BURGERLIJKE STAND. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. Zeetijdingen. GEMENGD NIEUWS Handelsberichlen. Vervolg Binnenland (Slotk.) j Keulen. zou derhalve het streven van onze Ministers van Financiën en van onze Wetgevende Ka mers niet moeten zijn om nieuwe belastingen uit te vinden, doch zij zouden zich behooren te bepalen tot de veel bescheidener rol 0111 de bestaande belastingen te verbeteren en den druk daarvan te verminderen. Vermoedelijk zullen ook de werklieden wel dra worden opgeroepen om als Kiezers op te treden, en mede te werken tot de benoemin gen der Volksvertegenwoordigers. Laten wij zorgen de waarheid te kennen, dan zullen wij ook weten, welke eischen wij aan de kandida ten hebben te stellen. Laten wij er vooral voor zorgen, dat wij niet, zooals de heer Unuma zegt, door den druk der belastingen onze onafhankelijkheid verliezen en daardoor als willooze werktuigen, vallen in de handen van eerzuchtige partijgangers. Ter wille van de werklieden niet alleen van Schiedam, doch die van het gelieele land, ver zoek ik U vriendelijk, dit schrijven niet alleen op te nemen, doch het tevens, door mededee- ling aan de nieuwspapieren, die geacht kun nen worden belang te stellen in het lot der werklieden, zooveel mogelijk te verspreiden. Bek Werkman. Branders! Wilt gij het bedrijf van den boerenstand dat toch zoo vele teleurstellingen ondervindt geheel en al te niet doen, gaat dan je gang maar met Zaterdags stil te staan. Brengt de spoeling nog geen geld genoeg op Denkt toch met je Brandersverstand eens goed door dat een boer onmogelijk twee dagen achtereen (ja zelfs 3 dagen) want die van Maandag is toch ook niet zoo versch meer, genoodzaakt is oude spoeling te voederen. In Delft zou men ons graag zien komen, maar wij bljj ven toch liever, als ge het ons mogelijk maakt, in Schiedam. Eenige boeren. In de maand November van het vorig jaar, toen de heer P. De Graaf te Naarden met zijn huisgenooten naar de kerk was gegaan, werd te zijnen huize ingebroken en de effectentrommel ge stolen. Het onderzoek iu loco bracht aan het licht, dat de dief of dieven over het achterhek geklommen moesten zijn, de openstaande keukendeur binnengegaan en verder deur en kabinet opengebroken hebben. De schade voor De Graaf beliep f30,000 en zoo zeer trokken hij en zijn vrouw zich dit verlies van hun geheele vermogen aan, dat beiden in Januari 11. twee dagen na elkander stierven. In de vorige week stonden voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht P v. R. en C. J. v. W., beklaagd van heling, de eerste van 5 stukken, de tweede van een Oostenrijksch metalliek, afkomstig van genoemden diefstal. Tegen beiden werd 18 maanden ge vangenisstraf geëisclit. De uitspraak is bepaald over 14 dagen. D te zijn. Het schijnt echter wel dat de 11. Vader zeer zwak is. De Standard meldt, dat de Paus, als voorzorg over dag een tijd naar bed gaat. De Kampioen geeft eenige cijfers die een denkbeeld geven van den omvang van het wielrijden in andere landen. Yan Januari tot Augustus werd in Duitsch- land oor een waarde van f 3,220,000 aan rijwielen ingevoerd. Kopenhagen telt 20,000 wielrijders op een bevolking van 400,000 menschen. De Belgische Bond omvat 40 vereeni- gingen van wielrijders. Wegens het niet doen van tijdige aangifte, of het niet afzonderen van vee lijdende aan mondzeer, ook wegens over treding van het vervoer van verdacht vee, werden te Vrijenban bij drie vee houders acht, te Delft bij een veehouder twee, te Hazerswoude bij een veehouder vijftien, te Kethel bij twee veehouders tien, te Rotterdam bij een veehouder acht runderen in beslag genomen, en tegen de eigenaars proces-verbaal op gemaakt. De vorige week werden door de waak zaamheid van den plaatsverv.-districts veearts Yan Velzen te Schiedam vijftien runderen in beslag genomen van een veehouder, wonende te Vlaardingeram- bacht, terwijl door den burgemeester van Schipluiden zeven runderen werden in beslag genomen. De veehouder te Ylaardingorambacht had tijdige aan gifte en afzondering verzuimd, terwijl de veehouder te Schipluiden verdachte runderen had vervoerd. Te van New-York wordt door ongeveer 500 dames het wielrijden beoefend. Sciridam, 6 December vertrokken. s-s. Dried. Krupp. kapt. L. Gelirke, naar Bilbao. P Gezondheidstoestand des Pau sen. Er zijn weder onrustbarende ge ruchten omtrent den gezondheidstoestand van Leo XIII verspreid. Zelfs berichtte Bi en eergisteren, dat Z. II. stervende was. Gelukkig bleek het een loos alarm doen, die strekken konden, om de ge maakte vrijgevige bepalingen voor de ge meente zoo