Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Zaterdag 3 December 1882. No. 4452. bureau Jioogsftraaf 317. ALGEMEEN OVERZICHT. O Is de Inkomsienbelasting in het belang van den werkman? PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. i Van geachte zijde wordt ons het volgende ter plaatsing aangeboden, dat wij om den aard van het stuk en het gewicht der daarbij betrokken vraag eene plaats aan het hoofd van ons blad waardig keuren. Het uitgebreide stuk tot aanprijzing der thans ingevoerde inkomstenbelas ting in deze gemeente, voorkomende in uw nummer van 3 Nov. jl. en volgende, brengt mij er toe, om u ook een plaats te verzoeken. Bijzonder is het mij opgevallen dat in dit uitvoerig pleidooi zoo bijzonder, zoo met nadruk wordt gewezen op het belang der werklieden bij deze belas tingen, ik zou haast zeggen op het geluk dat hun te beurt valt, als zij een aan slagbiljet zullen ontvangen. Mijnerzijds alzoo een paar bedenkingen tegen deze belasting, inzonderheid met betrekking tot den werkman. Een woord echter vooraf. Zoo de geachte schrijver van bedoeld stuk al niet van de meening uitgaat, dat hij die eene belasting naar den Heer Ontvanger brengt, ze feitelijk ook be taalt, dan schijnt hij althans te meenen, dat de werkman die niet direct is aan geslagen, niet in de belastingen draagt. Deze meening nu acht ik nietjuist:in werkelijkheid betaalt de werkman bij iedere bete broods, bij iederen dronk een deel der belastingen, die door anderen, zijne leveranciers en hunne voorgangers, zijn gestort. Ieder die belasting betaalt, verhaalt het bedrag daarvan in 't algemeen, wan neer de maatschappij in geregelden ge zonden toestand zich bevindt, op hem die van zijne diensten, zijne bekwaam heden, van zijne producten enz. gebruik maakt, en dat gaat steeds zoo voort tot dat het resultaat dier diensten wordt verbruikt. Een voorbeeld ter verduide lijking. Ziet ge daar dien makelaar Met blijmoedigheid, want hij werkt met succes, 'brengt hij jaarlijks eenige hon derden guldens naar het belastingkan toor. Is hij nu de man op wien dat geld druktX erre van daardat geld maakt een deel uit van het loon dat de bran ders hem hebben uitgekeerd. De bran ders hunn rzijds voegen dat makelaars loon, en dus ook die belasting, bij de vervaardigingskosten van hunne waren, Idj de onkosten van lmn bedrijf, en ver- kalen het bedrag daarvan op den mout wijn, op de spoeling, op de gist, hetzij PP een, hetzij op al deze producten, en *8 dat nog niet voldoende dan op liet loon der werklieden. Bij voor den brander ongunstige om standigheden wordt alzoo reeds spoedig oen deel der belasting door den make laar gebracht naar het belastingkantoor, door den werkman in den vorm van loonsvermindering betaald. Bij gunstige °f minder ongunstige omstandigheden verhaalt de brander zijne belasting op zijne producten. Verhaalt hij liet be taalde geheel of gedeeltelijk op den moutwijn, dan wordt het hem vergoed door den distillateur deze verhaalt het op den slijter, de slijter op den tapper, en deze op hen die het gedistilleerd verbruiken. Het deel der belasting, hetwelk wordt verhaald op de spoeling, -wordt den brander vergoed door den landbouwer. Deze verhaalt liet op den slachter, op den graankooper, op den boterkooper, enz. Dezen laten het wederom terug betalen door hun afnemers, zoodat almede dat deel ten slotte wordt betaald door lien, die het vleescli, het graan, de boter enz. verbruiken. Hetzelfde geschiedt, wanneer de be lasting door den makelaar gestort, op de gist wordt verhaald. Ook dan be taalt de verbruiker het gelag. Op deze wijze worden alle bestaande belastingen, het successierecht uitge zonderd, steeds door ieder onwillekeurig en als 't ware