St. HiQolaas-VUandelingen. Binnenland V. TWEEDE KAMER. Perequatie der Grondbelasting. Volgens bericht uit Madrid maakt de officieele Gaceta een decreet openbaar, waarin het verzoek om ontslag van den Staatssecretaris, minister van binnen- landsche zaken, wordt ingewilligd en tot diens opvolger wordt benoemd Davilla. De prefect en de burgemeester van Ma drid (markies de Cubas) hebben hun ontslag genomen en de laatste is reeds door graaf Penalver vervangen. Voor het ministerie van binnenlandsche zaken zijn gisteren eenige groepen van lieden, roepende: leven de burgemeester! uiteen gejaagd door de politie welke een vaan del in beslag nam met het opschrift „leve Sagasta, de dood aan de dieven!" De winkels waren gesloten. Voor het overige heerschte er kalmte in de stad, voegt het telegram er ironisch bij. Aan de Londensche Standard wordt uit Sofia gemeld, dat de nieuwe Bul- gaarschestaatsleening gedeeltelijk dienen moet tot afbetaling der Russische oor logsbelasting, waarvan Bulgarije nog vijf millioen roebels betalen moet, doch waartegenover belangrijke vorderingen van het vorstendom staan. Het Rus sische blad de Rosskoie Obosreme voor spelt aan prins Ferdinand van Bulgarije hetzelde lot als keizer Maximiliaan van Mexico heeft getroffen. Bij de Bulgaar- sche kwestie, zegt het blad, is boven alles de toekomst van Oostenrijk op het spel. Rusland zal op het juiste oogen- blik weten te handelen. De heer C. J. Blommendal, dien wij vervolgens bezochten, bleek ook uitste kend te zijn voorzien. Een groot aantal der nieuwste prentenboeken, een keurige verzameling prachtbandjes, doozen luxe- post, cartes correspondence, verschillende school- en teekenbehoeften, aluminium, griffels, enz. enz. verdwenen in den voorraad van den goeden Sint, die gaarne de jeugd geschenken geeft, waarmede zij haar tijd nuttig en aangenaam kan doorbrengen. Daarom vielen den Sint ook bijzonder de Anker-Steenbouwdoo- zen in den smaak, terwijl ook de schoonc Christmas-nummers van de London News en The Graphic zijne hooge goedkeu ring Wegdroegen. Een partijtje scheur kalenders, zoowel eenvoudige als zeer elegante, deed bij de aankoopen de deur toe. De Sint is een eerste liefhebber van echte Hollandsche kaas, vooral de Edam mertjes staan bij hem in hooge eerc daarom stapten wij het Boterhuis bin nen, waar de heer J. M. Smorenberg den Sint zoovele van zijn bekende fijne kaasjes verkocht, dat de heilige man wel gedurende een jaar dagelijks kaas bij zijn ontbijt kan nuttigen, terwijl er dan bovendien nog wel een enkele zal overblijven voor een geschenkje. Pieter had zijne tanden in een knack- worstje geslagen, terwijl hij reeds be- geerige blikken wierp op de heerlijke saucyse, leverworst en dergelijke deli catessen. Zoo'n gastronoom Mijnheel Smorenberg, zijn dat nu echte Frankfurter knackworstjes Natuurlijk Dus ze komen rechtstreeks uit Frankfurt Dat' weet ik niet. Ze zullen be reid zijn volgens het Frankfurter recept. Zoo worden hier in Schiedam Weener- Fransche- Deensche en ik weet niet hoeveel meer gistsoorten vervaardigd, maar ik verzeker u dat ze puik zijn. Yraag er eiken bakker maar naar. Nu, de knackworstjes, ze mogen komen, vanwaar ze willen, zijn eeuwig lekker, was de plastische uitdrukking van onzen zwarten gastronoom. Om Pieter niet in de verleiding te brengen, zich ziek te eten, - die zwartjes zijn o zoo gulzig, - troonde ik zijn meester mede naar het magazijn van den heer P. VVolsky, als getrouwe knecht moest ons Pietertje wel volgen, maar 't ging hem blijkbaar aan 't hart. Het magazijn „De Vlijt" bleek zich niet minder vlijtig dan zoovele andere jaren in zijne branche voorzien te heb ben van de latent novelty in benoodigd-1 heden voor dames-handwerken, tafel, loopers, anti-macassers, scholkleedjes- mode-artikelen enz. Maar niet alleen de dames, ook de heeren vinden hier veel van hunne gading. Een prachtige das, of een paar fraaie zeemlederen of glacé handschoenen, voor het koude jaargetijde desverlangd met wol ge voerd, zal menig heer zeer te stade