen woord melding gemaakt van den moord dei- tegen de slavenhandelaren geriehte ex- peditiën van Jacques en Bia aan het Tanganika-meer. IV. Nadat wij van den heer Meeuws af scheid genomen hadden, wandelden wij verder. Waar mag Pieter toch gebleven zijn was mijn vraag. Het antwoord daarop bleef de heilige man schuldig, want tegelijkertijd kregen wij het oolijke zwartje in 't oog met open mond stond hij de étalage in den boekhandel van den heer Henri Rebers te bezichtigen. Reeds was zijn meester de berisping- van zooeven vergeten, en Pieter, die in deemoedige houding zich weder bij ons voegde, kreeg bevel den heer Rebers van onze komst te verwittigen. Bin nengetreden zijnde, zagen wij al spoe dig dat de heer Rebers zijn beste beentje had voorgezet, om den Sint voor de eerste maal een goede ontvangst te bereiden -Maar ik heb u toch reeds enkele jaren bezocht was de vraag. Par don, mgi., veroorloof mij u te mogen opmerken, dat de firma vroeger was Chr. J. Rebers, die nu zich uitsluitend op de drukkerij heeft toegelegd. Ik herinnerde den heiligen man, dat ik den heer Chr. J. Rebers reeds op ons bureau aan hem had voorgesteld als drukker der Nieuwe Sckiedamsche Courant. O, juist, nu herinner ik mij Welnu, wees dan zoo goed mij eens te laten zien, wat gij voor geschenken op mijn naamdag hebt bestemd, en nauwelijks waren deze woorden gesproken of de heer Rebers toonde ons een enorme keuze jongens- en meisjesboeken in de fijnste prachtbandjes, verder een aantal luxe- voorwerpen, verscheidene albums, ele gante doozen luxe-post en uitertst fijne cartes correspondence, school- en muziek- tasschen, schrijf-nécessaires, bloc-notes en zoovele andere artikelen, te veel om te noemen. Ook de portefeuilles met vogel- en bloemstudiën, met uiterst veel zorg be werkt, en andere met land- en zeege zichten vielen zoo in den smaak dat daarop eene flinke bestelling volgde. En de noodige lijsten om al die gravures te encadreeren ontbraken niet van de breedste gouden tot de eenvoudigste zwarte lijsten, toonde de heer Rebers ons verscheidene staven. Bijzonder fraai vond de Sint een paar zeestudiën bij maneschijn, imitatie-sepiadeze geën cadreerd in een fijn bewerkte, oud-eiken- lijst zullen het rijkste salon tot sieraad strekken. Pieter was ondertusschen bezig vo or- raad op te doen voor de schooljeugd als leien, griffels, kokers, sponsen- uoozen, potlooden, penhouders, verf- doozen en verscheidene andere zaken. Nu, die Pieter verstaat de kunst om de lieve jeugd op zijne hand te krijgen ik wed, dat de kleuters zijn zwart ge laat over 't hoofd zullen zien hij al het moois dat hij hun brengt. Van den heer Rebers, naar den heer L. M. Piuijm, horlogemaker. Een hor logo is de pia vota van iederen knaap, die het bezit daarvan evenzeer op prijs stelt als een Fransch senator zijn lintje van het légion. Een prachtige pendule met coupes is zeker een niet te ver smaden cadeau, en de heer Piuijm heeft die in zijn terecht gerenommeerd maga zijn in alle stijlen en vormen voorhan den. Ook vestigde de heer Piuijm ter loops onze aandacht op de chronotyp. Maar zoo gemakkelijk kwam de heer Piuijm er niet af. Sint Nicolaas wilde nauwkeurig weten hoe dit instrument „in elkander zat." Waartoe dient dan toch zoo'n Chronotyp vroeg Monsigneur. Dat zal ik U zeggen, luidde het antwoord. Vooreerst is de Chronotyp een accuraat loopend uurwerkmaar zijn voortreffelijkste hoedanigheid be staat nu juist hierin, dat het instru ment, als stempel gebruikt, op den afdruk den juisten tijd aangeeft dien de wijzers van het uurwerk aanduiden en dit wel op de minuut af. Bovendien ver meldt de stempel dag en datum der .WLV 'F. F

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1