Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Donderdag 8 December 1892 No. 4456. uxeaix $)OOQ$txaat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuil leton. Zijn Levensredder. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 7 December '92. De verwachting dat de heer Ribot in het samenstellen van een nieuw ministerie zou slagen, is door de latere berichten tot een feit gemaakt. Frankrijk heeft weder een nieuw ministerie. De namen zijn met eene kleine afwijking zooals die gisteren reeds werden gemeld. Ter aanvulling melden wij dus alleen nogeenige bijzonderheden Ricard (justi tie) en Roche (handel) zijn de eenige die uit het ministerie-Loubet niet zijn overgegaan. Zij zijn vervangen, de eerste door Bourgeois (onderwijs onder Loubet) de tweede door Siegfried, afgevaardigde der Seine Inférieuredie evenals zijn collega Dupuy, afgevaardigde der Ilauie Loire en opvolger van Bourgeois, nog nimmer op de regeeringsbanken gezeten heeft. Premier is de minister van binnen- landsche zaken, Ribot, terwijl Loubet zijne portefeuille heeft behouden, ver meerderd met eeredienst, welk onderdeel van onderwijs is afgenomen. De samensteling van dit ministerie heeft slechts zes uren gekost. Te vijf uren Maandag-middag werd Ribot op het Elysee ontboden, ten elf ure deed hij van zijne combinatie mededeeling aan den President. Deze gemakkelijke geboorte mag daarom nog niet als een gunstig voorteeken worden beschouwd, liet is een zeer tenger wichtje, dat de combinatie-Ribot voor Frankrijk heeft gebaard. En zijn optreden in het poli tieke leven wordt dan ook met weinig vreugde begroet. Voor zoover de Parij- sche bladen zich reeds gisteren uit lieten, was het oordeel niet bijzonder gunstig. Van de Debate, die vreest dat het overnemen van bijna alle leden van het Kabinet de zwakke zijde er van zal zijn, tot de Lanterne toe, die met hare meestal teekenachtige uitdrukkin gen het ministerie-Ribot in plaats van oen ministerie der enquête een doofpot- 3) „Dus gjj zyt (le edele redder mijns le vens!" riep hij uit. „Hoezeer dank ik het kt, (iat zoo onverwacht mij het voorrecht schenkt, persoonlijk u mijn diepe erkentelijk heid t,e betuigen Gij allen kunt het getui gen, mijne heeren, hoe menigmaal, en hoe yan harte gemeend, ik hier op deze zelfde Plaats mijn innig leedwezen heb uitgedrukt, 'lat het mij nooit vergund is geweest mijn yeldoener, dien ik het leven verschuldigd hen, te danken." Pk majoor werd nu onder de levendigste gelukwenschen met die merkwaardige ontmoe- kabinet noemt, is er over de geheele linie ontstemming in meerdere of min dere mate. Het merkwaardigste is het optreden van Siegfried als handelsminis ter, eene kleine overwinning van het vrij handelsstelsel, daar de afgevaardigde der Beneden Seine, in tegenstelling met zijn voorganger, voor een gematigd vrij handelaar doorgaat, en dus tot taak zal hebhen het handelsverdrag met Zwit serland, een bres in den protectionisti- sclien muur die Frankrijkt omringt, in de Kamer te doen aannemen. Hoe Bourgeois en achter hem het Kabinet zal doen tegenover de enquête commissie Reeds gis'teren heeft Ribot met Bourgeois den geheelen dag gecon fereerd over de houding door de regee ring aan te nemen tegenover de com missie van enquête, en er werd besloten, dat bet nieuwe Kabinet de scheiding tusschen de bevoegdheden van de rech terlijke en de wetgevende machten ten stelligste zal handhaven. De stem ming gisteren in de Kamer gehouden, brengt de regeering reeds dadelijk in een moeilijk parket. Zij is een gunstig voorteeken voor de aanneming van het voorstel-Pourquéry de Boisserin, het derde voorstel van den afgevaardigde der Yaucluse, in vorm en inhoud ver schillend van de vorige, maar met het zelfde doel, om de commissie van enquête te omkleeden met de bevoegdheden van den rechter van