komen, evenals boorden, manchetten enz. Ook in het magazijn van Mej. Bromeiow was aan dergelijke voorwerpen geen ge brek. Dames en kinderschortjes, hand schoenen, dassen, naald- en haak-étuis en dergelijke vinden steeds geregeld aftrek. Ook werd een geduchte bres gemaakt in de voorraad zeepen en eau-de-Cologne.Ook hier toonde Pieter weer een bijzondere voorliefde voor de fijne fleschjes odeur. Zou dat zwartje zoo gaarne zijn reuk organen streden, of zou hij wellicht het hartje eener aangebedene zwarte met deze geurige reukoffers zien te verove ren? Ik weet het waarlijk niet. En nu naar de heeren Gebr. Sertels. Ofschoon ik tamelijk in de war zat een geducht rapplement te ontvangen, dat de Sint zoo laat hierheen was gekomen, waar voor ilc natuurlijk, als gids, zou wor den aangesproken, werd ik echter aan stonds gerustgesteld door de vriende lij do ontvangst die ons te beurt viel. De étalage in het beddenmagazijn dezer firma, die zeer bezienswaardig is, levert het bewijs dat de heeren Bertelsmet de beste magazijnen op dit gebied kun nen wedijveren. Donsdekens, wollen- en fantaisie-dekens, nachtkastjes, zijden spreien, wafelspreien, waschtafels, wie gen, ledekanten, kortom alles wat literie betreft is op de smaakvolste wijze in het fraaie magazijn geëtaleerd. In het manufactuurmagazijn roepen avonddoe ken, reisdekens, voetzakken, parapluies enz. als om strijd uwe aandaeht. Met een bezoek aan de heeren koek en banketbakkers en nog enkele andere magazijnen besloten wij, na rijp beraad, een volgende maal onze „wandelingen" te besluiten. Schiedam, 2 December 1892. In de avondzitting van Woensdag en de dagzitting van Donderdag werden de beraad slagingen gevoerd over het wetsontwerp tot perequatie der grondbelasting. De artikelen worden tegelijk met de alge- meene beraadslaging aan de orde gesteld, zoo dat dadelijk door den heer Ruys vanBee- renbroek werd toegelicht een amendement voorgesteld met de heeren Vander Borcli van V e r w o 1 d e en Z i j p, om in plaats van 6 percent, gelijk de Begeering voorstelt, 5 percent van de belastbare opbrengst der grondbelasting op de ongebouwde eigendom men te heffen. Het amendement werd aanbevo len als hoogst gewenscht voor de kleine grondeigenaren, terwijl de grootere toch in de vermogensbelasting werden getrofien; billijk omdat van de verlaging der mutatierechten het ongebouwd eigendom slechts voor 2,'5 zal profiteereu en de positie van den landbouwer, vooral der kleinere, zeer veel te wenschen overlaaten noodzakelijk omdat aan gemeenten en provinciën meerdere vrijheid zal moeten worden gegeven tot heffing van opcenten op de grondbelasting. Het amendement heeft geqji afbrekende strekking. Door aanneming zal het Bijk f 960.000 minder ontvangen. Hiervan kan ö'/'i ton gevonden worden door niet overte- gaan tot afschaffing der tollen, waarmede de landbouw toch weinig zal worden gebaat, ter wijl de overige 4 ton door besparing op de begrooting waren te vinden, terwijl men ook liet successierecht zou kunnen verhoogen of eene betere regeling zou kunnen maken van de tarieven. De heer Z ij p betoogde ook dat verlaging van het percentage tot 5 het eenig afdoend middel is, om de agrarische toestanden te helpen verbeteren, daardoor de heffing van 6 pCt. zij zullen getroffen worden, die alles gedaan hebben, om hun grond te verbeteren, terwijl zij, die hun landerijen hebben uitgeput, bevoordeeld zullen worden. Dit strookt niet met de sociale rechtvaardigheid. Wèl wil de Minister in art. 2. den druk verzachten, daar waar 26 pCt. meer betaald zal worden, maar dit is zeer onbillijk voor hem, die door de perequtie den druk met 15 of 20 pCt. zullen zien verhoogd. De heer F e r f kon ook ziet meegaan met het wetsontwerp, tenzij het amendement werd aangenomen, dat -hij een daad van recht noemde vooral voor den kleinen man. De heer van d er K a a y betoogde, dat verhooging van opcenten ten behoeve der ge meenten onmogelijk is, als de grondbelasting op het ongebouwd te hoog is. 