Binnenland Ingezonden. stempeling, alles zeer eenvoudig te stel len, terwijl men behalve voor den naam ook «ene afdeeling heeft, die eene dei- uitdrukkingen: betaald, ontvangen, ge retourneerd en dergelijke kan bevatten. TJ begrijpt dus dat dit werktuig vooral bij groote handelsfirma's van veel belang is, en veel tijd en moeilijkheden kan onderscheppen. De Sint beaamde al de goede eigen schappen van het vernuftige werktuig en was zoozeer van het nut ervan door drongen, dat hij er een twaalftal van bestelde. Pieter, die brave jongen, herinnerde er ons aan, dat wij een onzer jaarlij k- schebezoeken blijkbaar verzuimd hadden. Wie dan toch Pieter? vroeg ik, ver stoord dat ik mijn taak als cicerone zelfs niet naar den eisch van dien zwar ten rakker wist te vervullen. Ja, den naam weet ik mij niet te herin neren, maar de aangename parfum der ver schillende reukwerken, mij in 't voorbij gaan als op de vleugelen der wind in den neus gevoerdwekten de herin nering in mij op aan al de welriekende odeurs, die mijn meester daar gewoon is, te koopen. Jongen, Pieter, je spreekt als een poëet in den dop, maar zeg eens, ik meende, dat die flesckjes met reukwer ken bestemd waren om heel andere reukorganen te streelen dan jou leelijke... G-elukkig bracht de Sint mij, dooi den staf even op een zeer gevoelige plaats van mijn voet neer te zetten, (synoniem met het oog van een zwar ten vogél) op den juisten tijd tot bezinning en na een hoffelijke bui ging verzocht ik den heiligen man een eindje te willen terugkeeren om ons gewone bezoek aan het magazijn van mej. C. Monifoort te brengen. De ontvangst was, ondanks mijn aanvankelijk verzuim, niet minder dan anders. Pieter stond achter mij te knip- oogen, meenende dat ik hem niet kon bespieden, maar hij rekende niet op den spiegel, die al zijne bewegingen ver raadde. Maar mijn booze bui was ver dwenen en Pieter is er ook de man niet naar om lang op éen aanbeeld te hameren. Terwijl de Sint ook nu woel de noodige flacons odeur bestelde, was hij naar de kamer achter den winkel geslopen, waar hij met opgetogenheid de fraaie voorwerpen, daar geëtaleerd, beschouwde, als albums, bijouteriën, bijouterie- en handsclioendoozen, een collectie meei schuimen en barnsteenen sigarenpijpjes, armbanden, fantasie-ket tinkjes enz. enz. In het magazijn der firma R. Schnabe! vond de Sint gelegenheid om zijne aan- koopen voor de a. s. loterij der St. Wil- librordus-Stichting te completeeren Prachtige fantaisie-meubeltjes, meubels voor salon- en huiskamer, fijn tapijt werk, prachtvolle gordijnstoffen, rust stoelen, voetbankjes, voetzakken en honderden andere artikelen, die altijd en in elk huisgezin van pas komen, men behoeft de étalage slechts te zien om zich te overtuigen dat dit magazijn in de ruimste mate daarvan is voorzien. En bij het noemen der prijzen keek de Sint den heer Schnabcl aan, als wilde hij zeggen: „Och kom, gij schertst!" Dit misverstand werd echter spoedig opge helderd toen de heer Schnabel verklaarde, dat hij dit magazijn zal opheffen, daar een der firmanten zal uittreden. A propos, vroeg de Sint, hebben de Schiedamsche dames en heeren mijn raad van het vorig jaar opgevolgd, om niet elders hunne inkoopen te gaan doen want bij mijn bezoek aan de meeste maga zijnen te dezer plaatse is mij gebleken, dat men zich waarlijk niet naar Rotterdam behoeft te begeven, in do meening daar beter en goedkooper te kunnen slagen. Ik vind dat ignoreeren van stadgenoo- ten alles behalve gerechtvaardigd, ja zelfs verkeerd begrepen eigenbelang. Ja, en toch schijnt het bij velen, zelfs en wel voornamelijk bij de meest gezeten burgers, een idéé jixe dat