instructie, met de macht vooral om de getuigen onder eede te hooren en de inbeslagneming van ge- wenschte stukken te verzekeren, Aan het tweede voorstel weigerde de Kamer, meegaande met den minister Loubet, de urgentie zij deed dit, zooals de cijfers ten slotte door het Journal ojficiel zijn vastgesteld, met 225 tegen 223 stem men, en thans nam de Kamer de urgentie aan met 333 tegen 182 stemmen. Dit is al dadelijk dus eene stemming, welke het ministerie-Ribot, te oordeelen naar zijne houding als ministerie-Loubet, zou hebben bestreden. De ministers, om G uur onder voor zitterschap van Carnot in het Elysee bij eengekomen, besloten de portefeuilles van eeredienst en onderwijs te vereenigen en beraadslaagden vervolgens over hunne algemeene gedragslijn. Hunne verklaring ting overstelpt, en de vreemdeling kon zich aan den kwistig hem toegezwaaideu lof niet onttrekken. Had men vroeger de verhalen van den ma joor als uitvloeisels van dichterlijke begaafd heid beschouwd, thans kon niemand meer aan de volle waarheid twijfelen. De heer Spronk mocht dien avond zich in een volkomen trinmf verheugenhij liet dien zich welgevallen en de noodige flesschen aanrukken, die de feestelijke stemming ten top voerden. Die merkwaardige redding en dit nog wel voor een man, die destijds nog jeugdig moet zijii geweest maakte natuurlijk het onderwerp van het gesprek uit, totdat einde lijk de majoor, blijkbaar aangedaan door de even ongezochte als treffende ontmoeting, het sein tot vertrekken gaf. Arthur moest met hem meegaan, want de majoor bezwoer bij kris en bij kras, dat hij de ongelukkigste mensch ter wereld we zen zou, wanneer de redder zijns levens niet zijne gastvrijheid aannam. Tevergeefs be toogde dr. Van der Meer, dat de held van den zal zeer beslist luiden voor het beginsel van het gescheiden houden der rechter lijke en wetgevende bevoegdheden. Hèt gouvernement zal de op dit stuk uit te brengen interpellatie onverwijld in behandeling brengen. Wat betreft de buitenlandsche politiek, zal de regeering nadruk leggen op het bestaan van eene goede verstandhouding met alle natiën en op de vredelievende gezindheid van dit Kabinet. Yolgens bericht uit Madrid zijn gis teren in de Cortes belangwekkende debatten gehouden. In den Senaat ver langde Gonzales opheffing van liet. recht op alcohol. De minister van financiën antwoordde, dat dit onmogelijkwas. In de Kamer werd het debat over het ge meentebestuur voortgezet. Moret wees op de tweespalt tusschen de conserva tieve aanvoerders. Voor de zitting had Canovas met verscheidene invloedrijke conservatieven een onderhoud. Men ge looft dat de verhouding reeds minder gespannen is. Na de onrustbarende berichten die in den laatsten tijd omtrent den gezond heidstoestand van den Paus geloopen hebben, doet het goed aan het katholiek hart andere berichten te vernemen die van het tegendeel getuigen. De Monde ontving uit Rome het bericht, dat Z. H. de Paus gezond en wel is. En deze tijding wordt bevestigd door een Reuter- telegram, hetwelk van gisteren uit Rome werd geseindDe Paus ontving graaf Mombei tot eene afscheidsaudientie en herhaalde daarbij zijne verklaringen ten gunste van Frankrijk, en zijn vast be sluit om van zijne gedragslijn tegenover de regeering der Republiek niet af te wijken. Ter gelegenheid van den 40n verjaar dag der kroning van keizer Frans Jozef heeft Paus Leo dezen een schrijven van gelukwensching gezonden, waarin Z. H. ook de hoop uitdrukt, dat de Kerk nooit te treuren zal hebben over de hande lingen der regeering van Zijne Aposto lische Majesteit. Deze gelukwensch is zeker beteekenisvol. In kiesche be woordingen bedoelt hier waarschijnlijk de H. Vader eene zinspeling op de jongste gebeurtenissen in Hongarije en geeft hij de vrees te kennen, dat Frans Jozef avond zijn gast was er