's Minister's voor stel behartigt dus niet de belangen der ge meenten. De minister is verplicht licht te ver schaffen omtrent de wijze, waarop hij de ge meenten wil helpen, wat van overwegend belang is voor de beoordeeling van dit ontwerp. De heer Tydeman wilde niet reageeren tegen de herziening van de grondbelasting. Maar hij kan niet medewerken tot nadere rege ling van de grove ongelijkheden, welke uit deze perequatie zullen voortvloeien, door dien zij uiteraard gebaseerd is op taxatiën naar eene grondwaarde, die vroeger bestond maar thans niet meer aanwezig is. Het eenig middel, om deze ongelijkheden zooveel mogelijk te keeren, vond ook spr. ge legen in het amd., waarbij het cijfer van den grondslag der belasting op 5 pCt. wordt te- ruggedracht. Het aeqnivalant zal voor de schatkist gemakkelijk kuunen worden gevon den, indien slechts de goede wil bestaat. De heer Oppedijk: sloot zich aan hij de vorige sprekers. De aandrang tot vermindering der percentage is een gevolg van de opneming van het grendbezit in de vermogensbelasting. De heer De Beaufort (Wijk) verdedigde het door den Minister voorgedragen cijfer, waarbij hij deed uitkomen, dat bij de Vermo gensbelasting, door de mutatierechten en de vermiddering van den zout-accijns, den Land bouw reeds belangrijk was gebaat. Men zou meer dan door verlaging van de belasting den landbouw en de consumenten kunnen baten door vermindering van den vleesck-aecijns. De heer Van V e 1 z e n en de beer Koyaards v. d. Ham verklaarden zich tegen het amend., omdat zij er slechts eene bate in zien voor de groote grondeigenoren, die door de verla ging, welke de Begeering voorstelt, althans voor het grootste gedeelte, zullen worden ge holpen, terwijl ook andere ontheffingen niet mogen worden voorbijgezien. De heer v. d. B o r c h betoogde, dat de voor gestelde verlaging vooral ten goede zal komen aan de kleine grondbezitters, die hun stukje grond zoo productief mogelijk hebben gemaakt, waardoor de verhouding in den aanleg klimt. De heeren De Kanter en Van Del den bestreden het amendement, voornamelijk omdat zij de gelegenheid willen behouden om later de gemeenten in staat te stellen zich te hel pen door meerdere opcenten ook op de grond belasting Gaf men nu de bate van 960.000 prijs, dan zou die gelegenheid hoogstwaar schijnlijk worden afgesneden. De Minister van Financiën heeft uitvoerig bestreden het amend, van het heer Ruys c. s. tot verlaging van de grond belasting tot 5 pCt. De minister deed daarbij doorschemeren, dat werd het bedrag op 6 pCt. behouden, men later gelegenheid zou hebben de gemeente eene hooge heffing van opcenten op de grond-belasting toe te staan en dan de Rijksbelasting te verlagen. De discussie wordt heden voortgezet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van den 22 Juni 1875 (Staatsblad no. 95); geven kennis aan de ingezetenen, dat aan den heer P. Te mp e la ars on zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot oprichting eener brood- 1) a kk er ij op het perceel aan den Singel alhier, wijk B no 16935 b, kadaster sectie J no 381. De heer M. Servaas, chef van liet bestel goederenkantoor der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij alhier, is met in gang van 1 Januari a. s. benoemd tot ambtenaar bij de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij in Transvaal. De Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij vervoerde in de afgeloopen maand 448,992 reizigers, tegen 412.610 in de zelfde maand van hot voorgaan de jaar. Van 1 Januari tot 30 Novem ber 1892 werden ver vervoord 5 527702 reizigers tegen 5 610 592 reizigersin het zelfde tijdvak van 1891. Over de afgeloo pen maand werd ontvangen f35.603,311/2 tegen f 33.678,öö1/, in 1891. Vau 1 Januari tot 30 November bedroeg deop- brengst 1'434.704.13 '/2 tegen f432,014.53 in 1891. De buitengewone ontvangsten waren in November jJf 16.217.27 tegen f 15.365.98in November 1891 endetotaal opbrengst der buitengewone ontvang sten was tot 30 November f 176,783.17 tegen f 165.489.34 in 1891. Tot beden werd dus ontvangen f 