Binnenland Ingezonden. Schiedam, 6 December 1892. Naar wij vernemen zullen alhier een dertigtal Scheveningsclie en Katwijkei- bommen komen overwinteren en wel in de Kielhaven, waarvoor door den haven meester de noodige ruimte werd gemaakt. De reden daarvan ligt hierin dat de Ylaardingsche haven geen voldoende ruimte meer beschikbaar heeft, terwijl zich hier de gelegenheid zoo gunstig mogelijk aanbiedt. Als eerste sprekers bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroot'mg zijn ingeschreven de heeren Schaepman, ,E. Mackay en De Beaufort (van Amsterdam.) Naar de N.R.Ct. verneemt is bij het mi nisterie van waterstaat enz. het plan in bewerking tot aanleg van een zijlijntje Zevenhuizen-Oud-Terbregge tot het punt, waar de geprojecteerde lijn in Rotterdam (Delftschepoort) Kapelle gesneden wordt. De lijn zal den Prins-Alexander- polder recht doorsnijden langs deGroe- nelaan en den Ommoordschen weg, waar meest kleigrond is. Echter zal er geen station bij Ter- bregge worden opgericht. De klachten over de slordige bewer king der nieuwe guldens acht de Mi nister van Financiën niet ongegrond de oorzaak hiervan is dat de Munt niet over voldoende werktuigen beschikt, wat verklaarbaar is, omdat sedert lang geen zilveren standpenningen zijn aangemunt. Daar vooreerst in de behoefte aan gul dens voor Indië en Nederland voldoende zal zijn voorzien, heeft de Min. gemeend niet tot de aanschaffing van kostbare werktuigen te moeten doen overgaan. Het volgend jaar zal men een begin maken met het drukken van muntbil jetten van f10 naar een nieuw model. Hr. Ms. adjudant, jhr. Yan Spengler, heeft verzocht om bij de aanstaande, bevordering in de infanterie, niet in aanmerking te komen voor den rang van generaal-majoor. Met ingang van 8 December wordt het verbod van vervoer van herkau wende dieren en varkens uit den bij beschikkingen van 13 en 20 Oct. 11. aangegeven kring te Delft, Hof van Delft, Vrijenban, Overschie, Berkel, Pijnacker, Zoetermeer, Stompwijk en Rijswijk, opgeheven. Met het oog op minder goederenver voer kort vóór, tijdens en na de a. s. kerstdagen, zullen de spoorwegmaat schappijen verschillende goederentreinen opheffen op 2en Kerstdag, vooral ook om aan het treinpersoneel meer vrije dagen te kunnen schenken. Onder de vele punten van beschrij ving voor het sociaal-democratisch con gres op de Kerstdagen te Zwolle te houden, komen ook voorstellen betref fende het blad Recht voor Allen voor. Daarop moet een aanzienlijk verlies geleden worden en het tekort wordt omgeslagen over de afdeelingen. De Scheveningsclie bom, aan boord waarvan de vorige maand Aziatische cholera voorkwam en die daarna zee koos, is te Vlaardingen teruggekeerd en zijn alle opvarenden gezond bevonden. DeNed.Roomsch-KatholiekeVolksbond, te Rotterdam, heeft, om in de heerscheude werkeloosheid te voorzien, eene commis sie tot werkverschaffing geconstitueerd waarin een lid van elke vakafdeeling zitting heeft, teneinde te trachten zoo veel mogelijk daarin tegemoet te komen. De „Ned. R. K. Volksbond" te Rot terdam behandelde Zondag een voor stel om voor f 26.000 het Franciscus Gasthuis aan den Oppert aan te koopen, De vergadering werd door ongeveer 500 leden bezocht. De discussiën duur den van 2*2 tot 4 uur. Nadat het voor- :-Ui door een 8-tal leden vrij hevig was bestreden, weid liet. na bet vertrek van de meeste leden aangenomen met 77 tegen 17 stemmen. De voorzitter wees op het gevaar der liberale en neutrale en op het nut der Katnolieke dagbladlectuur. Spreker be val het lezen van het stedelijk Katho liek orgaan, waarin de bondsadverten- tiën, bestuursmededeelingen