door de natuur gedwon gen, omgezet in verbruiksbelastingen. Zij worden allen ten slotte betaald dooi de verbruikers en drukken alzoo in hooge mate op de werklieden en hunne huisgezinnen. Alleen wanneer de maatschappij in beroering is gebracht, b.v. door de in voering eener nieuwe belasting, kan die natuurlijke loop voor eenigen tijd wor den verstoord of gestremd doch zoodra de maatschappij in dien nieuwen toe stand zich heeft gevoegd, wordt het zelfde verschijnsel wederom in het leven geroepen Verre van mij, hierbij te beweren, dat deze regel geene uitzonderingen toelaat. Zeer zeker, zij bestaan en zul len zich altijd blijven voordoen, doch helaas! zonder den werkman te baten. Integendeel Zoo is het zeer goed mogelijk, dat deze of gene die de belasting betaalt, door van hem onafhankelijke omstan digheden, buiten staat is, om het be drag daarvan op anderen te verhalen. Zoo kan het geschieden, om bij het zelfde voorbeeld te blijven, dat de bran der door de gesteldheid der marktprij zen, de belasting van den makelaar niet op zijne producten, den moutwijn, de gist, de. spoeling, kan verhalen, en dat het loon van den werkman niet kan worden verminderd. Wat geschiedt dan? Dan kan de brander het niet volhou den, hetzij omdat zijn bedrijf niet meer loonend is, hetzij omdat langzamerhand de middelen ontbreken om het voort te zetten. De werkman is dan dadelijk het slachtoffer hij is zijn werk en zijn brood kwijt. Voor 't oogenblik acht ik het onnoo- dig hierbij langer stil te staan. Dit weinige toch zal voldoende zijn om te doen zien en to beseffen, hoe onjuist de meening is, dat onze werklieden geen belasting betalen, omdat zij per soonlijk geen belastingbiljet thuis krij gen of geen geld storten bij den Heer Ontvanger. Betalen zij thans reeds in belangrijke mate belasting op indirecte wijze, dan kan het hun toch waarlijk niet als een geluk worden aangerekend om ook op directe wijze te worden ge troffen En nu speciaal deze belasting. Slechts een paar punten wil ik aanroeren. Onze Grondwet zegtgeene privile giën kunnen in het stuk van belastin gen worden verleend. Wat beteekont deze bepaling In oude tijden werd, beweert men, [raar met de belastingen omgesprongensommigen betaalden geene belastingen anderen slechts voor een deel hunner goederen het volk betaalde volop. Eenigen zeggen zelfs, dat het volk naar willekeur met belas tingen werd overladen. Aan dien wille keur moest een einde worden gemaakt. Alle voorrechten moesten worden afge schaft, eu om 'zeker te zijn, dat ieder naar billijkheid en recht zou worden aangeslagen, en om te voorkomen dat ooit weer de een boven den andere zou worden bevoordeeld, werd bovenbedoelde bepaling in de Grondwet, de wet onzer wetten, opgenomen. Maar wat moest nu gedaan worden, opdat die bepaling geen doode letter zou zijn? Welke zekerheid zou aan het volk worden gegeven, dat op het stuk van belastingen inderdaad de een niet meer zou bevoordeeld worden ten koste van den ander Een der krachtigste hulpmiddelen daartoe vond men in den maatstaf waarnaar de belastingen zou den worden geïnd. Die maatstaf moest vast, on veranderlijk zijn, geldig voor ieder een. Daardoor beoogt men te voorkomen, dat de ambtenaren, met de repartitie, de verdeeling, den omslag belast, met twee maten zouden kunnen meten. 