iets, onverschillig wat dan ook, niet deugt, wanneer het niet uit een andere plaats komt. Ik zou u daarvan staaltjes kun nen verhalen, zoo teekenend, dat u er verbaasd van zou staan. Doch dat het verkeerd begrepen eigenbelang is, daar van zouden de betrokkenen zelf zijn over tuigd, wanneer zij volgens hun gezond verstand te rade gingen. De goede heilige was verontwaardigd over deze handelwijze, maar zijn ge laat klaarde op bij het zien der fraaie artikelen, in het magazijn van den heer Schnabel geëxposeerd. Als ware 't om een protest te leveren tegen.de personen in kwestie, kocht hij een enorme voor raad aan, terwijl hij zich voornam om alle cadeaux te voorzien van zijn naam kaartje met het bijschrift: „te Schie dam gekocht." Schiedam, 1 December 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 30 November. De behandeling werd voortgezet over de wet op de middelen op de Indische Be groot i n g. De Minister van Koloniën verklaarde, dat de omstandigheden sedert de indiening der Begrooting aanmerkelijk zijn veranderd. De koffiebaten zijn aanzienlijk toegenomen er kan op 6 millioen meer worden gerekend. Voorts is voor 2 millioen aan uitgaven ver vallen, zoodat de Minister thans meende te kunnen terugnemen de voorstellen betrekkelijk de belasting op de lucifers, de verhooging Van de petroleum en die van den zoutaccijns. Deze mededeeling lokte heftig verzet uit van de zijde der heeren Mackay, Van Kerk wijk, Buys en Travaglino, die den Mi nister inconsequentie en luchthartigheid ver weten en meenden, dat hij niet genoeg 't oog hield op op de toekomst en te spoedig aan de wenken der liberale woordvoerders gehoor gaf. De heeren Van Houtenen Borgesius verdedigden de houding hes Ministers, die zjj volkomen gemotiveerd achtten door de veran derde omstandigheden en door de noodzake lijkheid, om niet meerderen druk dan strikt noodig is op de inlandsche bevolking te leggen. Hoofdstuk II der Middelen (in Ned.-Indië) werd goedgekeurd. De Minister van Koloniën heeft den heer Tydens beloofd te zullen overwegen of de geheime stukken betrekkelijk het Billiton- contract kunnen worden publiek gemaakt. De Kamer heeft de kleinere ontwerpen aan genomen, waaronder het onteigenings-ontwerp voor het afwateringskanaal van 's-Hertogenbosch naar Drongelen. Op de interpellatie van den heer Ruysvan Beerenbroek heeft de Minister van Waterstaat verklaard, dat afdoende maat regelen zijn voorbereid om te voorkomen eene herhaling van de afschuiving van den spoor- wegdijk tusschen de stations Beek, Elsloo en Bunde. Wij ontvingen van de Levensverze kering Maatschappij Utrechtwaarvan het hoofdkantoor is gevestigd in de Leidsche straat Ros. 4 en 5, te Utrecht, een fraaien wandkalender voor hetjaar 1893. De beide zijden van het kalenderwerk zijn geflankeerd door symbolieke figuren, terwijl de daaronder aangebrachte wel geslaagde afbeelding van de voormalige Catharijnepoort te Utrecht het geheel niet weinig verlevendigt. Vervaardigd in de atoliers van den heer Gr. J. Thieme te Arnhem, vormt deze kalender een fraaie wandversiering en is zeker een uitstekend reclame-mid del voor de Levensverzekering Maat schappij Utrecht. Staatsblad no. 214 bevat het Kon. besl. van 27 Aug., houdende bekend making van den tekst der wet van 14 September 1886, houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartiering en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantiën voor de le gers of Verdedigingswerken van het Rijk gevorderd, zooals die wet is gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877, 15 April 1888 en 10 Mei 1890, welke laatste gelijktijdig met dit besluit in werking treedt. De Minister van