en afdee- lingsberichten voorkomen, warm aan evenals de lezing van de Vplksbanier- Mede beval spr. aan de in brochure vorm uitgegeven lezing van dr. Cuypers (gehouden voor de Amsterdamsche afdeeling) Re oude gilden en de tegen woordige. ambachtsstandwelke in de zaal a 5 ets verkrijgbaar was. Het Katholiek vak-congres aldaar eerst op 1 en 2 Mei bepaald, zal misschien eene week vervroegd worden. De datum van aangifte bij den secreta ris van het Centraal Bestuur ter toetre ding is met eene maand verlengd en alzoo op 1 Febr. bepaald. In de maand Februari zal door alle stedelijke afdeelingen op eenzelfden dag hot Pausfeest worden gevierd. De afd. Rotterdam zal alsdan aan ieder barer leden kosteloos een boekje met Leo- liederen van haar medelid den heer Mes lier uitreiken, opdat bij het jubilé ook in de Christelijke huisgezinnen worde medegejubeld. In eene vergadering 11. Zondag in het lokaal „Diligentia" Kruiskade te Rotterdam gehouden, gaven bijna alle tegenwoordige zouaven, meest alle leden van den Rotter d. Zouavenbondhnnne adhae- sie te kennen aan de oprichting van een Alg. Zouavenbond. De beer Aug. Wils, uit Dordrecht, oud-luitenant van het regiment Pau selijke Zouaven, voerde het woord en deelde den inhoud mede van een tweetal brieven, ontvangen van De Charette, waarin deze zijne vreugde en dankbaar heid uitdrukte over de viering van het Mentanafeest te Utrecht, welke hij eene overwinning der zouaven noemde. Spre ker besloot zijn rede met den wensch, dat op de aanst. vergadering te Utrecht geen enkele president ontbreken en daar de Alg. Nederl. Zouavenbond moge tot stand komen. Aan het bestuur van de prov. afd. Rotterdam van het Nederl. Belgisch Zou aven-Comité was mededeeling gedaan van het houden dezer vergadering waarop de leden genoodigd waren. Aan deze uitnoodiging was echter geen gevolg gegeven. De Rotterdamsche Visehmarkt was in de laatste dagen het tooneel van allerlei buitensporigheden. Toen o. a. de af slager Zaterdag-ochtend te 81/, uur zon aanvangen, weigerden alle vischvrouwen plaats op de tribune te nemen, hetgeen zij ook bijna eenparig gedurende den geheelen afslag volhielden. De tribune was dan ook in hoofdzaak ingenomen door botboeren, koopers van buiten en uit de stad. Gedurende den afslag verzamelden zich op de plaats daarvoor groepjes, die luide tegen de gemaakte verandering protesteerden. Tijdens en na afloop van den afslag trokken ver schillende troepjes de markt in, waar zich na afloop van den afslag allen verzamelden. Daar werden verschil lende liederen aangeheven en kwam de jeneverflesch voor den dag. Eene der vrouwen had namalijk een gulden gekregen om te trakteeren. De aanvoer vermindert zichtbaar o. a. kwam sedert de werking van het nieuwe stelsel geen schokker meer aan de markt, daai de schippers er de voorkeur aan geven te Schiedam, Maassluis enz. te blijven en hunne vangst aldaar te ver- koopen. Nadat de afslag ïeeds lang was afge- loopen en men in de visehmarkt zich geruimen tijd al zingende en drinkende had opgehouden, begaven zich eenigo viscliviouwen, meest jongere, naar den winkel van den vischhandelaar Soldt op de Zeevischmarkt, en trachtten daar eene soort van ovatie uit te lokken, het geen door de politie verijdeld werd. Daarna werd nog eene herberg bezocht en vervolgens trok men met den ledigen viscliwagen al zingende en joelende de stad in. Op de groentenmarkt werd eene korte poos vertoefd, van daar ging het in dezelfde orde naar de respectieve woningen in het Achterklooster en zij straten. Door B. en W. te Delft is den raad eene nieuwe verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen aangeboden. De voornaamste bepalingen daar vanzijn: To beginnen met 1 Januari 1893 wordt jaarlijks in deze gemeente geheven eene plaatselijke directe belasting, v.olgens eene naar het inkomen gemaakte clas sificatie der belastingschuldigen. Belas tingschuldig is ieder, die in den zin van art. 245 der gemeentewet binnen deze gemeente zijn hoofdverblijf houdt of langer dan drie maanden verblijft en wiens jaar lij ksch zuiver inkomen f600 of meer bedraagt. De grondslag der classi ficatie is het jaarlijksch zuiver inkomen van den belastingschuldige. Bij de schat ting van het inkomen zullen de uiterlijke staat en de vertering mede in aan merking genomen worden. De belasting schuldige die in de 11e en hoogere klasse is aangeslagen betaalt 100 pCt.; daar beneden 90, 80 pCt. enz., zoodat de laagste klasse 15 pCt. bedraagt. De rangschikking en aanleg geschiedt ambts halve. Het stelsel van eigene aangifte legt bij reclame tegen eene ambtshalve ver hooging den bewijslast op het gemeen tebestuur. De groote moeilijkheid daar aan verbonden te ontgaan is de reden waarom voorgesteld wordt een aanslag ambtshalve. De verordening zal in werking treden op 1 Jan. 1893. {R. C De gedenksteen, den 8 Sept. 1875 geplaatst in den gevel van het geboor tehuis van Antony van Leeuwenhoek, aan het Oude Delft naast de Boterbrug, is door slooping van dit huis overge bracht naar het stadhuis, evenals het ijzeren liek vóór de woning, waarop eene aanschouwelijke voorstelling vanhet zonnestelsel, indertijd op last van Yan Leeuwenhoek vervaardigd. Markies Spinola, de Italiaansche ge zant die eergisteren de residentie verliet, ontving bij zijn vertrek talrijke bewijzen van sympathie en hoogachting. Een aantal hof dignitarissen, de meeste leden van het corps diplomatique enz. deR n den gezant, zijne echtgenoote en doch ter uitgeleide tot aan den trein. Aan de dames werden tal van bloemruikers en souvenirs aangeboden. De indertijd aangekondigde overne ming der factorijen van Genu Loos door de Exploitatie-Maatschappij zal voorloopig niet doorgaan. (R.) Door den heer J. A. de Lang, te Scheveningen, werd 11. Zaterdag op het Scheveningsclie strand, nabij het eerste hoofd van het watervei verschingskanaal, een molensteen visch gevonden. Het dier was gestrand en dood. Yier man, waar onder J. Hoogendijk, kuiper te Sche veningen, waren noodig om den visch op een kar te laden en naar den dieren tuin te rijden, alwaar hij door den di recteur voor het museum werd gekocht. De Orde van Advocaten te Utrecht heeft een adres gericht aan de Koningin, met verzoek uit het ontwerp bedrijfs belasting te lichten de uit de patentwet overgenomen bepaling, dat de procureurs sedert 1879 geen ambtenaren meer verplicht zijn te onderzoeken en te controleeren, of hun aan deze belasting onderworpen cliënten voldaan hebben aan hunnen belastingplicht. De wachteres door wier nalatigheid Zaterdag het spoorwegongeval te Zijder woud. tusschen Helder en Alkmaar, plaats had, moet ten gevolge van den schrik krankzinnig zijn geworden. De stvenklopper W. F. Bosma, te Stiens, die in behoeftige omstandigheden verkeert, werd dezer dagen verrast door een- gift van f25, van wege II. M. do de Koningin-regentes. De arme arbeider, meer dan 72 jaren oud, maakte ook zijne opwachting ter audiëntie van HH. MM. de Koninginnen 17 Juni jl. te Leeuwarden. 