611.487.30y2 tegen f597.503.87 in 1891. In het St. Catharina-Gesticht aan don Oppert, te Rotterdam, is overleden de Eerw. Zuster Maria Magdalena, in de wereld Maria Juffermans. De overledene was geboren ie Schiedam en bereikte den'leeftijd van 68 jaren. Den 2 Febr. 1862 werd zij geprofest in de Dominica- nessen-concregatie der H. Catharina van Siena. Bescheiden en trouw vervulde zij steeds hare plichten als ziekenzuster en later als onderwijzeres aan de naaischool. Na een met geduld verdragen smartelijk lijden van vijf maanden, ontsliep zij gister-ochtend in den Heer. (Msb.) Door de afdeeling Borculo der Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van landbouw is besloten, een adres bij de Tweede Ka mor in te zenden, om te verzoeken het voorgestelde percentage bij de grondbelasting te verlagen tot vijf percent. Nu de Minister van Waterstaat weinig gezind schijnt om aan do visschers van Oosterend op Tessel een haven te bezor gen, zijn de varenslieden van dat dorp zeer ontmoedigd. Toch hopen zij nog, dat bij de behandeling van dit onderwerp eenige Kamerleden voor liunne belangen in bet krijt zullen treden. Het gemeentebestuur heeft voor deze zaak reeds een subsidie van f 10.000 beschikbaar gesteld en ook de Provin ciale Staten schijnen niet ongezind om te helpen. In Friesland gaat het gerucht, dat de Commissaris der Koningin aldaar voor Groningen benoemd zal worden, en mr. Vening Meinesz, burgemeester van Am sterdam, alsdan in diens plaats voor Friesland zal benoemd worden. Den 1 Dec., is een nieuw reizigers- tariof langs den Staatspoorweg in wer king gesteld Voor het publiek is het zeker van dadelijk belang te weten, dat alle retourbiljetten in het binnen- landsch verkeer voortaan 4 dagen geldig zullen zijn, en dat voor kinderen in het vervolg de halve vrachtprijs is verschul digd, zonder dat retourkuarten voor hen verkrijgbaar zijn, zoodat men verplicht is Lij den terugkeer weer een kaart voor ren kind te nemen. Het nieuwe tarief voor k-nderen is dus lastiger en onvoordeeliger dan het tot dusver be staande. In verband met de wijzigingen in de dienstregeling van de Hollandsche en Staatsspoorwegen is een December-num- mer van de A. B. C. of Alphabetiscle Reis gids verschenen. De Holl. maatschappij gaf een lijstje van wijzigingen, ten getale van tien, uit. In de algemeene vergadering der cen trale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Loosduinen is besloten, een adres te richten tot do hooge regeering, waarin wordt aange drongen op verzachting van de maat regelen tegen het mond- en klauwzeer, in dien zin dat onder waarborg van voldoende controle liet bedrijf zoo wei nig mogelijk hindernis ondervindt vau de maatregelen, die tegen de uitbreiding der ziekte genomeu worden. De vevga- gadering achtte inzonderheid militair toezicht niet noodig eu eigen aangifte van de betrokken landbouwers aan de gemeente-autoriteit wonschei ijk. Het adres is door landbouwers en andere belanghebbenden geteekend. In eene Woensdag-avond door do Haagsche afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en lland- werksnijverheid gehouden vergadering hebben de heeren Stokvis (vader en zoon) uit Amsterdam toegelicht hun uitvin ding tot voorkoming van botsingen van treinen. Het gold een toestel om op den spoorweg stilstaande treinen te beveiligen b. v. bij liet binnenkomen van een station. Het stelsel is hoofd zakelijk gelijk aan hot reeds elders be handelde voor in beweging zijnde treinen en komt neer op liet door luchtdruk tusschen de rails oprichten van een mes, waardoor een pees doorgesneden en de Westinghousc-rem in werking ge bracht wordt. Do uitvinders trachtten de bruikbaar heid van hun toestel aan te toonon vooral ter beveiliging van kruispunten en wissels. Ook in het bezwaar, dat goederentreinen geen Westinghouse-rem hebben en soms internationale rijtuig00 met andere remstelsels worden ingevoegd meenden de heeren S. weldra te kunnen voorzien door een remtoestel waarbij aa°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2