productief mogelijk temaken. Nadat deze urgente zaak aldus was afgedaan, kwam in behandeling de her ziening der verordering op het rijden te Schiedam. De verschillende artikelen van die verordening gaven aanleiding tot op merkingen, hoofdzakelijk van de heeren Maas en Prins, die voor zoover zij in voorstellen werden belichaamd, door den Raad aangenomen, slechts tot eenige redactie-wijzigingen leidden. De voornaamste wijziging was wel die welke op voorstel van den heer De Groot werd aangenomen, nl. dat op de BEURS TE SCHIEDAM, 6 Dec. 1892. Moutwijn, f 8.50. Yergadermg van den Gemeenteraad op Dinsdag 5 December, des namiddags ten kwartier vóór twee ure. Afwezig was de heer C. J. P. v. d. Schalk. De notulen, die ter visie hadden gelegen, werden vastgesteld. Mededeeling werd daarop gedaan van de ingekomen stukken, o. a. een adres van de Kamer van K. en F. adhaesie betuigende aan het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de heffing van het havengeld een adres n den heer A. H. W. van Reede te Rotterdam, verzoekende restitutie van betaald havengeld en wijziging der verordening op die pl. bel.een adres van de onderwijzers en onderwijzeressen, houdende dankbetuiging voor de vast gestelde verordening op het onderwijzend personeel; en een adres van den heer J. Odé, verzoekende de hem verleende subsidie voor het uitgeven van het raads- verslag met f 250 te verhoogen, wijl dat verslag belangrijk is uitgebreid, nu het getal raadszittingen nagenoeg ver dubbeld is. Tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen was het eerst aan de beurt het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op het havengeld. Het hield in dat die zee- stoombooten, welke meer dan 8 malen van de boeien gebruik maken, slechts voor 8 maal zullen betalen. Deze be paling zou ook gelden, wanneer die booten, doordat de boeien allen bezet zijn, door storm of ijsgang, of op last van den havenmeester in de haven zou den komen. Opmerkingen van de heeren Prins en van Erpecum, die de vrijgevige be paling ook wilden uitstrekken tot zee booten die in de haven komen, gaven aan leiding tot een voorstel van den heer Dom, 'twelk inhield dat die zeebooten daarvan zouden genieten, welke óf aan de boeien óf in de haven zouden komen De heer Hoogendam gaf den wensch te kennen, dat de geheele verordening zou worden herzien opdat ook de mais- booten van de Zwarte Zee of Amerika van de vrijgevige bepaling zouden kunnen genieten. De heer Den Breems hoopte, dat het voorstel van B. en W. onveranderd zou worden aangenomen. Waar de wen- schelijkheid eener geheele herziening door de comm. voor de belastingen was uitgesproken, zou die zeker niet uitblij ven, maar met de wijziging die nu wordt bedoeld, was (met het oog op de ertsbooten) geen tijd te ver-liezen. Een voorstel-Poortman, om de be doelde vrijgevige bepaling ook tot an dere schepen uit te strekken, werd dan ook door den voorsteller ingetrokken. Mede werd op initiatief van den heer Den Breems het voorstel-Dom dooi den vóorsteller ingetrokken, omdat dan o. a. ook de Rijnschepen vrijdom var havengeld zouden genieten, ook wan neer zij niet als bijliggende schepen dienst doen. Door eene wijziging van art. 4 dei- bestaande verordening werd vastgesteld dat de Rijn- en andere bijliggende sche pen in het voorrecht der zeebooten wel zullen deelen, als zij gelijk met de laatste in de haven komen. De geheele verordening werd daarop met algeheole stemmen goedgekeurd waarna de heer Den Breems verlof vroeg en verkreeg om in eene besloten vergadering eenige mededeelingen te Verhandeld: f77, Stemming: vast. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Vereeniging fl.80. 132.- 134.- bepaling welke verbiedt harder dan in matigen draf langs de straten te rijden, eene uitzondering zullen maken de Noord- Veile- en Westvest, de Lange Nieuw- straat, de Nieuwe Haven en Warande, als zijnde straten waar het verkeer minder druk is. Bij de verordening op het rijden was ook betrokken de stoomtram op Rot terdam. De bepaling welke verbiedt stoom uit te laten binnen de bebouwde kom der gemeente, werd zóo gewijzigd, dat het geval van noodzakelijkheid is voor behouden. De heer Yan Erpecum bracht daarbij nog eens ter sprake de plaats, waai de stoomtram stationneerthij wilde die, met 'toog op de veiligheid, ver- egd zien tot voor het bestaande wacht- okaal. De heer Hoogendam verklaarde dezen wensch te deelen. Doch de Voorzitter en de heer Tak merkten op, dat 'tjuist met 'toog op de veiligheid geraden was, de stoom tram op de Koemarkt te doen statio neeren, en niet op de gevaarvolle