Binnenlandscho zaken heeft de gemeentebesturen van Purme rend, Alkmaar Edam en Hoorn doen uitnoodigen, hem na afloop van het jaar 1892 op te geven alle kosten van de kaasmarkt in dit jaar, en zulks in ver band met de heffing van wik- en weeg- loonen. Doordat de prijzen van het hooi en stroo dit jaar zoo hoog zijn, zal er door verschillende veehouders in Roon een proef worden genomen om pulpe aan hun runderen te voederen. Geheele scheepsladingen zijn er aangekomen. Men bewaart er dit product in groote putten daartoe in den grond gegraven, en gedekt met stroo om ze zoo geheel van de lucht af te zonderen. Men zegt, dat de pulpe dan den geheelen winter goed en smakelijk voor het vee kan blijven. Onder verschijnselen van aan cholera lijdende te zijn is gisteren-avond naai de barak op het exercitieveld te Rot terdam overgebracht een ongehuwde sui kerwerker, wonende in de 2e Lombard straat No. 47. Het roodvonk neemt te Kralingen dermate toe, dat eerstdaags kan ver wacht worden, dat door den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht deze ziekte, aldaar epidemisch heerschen- de verklaard zal worden. Te Bergschenhoek heeft zich het mond- en klauwzeer voorgedaan bij het vei op de bouwmanswoning der wed. L. Sieling. Aangezien het vee gestald is, werd alleen de woning ingesloten. Een detachement vesting-artillerie is er heen gezonden ter bewaking- De heer Henry T i n d a 1 heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, om haar aan te sporen, dat zij zoo spoedig mogelijk beraadslage over wat gedaan kan worden ter bestrijding van de werk loosheid, die hand over hand toeneemt. „Toevallige omstandigheden, zegt adressant, zijn oorzaak, dat ik wellicht beter omtrent deze toestanden ingelicht ben dan de meesten uwer. Ziende, dat het bepaald onmogelijk is, alleen, ot met behulp van mijne bekenden, ook maar gedeeltelijk in den uood te voorzien, gevoel ik mij verplicht, de zaak geheel in uwe handen te stellen, met het eer biedig verzoek, ze spoedig te behandelen en tot een oplossing te brengen." Een bekende firma te Amsterdam zond dezer dagen aan het adres van H. M. de Koningin, per Hollandsche Spoor, een kist vleesch. Bij aankomst te 's-Gravenhage bleek, dat van den inhoud 9 kilo ontvreemd was. De kist was nog even goed gesloten als bij het afzenden en geen spoor van braak vvas er aan te bespeuren, zoo dat het een waar raadsel is op welke wijze de diefstal geschied is, Er wordt een gestreng onderzoek ingesteld. (Nws.) De Utrechtsche Courant kan met zeker heid mededeelen, dat in verband niet den minder gunstigen financieelen toe stand der maatschappij, door den direc teur-generaal der S. S. is besloten, aan het geheele ambtenaarspersoneel de 2- jaarlijksche verhooging van bezoldiging te onthouden. De te Yoerendaal (L.) ontdekte Ro- meinsche villa is wel de grootste, die rot heden werd aangetroffen. Sommigen zijn daarom van oordeel, dat men hier met eene Romeinsche legerplaats (castra) te doen heeft, wat uit nadere opgraving zal kunnen blijken. De geheele open legging is thans verzekerd, dank zij de toezegging der regoeriug van een ruim subsidie. Dr. I'leite, conservator aan het museum van oudheden te Leiden, is ter plaatse geweest en heeft de reeds gedane opgravingen in oogenschouw genomen. Aan twee onderwijzers in de ge meente Gaasterland, beiden werkzaam aan dezelfde school, is vau gemeente wege aangezegd, dat met 1 Januari 1893 aan die school een onder wij zei- zal worden aangesteld met acte voor do vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek. Yooral ook omdat geen der betrokken onderwijzers moeite had ge daan om bedoelde acte te verwerven, niettegenstaande in de nabijheid daar voor voldoende gelegenheid had be staan, werd hen te kennen gegeven, dat een er van zijne plaats diende te rui" men voor den te benoemen onderwijzer. Zondag-avond is te Enschede een per soon met een mes in den buik gestoken de vermoedelijke dader is onmiddellijk door do maréchaussés in verhoor geno men en voorloopig naar Almelo over gebracht. Kerknieuws. De Inwijding der nieuwe 0. L. Vrouwe- Kerk te 's-Gravenhage. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage 't Was gisteren voor de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, Da Oostastraat, een vreugdedaghet nieuwe Godshuis, waaraan reeds gerui- men tijd groote behoefte werd gevoeld, werd ingewijd. Vele parochianen gaven aan hun verheugde stemming blijk door het uitsteken der vlag, terwijl een groote schare zich voor den ingang verdrong, om te worden toegelaten. Te half 8 vingen de plechtigheden aan. Z. 1). 11. Hoogwaardigheid Monseig neur Bottemannc, bisschop van Haar lem, bijgestaan door den herder en de kapelaans der parochie benevehs door tal van eerw. heeren geestelijken, waar onder ook de deken der stad, de hoog- eerw. heer J. T. A. Heiligers en de pastoors van andere parochiën werden opgemerkt, verrichtte de verschillende zinrijke ceremoniën. Op de gebruikelijke wijze werd eerst de kerk aan de bui tenzijde driemaal rondgegaan, waarbij de muren werden gezegend. Monseigneur trad daarna den tempel binnen en ook daar had toen driemaal een plechtige ommegang plaats, eveneens ter zegening van het gebouw. Op twaalf verschillende plaatsen aangeduid door een geschil derd kruis en brandende kaarsen wer den vervolgeus de muren gezalfd, ter wijl inmiddels op den grond van assche een groot andreas-ltruis was gestrooid, dat de vier hoeken der kerk aan elkaar verbond. In de armen van dat kruis schreef Monseigneur met zijn staf het Grieksche en het Latijnsche alphabet een afbeelding hieraan, dat de kerk alle natiën der wereld in zich bevat. Ver volgens werd overgegaan tot de wijding der tombe van het hoofdaltaar. Nadat dit was geschied en aan de relikwieën een plaats in den altaartombe was ge geven, werd met het luiden der klok aan de schare, die buiten wachtte,beduid, dat het gebouw, door de heilige wijding- gestempeld was tot een Huis van God en tot een Huis dos Gebeds. Ten 9 ure werden de deuren voor de geloovigen geopend, en spoedig waren de plaatsen voor het grootste gedeelte ingenomen. Een uur later ving de Pon tificale Hoogmis aan. Hieromtrent hopen wij morgen eenige nadere bijzonderheden mede te deelen. Dan zullen wij ook het monumentale gebouw waarvan wij reeds vroeger, wat het uitwendige en de indeeling betreft, eene beschrijving gaven eenigszins in bijzonderheden beschouwen. Wie van ochtend om 8.30 aan hot station van den spoorweg alhier geweest is, heeft daar kunnen zien W. Hompes en echtgenoote, alias Baron Wout en Mouseline Koe, die op reis gingen naar Grave, waar een verplegingsgesticht hun toekomstige woonplaats zal zijn. Teleurstelling is ook hier mogelijk. Maar te rekenen naar de gewaarwor dingen van dankbaarheid en vreugde, waarvan deze stumpers aan den eindpaal van hun tot heden bijkans dierlijk leven, blijk gaven gevoelen zij waarlijk iets van hun aanstaand geluk en de rust die hen wacht en stellen zij op prijs wat voor hen werd gedaan. Voor ieder die daartoe de hand mee heeft uitgestoken, zal meer dan een dankzegging van onzen kant, liet wel slagen zelf, waarde hebben. Wie den moed heeft, gaat eens kijken, waar dit echtpaar jaren lang heelt gewoond. (Buiten vcrantwoordelyklieid van de Redactie.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2