'Bosma is genoemd naar koning Willem II. B. werd in 1820 in het Friesche dorpje IJsbrechtum geboren en aldaar gedoopt onder de voornatnen IJke Rin- derts. Toen in 1824 koning Willem II dat dorp bezocht, werd B. herdoopt en kreeg nu de voornamen Willem Frederik. In de gemeente Schoterland (Fries land) had eene weduwe veel last van ratten. Zij mengde arsenicum in brood deeg, dat in de woning werd neergezet. De kat van een buurman at ervan, doch het beest had het geluk spoedig het vergif uit te braken. De kippen van de weduwe aten er nu van zij stierven alle. Een tweede buurman vond denzelfden dag ook een zijner kippen dood. Hij wist niets van liet arsenicum, oordeelde dat de kip tengevolge van verstopping gestorven was, en besloot de kip op te eten. Hij had haar reeds geplukt en in den pot, toen een vriend hem nog bij tijds waarschuwde en de kip niet gegeten werd. Wie weet wat anders de gevolgen geweest waren (II. R.) Door het gebruik van ongekookte melk, afkomstig van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien, moeten te Gulpen (Limburg) een drietal gezinnen door mondzeer zijn aangetast. Mijnheer de Redacteur Met belangstelling las ik het artikel over de inkomstenbelasting in Uw nummer van 3 en 4 dezer. Ja, ik heb het herlezen en nogmaals gelezen, en ik stond verbaasd. Is het waar wat de schrijver daarin zegt over de belastingen Is het waar Dan zouden wij, werklieden wederom de grootste slachtoffers worden van de nieuwe belasting op het inkomen hier ter stede. Is het waar? Dan zouden wij, werklieden, door de voorstanders dier belasting, hetzij dan uit onkunde of onbekwaamheid (opzet mag ik niet veronderstellen) misleid en bedrogen zijn, toen zij hoog opgaven van de voordeelen, welke die nieuwe belasting voor ons zou opleveren. Is het waar dan (om een stap verder te gaan) zouden wy bedrogen zijn toen men, by de afschaffing der gemeentelijke uccijnsen, ons voorspiegelde dat zulks in ons belang ge schiedde want dan zouden uit de sedert inge voerde belastingen voor ons een zwaarderen druk zijn ontstaan dan die, waarvan wij door die afschaffing zijn ontheven. Heeft de schrijver gelijk, dan zouden wij eveneens misleid en bedrogen zijn door de nieuwe 's Rijksbelasting op het vermogen. Dan zullen wij eveneens bedrogen uitkomen door de ontworpen bedrijfsbelasting. Dan zal ook de peraequatie der grondlasten ons geenerlei verlichting aanbrengen. Dan is ook de afschaf fing van den accijns op het zout voor ons, werklieden, geen voordeel, doch zou die afschaf fing slechts dienst doen om ons op andere wijze nog gevoeliger te treffen. Dan worden wij niet geholpen noch door de vrijstelling der inkomens beneden de f 500 - bij onze belasting, noch door.de onbelastbaar heid der vermogens beneden de f14.000.bij de 's Rijksvermogensbelasting. Dan zou men die vrijstellingen veeleer heb ben te beschouwen als een middel tot mislei ding dan als een blijk van liefde voor den werkman van den minderen stand. Is het waar wat de schrijver zegt, dan zou den wij, werklieden, bij iedere verandering in de belastingen, zoodra hoogere opbrengst daar van het gevolg is, vervallen van kwaad tot erger. Het is dus voor ons, werklieden, van het grootste belang te weten, wat hier de waar heid is. Als werkman acht ik mij niet in staat dit vraagstuk op te lossen. Ik wensch derhalve hiermede een beroep te doen op allen, die het wèl meenen met den arbeidersstand, op allen, van welke politieke richting zij ook mogen zijn inzonderheid doe ik s«n beroep op de arbeidersverenigingen, op den R. K. Volksbond in 't bijzonder, opdat zij allen samenwerken om dit vraagstuk tot klaarheid te brengen. Wat wij behoeven te weten is: welke is d® werkkring van de belastingen Op wie druk' ken zij in werkelijkheid Mocht het blijken dat de schrijver van he* doeld artikel de waarheid heeft gezegd, daB (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2