plaats die het kruispunt vormt van vijf wegen. De bepaling, dat er op straten en wegen voor ieder toegankelijk, o. a. in eene volksmenigte, slechts stapvoets zal mogen worden gereden, wilde de heer Maas zoo gewijzigd zien, dat daarvoor gelezen werd feitelijk toegankelijk. Hij rad het oog op de laan der Officieren- Vereeniging, die op 't oogenblik dal zij feitelijk voor ieder toegankelijk is, b.v. bij het uitgaan van tooneelvoorstellingen, gevaar biedt voor de bezoekers, omdat de rijtuigen niet stapvoets rijden. De heer Maas vervatte zijnen wensch in een voorstel dat, door de heeren Den Breems en de Groot ondersteund, met 11 tegen 9 stemmen werd afgewezen. Daarna werd de herziene verordening met algemeene stemmen vastgesteld. Nadat de Raad reeds had ingestemd met de beschikking van den Voorzitter om het ontwerp-pensioenregeling tot eene volgende vergadering aan t,e houden, lokte de heer Van Erpecum nog eenige discussie uit, doordat hij alsnog door den Raad wilde uitgemaakt zien, of de amb tenaren al of niet tot het fonds zullen bijdragen zoo ja, dan zou het geheele ontwerp moeten herzien worden. De opmerkingen van de heeren Vis ser en Den Breems gaven hem echter aanleiding zijn voorstel in te trekken, zoodat de zaak niet verder behandeld werd. Daarmede waren deaandeordegestelde onderwerpen afgehandeld en ging de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren, ten einde de mededee lingen van den heer Den Breems te ver nemen. Berlijn. I R°gge> Dec. April/Mei Mei/Juni Spiritus Dec./Jan. Apr./Mei Rogge dadelijk. per Maart j Meell2Merk.l.md. j 12 Jan. Rogge, loop. md. Jan. Spirit. Dec. Jan ./Feb. 30.70 32.40 10.75 14.25 48.10 48.40 13.60 13.80 22.— 22.— 0.51!/4 133.25 135.— 3l! 32.60 16.75 14.25 48.— 48.30 13.60 13.80 21.875 22.— 0.51 New-York. Maïs Amsterdam. 5 December. Rogge op levering prijshoudend; per Maart f126, 127, per Mei f124. 6 Dec. Rogge op lev. vast; per Maart f127; per Mei f124, f125. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 5 Dec. 1.58 M. 6 Dec. 1.88 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen Parijs Antwerp. kort f 12.07 Disconto 3 pCt. -48.21/2 -47.90 2Vn GEBOREN3 Dec. Willem, zoon van J. Tettelaar en J. W. Wetsteijn, Nieuwstraat. Petrus Carolus, zoon van G. H. Huiskens en A. P. Hartman, Roosbeek. 5. Johannes Aloisius Ge- rardus, zoon vanH. Aalbers enE. Koogje, aan boord. Leonardus, zoon van W. G. Heijster en H. J. van Dijke, Singel. Johannes, zoon van G. J. van Waardenburg en N. Klauser, Houtstraat. OVERLEDEN: 5 Dec. Gertrudis Jongtshövel, oud 3 maanden, Nieuwe Haven. 6. Anna Maria Dorothea don Held, oud 9 maanden, Doelhofje. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 6 December. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 54 paarden, veulens,ezels, 500 vette runderen, 816 magere dito, 219 v et t e en graskal v er en5 8 nuchter e kal- veren, 8 schapen of lammeren, 1 var kens, 181 biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 72 a c., 2de qual. 68 c., 3de qual. 60 a c., kalveren lste qual. 95 c., 2de qual. 80 ac. per kilo. Melkkoeien ƒ160 a 270, kalfkoeien ƒ165 a/325, stieren 70 110, graskalveren 20 a 40, pinken a vaarzen ƒ70 a 130, alles mager vee paardenƒ30 a 60. Op de botermarkt werden aangevoerd 40 8 en 61/16 ton, en 862 stukken a '1/i kiloprijs le qual. ƒ66, 2e qual. /62i 3e qual. f58 per 1/2 kilo 60 a 70 c. Laatste Berichten In de Tweede Kamer werd heden middag bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting de kiesrecht regeling ter sprake gebracht. De heeren Schaepman, Farncombe Sanders, Levi en De Beaufort namen deel aan het debat. Het wetsontwerp op de perequatie der grondbelasting werd aangenomen, na verwerping van een gewijzigd amen dement-Van Houten, om de.vergunning tot het heffing van hoogere opcenten aan een termijn van driejaren te binden. DEN HAAG, 6 December. De alhier gedetacheerde manschappen, die binnen kort naar Indië terugkeeren, gewapend met het nieuwe infanteriegeweer, zullen morgen voor de Koningin en de Regen tes inspectie maken. VERBETERING- In het gisteren in dit blad voorko mende ingezonden stuk, goteekend Veri tas zijn een tweetal onjuistheden, die wij om het belang van het bedoelde stuk, ons haasten te verbeteren. le werd het aantal reizen van Por tugal naar hier op 9 gesteld, lees daar voor 6. 2e diene ter verduidelijking, dat met Oostzee bedoeld wordt alle Oostzeehavens, en niet, zooals men allicht zou kunnen opmaken, alleen de Deensche en Duitsche havens aan de Oostzee, is 5 Dec. 3 Dec. 6 Dec.fi 5 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3