was geen redenee ren tegen. Wanneer Spronk namelijk een goed glas wijn op had, kon hij geen tegenspraak verdra gen, en Arthur wist zijn eigenlijken gastheer te overreden, om met het oog op den zoo gansch buitengewonen toestand in het onvermijdelijke te berusten Toen majoor Spronk den volgenden mor gen onder den nadeeligen invloed van den eerewijn ontwaakte en zich het gebeurde van den vorigen avond te binnen bracht, geraakte hij in een verbazend slecht humeur. „Zoo iets kan ook alleen mij overkomen en ik kon met goed Jatsoen hem niet logenstraffenMaar hoe wist hij zoo nauw keurig alle détails van mijn verhaal, dat hij nooit van mij gehoord kan hebben Wat zou hij eigenlijk willen Om geld kan het hem niet te doen zijndaarnaar ziet hij er niet uit." Op deze wijze redeneerde de majoor in ge dachten verder, zonder tot een resultaat te kunnen komen, en hij besloot eenvoudig af te wachten, wat het einde van de historie wezen zou. zich door zijne liberale Hongaarsche ministers zou laten verleiden tot eene handeling die met met zijn eeretitel van Apostolische Majesteit weinig overeen te brengen zou zijn. De in uitzicht ge stelde invoering van het zoogenaamde burgerlijk huwelijk baart zonder twijfel den H. Vader groote zorgen voor het kerkelijk leven in Hongarijeen te ver wonderen zou het dan ook niet zijn, als hij hier in bedekte termen den Keizer- Koning aanspoorde, aan die invoering zijne sanctie niet te verleenen. In diplomatieke kringen te Constanti- nopel loopt het gerucht, dat lord Rose- berry, minister van buitenlandsche zaken van Engeland, beleefd doch beslist den steun zou hebben afgewezen hem door graaf Hartzfeld namens diens regeering in zake de Dardanellenkwestie toegezegd. Men schijnt in Londen de meening te zijn toegedaan, dat Rusland en Turkije onderling de vraagstukken betrekkelijk de Zwarte Zee en de Dardanellen moeten oplossen, daar Engelands belan gen er in 't minst niet bij betrokken zijn. De jaarlijksche boodschap is door president Harrison aan het Congres der Ver. Staten van Noord-Amerika mede gedeeld. De President zegt daarin, dat het land de nieuwe politiek die uit de verkiezingen voortvloeit, moet aanvaar den, maar hij voorspelt voor de toe komst een toestand van lijden en strij den voor de industrieelen en de werk lieden. Hij is van oordeel, dat het vraag stuk van de tariefs-herziening aan het nieuwe congres zal moeten overgelaten worden. De weinig vriendschappelijke houding van Canada doet hem raden, een Amerikaansch kanaal aan te leggen rondom den Niagara-waterval, waardoor voor de schepen een gemeenschap zal geopend worden tusschen de groote meren en de Amerikaansche havens. Aldus zouden de Ver. Staten zich van het kanalennet van Canada onafhanke lijk maken. De President keurt vol komen goed het voorstel om officieelen steun te verleenen aan de Maatschap pij die het Nicaragua-kanaal aanlegt. Ten aanzien van de Muntconferentie zegt de President, dat wanneer zij er niet in slaagt een practisch resultaat te bereiken, de algemeene toestanden Intussclien was Arthur vroeg opgestaan •n in den tuin gegaan, om zich in de fris- sche morgenlucht te verkwikkenden hoek omslaande, zag hij eensklaps een meisje nade ren en inet den uitroep „Clarasnelde hij haar tegemoet. „Arthur, jij hier?" „Zooals je ziet." „Hoe kom je hier? Als papa ons eens „Wat praat je toch, kindlief; ik ben de gast van je vader „Wat zeg je „Gisteren nacht wilde hij m(j absoluut mee naar huis nemen." „Hij?" „Het was hem met uit het hoofd te praten. Zelf heeft hij mij de logeerkamer gewezen, want alles lag hier reeds in diepe rust, en nu zijt ge de mijne „Maar Arthur ben je -begon Clara, die altijd nog dacht, dat hij haar iets op de mouw speldde en dat hij stil over het hek ge klommen was. Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1