2 Deoembeu '92. Er is nog geen nieuw ministerie ge vormd in Frankrijk. Wel-is-waar- schijnt Brisson mot Bourgeois tot eene overeenstemming te zijn geraakt, waarbij de laatste zich verklaard heeft de por tefeuille van binnenlandsche zaken te aanvaarden, als de moeilijkheden door- de commissie van enquête in deu weg gelegd worden opgeheven,maar daarmede zijn de andere ministers nog iriet gevon den. Alles zweeft nog in de lucht en Brisson blijkt totnogtoe weinig of geen succes op zijn pogingen te hebben. Verschillende bladen spreken er hunne verwondering over uit, dat het gevallen ministerie-Loubet zich zoo hardnekkig verzette tegen de lijkschouwing van den plotseling overleden baron de Reinach, die het geld der Panama-maatschappij naar alle zijden en bij millioenen rond strooide, om daarvoor den steun van afgevaardigden en journalisten te ver krijgen. liet vermoeden, dat de Reinach wel eens niet dood kon zijn, wordt daardoor versterkt. De Cocarde geeft een heel verhaal, waarin wordt gezegd, dat de Reinacli zich door een genees heer in den lethargischen toestand heeft laten brengen en zoo voor een ganschen dag de rol van doode speelde, terwijl men in plaats van zijn lichaam steenen begroef. De Lihre Parole deelt van zijn kant mede, dat Rouvier, minister van financiën in het demissionaire kabinet en de Reinach nog samen hebben ge geten in den avond van den dag waarop de baron stierf. Hetzelfde blad bevat het facsimile van een brief van de Reinach aan den oud-minister Antonin Proust, waarin dezen op bevel uan de Lesseps 1000 Panama-obligatiën worden overgedragen. In een telegram van generaal Dodds uit Porto-Novo van 30 November meldt hij zijne aankomst met eene kolonne in die stad. De troepen, die hij te Abomey gelaten heeft, zijn aldaar sterk gelegerd. De inwoners hebben zich goedwillig onder het Eransche gezag gesteld. Een kolonne gaat naar Whyddah en ver volgens naar Allada en Abomey langs den weg in het binnenland. In de Kamer van afgevaardigden te Brussel vraagde bij de begrooting voor buitenlandsclie zaken, de heer Hans- sens aan de regeering, of deze bij de Fransche regeering flinke aanmerkingen heeft gemaakt na de woeste bejege ningen, waarvan de Belgische werk lieden in het departement van Pas-de Calais de slachtoffers zijn geweest. De heer Beernaert antwoordde, dat de onder handelingen over deze zaak gevoerd, zeer correct waren. De troebelen in het noorden van Frankrijk hebben trou wens opgehouden. De Belgen, die schade hebben geleden, zullen zich moeten richten tot het Fransch gerecht. De minister wees hierbij op den met Neder land gesloten overeenkomst betreffende gerechtelijken bijstand. Bij de behandeling der rijksbegrooting in den Duitschen Rijksdag heeft de heer Buhl uit naam der nationaal-liberalen, verklaard, dat zij de eischen van het leger zullen inwilligen voor zoover de werkelijke belangen des rijks dit toelaten. In zijn vollen omvang kan liet leger- voorstel niet in toepassing worden ge bracht. Vooral de marine-begrooting moet met de grootste nauwkeurigheid worden onderzocht. Naar aanleiding van eene opmerking van denzelfden spre ker, voerde Caprivi aan, dat de vloot, welke Duitschland bij gelegenheid der 0olumbusfeesten te Genua en Spanje vertegenwoordigd heeft, het rijk waardig was. De regeeringen van Italië en Spanje hebben er hare hooge erkentelijkheid overuitgesproken, en het was onmogelijk er meer schepen heen te zenden dan geschied is. De positie van het Italiaansche mi nisterie Giolitti schijnt ondanks de meer derheid die het bij de jongste_verkiezin gen kreeg, zeer précair te zijn. De mi nister van justitie heeft een zeer sterke discussie gehad met den president dei- Kamer en diende daarop zijn ontslag in. In parlementaire kringen gelooft men, dat de crisis algemeen zal worden. Het Kabinet schijnt niet te kunnen rekenen op zijn eigen troepen. Vier mi- nisterieele leden der begrootingscommissie hebben hun ontslag ingediend. De justitie zal kandidaten stellen om hun i plaats in te nemen. NIEUWE SCHIEDAM COURANT iiiiiiiiiiniiiuniiiHiiinTi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1